Fyzikální ústav Akademie věd ČR

Významné výsledky oddělení 51

Vlastnosti a praktické aplikace vysoce ionizovaných látek závisejí na distribuci elektrických polí v plazmatu

Teorie předvídá, že se přítomnost silných jednofrekvenčních polí projeví výskytem satelitů v profilech rentgenových spektrálních čar emitovaných horkým hustým plazmatem. Tento jev byl experimentáně prokázán v plazmatu porušeném externě vneseným lasrovým polem. Přesné spektroskopické údaje byly interpretovány za použití fluidních a jednodimenzionálních PIC simulací, které indikují redistribuci polí a fluktuace hustoty v důsledku parametrických nestabilit [1,2].

  Celý text >>

Využití difúzního rozptylu rentgenového záření k určování lokální atomární struktury

Dále byla navržena a experimentálně ověřena metoda MADS (Multienergy Anomalous Diffuse Scattering). Tato metoda využívá stejně jako holografie založená na měření difúzního rozptylu anomální rozptyl v blízkosti absorpční hrany vybraného prvku. Na rozdíl od dvojrozměrného hologramu při metodě MADS měříme velkou třírozměrnou oblast reciprokého prostoru, což má za následek daleko kvalitnejší reálný obraz lokální atomární struktury. [5] M. Kopecký, J. Fábry, J. Kub, A. Lausi, and E.

  Celý text >>

Rentgenová holografie s atomárním rozlišením

Jednou z metod pro zobrazování lokálního okolí atomů vybraného prvku je rentgenová fluorescenční holografie s atomárním rozlišením. V našem oddělení byla vyvinuta alternativní metoda rentgenové holografie založená na měření anomálního difúzního rozptylu rentgenového záření v blízkosti absorpční hrany vybraného prvku [1-2], které poskytuje oproti fluorescenční holografii řadu experimentálních výhod. Tato metoda byla úspěšně aplikována při určování poloh manganových příměsí ve vrstvách GaMnAs [3-4]. [1] M. Kopecký, J. Appl. Cryst.

  Celý text >>

Indukovaná transparence při interakci záření laseru na volných elektronech s AL folií

Experiment, provedený na laseru s volnými elektrony FLASH (Free-Electron LASer in Hamburg) skupinou vědců z deseti zemí s účastí týmu pracovníků oddělení laserového plazmatu a oddělení rentgenových laserů Fyzikálního ústavu AV ČR, ukázal výrazný nárůst průzračnosti hliníkové fólie pro záření při vysokých intenzitách v měkkém rentgenovém oboru spektra. Experiment spočíval v soustředění ultrakrátkých (desítky femtosekund, tj.

  Celý text >>

Elektronová kinetika plazmatické korony pod vlivem intenzivního laserového záření

Přímým numerickým řešením 1D Vlasovovy rovnice kombinované s Maxwellovými rovnicemi byla studována interakce bezsrážkového homogenního podkritického plazmatu s dopadajícím intenzivním laserovým zářením v blízké IR oblasti. Tato situace odpovídá poměrům ve vnější koroně laserem generovaného plazmatu a odpovídá zejména situaci v oblasti vstupních otvorů do dutinky s terčíkem v rámci nepřímého ohřevu při laserové termonukleární fúzi.

  Celý text >>

V našem oddělení byla též na základě pečlivé analýzy signálů z iontových detektorů poprvé prokázána původní hypotéza, že překvapivá účinnost laserového iontového zdroj i při nízkých hustotách výkonu je dána jevem spontánní samofokusace či filamentace dopadajícího laserového svazku. Tak bylo možno interpretovat složitější strukturu emitovaných iontových grup a prokázat, že ji lasery o nižším výkony v impulzu jsou využitelné jako zdroj záření zejména v iontových zdrojích v opakovacím režimu.

  Celý text >>

Překvapivým výsledkem dosaženým v souvislosti se studiem expanze plazmatu byl objev spontánních plazmatických výtrysků (jets) viditelných na časových interferogramech ve viditelném oboru šířících se ještě dlouho po odeznění laserového impulsu proti směru laserového svazku zejména na terčích z těžších prvků. Tyto plazmatické výtrysky mají řadu hydrodynamických podobnostních parametrů velmi blízkých výtryskům doprovázejícím planetární mlhoviny a analogické objekty v naší Galaxii. Generace laserového plazmatu tím vstoupila na půdu laboratorní astrofyziky.

  Celý text >>

Detekce a spektroskopie Röntgenova záření

Jedním z nejvýznamnějších přínosů v oboru spektroskopie měkkého rentgenového záření je návrh a realizace unikátního Röntgenova spektrografu Johannova typu s válcově ohnutým krystalem a vertikální disperzí, který je nyní v řadě zahraničních laserových laboratoří využíván pro výzkum rentgenových spekter s ultravysokým prostorovým i spektrálním rozlišením. Tento pionýrský návrhu spektrografu pochází z našeho oddělení, kde byl postaven i jeho prototyp využívaný rozšíření i do dalších laserových laboratoří ve světě.

  Celý text >>

Dalším obdobným směrem je vývoj nových detektorů měkkého rentgenového záření na principu termoluminiscenční dosimetrie a jejich kalibrace. Podobné detektory byly vyvinuty a jsou současně využívány i pro detekci neutronů z plazmatu generovaného zařízením PF1000 (plasma focus) ve Varšavě.

  Celý text >>

Copyright © 2008-2010, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.