Dnes je

Sobota 1. 5. 2010
English version
 

 

 

Monitoring médií

Leden 2010

   
 
AV ČR – rozpočet
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
BAŠTECKÁ, Lydia Náchod Praha: Paseka, 2009, Zmizelé Čechy, 1. vyd., 64 s., váz. 249 Kč Autorka představuje nedochované památky a jiné stavby města Náchod a jeho bezprostředního okolí.
 
Zmizelé Čechy, 1. vyd., 168 s., váz. 329 Kč Bývalé královské horní město Kutná Hora společně s cisterciáckým klášterem v Sedlci patří k nejpůsobivějším historickým sídlům Evropy.
 
DRAAISMA, Douwe Proč život ubíhá rychleji, když stárneme. O autobiografické paměti Z nizozem. přel. R. Pellar, Praha: Academia, 2009, Galileo, 1. vyd., 306 s., váz. 295 Kč Autobiografická paměť má své vlastní tajemné zákony. Proč nezaznamená takřka nic z událostí z doby před naším třetím nebo čtvrtým rokem?
 
 
 
Téma: AV ČR – rozpočet
Média:
 
 
Neviditelnýpes.cz, 1. 1. 2010, Komu zvoní hrana?
Jiří Pilný míní, že nynější spor o peníze pro AV ČR a souboj mezi univerzitami a akademií je žabomyší válka. K odvážnému tvrzení mě vede to, co se v oblasti vědy, výzkumu a inovací děje ve světě.
Mladá fronta DNES, 2.1.2010, Vůči Západu jsme rozvojová země
Jde o rozhovor s Miroslavou Kopicovou. Konstatovala, že základem české ekonomiky musí být věda, proto se na ni peníze krátit nebudou. Vyjádřila se i k financování AV ČR, mj. že při převodu hodnocení výsledků na peníze Akademie jako celek tratí. Kritizovala, že se Akademie nehodlá uskrovnit, že existují ústavy, které se zdvojují, že si letos Akademie „nechala“ 300 milionů navíc, než bylo určeno, že centrální část Akademie by měla být menší aj.
 
 
Idnes.cz, 2.1.2010,20:49 h, Kopicová překvapila: Věda je základ, takže peníze na ni nakonec budou
(obsahově shodná zpráva)
Mladá fronta DNES, 4.1.2010, Paní ministryně opět nemluví pravdu
Prof. Václav Hořejší, ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR, reaguje na rozhovor ministryně Miroslavy Kopicové v MFD zveřejněný 2. 1. Spor o financování české vědy a výzkumu se podle jeho názoru dostal do nedůstojných poloh. Bohužel hlavně proto, že odpovědným činitelům nezáleží na zvýšení úrovně české vědy a výzkumu. Neodpovědní funkcionáři a administrátoři se zabývají pouze přesuny peněz z jedné kapsy do druhé bez ohledu na reálný efekt.
Literární noviny, 4.1.2010, Není třeba objevovat Ameriku
Prof. Václav Pačes, bývalý předseda AV ČR, v rozhovoru obhajuje protesty vědců proti postupu RVVI. Jmenuje Antonína Holého, Rudolfa Zahradníka, vysvětluje podstatu problému, který tyto protesty vyvolal.
Literární noviny, 4.1.2010, Vědu hubí pruhované ponožky
Prof. Václav Hořejší, ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR, v rozhovoru vysvětluje, že s bádáním se nedá na pár let přestat, čekat, než bude líp. Varuje, že když se zlikviduje část základního výzkumu, třeba Akademie věd, už se nedá vybudovat znovu. Nejlepší vědci odejdou do zahraničí, jiní úplně jinam. Poškození české vědy bude nevratné a bude trvat desetiletí.
Právo, 4.1.2010, Žádný trik, ani žádný bonus
Vedoucí oddělení Miroslav Fojta z Biofyzikálního ústavu AV ČR komentuje článek ministryně školství M. Kopicové (Akademie věd dostane víc než letos, Právo, 23. 12.). Způsob, jakým ministryně argumentuje, je podle něj zarážející. Upozorňuje, že institucionální prostředky přidělené Akademii v současné době ani nepokrývají nutné náklady na provoz ústavů a na platy kmenových zaměstnanců. URL| http://archiv.newton.cz/pr/2010/01/04/449391b53f7fa25c41345e6cbcfba4df.asp
Mladá fronta DNES, 5.1.2010, Fórum čtenářů
Jan Konvalinka z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR reaguje na rozhovor deníku MFD s ministryní školství Miroslavou Kopicovou, která se v něm podle něj dopustila několika manipulací a lží.
Právo, 5.1.2010, Z redakční pošty
Vladimír Viklický, bývalý místopředseda Rady pro výzkum a vývoj, reaguje na komentář Jiřího Fraňka v Právu 31. 12. 2009. Základním problémem českého výzkumu prý je, že za vynaložené prostředky neodvádí odpovídající výsledky. V AV ČR, na vysokých školách i v aplikovaném výzkumu v soukromých podnicích se ztrácí velké množství peněz na nekvalitní výzkum.
Veřejná správa, 14.1.2010, Vrácené zákony od prezidenta republiky
ČSSD chce změnit zákonná pravidla pro financování výzkumu a vývoje. Novela má umožnit, aby příprava státního rozpočtu na výzkum a vývoj nebyla spojena s ustanoveními zákona, která mají mít záporný dopad na financování velké části výzkumných organizací. AV ČR měl kvůli novému systému klesnout příspěvek ze státního rozpočtu během tří let až o 2,5 miliardy. Vláda od snižování dotace Akademii ustoupila, rozhodnutí o financování vědy odložila až po celkové reformě vědeckého výzkumu.
Lidové noviny, 16.1.2010, Černé díry české vědy
Z analýzy vyplývá, že zásadním problémem není stagnace výdajů na vědu, ale způsob, jakým se peníze na výzkum a vývoj přidělují. V článku je jmenován vynálezce nových léků proti AIDS Antonín Holý, astronom Jan Palouš, historik František Šmahel, citován bývalý předseda AV ČR Václav Pačes, jenž kritizuje, že v RVVI je zástupce německého Volkswagenu a americké Honeywell, kterým přece nejde o rozvoj české vědy, Jan Řídký, ředitel Fyzikálního ústavu AV ČR, podle něhož tzv. „kafemlejnek“ úplně zdeformuje českou vědu, fyzik Jiří Chýla, jehož děsí z „kafemlejnku“ plynoucí automatický nárok na peníze, Milan Mareš z Ústavu teorie informace a automatizace, který škrty příliš dramaticky nevidí, Jan Zrzavý, jenž „kafemlejnek“ považuje za přínos aj.
Lidové noviny, 16.1.2010, Za vzdělanými lidmi přijdou firmy samy
Ředitel institutu CERGE-EI UK a AV ČR Štěpán Jurajda v rozhovoru odpovídá na otázky týkající se efektivity státní podpory vědy a výzkumu. Aby byl výsledek státní podpory co nejlepší, musí se podle Jurajdy striktně oddělit peníze na základní výzkum od podpory inovací. U základního výzkumu je pak potřeba důsledně odměňovat podle výsledků výzkumu a jejich kvality, ale ty musí někdo fundovaně posoudit. V ČR jsou nevhodně rozdělovány prostředky na základě metodiky, která zvýhodňuje snadno vyrobitelné pseudovědecké výstupy.
Právo, 21.1.2010, Z redakční pošty
Čtenář Přemysl Fiala z Mouřínova v odpovědi na článek Jana Kellera (Právo, 4. 7. 2009: Upřímný úžas mužů vědy), jímž reaguje na slova ministryně školství Miroslavy Kopicové o financování AV ČR, píše, že zmínka paní ministryně o návrzích projektů samotnými výzkumnými organizacemi poněkud zmírňuje suverenitu komentářů některých vědců i v očích pasivního konzumenta vědeckých poznatků.
 
 
Média:
Právo, 2.1.2010, Hrnečku vař!
Jde o komentář k financování projektů z operačních programů EU, z nichž do roku 2013 může ČR z EU získat ještě 700 miliard, v němž jsou citována slova prezidenta Václava Klause, která pronesl na sněmu AV ČR na téma kofinancování: „Bylo by ideální, kdyby žádné kofinancování nebylo. Je i vnucováním priorit zvenčí podle kritérií, která nemusí být totožná s našimi.“
 
 
Média:
Českokrumlovský deník, 12.1.2010, Český Krumlov se na měsíc stal centrem světové vědy
Na 80 badatelů a dalších zájemců z 29 zemí světa se sjelo do Českého Krumlova, kde včera začal odborný workshop na téma molekulární evoluce. Spoluorganizátorem je Michael Cummings z University of Maryland, který před několika lety působil na českobudějovickém pracovišti AV ČR.
(Jižní Čechy)
Plzeňský deník, 12.1.2010, Plzni k titulu pomáhají Masarykovy boty
Čtyřdenní seminář s názvem Masarykovy boty na téma doby, ve které žil T. G. Masaryk, začal v severoplzeňských Nečtinech. Mezi účastníky jsou i Václav Cílek z Geologického ústavu AV ČR a Josef Tomeš z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR.
(Západní Čechy)
 
 
Čro Leonardo,13.1.2010, Veřejná správa a životní prostředí...
Součástí článku na téma naznačené v titulku je upoutávka na pořad Vstupte! (14. 1., 11:00 h) s Miroslavem Vaňkem, vedoucím Centra orální historie Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR a předsedou České asociace orální historie.
Zpravodajství ČTK, 13.1.2010, Česká centra představí Máchu a další autory
Významní čeští autoři se budou moci od března představit i v Českém centru v Tel Avivu. Při jeho slavnostním otevření bude prezentována kniha Bojovali na všech frontách související s výstavou Historického ústavu AV ČR Židé v boji a odboji.
Haló noviny, 20.1.2010, Sociální fórum počtvrté v ČR
Zpráva informuje o Sociálním fóru, které se bude konat 29.–31. 1. v Praze, Brně a Ústí nad Labem a na jehož přípravě se podílejí i pracovníci z Centra globálních studií UK a AV ČR. Naplánovali řadu seminářů, besedy o politice, ekonomice, mezinárodní bezpečnosti, sociálních a dalších společenských problémech, historii a umění.
Frýdecko-místecký a třinecký deník, 21.1.2010, Knihovna připravila celoroční cyklus besed
Pro letošní rok připravila městská knihovna ve Studénce celoroční cyklus besed nazvaný Prstem po mapě v roce 2010. První je přichystána na 22. ledna. Od 18 hodin zde bude Jacques Moliba, vědecký asistent AV ČR v Praze, vyprávět o Demokratické republice Kongo.
(Novojičínský deník; Severní Morava)
Moravskoslezský deník, 21.1.2010, Čtení ze šuplíku společnosti Menssana
Společnost Menssana dnes v literární kavárně knihkupectví Academia na Masarykově náměstí v Moravské Ostravě pořádá autorský večer, kde mohou zájemci veřejnosti představit svoui tvorbu. Začátek je v 17 hodin.
(Severní Morava)
Bruntálský a krnovský deník, 25.1.2010, Přední česká matematička se vrátila na školu do Krnova
Zpráva informuje, že krnovská rodačka Petra Augustová, která ve svých 24 letech objevila chyby v matematické doktríně vědce Alexandra Šarkovského, besedovala s žáky Základní školy na Janáčkově náměstí, kam sama chodila. Dnes učí na ČVUT v Praze. Ve výzkumu se ale zaměřuje na jiné oblasti matematiky, než ve kterých dosáhla dalších výsledků při studiích v USA a v nynějším zaměstnání na AV ČR v Praze.
(Severní Morava)
Plzeňský deník, 25.1.2010, Přednášky, besedy
Jiří Mikulec z Historického ústavu AV ČR bude 9. 2. od 16.30 h přednášet na Magistrátu města Plzně na téma Majestát v myšlení barokní katolické společnosti. Dne 10. 2. od 19.00 h zde vystoupí Pavel Spurný z Astronomického ústavu AV ČR s přednáškou Bolidy a pády meteoritů.
(Západní Čechy)
 
 
Britské listy, 26.1.2010, Blíží se České sociální fórum
Ondřej Štěch z Centra globálních studií Filosofického ústavu AV ČR a Filozofické fakulty UK informuje, že 29. a 30. 1. se uskuteční České sociální fóum. V Praze, Brně a Ústí nad Labem budou probíhat semináře, workshopy a jiné aktivity občanské společnosti. http://blisty.cz/art/50934.html
Týdeník okresu Nový Jičín, 26.1.2010, Krátce
Jedna ze zpráv informuje, že pro letošní rok připravila městská knihovna ve Studénce celoroční cyklus besed nazvaný Prstem po mapě v roce 2010. První je přichystána na 22. 1.. Od 18 hodin zde bude Jacques Moliba, vědecký asistent AV ČR v Praze, vyprávět o Demokratické republice Kongo.
 
 
Média:
 
 
Ihned.cz, 8.1.2010, Stipendium pro ženy ve vědě
Podpisem protokolu o spolupráci mezi AV ČR, společností L´Oréal ČR a Českou komisí pro UNESCO byl vyhlášen nový, již 4. ročník stipendijního programu pro mladé a talentované vědkyně.
 
 
Sportovninoviny.cz, 12.1.2010, 10:15 h, aktualizace: 14.1.2010, 16:47 h, Stipendium pro ženy ve vědě má dva týdny do uzávěrky
Poslední dva týdny zbývají mladým talentovaným vědkyním k zaslání svých přihlášek s vědeckými projekty pro čtvrtý ročník národního programu - Stipendia L´Oréal pro ženy ve vědě. Jde o projekt České komise pro UNESCO, AV ČR a kosmetické firmy L´Oréal.
 
 
Aktualnizpravy.cz, 12.1.2010, 11:08:53 h, Stipendium pro ženy ve vědě má dva týdny do uzávěrky
(obsahově shodná zpráva)
Zpravodajství ČTK, 12.1.2010, Soutěž o stipendium pro ženy ve vědě má uzávěrku koncem ledna
Do konce ledna mohou mladé vědkyně zasílat přihlášky s projekty do 4. ročníku národního stipendijního programu pro ženy ve vědě. Program byl vyhlášen pod heslem Svět potřebuje vědu a věda potřebuje ženy po podpisu protokolu o spolupráci mezi AV ČR, společností L'Oréal ČR a Českou komisí UNESCO. Porotě předsedá šéfka Učené společnosti ČR a bývalá předsedkyně AV ČR Helena Illnerová.
 
 
Českénoviny.cz, 12.1.2010, 10:38 h, Stipendium pro ženy ve vědě má dva týdny do uzávěrky
Dva týdny zbývají mladým vědkyním k zaslání přihlášek pro čtvrtý ročník národního programu – Stipendia L´Oréal pro ženy ve vědě, které podporuje Česká komise pro UNESCO a AV ČR. Jde o závazek společnosti L´Oréal prosazovat ženy ve vědeckém výzkumu a podílet se na vytváření nových vědeckých profesionálních možností žen po celém světě.
 
 
Iregiony.cz, 14.1.2010, 16:47 h, Stipendium pro ženy ve vědě má dva týdny do uzávěrky
Stipendium L´Oréal Česká republika pro ženy vědě s podporou České komise pro UNESCO a AV ČR je konkrétním vyjádřením a závazkem společnosti L´Oréal prosazovat ženy ve vědeckém výzkumu a podílet se na vytváření nových vědeckých profesionálních možností žen po celém světě.
 
 
Techtydenik.cz, 18.1.2010, Do posledního dne uzávěrky „Stipendia L´Oréal pro ženy ve vědě“ zbývají již jen dva týdny
Poslední dva týdny zbývají mladým talentovaným vědkyním k zaslání svých přihlášek s vědeckými projekty pro čtvrtý ročník národního stipendijního programu pro ženy ve vědě. Jde o projekt České komise pro UNESCO, AV ČR a kosmetické firmy L´Oréal.
 
 
ČRo 2-Praha, 18.1.2010, Uzávěrka "Stipendia L´Oréal pro ženy ve vědě" se blíží...
(obsahově shodná zpráva)
 
 
Téma: Anketa
Média:
Magazín Mladé fronty DNES, 21.1.2010, Anketa
Václav Hořejší, ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR, na otázky, zda má smysl podstupovat IQ testy a zda si nechal inteligenci někdy změřit, odpověděl, že ví o několika lidech, kteří byli v testech úspěšní, ale pracovně byli nemožní nebo s nimi nebylo k vydržení. Kdysi na vojně si IQ nechal otestovat. Dopadl dobře, ale bere to jako bezvýznamnou kuriozitu.
 
 
Téma: Ekonomika
Média:
Mladá fronta DNES, 2.1.2010, Tisíc bílých labutí, jedna černá
Lubomír Lízal, v letech 2003–2008 ředitel Národohospodářského ústavu AV ČR a ekonomického institutu CERGE UK, se zamyslel nad tématem: Kde bude hranice vlivu vlády na ekonomiku v roce 2029?
Právo, Čechy, 2.1.2010, Přeměna žateckých papíren na centrum stojí. Nejsou peníze
Na dokončení plánované přeměny areálu bývalých žateckých papíren v ulici Volyňských Čechů na obchodně-kulturní centrum nejsou zatím peníze. Památkově chráněnou vilu sousedící s blokem budov by výhledově mohla využívat AV ČR a Filozofická fakulta UK.
Hospodářské noviny, 4.1.2010, Můj první milion
Ředitel firmy Linet Zbyněk Frolík stručně popisuje, jak s manželkou vydělali první milion v 80. letech pěstováním řezaných květin, hlavně růží. Prodávali je před nemocnicemi a na havelském tržišti v Praze. On v té době pracoval v AV ČR, jeho žena v sousedícím výzkumném ústavu. Tržba za dvě hodiny se rovnala součtu jejich měsíčních platů.
Profit, 4.1.2010, Vítěz nad Američany
Článek popisuje život zakladatele a spolumajitele firmy Linet Zbyňka Frolíka, který jako mladý pracovník AV ČR podnikal ve svém volném čase v jednom z mála oborů, v němž se to smělo: pěstoval květiny. Založil vlastní vzdělávací instituci, Akademii produktivity a inovací. Jeho firma podporuje žáky odborných technických škol ve Středočeském kraji; pro učně otevřela speciální tréninkové centrum, jehož cílem je propojit výuku s praxí.
ČRo 1-Radiožurnál, 6.1.2010, 17:30 Dvacet minut Radiožurnálu, Rozhovor s Miloslavem Kalou, viceprezidentem NKÚ
V rozhovoru s viceprezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslavem Kalou o situaci v NKÚ a o jeho klesající důvěryhodnosti zazněla informace, že NKÚ po rozboru, který poskytl Ústav státu a práva AV ČR, rozhodl, že kontrolní sněmovní výbor nebude kontrolovat hospodaření NKÚ.
Ekonom, 7.1.2010, Zemřela odbornice na východní Evropu
Koncem loňského roku zemřela Katherine Terrell Švejnarová, která v Praze působila v CERGE-EI (NHÚ AV ČR). Kromě manžela byli jejími pražskými spoluautory například Štěpán Jurajda, Daniel Münich aj.
Ekonom, 21.1.2010, Klausova hvězdná hodina
Článek popisuje, jak v roce 1990 v boji o ekonomickou transformaci vyhrála vize Václava Klause, pracovníka Prognostického ústavu ČSAV, jak exilový ekonom Jan Švejnar seznámil ekonomy a politiky s vlastním návrhem reformy, z níž mnohé upoutala pasáž o masové privatizaci.
ČRo Rádio Česko, 22.1.2010, 15:35 Studio Česko, Český realitní trh
Petr Sunega z AV ČR v rozhovoru konstatoval, že lidé stále preferují vlastnické bydlení oproti nájemnímu, že cenový cyklus na trhu s bydlením má delší průběh než cyklus ekonomický. Vysvětlil, proč nepovažuje zaměření státní podpory na oblast vlastnického bydlení za dobré, proč by se část podpory měla přesunout do nájemního bydlení aj.
Mladá fronta DNES, 25.1.2010, Trhli se a dělají na sebe
Jedním z těch, kteří v ČR vyhledávají schopné lidi na nejrůznější pozice, je i Hana Navarová,spolumajitelka rakouské firmy Neumann & Partners, která do roku 1991 pracovala v Akademii věd v oblasti vědeckého výzkumu, převážně sociologického.
ČRo 6, 26.1.2010, 22:10 Studio STOP, Sociální demokracie hodlá po sněmovních volbách postupně snížit deficit veřejných rozpočtů
Lubomír Lízal z Národohospodářského ústavu AV ČR a CERGE UK v pořadu diskutoval o možnostech dalšího vývoje české ekonomiky a přijetí eura, upozornil na rizika přímé daně, na nutnost penzijní reformy, na omezené možnosti státu při snižování nezaměstnanosti aj.
 
 
Téma: Ekonomika – energetika
Média:
ČRo 6, 27.1.2010, 18:10 Názory a argumenty, Bursík proti Fischerovi
V komentáři k výsledkům CVVM podle kterých by nyní volby vyhrála ČSSD s 28 % před ODS s 25,5 %, zazněla úvaha, že i kvůli nejrůznějším lobbistickým tlakům nemá ČR jasnou a dlouhodobě neměnnou energetickou koncepci, z níž by bylo zřejmé, jak je zajištěna energetická bezpečnost země a zda je nutné prolamovat těžební limity uhlí.
 
 
Téma: Ekonomika – krize
Média:
Hospodářské noviny, 5.1.2010, Rozjel penzijní fond a vymýšlel eBanku, teď řeší neziskovky
Bývalý vědecký aspirant AV ČR Jiří Kepka, investor, který mimo jiné stojí za rozvojem fondů, v nichž nadace mohou zvyšovat jmění, v článku konstatuje, že krize nekončí a neziskové organizace čeká těžké období. Současné škrty v rozpočtu mohou ohrozit některé jejich aktivity.
Marianne bydlení, 11.1.2010, Vsaďte na zisky manželství
Ve dnech 8.–14. 2. se koná Národní týden manželství. V článku se v této souvislosti uvádí, že podle průzkumu CVVM se před finanční krizí denně vařilo v 53 % domácností, několikrát týdně v 39 %. Teď se počet ještě zvýšil, protože se to vyplatí.
Pátek Lidových novin, 15.1.2010, Rok Klause
Zbyněk Petráček komentuje jednání Václava Klause dokazující, že se nemění. Připomíná, že byl vyhozen z ekonomického ústavu, popisuje, jak se 20. srpna 1989 v Chicagu představil jako ekonom Klaus a jako oficiální zástupce Prognostického ústavu ČSAV v rozhovoru pro Chicago Tribune otevřeně uvažoval o nejlepším přístupu k systému volného trhu aj.
Hospodářské noviny, 18.1.2010, Buďte pozitivní, jen tak uspějete
V článku, který lidem radí, jak se chovat v krizi, je uvedena zmínka, že materiální podmínky se podle CVVM zlepšily jen u 1 % české populace.
Literární noviny, 18.1.2010, Kde je východ z nouze?
Ilona Švihlíková kritizuje ekonomickou diplomacii. ČR se podle ní zbytečně stáhla z Latinské Ameriky, deficit s Čínou je alarmující, dvě třetiny českého exportu obstarává několik málo velkých firem. Ministerstvo zahraničí se rozhodlo zrušit generální konzuláty ve významných obchodních centrech (Sao Paulo, Sydney), aniž by to s českými exportéry konzultovalo. Také jinde se šetření projevuje na místech, která by spíše potřebovala větší podporu, třeba AV ČR.
Právo, 22.1.2010, Recepty ČSSD na krizi: progresivní daň, levné byty či boj proti korupci
Progresivní zdanění, rozvoj zelené ekonomiky, boj proti korupci, zavedení novomanželských půjček, projekt malých levných bytů či zvýšení prostředků pro AV ČR a vysoké školy jsou podle ČSSD některá z východisek z hospodářské krize, která na mezinárodní konferenci v Praze představil předseda ČSSD Jiří Paroubek.
ČRo 6, 26.1.2010, 18:10 Názory a argumenty, Jak překlenout období hospodářské krize?
Redaktor Petr Holub v komentáři konstatuje, že ČR musí mít kvalitní výzkumné ústavy a podniky, které se nebojí investovat do inovací. Češi mají prakticky jen dvě pracoviště srovnatelná se světovým průměrem, AV ČRa UK. Řeči politiků o nových technologiích a výzkumu v sobě skrývají, že se ČR bude snažit zbohatnout exportem. Platonické řeči o výzkumu a nových technologiích jsou do značné míry chimérou. Brání pouze tomu, aby se prozkoumaly jiné možnosti ekonomického vzestupu.
 
 
Téma: Ekonomika – krize (průzkum CVVM SOÚ AV ČR)
Média:
Zpravodajství ČTK, 6.1.2010, CVVM: Krize zhoršila ekonomickou situaci v ČR podle 75 pct občanů
Hospodářská situace v ČR se podle průzkumu CVVM v roce 2009 zhoršila podle 75 % občanů. Většina respondentů se zároveň domnívá, že krize postihla celou ekonomiku.
Zpravodajství ČTK, 6.1.2010, 75 pct of Czechs think economic situation worsened in 2009 – CVVM
(obsahově shodná zpráva v anglickém znění)
Právo, 7.1.2010, Ekonomika se zhoršila, soudí 75 % občanů
(obsahově shodná zpráva)
Hospodářské noviny, 7.1.2010, 24 hodin
Jedna ze zpráv uvádí, že hospodářská situace v ČR se podle průzkumu CVVM v roce 2009 zhoršila podle 75 % občanů. Většina se domnívá, že krize postihla celou ekonomiku.
Haló noviny, 8.1.2010, Krátce
Hospodářská situace v ČR se podle průzkumu CVVM v roce 2009 zhoršila podle 75 % občanů. Většina se zároveň domnívá, že krize postihla celou ekonomiku.
Bankovnictví (newsletter), 11.1.2010, Krize zhoršila ekonomickou situaci v ČR
Hospodářská situace v ČR se podle průzkumu CVVM v roce 2009 zhoršila podle 75 % občanů. Většina se zároveň domnívá, že krize postihla celou ekonomiku.
 
 
Téma: Ekonomika – penzijní reforma
Média:
Lidové noviny, 9.1.2010, Nemravné a neudržitelné penze české
Petr Kamberský v ekonomické analýze konstatuje, že na důchodech českých penzistů nejsou nejhorší technické parametry, ale fakt, že z dospělých a často moudrých lidí dělají prosebníky. V článku je popsána úvaha o důchodovém systému Ondřeje Schneidera, ekonoma původem ze CERGE-EI (NHÚ AV ČR).
ČRo 1-Radiožurnál, 20.1.2010, 12:00 Ozvěny dne, Kvůli důchodové reformě se schází tým expertů
Daniel Münich ze CERGE (NHÚ AV ČR) vítá iniciativy vlády ohledně reformy důchodového systému, hlavní přínos reformy vidí v tom, že bude jasné, co lidi čeká a ze kterých zdrojů bude nutné platit.
 
 
Téma: Evropská unie
Média:
Respekt, 4.1.2010, Cesta k evropské federaci
V komentáři o Evropské unii, která právě začíná fungovat podle Lisabonské smlouvy, je okrajově zmíněna akademie věd.
Mladá fronta DNES, 25.1.2010, Pořád jen slibovali, říká Bohatá z Eurostatu
Bývalá šéfka Českého statistického úřadu a pracovnice Národohospodářského ústavu (AV ČR) Marie Bohatá uspěla v konkurzu na místopředsedkyni Evropského statistického úřadu; v rozhovoru přiblížila problémy se statistikou financí v Řecku.
 
 
Téma: Komentáře k událostem – AV ČR
Média:
Lidové noviny, 2.1.2010, Hledá se arcibiskup
Jaroslav Šebek z Historického ústavu AV ČR v eseji popisuje, jak se v českých zemích obsazovaly biskupské stolce od roku 1918 až dodnes.
Tvar, 7.1.2010, Poznámky?
V jedné z ironických poznámek autor Michal Škrabal konstatuje, že český sport se nachází v těžké finanční krizi a že snad bude brzy zřízeno Ministerstvo sportu; lidé se brzy dočkají i Ministerstva celebrit ČR či Ústavu pro studium hokejového vítězství v Naganu AV ČR.
Lidové noviny, 9.1.2010, Všude samí prezidenti
Prof. Václav Pačes kritizuje současnou inflaci označení prezidentů a vysokoškolských titulů, připomíná, jak první porevoluční prezident Akademie věd Otto Wichterle nesnášel, když ho někdo oslovil „pane prezidente“, že jeho nástupce Rudolf Zahradník prosadil do zákona o Akademii, že v jejím čele nestojí prezident, ale předseda, a doporučuje, aby se v rámci EU sjednotily tituly i měřítka pro akreditace studijních programů a pro udílení vysokoškolských titulů.
 
 
Respekt.cz, blog – Jan Kolář, 11.1.2010, 22:39 h, Nadšení a zklamání z Prizmy
Jan Kolář (ÚEB AV ČR) konstatuje, že více informací o českém výzkumu se zřejmě na ČT24 neobjeví ani letos, ačkoli by podle něj lidé rádi věděli, co se za peníze z jejich daní zkoumá.
Technický týdeník, 12.1.2010, Jedeme po špatné koleji
V komentáři k aktuální ekonomické situaci v ČR se píše, že analýzy cyklických krizí kapitalismu dokládají, že v nejhlubší depresi nastupují významné technické inovace. V nynější krizi to zřejmě budou nanotechnologie, biotechnologie, informační technologie a vědy o poznávání (cognotechnologie). V současnosti však RVVI usiluje o likvidaci základního výzkumu v AV ČR. Je možné pokračovat v jízdě do propasti po koleji neoliberální ekonomické doktríny a ideologie, anebo výhybku přehodit.
 
 
Téma: Komentáře k událostem – AV ČR (historie)
Média:
Lidové noviny, 13.1.2010, Úpadek husitské tradice
Petr Zídek komentuje zprávu, že stát chce prodat Památník Jana Žižky v Trocnově, a klade si otázku, jaký má husitská tradice význam pro současné Čechy. K Janu Žižkovi jako svému vzoru se z vrcholných politiků hlásí pouze Jiří Paroubek, podle šetření CVVM o největší historickou osobnost se Jan Hus nedávno umístil s 5% podporou na pátém místě.
 
 
Téma: Komentáře k událostem – AV ČR (historie – S. Bandera)
Média:
Zpravodajství ČTK, 22.1.2010, Mezinárodně sporný Stepan Bandera byl jmenován Hrdinou Ukrajiny
Stepan Bandera dostal více než 50 let po své smrti od ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka čestný titul Hrdina Ukrajiny. Ředitel Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Oldřich Tůma považuje za mylnou především snahu někoho „historicky kanonizovat" po 50 letech.
Zpravodajství ČTK, 22.1.2010, Mezinárodně sporný Stepan Bandera byl jmenován Hrdinou Ukrajiny
Obsahově shodná zpráva, v níž je citován ředitel Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Oldřich Tůma, je doplněna v 8. a 9. odstavci o polské reakce.
Zpravodajství ČTK, 26.1.2010, Jmenování Bandery Hrdinou Ukrajiny je podle Moskvy „odporné“
Rusko označilo nedávné jmenování politika Stepana Bandery Hrdinou Ukrajiny za událost „odporného rázu“. Podle ředitele Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Oldřicha Tůmy je snaha někoho „historicky kanonizovat" po 50 letech mylná.
 
 
Téma: Komentáře k událostem – AV ČR (klima)
Média:
Ekonom, 14.1.2010, Zima ve studeném pásu
V článku o podobě letošní zimy je citován ředitel Ústavu fyziky atmosféry AV ČR Radan Huth; podle něj je letošní zima zcela normální. R. Huth spolu s Josefem Bochníčkem z Geofyzikálního ústavu AV ČR ukázal, že tuhé zimy ve střední Evropě ovlivňuje i počet slunečních skvrn.
 
 
Téma: Komentáře k událostem – AV ČR (medicína)
Média:
Zdravotnické noviny, 25.1.2010, Zamyšlení nad psychiatrií a psychiatry
V článku se píše, že redakce nejstaršího odborného psychiatrického časopisu dostala dopis s kritikou výboru Psychiatrické společnosti ČLS JEP. Podepsaní byli většinou mladí, úspěšní, ambiciózní lidé, pracovníci jediného výzkumného, prestižního psychiatrického ústavu, kteří pracují v podmínkách na české poměry nadstandardních, v přímém spojení s AV ČR, a vše soustředí na vědecko-výzkumnou činnost.
 
 
Téma: Komentáře k událostem – AV ČR (zemětřesení)
Média:
ČRo 1-Radiožurnál, 13.1.2010, 12:00 Ozvěny dne, Zemětřesení na Haiti
Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu AV ČR vysvětlil, že zemětřesení vzniklo dlouhodobým tlakem, který v oblasti panuje v důsledku pohybu dvou tektonických desek vůči sobě. Tím vzniká velké napětí, které se občas uvolní zemětřesením.V této oblasti však podobně silné zemětřesení není známé.
ČT 1, 13.1.2010, 12:00 Polední události, Haiti: Nejchudší země regionu
Aleš Špičák z Geofyzikálního ústavu AV ČR konstatoval, že zemětřesení se na zlomu, na kterém se odehrálo, neobjevilo několik desetiletí. Poslední bylo přibližně před 150 lety. Takzvaná dotřesová série bude pokračovat ještě několik dnů, předvídat, jak bude vypadat, není možné.
 
 
Aktuálně.cz, 14.1.2010, Zemětřesení bylo děsivé. Proč nenásledovalo i tsunami?
Silné zemětřesení na Haiti, při němž se okolní oceánské dno pohybuje vodorovně, a proto nemohou vzniknout vlny tsunami, odborníky nepřekvapilo. Ve zprávě je citován Aleš Špičák a Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu AV ČR.
ČRo Rádio Česko, 15.1.2010, 10:08 Rozhovor na aktuální téma, Zemětřesení na Haiti
Aleš Špičák z Geofyzikálního ústavu AV ČR v rozhovoru konstatoval, že seismicky je postižená oblast monitorována dostatečně, byla však vyhodnocena jako místo, kde k silným zemětřesením nedochází. Škody zemětřesením způsobené jsou však zpravidla civilizačním problémem.
 
 
Čro 3-Vltava, 15.1.2010, Předpovídání zemětřesení
Obrázek zemětřesení na Haiti je na internetových stránkách Geofyzikálního ústavu AV ČR. Navzdory rozsáhlému sledování je předpovídání zemětřesení stále velmi obtížné a nejisté. To už před časem potvrdil Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu. Důvodů je podle něj řada.
TV Nova, 16.1.2010, 19:30 Televizní noviny, Podle odborníků patří celý Karibik do oblasti častých zemětřesení
Zprávy o zemětřesení přišly i z Venezuely. Na rozdíl od Haiti tam ale nezpůsobilo žádné škody. Podle odborníků patří celý Karibik do oblasti častých zemětřesení. V pořadu vystoupila s doplňujícími informacemi Jaroslava Plomerová z AV ČR.
Krkonošský deník, 19.1.2010, Otřesy zachytily i české hvězdárny
Lednové zemětřesení na Haiti zaznamenala převážná část sítě Geofyzikálního ústavu (AV ČR). Otřesy celé série zachytily i hvězdárny v Úpici a Dobrušce/Polomu.
(Východní Čechy)
Mladá fronta DNES, Plzeňský kraj, 19.1.2010, Zemětřesení? Až 100 denně
Na západě ČR se zemětřesení opakují častěji než v jiných částech země. Jaroslava Plomerová z Geofyzikálního ústavu AV ČR vysvětlila, že v západních Čechách jde o jiný typ zemětřesení než na Haiti, o tzv. zemětřesné roje, které se vyznačují tím, že otřesů je sice hodně, ale jsou slabé.
ČRo 1-Radiožurnál, 20.1.2010, 21:00 Stalo se dnes, Haiti se znovu silně otřáslo
Aleš Špičák z Geofyzikálního ústavu AV ČR potvrdil, že po každém silném zemětřesení následují takzvané dotřesy po dobu až několika týdnů, které nejsou zpravidla stejně silné jako hlavní otřes, a vysvětlil, proč vznikají.
Hradecký deník, 21.1.2010, Otřesy zachytily i české hvězdárny
Jedna ze zpráv informuje, že tragické zemětřesení, ke kterému došlo 13. ledna na ostrově Haiti v Karibiku, zaznamenala převážná část sítě Geofyzikálního ústavu (AV ČR). Otřesy zachytily i hvězdárny v Úpici a Dobrušce/Polomu.
(Východní Čechy)
 
 
ČT24, 20. 1. 2010 12:53,Haiti se znovu otřáslo, vypukla panika
Seismoložka Jaroslava Plomerová (GFÚ AV ČR) pro ČT uvedla, že dnešní otřes je jen následným po silném zemětřesení z minulého týdne.
 
 
Ihned.cz, 20.1.2010, Zemětřesení v Karibiku opět pocítilo i Česko
Následné otřesy, které ve středu postihly Haiti, zachytily i měřicí přístroje v Česku. Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu AV ČR uvedl, že na výstupech z měřicích stanic byl vidět velmi výrazný nárůst.
 
Téma: Kultura
Média:
Brněnský deník, 4.1.2010, Tři králové: parta dvou generací
Eduard Severa, který dříve pracoval jako odborný pracovník AV ČR v zeměpisném ústavu, se tříkrálové sbírky, kterou na jižní Moravě pořádá Diecézní charita Brno, účastní v kostýmu krále Kašpara už podeváté. 
(Jižní Morava)
Literární noviny, 4.1.2010, Na pergamenu ožil středověk
V reportáži o osudech ilustrované stránky ze středověkého zpěvníku, která se minulý měsíc vydražila v londýnské aukční síni Sotheby’s za 17,5 milionu korun a již koupil Středočeský kraj, je citována Milada Studničková z Ústavu dějin umění AV ČR, která vzpomíná, jak marně obíhala české kulturní instituce, aby koupily vzácnou knižní památku, o jejíž chystané aukci se dověděla z katalogu.
Listy Prahy 1, 4.1.2010, Mánes projde důkladnou rekonstrukcí
K článku o historii o pražské budovy Mánes a její plánované rekonstrukci je připojena informace, že 23. 1. 1890 byla založena České akademie věd a umění.
GEO, 4.1.2010, Astrologie Mýtus a moc nebeských těles
V analýze kulturněhistorické úrovně astrologie, která naznačuje, proč člověka horoskopy stále fascinují, je citován Jaroslav Strnad z Orientálního ústavu AV ČR. Jméno indického premiéra Haradanahalli Doddégauda Dévégauda, které se v angličtině uvádí buď Deve Gowda nebo Devegowda, v ústavu řešili už při přípravě knihy Dějiny Indie.
Naše rodina, 5.1.2010, Výmluvné znamení pro naši přítomnost
Článek popisuje odhalení pomníku kardinála Berana v Praze-Dejvicích. V rámci slavnostního podvečera o kardinálu Beranovi promluvil i Jaroslav Šebek z historického ústavu AV ČR. Konstatoval, že se jeho život a působení nedá vtěsnat do pár vět, protože odráží všechny dramatické peripetie, které prožívala církev minulého století.
Plzeňský deník, 7.1.2010, Region má důstojný zpěvník lidových písní
Zásluhou Zdeňka Vejvody z Etnologického ústavu AV ČR získalo Plzeňsko zpěvník lidových písní Plzeňská věž převyšuje kopce. Obsahuje 25 písní z oblasti tzv. širšího Plzeňska.
(Západní Čechy)
Lidové noviny, 9.1.2010, Vykoupení Hřebejka a Jarchovského
Jiří Suk z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR v diskusi k filmu Kawasakiho růže uvedl, že je z něj docela nadšený. Podle něj je v něm poprvé věrohodným způsobem reflektována otázka agentů StB. Nemá pocit, že by v zápletce bylo něco, co by se nemohlo v reálu stát.
ČRo 6, 10.1.2010, 18:10 Názory a argumenty, Diskuse na téma politická kultura a kulturní politika
Malíř a fotograf Antonín Střížek poslouchal v rozhlase prof. Jana Palouše z Astronomického ústavu (AV ČR) a v této souvislosti si uvědomil, že za kulturní událost roku 2009 může považovat zážitek z Mexika, kde v úplně zastrčené oblasti zažil státem pořádané pozorování hvězd, kdy vesničané vylezli na kopec k pyramidám s dalekohledy a výklady odborníků.
Jičínský deník, 11.1.2010, Hranice stínu Václava Cílka
Zpráva informuje o besedě ředitele Geologického ústavu AV ČR Václava Cílka v Jičíně. Jeho kvalifikované vyprávění zprostředkovalo účastníkům zážitky z jeho poslední cesty, hluboké znalosti z mnoha oborů.
(Východní Čechy)
Týdeník Rozhlas, 19.1.2010, Vstávám lehám s rádiem
Jedna ze zpráv popisuje, jak výtvarníci pomáhají nevidomým. Václav Fanta, bývalý novinář, fotograf a grafik, který přišel o zrak a jenž zpívá ve sboru Vokál klub, pořádá pro sbor prodejní výstavy grafiků ze sdružení Hollar mj. v areálu AV ČR v Krči.
Plzeňský deník, 25.1.2010, Zdeněk Bláha dostal při oslavě roli kmotra
Kmotrem nového zpěvníku a CD Plzeňská věž převyšuje kopce aneb Plzeňsko v lidové písni autora a pracovníka Zdeňka Vejvody z Etnologického ústavu AV ČR se stal dudák a znalec folkloru Zdeněk Bláha, který v Českém rozhlasu Plzeň zároveň oslavil 80. narozeniny.
(Západní Čechy)
Madam business, 21.1.2010, Peníze a umění patří k sobě
Kurátorka Duňa Panenková, která šest let spolupracovala s Muzeem skla v Pasově, a to nejdříve v rámci aspirantury v ÚDU AV ČR, v rozhovoru představila Českou spořitelnu, jež vlastní sbírku výtvarných děl vytvářela s úmyslem zprostředkovat umění nejširší veřejnosti.
 
 
Téma: Kultura – architektura
Média:
Literární noviny, 18.1.2010, Město má větší pružnost než satelit
Bývalý ředitel Sociologického ústavu ČSAV prof. Jiří Musil v rozhovoru popisuje nikdy nevystavěný satelit Prahy pro 135 000 obyvatel, projekt města budoucnosti z roku 1967.
Pražský deník, 18.1.2010, Sovovy mlýny přežily ničení lidí i přírody
V článku o Sovových mlýnech na pražské Kampě je citována Petra Koláčná z Podolí, která uvedla, že po válce zde sídlila ČSAV. Její tatínek prý pracoval v tamějším Ústavu pro českou a světovou literaturu.
(Střední Čechy)
 
 
Téma: Kultura (český jazyk)
Média:
Prima TV, 25.1.2010, 18:55 Zprávy TV Prima, Ministerstvo školství chce upravit český jazyk ve prospěch žen
Ministerstvo školství chce upravit český jazyk ve prospěch žen. Úřadům a školám doporučuje, aby důsledně používaly mužské i ženské rody. K tématu se vyjádřil Karel Oliva, ředitel Ústavu pro jazyk český AV ČR; podle něž má čeština tu vlastnost, že mužským rodem vyjadřuje i obecnost mužského i ženského představitele.
 
 
Téma: Kultura – literatura
Média:
Klatovský deník, 4.1.2010, Tip na knihu: Otokar Vočadlo, Anglické listy K. Čapka, Academia, Praha 1975
Ivan Nikl v souvislosti se 120. výročím narození Karla Čapka připomíná jeho dosud málo známé a téměř nepublikované „lístky“ z let 1921–1938 adresované klatovskému rodákovi Otokaru Vočadlovi, profesorovi anglického jazyka a literatury na Filozofické fakultě UK v Praze.
(Západní Čechy)
Literární noviny, 4.1.2010, Petr Koťátko: Wormsův svět
Brněnské nakladatelství Druhé město vydává knihu Petra Koťátka, profesora UK a vedoucího oddělení analytické filosofie Filosofického ústavu AV ČR, Wormsův svět.
A2, 6.1.2010, Došlo
Redakční rada Lexikonu české literatury (V. Forst, I. Kraitlová, L. Merhaut, J. Opelík, J. Pelikánová, V. Petrbok, P. Šisler, E. Taxová, D. Vojtěch) oznamuje, že po téměř 40 letech – kvůli vynucenému odchodu některých jejích členů z Ústavu pro českou literaturu AV ČR a ztrátě možnosti dále plnit svou odbornou roli v rámci pracoviště – končí svou činnost.
Mladá fronta DNES, 7.1.2010, Čapkovu cenu dostane Ivan Klíma
Prozaik, dramatik a publicista Ivan Klíma dostane letošní Cenu Karla Čapka Českého centra Mezinárodního PEN klubu. Ivan Klíma vloni vydal esejistický román Moje šílené století, Nakladatelství Academia, které knihu vydalo, chystá na jaře její pokračování.
Tvar, 7.1.2010, Vystrkovat tykadla ven!
Jde o rozhovor s Karlem Pioreckým z Ústavu pro českou literaturu AV ČR o poezii, chybějících literárních programech, směřování české literatury, literární kritice, o práci kritika s textem, o krizi polemik aj.
Tvar, 7.1.2010, 2009 – až na výjimky období slabých výkonů
Zdena Šmídová popisuje několik kulturních událostí, které na ni zapůsobily. 9. 3. 2009 se v Lannově vile AV ČR křtily paměti klasické filoložky Julie Novákové. 19.–21. 3 uspořádal Filosofický ústav AV ČR mezinárodní kolokvium Littera plurium linguarum et monumenta litteraria. Učenost, literatura a literární památky v latině a v národních jazycích v habsburské monarchii v 17.–19. století.
Mladá fronta DNES, Moravskoslezský kraj, 13.1.2010, Příběhy hospod z východních Čech
Knihu Petra Broulíka o starých hostincích v Královehradeckém kraji s názvem Stoleté hospody lze koupit například v ostravském knihkupectví Academia.
Domažlický deník, 15.1.2010, Domažlický rodák Čapkovi nablízku
V článku o tom, jak si Čapkovi životopisci a lidé jemu blízcí ve svých vzpomínkách připomněli celou řadu jeho charakteristických rysů, životních epizod i zastavení, se uvádí, že Jiří Opelík připravil k vydání v nakladatelství Academia v roce 1983 knihu K. Čapek – život a dílo v datech.
(Západní Čechy)
Magazín Víkend DNES, 16.1.2010, Co se nabízí ke čtení
Redaktor MF DNES Josef Chuchma upozorňuje mj. na knížku Vzdělanostní společnost po česku? od sociologa Karla Černého, soubor „rozhovorů o životě a škole pro 21. století“. Ptal se například Václava Cílka, Heleny Illnerové (AV ČR), Jaroslava Míla, Martina C. Putny nebo Heleny Třeštíkové (NLN a Pedagogická fakulta UK, Praha 2009).
Magazín Víkend DNES, 16.1.2010, Co se nabízí ke čtení
Eva Bobůrková, redaktorka MF DNES, doporučuje knížku Skrytá poselství vědy z Nakladatelství Academia, kterou redaktorka, překladatelka a herečka Sylva Daníčková sestavila z rozhovorů s předními vědci pro Akademický bulletin.
Právo, 16.1.2010, Historie
Jaromír Vochala nabízí v publikaci Konfucius v zrcadle Sebraných výroků (Academia) pohled na myšlení starověkého myslitele Konfucia, jenž zásadním způsobem ovládl život nejen čínské společnosti po více než dvě tisíciletí.
Tvar, 21.1.2010, Omlouvám se a děkuji...
Jde o přepis referátu, který byl přednesen 20. 10. 2009 v Ústavu pro českou literaturu AV ČR na kolokviu k 80. narozeninám Milana Jankoviče Cesty znaků.
Tvar, 21.1.2010, Roberto Bolano
Jde o rozhovor s překladatelkou Anežkou Charvátovou, která krátce pobyla v Ústavu pro českou a světovou literaturu ČSAV a českému čtenáři zprostředkovala mj. díla Roberta Bolana.
Tvar, 21.1.2010, S úctou
Anketa Kniha roku Lidových novin (19. 12. 2009) nezaujme jen svými výsledky, ale i výroky, jimiž dotázaní zdůvodňují svou volbu. V této souvislosti je jmenována kniha Hravě i dravě Pavla Janouška, ředitele Ústavu pro českou literaturu AV ČR.
Magazín Víkend DNES, 23.1.2010, Co se nabízí ke čtení
Jedna z anotací je věnována dílu čínského filozofa Konfucia (551–479 př. n. l.), knize Lun Yu (Sebrané výroky). Ta je ve svazku Konfucius v zrcadle sebraných výroků (Academia) kompletně uvedena a v interpretační části Jaromírem Vochalou detailně osvětlována.
Mladá fronta DNES, východní Morava, 23.1.2010, Důležitější než okamžitý zisk je zhodnocení činů
Josef Holcman se ve fejetonu zmiňuje, že podle Encyklopedického slovníku AŽ (Academia 1972) je komunismus učení o podmínkách osvobození dělnické třídy, proletářské revoluci a vybudování beztřídní společnosti, navazující na sny utlačovaných o spravedlivém uspořádání lidské společnosti.
Táborský deník, 25.1.2010, Předci Tábor skládali jako kameny na pole šachovnice
Miloš Roháček v článku o středověkém osídlení táborské ostrožny uvádí jako zdroj publikaci Tábor od Antonína Hejny roku 1970 a Historický atlas měst ČR, který vydal Historický ústav AV ČR (Praha 1999).
(Jižní Čechy)
Knižní novinky, 25.1.2010, Bibliografie
Mezi novinkami jsou uvedeny nejen četné publikace z Nakladatelství Academia, mj. Skrytá poselství vědy (S. Daníčková), ale také Akademická encyklopedie českých dějin A–C (J. Pánek), Slovanské historické studie 34 (I. Baran a kol.), Diplomatický deník 1919–1922 (J. Dejmek, K. Krofta), které vydal Historický ústav AV ČR.
Knižní novinky, 25.1.2010, Letem knižním světem
Jedna z pasáží je věnována informaci o biografii Josef Němec s podtitulem Neobyčejný muž neobyčejné ženy od Magdaleny Pokorné (Academia). Josef Němec byl prý mimořádný člověk, o němž by se ovšem bez slávy jeho ženy patrně nic nevědělo.
Knižní novinky, 25.1.2010, NON/FICTION v Moskvě Charisma knižního veletrhu
V článku o účasti ČR jako čestného hosta na prosincovém veletrhu v Moskvě je uveden Slovanský ústav AV ČR, který se podílel na výběru knižní nabídky české expozice.
Knižní novinky, 25.1.2010, Pozvání do divadla: Trochu povadlá Kytice
V recenzi lednové premiéry Kytice v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, která podle Dušana Kočího není ani slabým odvarem kdysi slavné inscenace v Semaforu, se píše, že v knihkupectvích jsou k dostání například její vydání z nakladatelství Dokořán či Academia.
Lidové noviny, 27.1.2010, Když Brežněv plakal
Milan Jungmann upozorňuje, že pozítří vyjde dotisk knihy mimořádných kvalit, která se čte jako prožité dobrodružství, Všecko jsem skoro zapomněl..., jež z odtajněných ruských archivů popisuje vpád ruských vojsk do Československa. Autorem je ruský publicista Leonid Šinkarjov, který v 60. letech prováděl po Sibiři Zikmunda a Hanzelku.
 
 
Téma: Kultura – literatura (Osvětim – úryvek)
Média:
Haló noviny, 27.1.2010, Osvobozen v Osvětimi
Jde o přetisk úryvku z autobiografické knihy Ve čtrnácti sám v Osvětimi vydané Nakladatelstvím Academia od Tomáše Radila, vědeckého pracovníka AV ČR.
Hospodářské noviny, 27.1.2010, Osvětim a smrt u fotbalové branky
Jde o přetisk úryvku z autobiografické knihy od Tomáše Radila, vědeckého pracovníka AV ČR, Ve čtrnácti sám v Osvětimi vydané Nakladatelstvím Academia.
Lidové noviny, 27.1.2010, Přežil jsem a nikdo místo mne nezahynul
Jde o přetisk totožného úryvku z autobiografické knihy od Tomáše Radila, vědeckého pracovníka AV ČR, Ve čtrnácti sám v Osvětimi vydané Nakladatelstvím Academia.
 
 
Téma: Kultura – literatura (recenze)
Média:
Respekt, 4.1.2010, Dějiny psané zdola
Jan Němec v recenzi k trojsvazku Obyčejní lidé…?!, který vydala Academia a jenž sestavil Miroslav Vaněk, konstatuje, že 1800 stran nelze učíst, avšak dva svazky rozhovorů a jedna kniha interpretačních studií nabízejí jedinečnou šanci poodhrnout dějinám ideologický závoj a spatřit nedávnou historii jinýma očima.
A2, 6.1.2010, O opětovném hledání smyslu revoluce
Daniel Novák v recenzi studie Michala Kopečka z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Hledání ztraceného smyslu revoluce: zrod a počátky marxistického revizionismu ve střední Evropě 1953–1960 konstatuje, že v době, kdy jsou nejvíce slyšitelným a oficiálním výkladem dějin období před rokem 1989 „totalitářské“ produkty ve stylu Ústavu pro studium totalitních režimů, je Kopečkova práce přínosná a osvěžující.
Tvar, 7.1.2010, O polské literatuře 2. poloviny 20. století
Aleš Haman se v recenzi ke knize Jákobův žebřík. Polská literatura v letech 1945–1969 (Petr Poslední, Malgorzata Kowalczyková) zmiňuje, že již v prvním oddílu lze sledovat paralelu k dějinám českého písemnictví zpracovaným v Ústavu pro českou literaturu AV ČR.
Haló noviny, 9.1.2010, Zasnoubená s káznicí
Karel Aksamit v recenzi konstatuje, že memoárová kniha Waldheimská idyla, jíž s perem a tužkou čtenáře provází ženskou věznicí v německém Waldheimu Milada Marešová, je dalším svědectvím o aktuální smysluplnosti knih, které Nakladatelství Academia věnuje době temna.
Týden, 11.1.2010, Chladnokrevná vražda
Článek kritizuje, že skvělá kniha Válka světa / Dějiny věku nenávisti britského historika Nialla Fergusona o 750 stranách, pěkně vázaně vydaná (Academia 2008), je špatně přeložená a že překlad v nakladatelství zjevně nikdo nečetl.
 
 
ČT 1, 11.1.2010, Knižní svět, Kniha týdne
Osm let Sylva Daníčková rozprávěla s předními českými vědci a rozhovory s nimi pak otiskovala v Akademického bulletinu. Souhrn rozhovorů s názvem Skrytá poselství vědy (Academia) vydává nyní knižně.
Host, 15.1.2010, O bojích na knihovnické frontě
Jiří Trávníček konstatuje, že publikace Petra Šámala Soustružníci lidských duší. Lidové knihovny a jejich cenzura na počátku padesátých let 20. století (Academia) je monografií jisté doby a jistého prostředí, přičinlivě odvedenou prací na seznamech knih, které nový režim vyřazoval z knihoven. Současně tuto dobu dokázal optikou svého tématu vyložit.
Tvar, 21.1.2010, Misogyn kazatelem
Tomáš Bojar v recenzi oceňuje a vítá vydání poctivé, důkladně zpracované monografie historika idejí Chandaka Otto Weininger – Sexualita a věda v císařské Vídni (Academia, Praha 2009), jehož dílo v ČR dosud zůstávalo na okraji zájmu.
Tvar, 21.1.2010, Století páry ve století internetu
Rudolf Kučera v recenzi sborníku 19. století v nás. Modely, instituce a reprezentace, které přetrvaly (Milan Řepa, ed.) z konference iniciované Historickým ústavem AV ČR konstatuje, že může vedle hledání odpovědi na otázku, co v nás vlastně z 19. století zbylo, nabídnout i odpověď na otázku, co dnešní historiky z 19. století zajímá a proč.
Tvar, 21.1.2010, Výlov
Lubor Kasal v recenzi konstatuje, že ač je nutno redakční texty na přebalech knížek brát s rezervou, v případě Armagedonu s podtitulem Bitva o Německo 1944–1945 (Academia, Praha 2008) nakladatelství nepřehání, když píše, že se Maxi Hastingsovi podařilo propojit významné vojenské i politické událostí s pohledem obyčejných, anonymních účastníků a napsat působivou a silnou knihu.
Lidové noviny, 23.1.2010, Křižácké tažení nových ateistů
Filip Jaroš v eseji k překladu knihy Boží blud (Academia 2009) Richarda Dawkinse konstatuje, že vztah mezi vědou a vírou je komplikovanější, než jak jej autor představuje. R. Dawkins podle něj nepochopil, že věda a náboženství se vzájemně prolínají. Kniha je koncipována jako agitace pro novou podobu vědeckého ateismu a tomuto žánru je poplatný i způsob argumentace.
Literární noviny, 25.1.2010, Bruckner varuje před infantokracií
Aleš Knapp v recenzi ke knize Můj malý manžel (Mladá fronta, Praha 2009) mj. konstatuje, že filosof a prozaik Pascal Bruckner je v ČR vydáván nekoncepčně a že otrocký překlad názvu Hořký měsíc, jejž v reedici pro svou Filmovou řadu loni odpapouškovalo i Nakladatelství Academia, je zcela nesmyslný.
Respekt, 25.1.2010, Adornovo zděšení
Martin Šimečka v závěru recenze úvah Theodora W. Adorna Minima Moralia s podtitulem Reflexe z porušeného života(Academia) konstatuje, že nejde o lehké čtení a lze jen tušit, jak náročný musel být překlad do češtiny (mimochodem výborný). Naštěstí má Adorno výjimečný smysl pro hutnost jazyka i myšlenek a každou samostatnou úvahu vtěsná do jedné či dvou stran, texty tak lze číst na přeskáčku.
 
 
Téma: Kultura – výstavy
Média:
Haló noviny, 4.1.2010, Cesty k poučení z minulosti
Nová výstava na Pražském hradě, kterou připravili odborníci z Ústavu dějin umění a Filosofického ústavu AV ČR, připomíná husitství a reformační hnutí. Podle Kateřiny Horníčkové ji tvůrci chystali tři roky. Díla uchovávána v archivech nebo umístěna v kostelích nebyla dlouho vystavena a nejméně 50 až 100 dalších let vystavena nebudou.
Literární noviny, 4.1.2010, Svatý Václav okouzlil Vídeňáky
V Národní knihovně ve Vídni se vystavuje legenda o sv. Václavovi. Na rukopis z konce 16. století, který nabízel v roce 2007 k prodeji antikvariát Jörna Güntera v Hamburku, podle Milady Studničkové z Ústavu dějin umění AV ČR tehdy žádná kulturní instituce v ČR nesehnala peníze. V článku je citován též ředitel Centra medievistických studií Petr Sommer z Archeologického ústavu AV ČR. Centrum loni vydalo dílo Přemyslovci – budování českého státu, které předseda Akademie Jiří Drahoš považuje za mimořádný počin v oblasti humanitních a společenských věd, což zdůraznil i na prosincovém sněmu Akademie. Od března bude výstava instalována na Pražském hradě.
GEO, 4.1.2010, Muškátová marmeláda
Zpráva informuje o fotosoutěži Rostlina s příběhem, jejíž nejlepší snímky byly vystaveny začátkem listopadu v pražském sídle AV ČR.
Teplický deník, 8.1.2010, Regionální muzeum Bílina
V muzeu v Bílině se 8. 1.–14. 2. 2010 koná putovní výstava Zapomenutí hrdinové, která se zabývá tématem německých odpůrců nacismu v českých zemích a jež vznikla jako součást projektu, na němž se podílel Ústav pro soudobé dějiny AV ČR.
(Severní Čechy)
Zpravodajství ČTK, 20.1.2010, Vladimír Brunton na vernisáži představil nový portrét Jana Saudka
V pražském barokním paláci Mamaison Pachtův Palace byla zahájena výstava fotografických obrazů Vladimíra Bruntona. K vidění jsou portréty Václava Havla, Tomáše Bati, Miloše Formana, Arnošta Lustiga, Květy Fialové, Emila Viklického, Rudolfa Zahradníka (AV ČR), Jana Krause aj.
 
 
Téma: Kultura – spolupráce
Média:
Mladá fronta DNES, Plzeňský kraj, 15.1.2010, Galerie je šancí pro Plzeň
Plzeňští architekti ze skupiny Zapálení chválí vítězný projekt budoucí Západočeské galerie. Galerie navázala spolupráci s odbornými institucemi a vědeckými ústavy v republice, mj. s Ústavem dějin umění AV ČR.
Mladá fronta DNES, 16.1.2010, Galerie je šancí pro Plzeň
Zpráva informuje o nové koncepci a vítězném projektu budoucí Západočeské galerie, která navázala spolupráci s odbornými institucemi a vědeckými ústavy v republice, mj. s Ústavem dějin umění AV ČR.
 
 
Média:
Zdravotnické noviny, 11.1.2010, Lékařská ocenění a další pocty v roce 2009
Jedna ze zpráv informuje, že doc. Jiří Homola z Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR získal cenu Invence za výzkum a vývoj optických biosenzorů. Cenu Doctorandus získal MUDr. et MDDr. Jiří Šedý (ÚEM AV ČR). Cena ČLS JEP za soubor vědeckých časopiseckých publikací byla udělena prof. MUDr. Evě Sykové a kolektivu autorů za soubor 14 prací z oboru neurovědy publikovaných v tuzemských i zahraničních časopisech.
Prosperita, 21.1.2010, Je to jednoduché – přihlašte se
Business Leaders Forum prodloužilo uzávěrku přihlášek 19. ročníku soutěže Cena zdraví a bezpečného životního prostředí 2009 do 31. 1. 2010. K účasti vybízí všechny, kdo pozitivně ovlivňují životní prostředí ve svém okolí. Mezi dosud oceněné se zařadil mj. Ústav chemických procesů AV ČR.
Medical Tribune, 25.1.2010, Pátý Šonkův den
Ve zprávě o průběhu lednového tzv. Šonkova dne o obezitě, pořádaného III. interní klinikou UK 1. LF se uvádí, že součástí programu byla i vyhlášení vítězů soutěže o Šonkovu cenu. Oceněn byl Vladimír Kůs s kolektivem autorů z Fyziologického ústavu AV ČR v Praze.
 
 
Čro Leonardo, 27.01.2010, Černé díry trochu jinak...
Vladimír Karas z Astronomického ústavu AV ČR, člen Royal Astronomical Society, který se zabývá relativistickou astrofyzikou a aktivními galaxiemi a vypracoval metodu pro určování hmotnosti a rotace černých děr, byl loni za svou práci Českou astronomickou společností oceněn tzv. Kopalovou přednáškou.
 
 
Média:
Psychologie dnes, 6.1.2010, Před 38 lety vyšla klasika z oblasti kognitivní psychologie
Daniel Heller z Psychologického ústavu AV ČR připomíná osobnost Allena Newella, který stál od začátku u pokusů vědy pochopit, jak pracuje lidská mysl, a jehož dílo vyvrcholilo vyvinutím symbolické kognitivní architektury SOAR (State Operator and Result) a vytvořením sjednocené teorie kognice.
Sedmička, 7.1.2010, Místo důchodu učí v Čechách
Na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity vyučuje profesor Erik De Clercq z belgické Lovaně, který 33 let spolupracuje s prof. Antonínem Holým (UOCHB AV ČR). K jejich největším úspěchům patří objevy tří nových látek účinných při léčbě řady virových onemocnění včetně oparu, hepatitidy B a AIDS. Vědci se zabývají i léčbou nádorových onemocnění.
(Sedmička; České Budějovice)
Brněnský deník, 8.1.2010, Geograf Vitásek: 120. výročí
Včera uplynulo 120 let od narození brněnského geografa Františka Vitáska, který mj. založil Kabinet pro geomorfologii ČSAV v Brně a získal medaili ČSAV Za zásluhy o vědu a lidstvo.
(Jižní Morava)
Chebský deník, 8.1.2010, Zapomenutá osobnost české barokní hudby
Včera uplynulo 300 let od narození významné osobnosti české barokní hudby, skladatele a hudebníka Josefa Antonína Sehlinga, který se zejména díky Miladě Jonášové z Etnologického ústavu AV ČR dostal do širšího povědomí odborné veřejnosti u nás i v Evropě.
(Západní Čechy)
Mladá fronta DNES, Hradecký kraj, 8.1.2010, První Čech, který došel na jižní pól
Nové Město nad Metují si výstavou ve věži galerie Zázvorka připomíná rodáka Josefa Sekyru, geologa a polárníka, který jako první Čech stanul na jižním pólu a jenž v roce 1952 začal pracovat v Geologickém ústavu Akademie věd.
Zdravotnické noviny, 11.1.2010, 50. výročí udělení Nobelovy ceny J. Heyrovskému
Před 50 lety obdržel fyzikální chemik Jaroslav Heyrovský za vynález polarografie Nobelovu cenu. J. Heyrovský navíc na UK vybudoval polarografickou školu a později v akademii věd vedl Polarografický ústav ČSAV. Jeho zásluhou se tehdejší Československo stalo světovým centrem polarografického výzkumu.
ČT 1, 16.1.2010, 12:05 Týden v regionech – JM, Po stopách vědecké kinematografie
Pořad připomněl brněnského profesora fyziologie rostlin Jana Calábka, který se zapsal do dějin vědecké kinematografie. Během svého téměř 90letého života natočil přes 50 krátkých filmů, přednášel na zahraničních univerzitách, založil laboratoř vědeckého filmu ČSAV, stal se čestným předsedou společnosti pro vědeckou kinematografii; ta je dodnes aktivní.
Zdravotnické noviny, 18.1.2010, Medicínská výročí 2010
Jedna ze zpráv připomíná 120. výročí narození Jaroslava Heyrovského (ÚFCH JH AV ČR), prvního českého laureáta Nobelovy ceny za chemii. Další zpráva připomíná 95. výročí narození Prokopa Málka, který stejně jako bratr Ivan, pozdější zakladatel Biologického ústavu ČSAV (1952) a Mikrobiologického ústavu ČSAV (1962), studoval na lékařské fakultě. Jako ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny se v roce 1981 stal i řádným členem ČSAV.
 
 
Čro Leonardo, 25.1.2010, Jiří Šedý, Naděje kmenových buněk?
MUDr. Jiří Šedý, nositel České hlavy v kategorii „doctorandus" za dosažené výsledky při studiu terapeutických možností léčby poranění míchy pomocí kmenových buněk, pracoval nejprve v Ústavu experimentální medicíny AV ČR, později ve Fyziologickém ústavu AV ČR a nyní je zaměstnancem Výzkumného ústavu stomatologického 1. LF UK a VFN. K tématu si lze poslechnout i pořad Vstupte! s prof. MUDr. Evou Sykovou.
Lidové noviny, 26.1.2010, Platili jsme deset tisíc korun za hodinu
Rozhovor představuje prof. Pavla Hobzu z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Zabývá se kvantovou chemií a počítačovým modelováním nekovalentních vazeb, strukturou a dynamikou molekulárních a biomolekulárních klastrů, nepravými vodíkovými vazbami, modrým posunem vodíku. Publikoval 372 článků v oponovaných časopisech, napsal tři odborné knihy, působí jako profesor fyzikální chemie na UK v Praze a na UP v Olomouci, přednášel v Evropě, USA a Asii aj.
 
 
Lidovky.cz, 26.1.2010, 13:43 h, Platili jsme deset tisíc korun za hodinu
Jde o úplné znění rozhovoru s prof. Pavlem Hobzou z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR.
Newsletter CEP (newsletter), 26.1.2010, Zemřel poslední velikán ekonomie 20. století
Václav Klaus připomíná, že 13. 12. zemřel ve věku 94 let prof. Paul Anthony Samuelson, poslední z velikánů ekonomie 20. století, jehož učebnice Economics vyšla prvně v roce 1948 a byla revolucí ve výuce ekonomie. V polovině 60. let skupina mladých ekonomů pořádala v Ekonomickém ústavu ČSAV každý čtvrtek semináře nad jejími kapitolami.
 
 
Média:
Benešovský deník, 12.1.2010, Astro kalendárium pro první měsíc roku 2010
Jedna ze zpráv informuje, že dne 29.1.1935 se narodil český astronom Luboš Kohoutek, který po studiu nastoupil do Astronomického ústavu (AV ČR). Objektem jeho výzkumu se staly planetární mlhoviny, objevil řadu objektů – přes sedm desítek planetek a pět komet.
(Kladenský deník; Střední Čechy)
Berounský deník, 13.1.2010, Astro kalendárium pro první měsíc roku 2010
(obsahově shodná zpráva)
(Střední Čechy)
Rakovnický deník, 14.1.2010, Astrokalendárium lednových dní
(obsahově shodná zpráva)
(Střední Čechy)
Mělnický deník, 20.1.2010, Čtenáři připomínají: astro kalendárium pro první měsíc roku 2010
(obsahově shodná zpráva)
(Střední Čechy)
 
 
Média:
Týdeník Bruntálský region, 19.1.2010, Patří k matematické elitě
Krnovská rodačka Petra Augustová patří k nejvýznamnějším českým matematikům. Světově se proslavila, když ve svých 24 letech objevila chyby v matematické doktríně Alexandra Šarkovského. Dnes učí na ČVUT v Praze a ve výzkumu se zaměřuje na oblasti matematiky, ve kterých dosáhla dalších výsledků při studiích v USA a v nynějším v AV ČR v Praze.
Týdeník Krnovské noviny, 26.1.2010, Špičková matematička v Krnově
Krnovská rodačka Petra Augustová patří k nejvýznamnějším českým matematikům. Světově se proslavila, když ve svých 24 letech objevila chyby v matematické doktríně Alexandra Šarkovského. Dnes učí na ČVUT v Praze a ve výzkumu se zaměřuje na oblasti matematiky, ve kterých dosáhla dalších výsledků při studiích v USA a v nynějším v AV ČR v Praze.
 
 
Média:
Právo, 26.1.2010, Netoužím po zbožštění
Václav Havlíček, vedoucí II. reaktorového bloku JETE, se v polemice o jaderné energetice ptá, jaké důkazy má Lukáš Jelínek pro tvrzení, že „odborníkům zhusta chybí schopnost nebo ochota zohledňovat širší souvislosti“. Jeho zkušenost prý je, například z nedávné veřejné diskuse o financování základního výzkumu v AV ČR, zcela opačná, a přesto by si netroufl ji takto zobecnit.
 
 
Média:
Mladá fronta DNES, Liberecký kraj, 13.1.2010, Pomník jen těm, kteří bojovali proti Hitlerovi
Odpůrce pomníku Němcům zastřeleným v Novém Boru příslušníky československé armády po konci druhé světové války podpořil bývalý premiér a předseda Strany práv občanů Miloš Zeman. Kauza doputovala do AV ČR, vědci by měli rozhodnout, zda byli popravení Němci příslušníky NSDAP, jak odpůrci tvrdí.
Mladá fronta DNES, Liberecký kraj, 19.1.2010, Lidice nechtějí pomník Němcům
Spor o novoborský pomník Němcům zastřeleným na konci 2. světové války přerůstá hranice Libereckého kraje. Minulý týden vznikla celostátní petice za odstranění pomníku iniciovaná Občanským sdružením Lidice. Čtyři Němci, jejichž jména na pomníku jsou, byli podle jeho odpůrců nacisty. Novoborská radnice o něm bude jednat po vyjádření dvou historických ústavů. Na expertízu z AV ČR, z ústavu novodobých dějin, čeká.
Mladá fronta DNES, Liberecký kraj, 26.1.2010 Kontroverzní pomník v Boru – ať se projeví dobrá vůle
Jan Šolc ke sporu o pamětní desku německých občanů Nového Boru zastřelených 2. 6. 1945 podotýká, že pro právní i mravní atmosféru obce nebývá prospěšné zvrátit rozhodnutí zastupitelů města dodatečnými a nejednoznačnými argumenty – zejména pokud už pomník stojí. Dodává, že ve zralé demokracii je namístě vždy i související otázka: „A k čemu to bude dobré?“. Ke komentáři je připojena informace, že v lednu 2010 začala novoborské události zkoumat AV ČR.
 
 
Média:
 
Idnes.cz, 6.1.2010, 17:11 h, Dokument: Špičkoví čeští literární vědci a historici se mezi sebou přou o práci a prestiž
Jde o Otevřený dopis k případu s Lexikonem české literatury, v němž se uvádí, že ředitel Ústavu pro českou literaturu AV ČR Pavel Janoušek s podporou vedení ústavu rozbil necitlivými personálními zásahy pracovní tým a znemožnil další práci na Lexikonu české literatury pro nové tisíciletí v původní, Grantovou agenturou ČR schválené, podobě.
 
 
Idnes.cz, 8.1.2010, 8:45 h, Polemika pokračuje: Oč jde v kauze Lexikon české literatury
Luboš Merhaut a Daniel Vojtěchjménem celého bývalého týmu Lexikonu české literatury pro nové tisíciletí reagují na stanovisko předsedy a místopředsedy Rady Ústavu pro českou literaturu AV ČR publikované v Kavárně on-line.
 
 
Idnes.cz, 8.1.2010, 10:17 h, Polemika: Velké projekty nepadají s jedním pracovníkem - čili ke "kauze" Lexikonu české literatury
Na počátku krize projektu Lexikon české literatury pro nové tisíciletí nebyla řada „necitlivých personálních rozhodnutí", jimiž byl „rozbit" úspěšný tým, ale fakticky jedno jediné rozhodnutí ředitele Ústavu pro českou literaturu AV ČR.
 
 
Lidovky.cz, 11.1.2010, Nikoli o kauze Lexikon
Jiří Peňás komentuje, že českou bohemistikou otřásá kauza Lexikon. Na internetu obíhá petice, pod kterou se podepsalo několik vážených mužů a žen, kteří se nepodepisují jen tak na každý cár papíru. Tým, který pracoval na Lexikonu české literatury, byl vedením Ústavu pro českou literaturu AV ČR rozbit, další práce na Lexikonu není možná, redakční rada Lexikonu končí.
 
 
Idnes.cz, 12.1.2010, 16:52 h, Glosa k diskusi o Kauze Lexikon – Slovo z Revolveru + Prohlášení vedení Ústavu pro českou literaturu
V úterý 12. 1. 2010 zveřejnilo vedení Ústavu pro českou literaturu AV ČRna svých webových stránkách prohlášení k tzv. „kauze Lexikon".
 
 
Idnes.cz, 13.1.2010, 8:47 h, Znovu ke Kauze Lexikon: Něco je jinak, páni profesoři!
Autorem příspěvku do polemiky je Aleš Zach, který byl jako pracovník oddělení dějin literatury a lexikografie Ústavu pro českou literaturu AV ČR v letech 1991–2003 a člen redakční rady Lexikonu české literatury (do roku 2004) přímým svědkem postupné generační proměny jádra pracovního kolektivu Lexikonu, kulminující po dokončení jeho třetího dílu.
Lidové noviny, 16.1.2010, Zákopová válka lexikální
V Ústavu pro českou literaturu AV ČR se vyostřil vědecký i personální, osobní spor, v jehož důsledku byla ukončena práce na Lexikonu české literatury. Na otázky v anketě odpovídali Jiří Holý (Filozofická fakulta UK, člen rady ÚČL), Pavel Janáček (ÚČL), Michael Špirit (Filozofická fakulta UK, v ÚČL zaměstnán v rámci grantového projektu nového Lexikonu, Daniel Vojtěch (ÚČL, spoluautor Lexikonu).
A2, 20.1.2010, Došlo
Jedna ze zpráv je věnována Otevřenému dopisu, který se týká Lexikonu české literatury, práce Oddělení dějin literatury Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Pracovní kolektiv, jenž Lexikon dokončil, vypracoval nový projekt (Lexikon české literatury pro nové tisíciletí), ředitel ústavu Pavel Janoušek však personálními zásahy znemožnil další práci na Lexikonu v původní podobě. Proto redakční rada Lexikonu ukončila svou činnost.
Reflex, 21.1.2010, O historických pravdách a neceně Sazky
Jedna z poznámek se věnuje Ústavu pro českou literaturu AV ČR a rozkladu kolektivu Lexikonu české literatury poté, co se ředitel ÚČL Pavel Janoušek rozhodl jednu z jeho členek vyplácet nikoli z institucionálních zdrojů, ale z grantových. Po tomto „necitlivém personálním zásahu“ následovala petice příznivců Merhauta a kolektivu, podepsaná řadou excelentních literárních vědců, odchody lexikografů z projektu digitalizace a doplňování hesel slovníku a ostré články a polemiky v médiích.
Tvar, 21.1.2010, Hrajeme za dobrou práci
Pracovníci literárního obtýdeníku Tvar už prý také cítí potřebu vyjádřit se k interním záležitostem Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Kladou si otázku, proč by měli mlčet právě oni, kteří používají stejné záchody jako ústav a jsou zdraveni stejným vrátným.
Lidové noviny, 26.1.2010, Sebevražedná sekta lexikální
Ředitel Ústavu pro českou literaturu AV ČR Pavel Janoušek vysvětluje, proč tým vedený Lubošem Merhautem demonstrativně zrušil Lexikon české literatury a vzdal se grantu ve výši milion korun ročně.
 
 
Média:
ČRo 1-Radiožurnál, 4.1.2010, 12:00 Ozvěny dne, KSČM chce omezit pravomoci Ústavu pro studium totalitních režimů
KSČM chce omezit pravomoci Ústavu pro studium totalitních režimů. Podle Poslankyně KSČM Kateřiny Konečné komunisté chtějí, aby ÚSTR pracoval ve stejném formátu jako třeba AV ČR. Ředitel ÚSTR Pavel Žáček upozorňuje, že ústav má ze zákona povinnost i zveřejňovat, což Akademie věd nemá.
Haló noviny, 5.1.2010, Zeptali jsme se
Poslankyně KSČM Kateřina Konečná v rozhovoru vysvětlila, proč strana navrhuje změnu zákona o Ústavu pro studium totalitních režimů a o Archivu bezpečnostních složek, a jak jí chce docílit. Straně jde prý především o to, aby se na badatele a historiky z ÚSTR, z AV ČR a dalších institucí vztahoval v plné míře zákon o archivnictví a spisové službě.
Právo, 6.1.2010, Jen výměna ředitele ústavu nepomůže
Petr Uhl konstatuje, že o tom, co je komunismus, rozhoduje ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček a jeho rada jmenovaná Senátem. ÚSTR nepatří pod AV ČR, jejíž ústavy skomírají přiškrcením rozpočtových a grantových peněz. Akademie má Ústav pro soudobé dějiny. Jeho výsledky jsou i v oblasti poválečných dějin četnější a kvalitnější než výstupy ÚSTR. Má ale sedmkrát nižší rozpočet než ÚSTR, z něhož historici, hlavně kvalitní, odešli.
 
 
Média:
Kutnohorský deník, 5.1.2010, Vaše téma: Co je to populismus a koho vlastně dneska volit
V komentáři k současné politické situaci v ČR je v souvislosti s pojmem populismus uvedena zmínka o Encyklopedickém slovníku vydaném Akademií věd.
(Nymburský deník; Střední Čechy)
Prima TV, 10.1.2010, 11:00 Partie, Rozhovor s Cyrilem Svobodou, předsedou KDU-ČSL
V úvodu rozhovoru zazněla informace o výsledcích výzkumu preferencí strany od agentury CVVM, kterou moderátor pořadu Jan Punčochář považuje za seriozní, protože patří k AV ČR.
Kolínský deník, 11.1.2010, Vaše téma: Co je to populismus a koho vlastně dneska volit
V komentáři k současné politické situaci v ČR je v souvislosti s pojmem populismus uvedena zmínka o Encyklopedickém slovníku vydaném Akademií věd.
(Střední Čechy)
Hospodářské noviny, 15.1.2010, Politici slibují, a korupce roste
Analýza korupce v ČR je doplněna o informaci, že před dvěma lety výzkumníci z AV ČR a agentury Factum Invenio zkoumali, jak problém vidí poslanci, senátoři a zastupitelé velkých měst. Jen šest z 550 politiků odpovědělo, že je situace lepší než dřív.
Zpravodajství ČTK, 21.1.2010, Služebně nejstarší člen vlády Kocáb slaví rok ve funkci ministra
Rok v ministerské funkci v sobotu oslaví služebně nejstarší člen vlády, ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb. Podle lednového průzkumu CVVM byl jedním z členů vlády, kteří se vešli do první desítky nejdůvěryhodnějších politiků. Důvěřovala mu čtvrtina obyvatel.
ČRo 6, 21.1.2010, 18:10 Názory a argumenty, Vliv předvolebních průzkumů na rozhodování voličů
Jaroslav Bican se v komentáři o tom, jak se průzkumy veřejného mínění promítají do rozhodování voličů, zmiňuje, že už nyní si některé strany udělaly z předvolebních průzkumů součást kampaně. Strana Věci veřejné využila prosincový průzkum CVVM v předvolební inzerci.
ČRo Rádio Česko, 22.1.2010, 10:08 Rozhovor na aktuální téma, Situace ve vládě
V komentáři ke spekulacím o případné kandidatuře Gustáva Slamečky, Martina Bartáka či kohokoli dalšího ze současného kabinetu ve volbách zazněla zmínka o průzkumu veřejného mínění společnosti CVVM, která měřila popularitu jednotlivých politiků a ministrů.
ČRo 6, 23.1.2010, 18:10 Názory a argumenty, Výsledky voleb mohou ovlivnit předvolební průzkumy
Jde o reprízu komentáře z 20.1. o tom, jak se průzkumy veřejného mínění promítají do rozhodování voličů, že už nyní si některé strany udělaly z předvolebních průzkumů součást kampaně. Strana Věci veřejné využila prosincový průzkum CVVM v předvolební inzerci.
Literární noviny, 25.1.2010, Německá jednota: předobraz evropské integrace?
Petr Schnur z Hannoveru, který spolupracoval s ČSAV a posléze s AV ČR jako externí odborný asistent, hledá souvislosti mezi 20. výročím pádu Berlínské zdi a počátkem platnosti Lisabonské smlouvy v roce 2009. Den německé jednoty a Maastrichtská smlouva podle něj znamenají konec autentické sociálně demokratické politické kultury v Evropě.
Hospodářské noviny, 28.1.2010, Paroubek válcuje zbytek politiky. Začíná zápas o vládu nad Českem
Jde o komentář k současnému politickému dění v ČR, kdy politici parlamentních stran, neschopni sami vládnout, přesunuli povinnost vyvést zemi z ekonomické krize na vládu Jana Fischera, zároveň ale odmítají všechny protikrizové návrhy jeho vlády. Podle nejnovějšího průzkumu CVVM by ČSSD sice ve volbách zvítězila, ale ODS by porazila jen o 2,5 %.
 
 
Média:
Prima TV, 16.1.2010, 18:55 Zprávy TV Prima, ODS si v posledních dvou letech nevede moc dobře
V pořadu o současné situaci v ODS zazněla informace, že podle posledních průzkumů agentur Median a CVVM ODS ztrácí voliče.
Prima TV, 17.1.2010, 11:00 Partie, Rozhovor s Mirkem Topolánkem
V rozhovoru s předsedou ODS Mirkem Topolánkem zazněla informace, že podle posledních průzkumů agentur Median a CVVM ODS ztrácí voliče.
Euro, 18.1.2010, Topol proti přesile
Jde o analýzu popularity předsedy ODS Mirka Topolánka, který prohlásil, že ODS usiluje při maximalizaci svého zisku o 40 %, přičemž očekávaný volební zisk ODS se v aktuálních volebních modelech pohybuje do 30 %. Z šetření CVVM vyplývá, že mu důvěřuje 22 %, ale nedůvěřuje 72 % občanů.
 
 
Téma: Politika (průzkum CVVM SOÚ AV ČR)
Média:
Zpravodajství ČTK, 4.1.2010, CVVM: Lidé nejvíce důvěřují Fischerovi, Motejlovi a Klausovi
Nejdůvěryhodnějšími politiky v ČR jsou podle průzkumu CVVM premiér Jan Fischer (72 %), veřejný ochránce práv Otakar Motejl (63 %) a prezident Václav Klaus (60 %), kterým dlouhodobě důvěřuje většina občanů.
Zpravodajství ČTK, 4.1.2010, CVVM: Lidé nejvíce důvěřují Fischerovi, Motejlovi a Klausovi
(rozšířená, obsahově shodná zpráva)
Zpravodajství ČTK, 4.1.2010, Czech PM, ombudsman, president most trustworthy politicians – poll
(obsahově shodná zpráva v anglickém znění)
Zpravodajství ČTK, 5.1.2010, Zpravodajský souhrn ČTK pro diplomatickou službu ČR
Jedna ze stručných zpráv informuje že nejdůvěryhodnějšími politiky v ČR jsou podle průzkumu CVVM premiér Jan Fischer, veřejný ochránce práv Otakar Motejl a prezident Václav Klaus.
Euro 24, 5.1.2010, Politika
Jedna ze stručných zpráv informuje že nejdůvěryhodnějšími politiky v ČR jsou podle průzkumu CVVM premiér Jan Fischer, veřejný ochránce práv Otakar Motejl a prezident Václav Klaus.
Blesk, 5.1.2010, Expres
Jedna ze stručných zpráv informuje, že největší důvěře Čechů se podle průzkumu CVVM těší se 72 % premiér Jan Fischer, který je následován ombudsmanem Otakarem Motejlem (63 %). Na 3. místě skončil se 60 % prezident Václav Klaus.
E15, 5.1.2010, > krátce <
(obsahově shodná zpráva)
Právo, 5.1.2010, CVVM: Fischer poráží Klause
Podle šetření CVVM premiérovi Janu Fischerovi důvěřuje (72 %) dotázaných, ombudsmanovi Otakaru Motejlovi 63 %, prezidentovi Václavu Klausovi 60 %. Předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému 43 %, předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi 43 %, ministrovi financí Eduardu Janotovi 36 %, předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi 30 %.
 
 
Cro 7, Zprávy, 5.1.2010, 08:09 h, CVVM: Lidé nejvíce důvěřují Fischerovi, Motejlovi a Klausovi
(obsahově shodná zpráva)
Zpravodajství ČTK, 14.1.2010, SANEP: Vláda i její předseda si udržují vysokou důvěru veřejnosti
S předsedou vlády Janem Fischerem bylo podle průzkumu agentury SANEP počátkem ledna spokojeno 80,7 % lidí (loni v listopadu 81 %). Kabinetu nyní důvěřuje 69,7 % dotázaných. Vysoké důvěře se Fischer těší i podle průzkumů dalších agentur, podle CVVM mu v prosinci důvěřovalo 72 %.
Zpravodajství ČTK, 14.1.2010, Czechs express high trust in government, PM – poll
(obsahově shodná zpráva v anglickém znění)
 
 
Téma: Právo
Média:
Právní rádce, 28.1.2010, Návrh českého Občanského zákoníku: obrat paradigmat1)
Karel Eliáš z Ústavu státu a práva AV ČR zevrubně komentuje dokončenou osnovu nového českého civilního kodexu, která představuje těžiště projektu reformy soukromého práva v ČR. Vyžádala si podle něj devět let tvrdé práce a pomoc stovek kolegů.
 
 
Téma: Právo (plzeňská právnická fakulta)
Média:
Lidové noviny, 7.1.2010, Nevím, proč to démonizujete
Komise rektora, která zkoumá nekalosti na plzeňských právech, kritizuje, že teorii práva a právní filozofii zkoušel člověk bez právnického vzdělání, psycholog Pavel Prunner. Ten v rozhovoru mj. uvedl, že komisi, před níž v roce 1991 obhajoval v Akademii věd titul CSc., předsedal politolog a filozof Radim Palouš.
Zpravodajství ČTK, 7.1.2010, ZČU jména hříšníků z práv v Plzni zveřejní, slíbil dnes rektor
Vyjádření rektora Západočeské univerzity Josefa Průši, že se škola bude bránit zveřejnění jmen hříšníků z plzeňských práv vyvolalo kritiku. Rektor proto slíbil, že jména škola zveřejní. Šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková ZČU doporučila využít například etické komise u hříšníků z řad doktorandů. Podklady by škola měla předložit etické komisi AV ČR, zabývat se jimi může i etická komise univerzity.
 
 
Čro 7, 8.1.2010, 07:08 h, Zprávy, ZČU jména hříšníků z práv v Plzni zveřejní
(obsahově shodná zpráva)
 
 
Regiony.cz, 07.01.2010, 14:53 h, Rektor: ZČU zveřejní jména hříšníků z práv v Plzni (obsahově shodná zpráva)
Chebský deník, 15.1.2010, Jan Brázda: Univerzitu budu žalovat
Bývalý policejní prezident Jan Brázda tvrdí, že studoval poctivě a je připraven se soudně bránit. K tomu, aby nevěřil například bývalému proděkanovi fakulty Milanu Kindlovi, prý neměl žádný důvod. Podle rektora Josefa Průšy je M. Kindl všeobecně vážený člověk, uznávaný odborník, byl ředitelem Ústavu státu a práva AV ČR.
(Plzeňský deník; Západní Čechy)
Plzeňský deník, 15.1.2010, Nevím, proč bych měl být na seznamu hříšníků
Bývalý policejní prezident Jan Brázda v rozhovoru uvedl, že plzeňskou právnickou fakultu si vybral, protože bydlel a pracoval v Plzni. Jako vedoucího dizertační práce a školitele mu fakulta přidělila Jaroslava Zachariáše, v té době ředitele Ústavu státu a práva AV ČR.
(Západní Čechy)
Brněnský deník, 18.1.2010, Korupce už tady mají všichni plné zuby
Ředitelka akreditační komise Vladimíra Dvořáková v rozhovoru, v němž zaznělo, že právnická fakulta ZČU se napravila a nastavila transparentní prostředí, očistou prošel i Ústav státu a práva AV ČR, mj. konstatovala, že 70 vysokých škol je mnoho. ČR nepotřebuje tisíce teoretických vědců, ale šikovné bakaláře. Vyjádřila obavy, že se korupční prostředí v ČR výrazně zhoršuje, aktéři přitom zůstávají ve funkcích a nikdo to nešetří.
(Jižní Morava, Českobudějovický deník; Jižní Čechy, Havlíčkobrodský deník; Vysočina, Hradecký deník; Východní Čechy, Moravskoslezský deník; Severní Morava, Olomoucký deník; Střední Morava, Plzeňský deník;Západní Čechy, Pražský deník; Střední Čechy, Ústecký deník; Severní Čechy)
Klatovský deník, 18.1.2010, Nejsem hříšník
Bývalý policejní prezident Jan Brázda v rozhovoru uvedl, že plzeňskou právnickou fakultu si vybral, protože bydlel a pracoval v Plzni. Jako vedoucího dizertační práce a školitele mu fakulta přidělila Jaroslava Zachariáše, v té době ředitele Ústavu státu a práva AV ČR.
(Rokycanský deník; Západní Čechy)
Karlovarský deník, 20.1.2010, Nevím, proč bych měl být na seznamu hříšníků
(obsahově shodná zpráva)
(Západní Čechy)
ČRo 1-Radiožurnál, 22.1.2010, 17:30 Dvacet minut Radiožurnálu, Stav na plzeňských právech s Jiřím Pospíšilem
Děkan fakulty Právnické ZČU v Plzni Jiří Pospíšil v rozhovoru mj. odpovídal na otázky ohledně personálního propojení právnické fakulty s Ústavem státu a práva AV ČR. Ubezpečil, že systém bude jasně popsán v závěrečné zprávě na přelomu ledna a února.
 
 
Čro, 28.1.2010 13:00 h, Zprávy, Komise AV: Ústav státu a práva ohledně plzeňské aféry nechyboval
Leoš Kopecký z oddělení mediální komunikace AV ČR informoval, že kontrolní komise AV ČR nezjistila v souvislosti s plagiátorskou aférou na plzeňské právnické fakultě závažné nedostatky v činnosti Ústavu státu a práva. Konstatovala závažné pochybení Jaroslava Zachariáše a Milana Kindla, kteří byli současně vedoucími funkcionáři fakulty i ústavu a po odhalení aféry ústav opustili.
 
 
Téma: Právo (průmyslové vlastnictví)
Média:
Zpravodajství ČTK, 14.1.2010, Právníci budou analyzovat možnosti ochrany duševního vlastnictví
Technologické centrum AV ČR, britské velvyslanectví a Lesy ČR pořádají v Národní technické knihovně v Praze česko-britskou konferenci o právech k duševnímu vlastnictví, o jejich vymáhání jako o klíči k inovacím a k rozvoji malých a středních podniků.
Zpravodajství ČTK, 14.1.2010, Kratochvíl: Češi své průmyslové vlastnictví stále málo chrání
Předseda Úřadu průmyslového vlastnictví Josef Kratochvíl na tiskové i mezinárodní konferenci Práva k duševnímu vlastnictví – Klíč k inovacím a rozvoji malých a středních podniků v Praze konstatoval, že Češi své průmyslové vlastnictví stále nedostatečně chrání. Konferenci spolupořádalo Technologické centrum AV ČR.
 
 
Téma: Reportáž
Média:
Instinkt, 7.1.2010, Občané pozor, orloj se splašil!
V reportáži o staroměstském orloji v Praze, jehož apoštolové loni 27. prosince v podvečer kroužili v okénkách víc než hodinu a stroj bez ustání zvonil, se píše, že bývalý orlojník Otakar Zámečník spolupracoval se Zdislavem Šímou z Astronomického ústavu (AV ČR), který mu poskytoval výpočty, pod jakými úhly na zvěrokruhu budou putovat Slunce a Měsíc.
Literární noviny, 11.1.2010, Žižka znovu bojuje. Tentokrát s byrokraty
V reportáži o památníku Jana Žižky v Trocnově, který chce stát prodat ve výběrovém řízení, se uvádí, že v areálu jsou odhalené základy stavby, kterou archeologové označili za pravděpodobné sídlo zemana, jímž mohl být Žižkův otec. Odborníci z Archeologického ústavu Akademie věd objevili zbytky zdiva spolu se zasypanou studní v roce 1956.
Týden, 11.1.2010, Chodúrovy Hory
V reportáži o aktuálně nejslavnějším obyvateli ostravských Mariánských Hor Martinu Chodúrovi, první „československé“ SuperStar, je v souvislosti s konstatováním, že Ostrava s okolím je nejznečištěnějším místem ve střední Evropě, jmenován Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny AV ČR.
 
 
Téma: Rozhovor
Média:
Lidové noviny, 2.1.2010, Být cizincem doma je poněkud nesnadné
Jde o rozhovor se Zdenkem Sloukou, posledním žijícím redaktorem Lidových (Svobodných) novin z let 1945–1948, který v Nakladatelství Academia vydal paměti Jdi po skryté stopě.
Vlasta, 6.1.2010, Livia Klausová: Smutkem neobtěžuju
V rozhovoru s manželkou českého prezidenta se uvádí, že Livia Klausová krátce pracovala v Centrotexu a poté nastoupila do Ekonomického ústavu ČSAV, kde působila jako vědecká pracovnice do roku 1993.
Lidové noviny, 12.1.2010, Šamani jako seizmograf společnosti
Antropolog Josef Wolf, bývalý pracovník Psychologického ústavu ČSAV, v rozhovoru tvrdí, že šamanismus dnes přitahuje lidi svou demokratičností a tajemností, šamanské rituály jsou pro současníky zajímavé, protože jejich prostřednictvím můžou najít cestu ke své duši.
Mladá fronta DNES, 27.1.2010, Víte, jak se cítí gorila?
Jde o rozhovor s novým ředitelem pražské zoo o zvířatech, lidech, nové představě o zahradě aj. Miroslavem Bobkem, který v roce 2008 obdržel Čestnou medaili Vojtěcha Náprstka AV ČR za popularizaci vědy.
 
 
Média:
Zpravodajství ČTK, 11.1.2010, Vláda projedná protikorupční balíček a očkování proti chřipce
Vláda dnes mj. projedná zásady, podle kterých bude premiér Jan Fischer vybírat nové členy vládní RVVI. Výměnu členů požaduje akademická obec. Vědci nejsou spokojeni s novou metodikou hodnocení výsledků vědecké práce RVVI, na jejímž základě vláda snížila státní dotaci pro AV ČR.
Zpravodajství ČTK, 22.1.2010, Před 120 lety vznikla předchůdkyně dnešní Akademii věd ČR
Před 120 lety, 23. 1. 1890, byla založena Česká akademie pro vědy, slovesnost a umění. Impuls k jejímu založení dal architekt a mecenáš Josef Hlávka. Dnešní AV ČR tvoří 54 výzkumných pracovišť zaměstnávajících téměř 7000 lidí. Koncem minulého roku se Akademie věd dostala na přední stránky novin kvůli protestům vědců, kteří nesouhlasili s chystaným krácením rozpočtu AV ČR.
Technický týdeník, 26.1.2010, Švédové z vědy nedělají vědu
Státní tajemník švédského ministerstva školství a výzkumu Peter Honeth se při lednové návštěvě v Praze zúčastnil na MŠMT diskuse o organizaci výzkumu a vývoje. Diskuse byla pro českou stranu jistě poučná, v čase oficiálních snah omezit činnost AV ČR na úkor podpory tzv. aplikovaného výzkumu a nevyvážených kritérií hodnocení vědecké práce v ČR.
 
 
Téma: Věda – Antarktida
Média:
ČT 1, 2.1.2010, 12:05 Týden v regionech – OS, Polárník Karel
Jako malý chlapec si Karel Janků z Orlové stavěl ze zmrzlého sněhu ledovou zemi a hrál si na Amundsena. Jako dospělý muž, absolvent UK a zaměstnanec ústavu AV ČR v Liběchově, v Antarktidě už dvakrát byl – zabývá se totiž původem a vývojem tamních živočichů.
ČT 1, 7.1.2010, 19:00 Události, Výzkum nemrznoucích ryb
Karel Janko z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR se připravuje na expedici do Antarktidy kvůli studiu ryb, jimž v těle koluje nemrznoucí směs. Jak uvedl, ryba produkuje bílkovinu, která zabraňuje tvorbě ledových krystalů.
 
 
ČT24, 7.1. 2010, 19:45 h, Český badatel jede zkoumat ryby, které nezmrznou
Český badatel Karel Janko z AV ČR se připravuje na expedici do Antarktidy. V průběhu února tam chce studovat unikátní druhy ryb, kterým v těle koluje nemrznoucí směs.
 
 
Téma: Věda – archeologie
Média:
Haló noviny, 4.1.2010, Archeologové jsou »fandy« své práce
Jana Maříková-Kubková v rozhovoru představila minulost i současnost Archeologického ústavu AV ČR, který si v minulých dnech připomněl 90 let od svého vzniku. Připomněla mj., že ústav je garantem archeologické památkové péče v ČR.
Stavebnictví, 7.1.2010, Archeologické výzkumy v historickém areálu Vyšehradu
Bořivoj Nechvátal z Archeologického ústavu AV ČR shrnuje dosavadní výsledky archeologického výzkumu středověkého Vyšehradu od roku 1966. Získané poznatky zásadně změnily a rozšířily znalosti o druhém centru české státnosti a rezidenci prvního českého krále Vratislava II.
Pardubický deník, 9.1.2010, Výročí
Jedna ze zpráv informuje, že v roce 1995 byl v kostele sv. Bartoloměje v Pardubicích zahájen archeologický průzkum Archeologického ústavu AV ČR v Praze, který vedl Martin Ježek.
(Východní Čechy)
Mladá fronta DNES, Karlovarský kraj, 9.1.2010, Muzeum chystá přednášky, které hosty pobaví i poučí
V rámci cyklu přednášek Z Chebu křížem krážem bude v chebském muzeu 4. 3. přednášet Petr Pokorný z Archeologického ústavu AV ČR a Centra pro teoretická studia (AV ČR a UK Praha) na téma Ostrovy zapomnění aneb Převratné objevy v egyptské Západní poušti.
Mladá fronta DNES, Jižní Čechy, 9.1.2010, Hrady ničí lidská hloupost
Prof. Tomáš Durdík z Archeologického ústavu AV ČR navštívil za 40 let v ČR i v Evropě více než 1000 hradů. Příští čtvrtek o nich bude přednášet v Českých Budějovicích a při této příležitosti poskytl MFD rozhovor o hradech v jihočeském regionu.
Českokrumlovský deník, 13.1.2010, Středověká vesnička oživí dávná řemesla
V atriu společnosti E. ON v Českých Budějovicích se ve čtvrtek uskuteční akce Z Budějovic cesta aneb Putování po zemské cestě a hradech od Malše k Dunaji. Po ukázce dobových řemesel v autentické středověké vesničce bude následovat přednáška prof. Tomáše Durdíka z Archeologického ústavu AV ČR.
(Jižní Čechy)
Veřejná správa, 14.1.2010, Archivy, knihovny, muzea v digitálním světě 2009
Také zástupci Archeologického ústavu (AV ČR) v Brně představili na prosincové konferenci Archivy, knihovny, muzea v digitálním světě 2009 projekty a záměry související s digitalizací.
Hodonínský deník, 15.1.2010, Unikátní spona je zatím v rukou soukromníka
V článku o historii osidlování Hodonínska se píše, že na dokumentaci zmíněných nalezišť daných kultur se v 70. a 80. letech minulého století v největší míře podíleli pracovníci mikulčické pobočky Archeologického ústavu (AV ČR) vedení Z. Klanicou.
(Jižní Morava)
Českokrumlovský deník, 16.1.2010, Sdružení chce dát o sobě vědět Jihočechům
Profesor Tomáš Durdík z Archeologického ústavu AV ČR provedl posluchače po zemské cestě a hradech od Malše přes Kaplicko až do Rakouska k Dunaji. Prof. Durdík již dlouho spolupracuje se sdružením Hrady na Malši, jež přednášku pořádalo.
(Jižní Čechy)
ČRo Sever, 17.1.2010, 11:10 Planetárium, Zajímavosti o vědním oboru zvaném paleopatologie
Jakub Likovský z Archeologického ústavu AV ČR v Praze v pořadu představil možnosti paleopatologie, která zkoumá známky nemocí, vrozených vad, zranění nebo záměrných zásahů na lidských kosterních pozůstatcích, případně i mumií z více či méně dávné minulosti.
Jihlavské listy, 19.1.2010, Region
Jedna ze zpráv informuje, že loni v březnu učinili vědci z Archeologického ústavu AV ČR z Brna významný objev, když prokázali, že se v době ledové u místní části Třebíče Ptáčov pohybovali mamuti.
 
 
Čro Leonardo, 22.01.2010, Hrad, který pohltily plameny
Archeologický ústav AV ČR představil koncem roku projekty, kterými se jeho pracovníci zabývají, mj. studii genetické struktury současných i minulých populací, která má přiblížit putování našich předků z Afriky do oblasti Euroasie. Pohovoří o ní Viktor Černý z ústavu.
Kutnohorský deník, 22.1.2010 Třešňovka skrývala desítky středověkých důlních šachet
Filip Velímský z Archeologického ústavu AV ČR popisuje zajímavé poznatky archeologů z kutnohorského pracoviště, které získali při výzkumech kolínského obchvatu, v areálu firmy Philip Morris ČR v Kutné Hoře, z lokality Třešňovka, ve Starém Kolíně aj.
(Střední Čechy)
Haló noviny, 25.1.2010, Počátky Slovanů
V článku, který vychází z knihy Zdeňka Klanici Počátky Slovanů, se píše, že výstava Velká Morava se roku 1965 přenesla do Athén, ale hlavní úspěch slavila ve Vídni roku 1966, kde byla prezentována ČSAV pod názvem Velká Morava a křesťanské misie u Slovanů.
 
 
Čro Leonardo, 26.01.2010, Život hradních pánů
Hosty Nadi Revilákové byli Jan Frolík, vedoucí oddělení Pražský hrad Archeologického ústavu AV ČR, a PhDr. Kateřina Tomková, která se specializuje na raný středověk a přemyslovské hradiště Levý Hradec. Třetí dimenze začíná dnes ve 14.00 h.http://www.rozhlas.cz/leonardo/anonce/_zprava/686220
 
 
Téma: Věda – archeologie (pokuta)
Média:
Kroměřížský deník, 19.1.2010, Finančnímu ředitelství hrozí pokuta čtyři miliony
Čtyři miliony korun je výše možné pokuty pro Finanční ředitelství v Brně, které staví nový finanční úřad ve Valašských Kloboukách. Ředitelství coby investor nesplnilo povinnost informovat před začátkem stavby Archeologický ústav AV ČR v Brně, aby mohl provést záchranný výzkum.
(Slovácký deník; Valašský deník; Střední Morava)
Zlínský deník, 19.1.2010 Úřadu hrozí pokuta 4 miliony
(obsahově shodná zpráva)
(Střední Morava)
ČT 1, 19.1.2010, 18:00 Události v regionech – Brno, Stavba úřadu začala za zády archeologů
Až čtyřmilionová pokuta hrozí brněnskému Finančnímu ředitelství, které ve starobylém centru Valašských Klobouk začalo stavět novou úřední budovu, aniž by předem podle zákona informovalo archeology. Podle Pavla Jansy z Archeologického ústavu AV ČR v Brně je likvidace jedinečného a neopakovatelného zdroje informací doslova hrozný průšvih.
 
 
Téma: Věda – archeologie (stavba Karlova mostu)
Média:
 
Aktualne.cz, 18.1.2010, Karlův most byl stavěn bez vajec, říkají dnes vědci
Výzkum vědeckých pracovníků VŠCHT v Praze, Přírodovědecké fakulty UK a AV ČR prokázal, že tradovaná vajíčka v maltě Karlova mostu použita nebyla. Jde o tzv. římskou maltu, jejíž receptura byla až donedávna považována za ztracenou s pádem Říše římské, a tudíž neznámou pro středověké stavitele.
 
 
Aktualne.cz, 18.1.2010, Konec legendy. Vajíčka kameny Karlova mostu nespojila
(obsahově shodná zpráva)
 
 
Tyden.cz, 18.1.2010, Stavitelné Karlova mostu se prý obešli bez vajec
(obsahově shodná zpráva)
 
 
Idnes.cz, 18.1.2010, 16:04 h, V Karlově mostě je "zapomenutá" římská malta, vejce už zase ne
(obsahově shodná zpráva)
 
 
ScienceWorld, 18.1.2010, Karlův most nemusel být plný vajec
(obsahově shodná zpráva)
 
 
Téma: Věda – astronomie
Média:
ČT 1, 4.1.2010, 19:00 Události, Srážka komety se Sluncem on-line
Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR v reportáži o kometě, která shořela v bezprostřední blízkosti Slunce, poznamenal, že kdo měl přístup k internetu, mohl mezi 2. a 3. 1. vidět pouť komety, která se vypařila nad povrchem Slunce. Martin Šolf z ústavu dodal, že šlo patrně o kometu z roku 372 př. n. l.
 
 
Aktuálně.cz, 6.1.2010, Hubble viděl pravesmír: místa „chvíli“ po Velkém třesku
Hubbleův teleskop na oběľné dráze pořídil dosud nejvzdálenějąší snímky pozorovatelných galaxií. Podle Pavla Suchana z Astronomického ústavu AV ČR se Hubble podíval nejdále do vesmíru ve své historii a viděl jeho nejstarší objekty.
Kladenský deník, 8.1.2010, Země je bombardovaná z vesmíru
Petr Sobotka z Astronomického ústavu AV ČR bude 28. ledna přednášet v Městské hvězdárně ve Slaném na téma Bombardování Země z vesmíru.
(Střední Čechy)
Berounský deník, 9.1.2010, Země je bombardovaná z vesmíru
(obsahově shodná zpráva)
(Střední Čechy)
 
 
Idnes.cz, Nebe v roce 2010, 10.1.2010, 10:13 h, Vesmír se loni unavil, lidem ukáže jen planety a Perseidy
Podle Pavla Suchana z Astronomického ústavu AV ČR nebude rok 2010 pro příznivce hvězd moc bohatý, neukáže ani zatmění slunce, ani srážky těles s planetami jako loni. Pozorovatele ale čekají na obloze planety a pravidelné meteorické roje.
Letectví + kosmonautika, 13.1.2010, Zatrhněte si v kalendáři
Jedna ze stručných zpráv informuje, že 14. 1. 2010 se od 17.00 h v Hotelu Duo, Teplická 17, Praha 9 koná beseda s Antonínem Vítkem z AV ČR na téma Výhledy americké astronautiky.
 
 
Čro Leonardo, 15.1.2010, Od létavic k povětroňům...
Dnešní autorské Vstupte! věnuje Dr. Jiří Grygar, bývalý pracovník Astronomického ústavu ČSAV, nyní zaměstnán ve Fyzikálním ústavu AV ČR, vyprávění o bolidech a meteoritech
 
 
Čro Leonardo, 19.1.2010 Obloha jako divadlo
Odkud přilétají komety? Jak rychle letí meteor? Proč mění Měsíc fáze? Proč se obtížně pozoruje Merkur? Kolik hvězd je na obloze? Nejen na to se ptal Petr Sobotka svých hostů, mj. Pavla Kotena a Lukáše Shrbeného z Astronomického ústavu AV ČR.
Zpravodajství ČTK, 19.1.2010, Vítek: Loňský rok byl navzdory krizi astronauticky velmi úspěšný
Antonín Vítek z AV ČR, který bude 20. 1. přednášet ve Štefánikově hvězdárně na pražském Petříně o astronautice za uplynulý rok, konstatoval, že byl navzdory hospodářské krizi velmi úspěšný. Uskutečnilo se 78 letů do vesmíru, z nichž pouze tři skončily haváriemi nosných raket. Světová astronautika si udržela ve srovnání s předchozími lety rostoucí trend.
 
 
Čro Leonardo, 23.1.2010, Magnetosféry obřích planet
 
Autorem pořadu Nebeský cestopis je Petr Sobotka (ASÚ AV ČR). Objev prvních pěti planet kosmického dalekohledu Kepler přiblíží Miloš Šidlichovský, Mezinárodní rok astronomie, který byl oficiálně zakončen v polovině ledna, připomene Pavel Suchan.
 
 
Idnes.cz, 28.1. 2010, 08:38 h, Technika pro dobývání vesmíru bude menší a dokonalejší. Ale lidstvo v příštích dvaceti letech žádný velký krok neudělá
V článku na téma, co přinese další dvacetiletí ve výzkumu vesmíru, je citován Jiří Grygar z Fyzikálního ústavu AV ČR a Antonín Vítek z Akademie.
Mladá fronta DNES, Střední Čechy, 28.1.2010, Ve hvězdárně bude přednáška
V Městské hvězdárně ve Slaném se dnes od 19 hodin uskuteční přednáška Petra Sobotky z Astronomického ústavu AV ČR s názvem Bombardování Země z vesmíru.
 
 
Téma: Věda – astronomie (planetka – Země)
Média:
ČRo 1-Radiožurnál, 12.1.2010, 18:00 Ozvěny dne, Zemi zítra jen těsně mine malá planetka
Antonín Vítek z AV ČR v rozhovoru komentoval informaci, že 13. 1. Zemi zřejmě mine malá planetka či nějaký předmět. Zmínil se též o odhalování pro Zemi potenciálně nebezpečných těles. Těleso srovnatelné s tunguzským meteoritem může podle něj zeměkouli zasáhnout asi jednou za století.
Zpravodajství ČTK, 12.1.2010, Vítek: Ve středu mine zemi planetka, není ale nebezpečná
Antonín Vítek z AV ČR ujistil, že planetka, která dnes ve vzdálenosti 125 000 km mine asi ve 13.15 h Zemi, není nebezpečná. Má zřejmě průměr kolem 10 m, takže by ani při přímé srážce se Zemí nezpůsobila žádné škody. Rozpadla by se, vypařila, na zem by dopadly nejvýš drobné úlomky.
 
 
Lidovky.cz, 12.1.2010, 13:00 h, Záhadný vesmírný objekt se přiblíží k Zemi
(obsahově shodná zpráva)
 
 
iHNed.cz, 12.1.2010, Zemi mine planetka. Podle vědců není nebezpečná
(obsahově shodná zpráva)
 
 
Českénoviny.cz, 12.1.2010, 14:54 h, Ve středu mine zemi planetka, není ale nebezpečná
(obsahově shodná zpráva)
 
 
Týden.cz, 12.1.2010, Ve středu kolem Země proletí desetimetrová planetka
(obsahově shodná zpráva)
Hospodářské noviny, 13.1.2010, Zemi mine těsně malá planetka
(obsahově shodná zpráva)
 
 
Nova.cz, 13.1.2010, 9:19 h, 21:16 h, Zemi těsně minula planetka
Ačkoli planetka proletěla kolem Země velmi těsně, údajně podle vědců nepředstavovala žádné nebezpečí. Má zřejmě průměr kolem 10 metrů, takže by ani při přímé srážce se Zemí nezpůsobila žádné škody. Zemi byla nejblíže ve středu ve 13:14 h SEČ. Podle Antonína Vítka z AV ČR by se rozpadla, vypařila a na zemský povrch by dopadly nanejvýš jen drobné úlomky.
TV Nova, 13.1.2010, 17:00 h, Odpolední Televizní noviny, Naši Zemi kolem druhé hodiny odpoledne těsně minula planetka
V pořadu o planetce, která kolem 14:00 h těsně minula Zemi, vystoupil Antonín Vítek z AV ČR.Ujistil, že po dobu nejbližších 200 let je srážka tohoto konkrétního tělesa se Zemí nemožná, což je už spočítáno.
TV Nova, 13.1.2010, 19:30 Televizní noviny, Asteroid minul Zemi, byl nejblíže za sto let
V reportáži o planetce, která ve 13.46 h minula Indický oceán o 125 000 km, vystoupil Antonín Vítek z AV ČR.Konstatoval, že se Zemí se takto blízko planetka nesetkala nejméně 100 let a je už spočítáno, že po dobu nejbližších 200 let je srážka tohoto konkrétního tělesa se Zemí nemožná.
 
 
Téma: Věda – biologie
Média:
 
 
Lidovky.cz, 2.1.2010, 16:21 h, Biologové napodobili matku Přírodu
V článku o objevu mechanismu, jak může rostlina regulovat množství klíčového hormonu, a tím i svůj vývoj je citována docentka Eva Zažímalová, ředitelka Ústavu experimentální botaniky AV ČR, spoluautorka článku, který byl publikován v časopisu Nature.
Lidové noviny, 2.1.2010, Buňky pro generálku člověka
Letošním kandidátem na Nobelovu cenu by mohl být podle Petra Bartůňka z Ústavu molekulární genetiky AV ČR japonský biolog Šinja Jamanaka, který vyřešil problém kmenových buněk. Článek popisuje, v čem spočívá jeho přínos.
 
 
ČT24, 7.1.2010 19:45, Český badatel jede zkoumat ryby, které nezmrznou
Český badatel Karel Janko z AV ČR se připravuje na expedici do Antarktidy. V průběhu února tam chce studovat unikátní druhy ryb, kterým v těle koluje nemrznoucí směs.
 
 
Čro 3-Vltava, 7.1.2010, Výzkumy řas a sinic v extrémním chladu
Jana Kvíderová z Centra pro algologii Botanického ústavu AV ČR v Třeboni v rozhovoru vysvětlila, proč vědci studují organismy, které jsou velmi dobře přizpůsobeny k životu při nízkých teplotách a v dalších extrémních podmínkách, jak především řasy, sinice a lišejníky na zátěžové situace reagují a jak jim čelí.
 
 
Čro 3-Vltava, 11.1.2010, Orientace živočichů v prostoru
Redaktorka Jana Olivová požádala doktora Aleše Stuchlíka, vedoucího oddělení Neurofyziologie paměti z Fyziologického ústavu AV ČR, aby posluchačům přiblížil, jak a podle čeho se zvířata orientují:
Euro, 18.1.2010, Smrtelný hřích jménem maso
Slavný muzikant Paul McCartney přemlouvá lidi na celém světě, aby jeden den v týdnu vynechali maso a pomohli tím čelit globálnímu oteplování. V analýze je citován prof. Miloslav Šimek z Ústavu půdní biologie Biologického centra AV ČR, který zkoumá, jak emise skleníkových plynů souvisejí s chovem dobytka. Podle něj hodně záleží na tom, s jakou mírou nekázně či obezřetnosti se chov provozuje.
 
 
Rozhlas.cz, 18.1.2010, Tichomořské pouště
Sargasové moře, které je díky nízkému přísunu živin jednou z nejchudších oblastí světového oceánu, bylo náplní přednášky Michala Koblížka z Mikrobiologického ústavu AV ČR v Třeboni, která zazněla na Týden vědy a technik na sklonku minulého roku.
 
 
Rozhlas.cz, 18.01.2010, Tichomořské pouště
Michal Koblížek z Mikrobiologického ústavu AV ČR v Třeboni na festivalu Týden vědy a techniky koncem minulého roku pronesl přednášku o tom, proč je Sargasové moře v důsledku nízkého přísunu živin jednou z nejchudších oblastí světového oceánu, jakým organismům se v něm daří, jak se s podmínkami vyrovnávají.
Týdeník Rozhlas, 19.1.2010, Houby a energie z biomasy
Milan Gryndler z Mikrobiologického ústavu AV ČR popisuje princip, při němž mohou využívání biomasy k získávání energie zefektivnit houby.
 
 
Čro Leonardo, 22.01.2010, Václav Větvička, Nezvyklé pohyby rostlin...
Václav Větvička, bývalý pracovník Botanického ústavu ČSAV, popisuje zajímavé souvislosti některých pohybů rostlin. V pondělním pořadu Vstupte! bude hostem MUDr. Jiří Šedý z Ústavu experimentální medicíny AV ČR,oceněný v loňském roce v soutěži Česká hlava.
ČRo Pardubice, 22.1.2010, 17:00 Události regionu, Voda z Hamerské přehrady je vhodná pro úpravu pitné vody
AV ČR testovala vodu v Hamerské přehradě. Dlouhodobý výzkum se zaměřil především na látky, které by ve vyšší koncentraci mohly způsobit potíže. Žádné riziko ale výsledky nepotvrdily. S Hamry se tak i do budoucna může počítat jako se zdrojem pitné vody.
Českobudějovický deník, 23.1.2010, Botaniky láká pták strdimil a netykavka
Ve zprávě o tom, že jihočeští botanici jezdí do Kamerunu hlavně proto, aby sledovali opylovací vztah mezi netykavkou a ptákem strdimilem, je citován Štěpán Janeček z Botanického ústavu AV ČR v Třeboni.
(Českokrumlovský deník; Jindřichohradecký deník; Jižní Čechy)
Českobudějovický deník, 23.1.2010, Dohody se v kamerunské chýši pečetí ořechem
Jihočeští vědci sledovali v Kamerunu vliv kácení mlžných horských lesů na desítky druhů živočichů a také opylovací vztahy ptáků, hmyzu a rostlin. V reportáži jsou citováni Jan Riegert a Štěpán Janeček z Botanického ústavu AV ČR v Třeboni. Vědci se snaží, aby vláda prohlásila některé části lesa za rezervaci.
(Českokrumlovský deník; Jindřichohradecký deník; Jižní Čechy)
 
 
Čro Leonardo, 24.1.2010, Naše houby – seriál magazínu Natura
Pořad seznámil posluchače s obsahem jednotlivých dílů seriálu o houbách, na jehož přípravě se podílel Milan Gryndler z Mikrobiologického ústavu AV ČR. Byli v něm jmenováni i další pracovníci ústavu, K. Sigler, P. Baldrián, T. Cajthaml, M. Kolařík, K. Fliegerová z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR a také M. Vohník z Botanického ústavu AV ČR v Průhonicích, J. Borovička z Geologického ústavu a Ústavu jaderné fyziky AV ČR.
 
 
Čro Leonardo, 24.01.2010, Naše houby – seriál magazínu Natura
M. Gryndler z Mikrobiologického ústavu AV ČR spolupracoval na přípravě seriálu o houbách. O významu anaerobních hub hovořila K. Fliegerová z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, o kvasinkách K. Sigler z Mikrobiologického ústavu AV ČR, na téma, proč se má člověk vyhýbat houbám v blízkosti silnic nebo továren, se zaměřil J. Borovička z Geologického ústavu a Ústavu jaderné fyziky AV ČR.
ČRo 6, 26.1.2010, 21:10 Zeměžluč, Rok biodiverzity -– výskyt hub
V pořadu na téma naznačené v titulku vystoupil Jan Borovička z Geologického ústavu a Ústavu jaderné fyziky AV ČR.
 
Týden, 25.1.2010, Co si myslí rostliny?
Jan Petrášek v rozhovoru vysvětlil, čím se jako pracovník z Laboratoře růstových regulátorů Ústavu experimentální botaniky AV ČR, který se věnuje rostlinným hormonům, zabývá.
 
 
Téma: Věda – finance
Média:
ČRo-Rádio Česko, 6.1.2010, 15:35 Studio Česko, Rozhovor s předsedou vlády Janem Fischerem
Předseda vlády Jan Fischer v rozhovoru mj. ujišťoval, že vláda není žroutem, zabijákem AV ČR. Váží si řady výstupů této instituce, ale je potřeba si uvědomit, že dnes není doba 5–6% růstů a musí se uplatnit mechanismus přidělování prostředků podle toho, zda výsledky výzkumu přispívají ke konkurenceschopnosti, jsou mezinárodně úspěšné apod. Prvním krokem bude vytvoření nové Rady pro vědu a výzkum.
Zpravodajství ČTK, 27.1.2010, Poslanci podpořili návrh na změnu pravidel financování výzkumu
Sněmovna podpořila návrh ČSSD na změnu zákonných pravidel pro financování výzkumu a vývoje. Autoři předlohy kritizují systém zavedený loni, podle nich ohrožuje bytí výzkumných organizací a který AV ČR označila za nevyvážený; podle ní podporuje aplikovaný výzkum na úkor základního, a snižuje tak příspěvky pro akademická pracoviště. Akademii měl kvůli novému systému klesnout příspěvek ze státního rozpočtu.
 
 
Ceskenoviny.cz, 27.1.2010, 20:26 h, Poslanci podpořili návrh na změnu pravidel financování výzkumu
(obsahově shodná zpráva)
E15, 28.1.2010, O objev z Plzně se zajímají Američané
Děkan Fakulty aplikovaných věd ZČU Jiří Křen uvedl, že ačkoliv má katedra fyziky mimořádné výsledky, je stále obtížné přenést konkrétní výzkumný poznatek do výroby a prosadit na trhu. Podle viceprezidenta Svazu průmyslu Pavla Kafky by měl stát aplikovanému výzkumu věnovat větší pozornost. AV ČR státní dotace firmám kritizuje, podle ní by měly tyto prostředky naopak podpořit základní výzkum, na který jsou zaměřeny její ústavy.
 
 
Téma: Věda – finance (EU)
Média:
Zpravodajství ČTK, 7.1.2010, Vědci v Brně prozkoumají souvislost životního prostředí a nemocí
Vědci v Brně budou zkoumat, jak souvisí čistota životního prostředí s nemocností obyvatelstva. Masarykova univerzita získala na výzkum 636 milionů korun z evropských fondů. Bude tak jednou z brněnských výzkumných institucí, která využila peníze na budování regionálních center aplikovaného výzkumu z Operačního programu Věda a výzkum pro inovace. Dotace získal i Ústav přístrojové techniky AV ČR.
Zpravodajství ČTK, 7.1.2010, Vědci v Brně prozkoumají souvislost životního prostředí a nemocí
(obsahově shodná, rozšířená zpráva
Odpady (newsletter), 13.1.2010, Vědci prozkoumají vztah prostředí a nemocí
Vědci z Masarykovy univerzity v Brně budou zkoumat souvislosti čistoty životního prostředí s nemocností obyvatelstva. V chystaném centru CETOCOEN by jich mělo pracovat 50. Dotace na budování regionálních center aplikovaného výzkumu z OP Věda a výzkum pro inovace získal i Ústav přístrojové techniky AV ČR.
 
 
Téma: Věda – finance (mezinárodní audit)
Média:
Zpravodajství ČTK, 6.1.2010, Akademie věd spoléhá na mezinárodní audit české vědy
AV ČR spoléhá na mezinárodní audit výzkumu, vývoje a inovací v ČR, projekt MŠMT. Uvádí to podle ČTK zpráva o ekonomické situaci Akademie a návrhu jejího rozpočtu na příští rok. Výsledky auditu by měly být známy v roce 2012. Předseda Akademie Jiří Drahoš tvrdí, že nezná efektivnější vědeckou instituci v ČR, než je AV ČR.
 
 
Lidovky.cz, 6.1.2010, 15:06 h, Akademie věd spoléhá na mezinárodní audit české vědy AV ČR, které vláda loni výrazně zkrátila subvenci pro rok 2010, spoléhá mezinárodní audit české vědy. Uvádí to zpráva o ekonomické situaci akademie a návrhu jejího rozpočtu na příští rok.
Haló noviny, 7.1.2010, Vědci věří na mezinárodní audit
(obsahově shodná zpráva)
 
 
Téma: Věda – fyzika
Média:
 
Čro 3-Vltava, 13.1.2010, Matematická fyzika pro dopravu
Na otázky v rozhovoru odpovídal prof. Petr Šebo z Fyzikálního ústavu AV ČR, který využívá nástrojů matematické fyziky k výzkumu, jak na sebe v dopravě reagují řidiči či chodci.
TV Nova, 24.1.2010, 22:10 Střepiny, Sněhové vločky
Marek Kašpar z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR v reportáži vysvětlil, že každá sněhová vločka se skládá z relativně velkého množství ledových krystalků různého tvaru a velikosti, což závisí na mnoha podmínkách v atmosféře, a proto je každá vločka jiná. Zdůvodnil, že sníh je bílý, jelikož ledové krystalky odráží světlo všech barev stejně intenzivně a lidské oko je vnímáme jako bílé.
 
 
Téma: Věda – fyziologie
Média:
ČRo Rádio Česko, 13.1.2010, 15:35 Studio Česko, Rozdílný přístup mužů a žen k nakupování
Prof. František Vyskočil z AV ČR v diskusi vysvětlil fyziologickou podstatu chování lidí, která je vede k nakupování, utrácení, rizikovým investicím. Objasnil, jak rozdílným způsobem vidí svět muži i ženy, zdůraznil, že by lidé měli nakupovat, aby žili, nežít proto, aby nakupovali.
 
 
Téma: Věda – geologie
Média:
Lidové noviny, 26.1.2010, Poslové z vesmíru pomohli rané Zemi
Podle dosavadních představ asteroidy kdysi rozbíjely zemskou kůru, která vznikala na povrchu žhavého magmatu. Nová hypotéza naznačuje, že se mohly podílet na zrodu prvních pevnin, které vystoupily z moře. Podle Petra Pravce z Astronomického ústavu AV ČR šlo o důsledek vzniku sluneční soustavy, Radek Mikuláš z Geologického ústavu AV ČR považuje novou hypotézu za zajímavou.
 
 
Čro Leonardo, 28.01.2010, Madagaskar: „osmý světadíl“
Závěrečná reportáž pořadu byla věnována návštěvě nově zrekonstruovaného pracoviště Geologického ústavu AV ČR.
 
 
Téma: Věda – historie
Média:
 
 
Čro Leonardo, 14.1.2010, Jak dokáže změnit dějiny tzv. „kolektivní paměť“?
Pozvání do studia k pořadu Vstupte! přijal doc. Miroslav Vaněk, vedoucí Centra orální historie Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR a předseda České asociace orální historie.
Zpravodajství ČTK, 21.1.2010, Před 120 lety získali vědci a umělci první ryze českou instituci
Jedním z předchůdců dnešní AV ČR byla kromě Královské české společnosti nauk, která vznikla v roce 1784, i zhruba o století mladší Česká akademie císaře Františka Josefa I. pro vědy, slovesnost a umění, založena rozhodnutím císaře 23. 1. 1890. Jejím cílem bylo šíření věd a umění v českém jazyce a podpora rozvoje umění, zejména slovesného. Hlavní zásluhu na založení společnosti měl podnikatel a mecenáš Josef Hlávka.
 
 
Čro 3-Vltava, 21.1.2010, Konference "Krajina města – město v krajině"
Prof. Eva Semotanová z Historického ústavu AV ČR v pořadu přiblížila podrobnosti konference Krajina města – město v krajině, kterou ústav a Přírodovědecká fakulta UK uspořádaly u příležitosti vydání 20 svazků Historického atlasu měst České republiky.
 
Čro Leonardo, 23.1.2010, Dvory a rezidence středověku II.
Jde o pokračování seriálu, v němž vystoupili Dana Dvořáčková a Jan Zelenka z Historického ústavu AV ČR.
 
 
Čro Leonardo, 25.1.2010, Slova a činy
Eva Broklová z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR v pořadu zodpověděla dotazy týkající se Mnichovské dohody. Co charakterizovalo ČSR v inkriminované době? Byla Mnichovská dohoda vůbec někdy skutečně platná? Jakou úlohu sehrála čs. armáda při následném záboru pohraničí aj. http://www.rozhlas.cz/leonardo/anonce/_zprava/685313
 
 
Čro 3-Vltava, 25.1.2010, Spolupráce geografů a historiků
Na konferenci Krajina města – město v krajině si odborníci mj. z Historického ústavu AV ČR vyměňovali zkušenosti o práci na již vydaných 20 svazcích Historického atlasu měst České republiky a představovali svůj výzkum týkající se počátků a vývoje českých měst.
 
 
Téma: Věda – historie (Historický atlas města Plzně)
Média:
 
Mediafax, 7.1.2010, 17:22 h, Město Plzeň vydalo unikátní Historický atlas Plzně
Historický atlas města Plzně je zároveň 21. svazkem edice Historické atlasy měst České republiky, kterou vydává Historický ústav AV ČR.
Plzeňský deník, 8.1.2010, Plzeň vydala svůj historický atlas města
Vyšel Historický atlas města Plzně, 21. svazek edice Historické atlasy měst České republiky, kterou vydává Historický ústav AV ČR.
(Západní Čechy)
Právo, Západní Čechy, 18.1.2010, Nejstarší mapa Plzně pochází z roku 1658
Článek popisuje podobu publikace Historický atlas města Plzně, která je zároveň 21. svazkem edice Historické atlasy měst České republiky, již vydává Historický ústav AV ČR.
 
 
Téma: Věda – historie (přednáška J. Žemličky)
Média:
Rokycanský deník, 19.1.2010, K 900. výročí míří do Rokycan přednášet česká kapacita
Josef Žemlička z Historického ústavu AV ČR bude u příležitosti 900. výročí první dochované zmínky o Rokycanech v Kosmově kronice přednášet 27. 1. od 17 h v rokycanském Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových na téma Přemyslovci na začátku 12. století a první historická zmínka o Rokycanech.
(Západní Čechy)
Rokycanský deník, 20.1.2010, K 900. výročí míří do Rokycan přednášet česká kapacita
(obsahově shodná zpráva)
(Západní Čechy)
Rokycanský deník, 21.1.2010, K 900. výročí míří do Rokycan přednášet česká kapacita
(obsahově shodná zpráva)
(Západní Čechy)
Rokycanský deník, 22.1.2010, K 900. výročí míří do Rokycan přednášet česká kapacita
(obsahově shodná zpráva)
(Západní Čechy)
Rokycanský deník, 23.1.2010, K 900. výročí míří do Rokycan přednášet česká kapacita
(obsahově shodná zpráva)
(Západní Čechy)
Rokycanský deník, 25.1.2010, K 900. výročí míří do Rokycan přednášet česká kapacita
(obsahově shodná zpráva)
(Západní Čechy)
Rokycanský deník, 26.1.2010, K 900. výročí míří do Rokycan přednášet česká kapacita
(obsahově shodná zpráva)
(Západní Čechy)
Rokycanský deník, 27.1.2010, K 900. výročí míří do Rokycan přednášet česká kapacita
Josef Žemlička z Historického ústavu AV ČR bude dnes u příležitosti 900. výročí první dochované zmínky o Rokycanech v Kosmově kronice přednášet od 17 h v rokycanském Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových na téma Přemyslovci na začátku 12. století a první historická zmínka o Rokycanech.
(Západní Čechy)
Rokycanský deník, 27.1.2010, Už Kosmas mluvil o Rokycanech
(obsahově shodná zpráva)
(Západní Čechy)
 
 
Téma: Věda – hodnocení
Média:
 
 
Lidovky.cz, 3.1.2010, 07:01 h, Přidusíme Akademii, podpoříme firmy
V článku se uvádí, že Jiří Drahoš, předseda AV ČR, jednal o finanční situaci Akademie několikrát s premiérem Janem Fischerem. Nakonec alespoň z části uspěl. Akademie nepřijde v příštím roce o miliardu, ale "jen" o půl miliardy. Astrofyzik Jiří Grygar na protest odmítl převzít ocenění Česká hlava.
 
 
Lidovky.cz, 4.1. 2010, bigbloger, Jiří Chýla, Zahradník nebo Matějů?
Člen Akademické rady AV ČR pokračuje v diskusi s Petrem Matějů a prof. Rudolfem Zahradníkem, bývalým předsedou Akademie věd, který uvedl, že z 15 členů RVV „pět jejích členů neuveřejnilo ani jedinou práci v oblasti věd" a „šest má „ubohé publikační aktivity".
 
 
Aktuálně.cz, blog Josefa Syky, 7.1.2010, Česká věda po dvaceti letech a jak dál?
Prof. Josef Syka v článku konstatuje, že transformace AV ČR a vysokých škol na moderní vědecké instituce se až na malé výjimky podařila, jak ukazují všechna dostupná statistická srovnání a objektivní hodnocení vědeckých výstupů. Hlubší rozbor výdajů na výzkum a vývoj však odhaluje některé problémy, s nimiž je nutné se vyrovnat.
 
 
Blog deníku Aktuálně.cz, 8.1.2010, Jaroslav Peregrin – Humanitní vědy stále na odstřel?
RVVI již řadu let vyvíjí metodiku hodnocení vědy. Způsob, jak při tom zachází s humanitními vědami, je jenom těžko uvěřitelný. (J. Peregrin v současné době pracuje ve Filosofickém ústavu AV ČR a na Filozofické fakultě Univerzity Hradec Králové.)
 
 
Lidovky.cz, 13.1.2010, Jiří Chýla, Krize jako příležitost? Jak pro koho
Prof. Jiří Chýla (Fyzikální ústav AV ČR) konstatuje, že i přes hospodářskou krizi celosvětově vzrostly v roce 2008 investice podniků do výzkumu a vývoje o 6,9 %, zatímco v ČR podle údajů ČSÚ (Ukazatele výzkumu a vývoje za rok 2008) byl již v roce 2007 zastaven růst zdrojů na výzkum a vývoj vytvořených podnikatelským sektorem. V roce 2008 investice podniků do výzkumu a vývoje poklesly nominálně o 3,6 % (tj. 1,1 miliardy Kč), reálně o 5,2 %.
 
 
Aktualne.cz, 25.1.2010, Svět Čechům znovu utekl, nejlepší badatelé jsou až stí
Světový projekt Scimago, ve kterém španělské univerzity pravidelně mapují kvalitu výzkumníků na všech kontinentech, zařadil AV ČR mezi stovku nejlepších ústavů světa, na 99. místo. Ve světle dat španělského průzkumu vláda likviduje polovinu výzkumné kapacity, která snese mezinárodní srovnání.http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=658710
 
 
Téma: Věda – chemie
Média:
Zlínský deník, 22.1.2010, Raketové palivo chtějí recyklovat u Vlachovic
Unikátní technologie na recyklaci raketového paliva má být umístěna v bývalých muničních skladech poblíž Vlachovic-Vrbětic na Valašskokloboucku. Antonín Vítek z AV ČR osobně považuje chemické zpracování za velmi efektivní řešení likvidace. Získaný čistý chloristan je podle něj navíc stabilní a dá se dále použít.
 
 
Téma: Věda – IT
Média:
Reseller Magazine, 18.1.2010, Více na Reseller OnLine
Jedna ze zpráv popisuje, že Amálka, jeden z nejvýkonnějších superpočítačů v ČR, pomáhá s výzkumem Merkuru, Měsíce a Jupiteru. Společnosti Sprinx Systems a Intel spolu s AV ČR tento 10 let budovaný superpočítač opět vylepšily.
Mladá fronta DNES, 23.1.2010, Povodeň? Počítač dá lidem čas utéct
Ačkoli superpočítač NEC SX-9 dokáže předpovídat i lokální extrémní deště s přesností na 20 km čtverečních, což umožní včas lidi varovat, nepatří mezi nejvýkonnější. Nejvýkonnější superpočítač v ČR provozuje Ústav fyziky atmosféry AV ČR s poetickým jménem Amálka.
 
 
Média:
 
Čro Leonardo, 18.01.2010, Projekt Sembion
Jiří Grim z Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR představil statistický model, který vychází ze sčítání lidu v roce 2001. Pracovali na něm vědci ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou v Praze a s Českým statistickým úřadem.
 
 
Média:
Lidové noviny, 9.1.2010, Češi útočí na AIDS „burákem“
Článek popisuje, jak čeští vědci ve spolupráci s německými kolegy zjistili, že metalokarboran zabírá dokonce i na kmeny viru HIV rezistentní vůči dnešním lékům. V článku je citován Jan Konvalinka z Ústavu organické chemie a biochemie, jmenována Pavla Řezáčová z Ústavu organické chemie a biochemie a Ústavu molekulární genetiky, Bohumír Grüner a Jaromír Plešek z Ústavu anorganické chemie.
Zdravotnické noviny, 11.1.2010, Co nového přinesl rok 2009 lékařům a pacientům
V článku je jmenován i podíl vědců ze tří ústavů AV ČR (Ústav organické chemie a biochemie, Ústav anorganické chemie a Ústav molekulární genetiky) na objevu, že metalokarborany mohou překonat rezistenci na léčivé přípravky, a objev genu způsobujícího neplodnost myší vědců z Ústavu molekulární genetiky AV ČR pod vedením prof. MUDr. Jiřího Forejta.
Literární noviny, 18.1.2010, Možná pomohou kmenové buňky
Lékaři hledají stálé nové možnosti, jak pomoci pacientům s ischemickou chorobou dolních končetin. Ústav experimentální medicíny AV ČR spolupracuje na experimentálním posouzení možností využití mezenchymálních kmenových buněk kostní dřeně a klinickém využití periferních kmenových buněk v léčbě ischemické choroby dolních končetin u pacientů se syndromem diabetické nohy.
Zdravotnické noviny, 18.1.2010, Křest publikace o novinkách v onkologické léčbě
Počátkem ledna se na Novoměstské radnici v Praze uskutečnil křest publikace prof. MUDr. Pavla Klenera a MUDr. Pavla Klenera jr. Nová protinádorová léčiva a léčebné strategie v onkologii. Zúčastnil se ho i bývalý předseda AV ČR prof. Václav Pačes, který ocenil zejména mimořádně informativní obsah a nadčasové zpracování publikace.
Ekonom, 21.1.2010, Naděje za miliardu dolarů
V článku o objevu nové účinné látce proti viru HIV je jmenován prof. Antonín Holý. Podíleli se na něm odborníci z Ústavu organické chemie a biochemie a Ústavu anorganické chemie AV ČR (laboratoř Bohumíra Grünera a Jaromíra Pleška), VŠCHT v Praze a univerzity v německém Heidelbergu. Podle Jana Konvalinky z ÚOCHB jde o rovnocennou spolupráci několika týmů.
Lidové noviny, 26.1.2010, Antibiotika sama o sobě nestačí
Jiří Janata z Mikrobiologického ústavu AV ČR v rozhovoru vysvětluje, že pomocí testů se sice zjistí přítomnost a množství určitých patogenů, ale nelze zaručit, že se paradontóza vyléčí. Příčinou je i to, že stanovení rezistence nemusí být kompletní. Paradontóza není angína, jen antibiotikum nestačí.
Blesk zdraví, 27.1.2010, Lékaři varují
V článku, jehož obsah varuje před nádorovým bujením a doporučuje doplněk stravy s názvem Ovosan, je jmenován Ústav molekulární genetiky AV ČR, který nedávno uvedl, že nádorové onemocnění je velmi zákeřné především pro svou recidivu a i úspěšně léčený pacient bývá velmi často touto nemocí napadán znovu.
 
 
Média:
Z1, 8.1.2010, 18:30 Zprávy, Úspěch českých vědců: Hemagel na recept
Unikátní český vynález a světový patent na hojení ran Hemagel z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR se dočkal zařazení mezi léky většinově hrazené zdravotními pojišťovnami v ČR.
Zpravodajství ČTK, 13.1.2010, Patent českých vědců na léčbu ran hradí od ledna pojišťovny
Mast na léčbu ran Hemagel vyvinutou českými vědci hradí od ledna zdravotní pojišťovny. Držitelem patentu je Ústav makromolekulární chemie AV ČR. Mast v praxi ověřili a pro léčbu doporučili přední čeští odborníci na hojení ran, nemoci konečníku a léčbu bolavých nohou a porodníci.
Právo, 21.1.2010, Unikátní českou mast na rány hradí pojišťovny
Unikátní preparát Hemagel, který vyvinuli čeští vědci, držitelem patentu je Ústav makromolekulární chemie AV ČR, jenž slouží např. k hojení pooperačních řezů, popálenin, odřenin, řezných ran, oparů a prasklin, léčbě bércových vředů a diabetických nohou, hradí zdravotní pojišťovny.
 
 
Téma: Věda – mikrobiologie
Média:
 
Čro Leonardo, 14.01.2010, Biodiverzita a obnova mokřadní lokality Kolo v CHKO Bílé Karpaty. Biotechnologie budoucnosti a využití hub
V pořadu o budoucí možnosti využití hub vystoupil Milan Gyndler z Mikrobiologického ústavu AV ČR, autor celého 14dílného cyklu o houbách.
 
 
Téma: Věda – nanotechnologie
Média:
 
Čro 3-Vltava, 20.1.2010, Nanokeramika a plazma
Vědci z Ústavu fyziky plazmatu AV ČR vyvinuli unikátní způsob přípravy nanomateriálů
s využitím tzv. plazmového stříkání. Podle Tomáše Chrásky je cílem projektu připravit nanokrystalické keramické materiály, jejichž některé mechanické vlastnosti překonají vlastnosti současných běžných hrubozrnných materiálů.
 
 
Téma: Věda – projekty
Média:
Právo, Jižní Morava – Vysočina, 2.1.2010, Projekt CEITEC nebude závislý jen na státním rozpočtu
V Brně skončila příprava projektu Středoevropského technologického institutu (CEITEC), na němž se podílí i Ústav přístrojové techniky a Ústav fyziky materiálů AV ČR, Je složen z devíti výzkumných programů, mj. z oblasti nanotechnologie a mikrotechnologie, molekulární medicíny, biomedicínské technologie.
Lidové noviny, 5.1.2010, Obří laser najde a zneškodní nádor
Eva Hníková v článku popisuje uplatnění laseru ELI, který se má začít budovat v ČR a jenž podporuje EU. Cituje vědeckého manažera české části ELI Bedřicha Ruse z Fyzikálního ústavu AV ČR, podle něhož umožní skloubit vývoj aplikací pro řadu oblastí se špičkovým základním výzkumem. ELI má vzniknout v Dolních Břežanech u Prahy, BIOCEV (AV ČR a UK) ve Vestci u Prahy, CEITEC, na němž se podílí AV ČR, v Brně, IT4Innovations, na němž se také AV ČR podílí, v Ostravě.
Lidové noviny, 5.1.2010, Od mezinárodní kliniky k superpočítači
Kromě ELI se může ČR dočkat i dalších obřích vědeckých projektů. V Ostravě má vyrůst superpočítačové centrum IT4Innovations, brněnský CEITEC je zaměřen podobně jako BIOCEV, které má vyrůst ve Vestci u Prahy. Ten se má podle jeho koordinátora prof. Václava Pačese realizovat především proto, aby se výsledky biotechnologických a biomedicínských výzkumů dařilo lépe převádět do praxe. Zatím nejlépe hodnocenému projektu BIOCEV odpůrci vytýkají jeho umístění v blízkosti Prahy.
 
 
Regiony.cz, 7.1.2010, 12:06 h, Vědci v Brně budou zkoumat, jak souvisí čistota životního prostředí s nemocností obyvatelstva
Na záměr získala Masarykova univerzita 636 milionů korun z evropských fondů. Dotace získaly ještě Výzkumný ústav veterinárního lékařství a Ústav přístrojové techniky AV ČR.
Mladá fronta DNES, Pardubický kraj, 14.1.2010, Fischer: Hlavně že nebrečíte
Ministryně školství, která s premiérem přijela na univerzitu v Pardubicích, podpořila Centrum materiálového výzkumu. Premiér Jan Fischer ocenil, že škola spolupracuje s několika centry v zahraničí i s AV ČR.
Literární noviny, 18.1.2010, Náhoda přeje připraveným
Vědecké týmy, mj. z Ústavu jaderné fyziky AV ČR pod vedením Michala Šumbery a z Fyzikálního ústavu AV ČR pod vedením Petra Závady, kteří spolupracují na projektu ALICE, zaznamenali při první fázi spouštění obřího urychlovače částic LHC v CERN v Ženevě úspěch. Pouhých 284 případů protonových srážek získaných při neplánovaném měření během 40minutového ladění svazků urychlovače poskytlo unikátní data k sepsání první vědecké publikace.
E15, 20.1.2010, Začala bitva o miliardy na vědu a výzkum
Zpráva informuje o možnosti získat peníze pro výzkum a vývoj z EU na centra excelence, o něž usiluje i několik ústavů AV ČR. Největší šanci má zřejmě právě Akademie, která předložila devět projektů – například Biotechnologické centrum. Pardubice chtějí vybudovat Centrum materiálového výzkumu, Plzeň plánuje pracoviště Nové technologie pro informační společnost.
Zpravodajství ČTK, 20.1.2010, E15: České vysoké školy mají šanci získat z Bruselu 17 mld. Kč
Zpráva informuje o možnosti získat peníze pro výzkum a vývoj z EU na centra excelence, o něž usiluje i několik ústavů AV ČR. Největší šanci má zřejmě právě Akademie, která předložila devět projektů – například Biotechnologické centrum. Pardubice chtějí vybudovat Centrum materiálového výzkumu, Plzeň plánuje pracoviště Nové technologie pro informační společnost.
ČT 1, 22.1.2010, 18:00 Události v regionech – Brno, Projekt ICRC je za dveřmi, zapojilo se i ČVUT
Na přelomu února a března má být zahájena stavba Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC v areálu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, které bude spolupracovat mj. s ČVUT v Praze. Brněnské VUT se k ICRC zatím připojovat nebude, upřednostňuje jiný projekt – Středoevropský technologický institut CEITEC Masarykovy univerzity.
Brněnský deník, 23.1.2010, Projekt ICRC podpoří i pražská technika
Centrum klinického výzkumu ICRC navázalo spolupráci kromě brněnské techniky a AV ČR také s výzkumníky pražského ČVUT. Odborníci doufají, že společnými silami dokáží radikálně zdokonalit léčbu nemocí srdce a cév.
(Jižní Morava)
Plzeňský deník, 25.1.2010, ZČU se chce stát evropským výzkumným centrem
Fakulta aplikovaných věd ZČU připravuje v rámci výzvy Evropská centra excelence projekty Nové technologie pro informační společnost a Centrum technického a přírodovědeckého výzkumu a vzdělávání. V programu jí však konkuruje mj. AV ČR s devíti projekty.
(Západní Čechy)
Technický týdeník, 26.1.2010, Budou včas aplikovány i v praxi?
Ing. Radim Briš se v rozhovoru o obsahu pražské konference o průmyslové bezpečnosti a spolehlivosti ESREL 2009 zmínil, že v současné době v ČR kulminuje velký grantový projekt Centrum pro jakost a spolehlivost výroby s účastí osmi českých vědeckých institucí a vysokých škol, mj. z AV ČR.
Zpravodajství ČTK, 25.1.2010, Přírodovědci přivedou na olomouckou univerzitu světové odborníky
Se světovými špičkovými vědci i s výsledky jejich práce se budou moci seznámit studenti i výzkumníci Univerzity Palackého v Olomouci prostřednictvím projektu Bionet Centrum. Semináře bude pořádat také Mendelova univerzita v Brně a Ostravská univerzita v Ostravě za podpory Ústavu systémové biologie a ekologie AV ČR. Představí se na nich vědci z celé Evropy, Kanady, USA, Afriky i Austrálie.
Olomoucký deník, 26.1.2010, Studenty zasvětí do tajů vědy světové kapacity
(obsahově shodná zpráva)
(Střední Morava)
 
 
Téma: Věda – projekty (Biologické centrum AV ČR)
Média:
Českobudějovický deník, 16.1.2010, Českobudějovicko
Jedna ze stručných zpráv informuje, že projekty, které vznikají v Biologickém centru AV ČR, např. zařízení na měření fotosyntézy, vakcína proti klíšťatům či speciální lepidlo z hedvábí, se mohou brzy dočkat uvedení na trh.
(Jižní Čechy)
Českobudějovický deník, 16.1.2010, Jsme šikovní, ale neprůbojní
Pokud se Jihočeský kraj nemá stát skanzenem, měli by se jihočeští podnikatelé zajímat o nové technologické poznatky Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích. Zvláště v době, kdy je ještě možnost získat prostředky z EU.
(Jižní Čechy)
Českobudějovický deník, 16.1.2010, Naučí se, jak správně podávat patenty
Zástupci Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích a UK v Praze představili projekt pro přenos poznatků a objevů do praxe. Jak uvedl ředitel Biologického centra František Sehnal, česká věda se dlouhodobě potýká s problémem, že vědci neumí prodat výsledky své práce.
(Jižní Čechy)
Českobudějovický deník, 22.1.2010, Co týden dal
Jedna ze zpráv konstatuje, že česká věda je dlouhodobě podfinancována, ale přitom dlouhodobě podává skvělé výkony. Biologické centrum AV ČR v Českých Budějovicích a UK připravily tříletý studijní program, který má mladé vědce naučit, jak vynálezy správně patentovat.
(Jižní Čechy)
Právo, Jižní Čechy, 26.1.2010, Vědci chtějí patenty více využívat
Biologické centrum AV ČR v Českých Budějovicích zahájilo s firmou Ila projekt, v němž se budou vědci učit, jak pomoci výsledkům výzkumu ke komercionalizaci. Ředitel Biologického centra František Sehnal se sám do základního kurzu přihlásí, protože získá informace, které mu pomohou dovést výzkum až do praxe.
 
 
Téma: Věda – projekty (Národní biotechnologické a biomedicínské centrum)
Média:
Zpravodajství ČTK, 18.1.2010, Kraj chce u Vestce vybudovat za peníze EU biomedicínské centrum
Středočeský kraj a AV ČR chtějí v oblasti Vestce u Prahy vybudovat Národní biotechnologické a biomedicínské centrum. Jde o druhý významný vědecký projekt v této lokalitě. Již dříve bylo rozhodnuto o vybudování Biotechnologického a biomedicínského centra (BIOCEV) AV ČR a UK. Hejtman David Rath uvedl, že kraj by do středních Čech rád dostal významné vědecké instituce.
 
 
Ceskenoviny.cz, 18.1.2010, 16:32 h, Kraj chce u Vestce vybudovat za peníze EU biomedicínské centrum
(obsahově shodná zpráva)
 
 
Iregiony.cz, 18.01.2010, 16:26 h, Kraj chce u Vestce vybudovat za peníze EU biomedicínské centrum
(obsahově shodná zpráva)
Mladá fronta DNES, Střední Čechy, 19.1.2010, Kraj přispěje miliony na vědu
(obsahově shodná zpráva)
Technický týdeník, 26.1.2010, Kraj chce u Vestce vybudovat biomedicínské centrum
Středočeský kraj a AV ČR chtějí v oblasti Vestce u Prahy vybudovat Národní biotechnologické a biomedicínské centrum (NBBC). Jde již o druhý významný vědecký projekt v této lokalitě. Již dříve bylo rozhodnuto o vybudování Biotechnologického a biomedicínského centra (BIOCEV) Akademie a UK.
 
 
Téma: Věda – projekty (ESA)
Média:
Zpravodajství ČTK, 13.1.2010, ESA doporučila k realizaci 16 projektů v režii českých firem
Evropská kosmická agentura doporučila k realizaci 16 projektů z 54, o které se ucházela česká pracoviště. U pěti doporučených projektů je hlavním řešitelem ČVUT či některý z ústavů AV ČR, u 11 soukromé firmy.
 
 
Týden.cz, 13.1.2010, Evropská kosmická agentura podpořila české projekty
Evropská kosmická agentura doporučila k realizaci 16 projektů z 54, o které se v rámci jejího pobídkového programu ucházela česká pracoviště. Jsou mezi nimi ČVUT, AV ČR i soukromé firmy.
Technik (newsletter), 14.1.2010, ČR uspěla v kosmických tendrech ESA
Evropská kosmická agentura doporučila k realizaci 16 projektů z 54, o které se v rámci jejího Pobídkového programu ucházela česká pracoviště. U pěti doporučených projektů je hlavním řešitelem ČVUT či ústav AV ČR, u 11 soukromé firmy.
Technický týdeník, 26.1.2010, Agentura ESA doporučila 16 projektů českých firem
Evropská kosmická agentura doporučila k realizaci 16 projektů z 54, o které se v rámci jejího Pobídkového programu ucházela česká pracoviště. U pěti doporučených projektů je hlavním řešitelem ČVUT či ústav AV ČR, u 11 soukromé firmy.
Technický týdeník, 26.1.2010, ESA doporučila 16 projektů českých firem
Evropská kosmická agentura (ESA) doporučila k realizaci 16 projektů z 54, o které se v rámci jejího Pobídkového programu ucházela česká pracoviště. U pěti doporučených projektů je hlavním řešitelem ČVUT či ústav AV ČR, mj. Ústav fyziky atmosféry a Astronomický ústav AV ČR.
 
 
Téma: Věda – psychologie
Média:
Magazín Mladé fronty DNES, 21.1.2010, Nejchytřejší Češi
V článku o významu a používání testů inteligence je uveden Kristián Svoboda. Je mu 78 let, patří k zakladatelům radiofarmacie v ČR, pracoval v Ústavu jaderného výzkumu ČSAV a IQ si nechal změřit až v penzi; dosáhl 146 bodů.
 
 
Média:
Zpravodajství ČTK, 6.1.2010, Vláda projedná zásady pro výběr Rady pro výzkum, vývoj a inovace
Vláda v pondělí projedná zásady, podle kterých bude premiér Jan Fischer vybírat nové členy RVVI. Výměnu členů požaduje akademická obec. Vědci, zejména z AV ČR, nejsou spokojeni s novou metodikou hodnocení výsledků vědecké práce, kterou rada vypracovala. Podle ní vláda loni rozhodla o krácení subvencí Akademii. Vedení Akademie se nakonec s premiérem dohodlo na zmírnění restrikcí, které by podle předsedy Akademie Jiřího Drahoše bylo pro největší vědeckou instituci v zemi likvidační.
Haló noviny, 7.1.2010, Vláda o vědě
(obsahově shodná zpráva)
Zpravodajství ČTK, 20.1.2010, Odborníci navrhnou Fischerovi nové členy vládní rady pro výzkum
Zástupci AV ČR, České konference rektorů, Rady vysokých škol a Svazu průmyslu ČR se v úterý na schůzce s předsedou vlády i RVVI Janem Fischerem a ministryní školství Miroslavou Kopicovou dohodli, že do konce ledna navrhnou nové členy Rady. Premiér v únoru návrhy posoudí a následně vládě jmenování navrhne.
Zpravodajství ČTK, 20.1.2010, Odborníci navrhnou Fischerovi nové členy vládní rady pro výzkum
V obsahově shodné, rozšířené zprávě je zdůvodněno, proč akademická obec výměnu členů RVVI požaduje, že vědci, zejména z AV ČR, nejsou spokojeni s metodikou hodnocení vědecké práce, kterou Rada vypracovala a podle níž vláda loni rozhodla o krácení subvencí Akademii věd, že vedení Akademie se nakonec s premiérem dohodlo na zmírnění restrikcí, které by podle předsedy Akademie Jiřího Drahoše byly pro tuto největší vědeckou instituci v zemi likvidační.
 
 
Tyden.cz, 20.1.2010, Kritizovanou vládní Radu pro výzkum a vývoj čeká obměna
Zástupci AV ČR, České konference rektorů, Rady vysokých škol a Svazu průmyslu ČR navrhnou do konce ledna nové členy vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Dohodli se na tom s předsedou vlády Janem Fischerem.
 
 
Téma: Věda – rozhovor
Média:
ČRo 2-Praha, 12.1.2010, 08:30 Jak to vidí, Jak to vidí Václav Cílek
Václav Cílek se v rozhovoru zamyslel nad podobou letošní zimy, vysvětlil podstatu globálního oteplování a ochlazování, přiznal, že si nedělá plány do budoucnosti. Předpokládá, že po volbách bude každá nová vláda nucena tak silně redukovat výdaje, že se ČR octne ve velkých potížích, a snaží se proto využít relativně klidnější měsíce k tomu, aby věci dokončil, než nové začínal.
ČRo 2-Praha, 13.1.2010, 08:30 Jak to vidí, Jak to vidí Václav Pačes
Prof. Václav Pačes v rozhovoru připomněl loňský Mezinárodní rok astronomie a výstavu, kterou k němu na pražském Staroměstském náměstí připravil Astronomický ústav AV ČR, v souvislosti s objevy genomiky se zmínil o projektu BIOCEV, popsal výsledky mezinárodního ratingu univerzit a výzkumných institucí. Konstatoval, že do první stovky se dostala jen AV ČR, na 99. místo, s čímž není spokojen. Do první tisícovky se dostala i UK, je na 203. místě.
 
 
Téma: Věda – sociologie
Média:
Moderní obec, 7.1.2010, Žen v samosprávě přibývá, i když pozvolna
Autorkou článku o zastoupení žen v samosprávě českých měst je Zdenka Vajdová ze Sociologického ústavu AV ČR.
Zpravodajství ČTK, 24.1.2010, Placky všeho druhu nabídly hody v Kostelci nad Černými lesy
Ve zprávě o kulinářských hodech v hostinci Černokosteleckého zájezdního pivováru v Kostelci nad Černými lesy na Kolínsku se uvádí, že když před pár lety Sociologický ústav AV ČR v průzkumu zjišťoval, co si Češi vybaví jako tradiční regionální jídlo, zvítězil bramborák následovaný bramborovými plackami.
 
 
Téma: Věda – spolupráce
Média:
 
 
Aktuálně.cz, 12.1.2019, 07:03 h, Švédsko postaví obří zdroj neutronů, Češi získali laser
Také ČR chce postavit velké výzkumné středisko evropského a možná i světového významu. V českém případě jde o největší výzkumný laser na světě, označovaný zkratkou ELI. Jak zdůrazňuje předseda AV ČR Jiří Drahoš, jde o dlouhodobý projekt, který posílí českou vědu a prospěje i průmyslu.
Lidové noviny, 12.1.2010, Rentgenové brýle pro astronomy
Čeští vědci se podílejí na vývoji rentgenového družicového dalekohledu; rentgenové dalekohledy umožňují podle Reného Hudce z Astronomického ústavu AV ČR zkoumat extrémní fyzikální podmínky. Nový vesmírný dalekohled má začít fungovat kolem roku 2020, na jeho vývoji se podílejí i vědci v Ústavu struktury hornin AV ČR.
Mladá fronta DNES, 12.1.2010, České mozky pro USA
Ačkoli Američané nabízejí stamiliony na výzkum, česká strana není schopna jedinečnou dohodu s nimi dokončit – ministerstvo obrany by chtělo o amerických penězích pro obranné účely rozhodovat samo. S tím zástupci amerických institucí ani čeští vědci nesouhlasí. Tři projekty financované americkou Agenturou protiraketové obrany přitom už nějakou dobu běží, týkají se mj. laserového výzkumu ve Fyzikálním ústavu AV ČR.
Technický týdeník, 12.1.2010, Svatyně vědy
V analýze o nezbytnosti vytvoření Evropského výzkumného prostoru ERA se konstatuje, že jediným způsobem, jak financovat stále dražší a složitější infrastrukturu nezbytnou pro výzkum na světové úrovni, je pro většinu zemí spojení sil a sdílení finančních zdrojů. Viceprezident Maďarské akademie věd a člen Evropské vědecké rady Norbert Kroo míní, že řešením jsou mezinárodní projekty s účastí několika národních institucí a vlád, např. CERN či Evropská vesmírná agentura ESA. Vývoj vědy podle něj dospěl do situace, kdy je nezbytná spolupráce ve světovém měřítku jako v případě ITER. Právnickou osobou se má stát ERIC (European Research Infrastructure Consortia).
Materiály pro stavbu, 14.1.2010, Výrobky, hmoty, materiály, Styčníky těžkých dřevěných skeletů
Článek popisuje některé výsledky zkoušek styčníků s ocelovými deskami, které prokázaly jejich spolehlivost a funkční i ekonomickou výhodnost využití v praxi a jež se v rámci grantu Dřevěné vícepodlažní budovy v roce 2008 uskutečnily v laboratořích AV ČR a společnosti Tazus v Praze.
Lidové noviny, 19.1.2010, Spolupráce s průmyslem je žádoucí
František Štěpánek, který se z Imperial College v Londýně vrátil do Prahy, kde založil laboratoř chemické robotiky na VŠCHT, v rozhovoru představil obor, jímž se zabývá, porovnal vědecké prostředí v ČR a v zahraničí. Konstatoval, že ve Velké Británii je kateder chemicko-inženýrských, které stojí za zmínku, asi 15, v ČR jsou dvě plus Ústav chemických procesů AV ČR. Srovnal model financování vědy ČR a ve Velké Británii aj.
 
 
Lidovky.cz, 19.1.2010 05:01 h, Spolupráce s průmyslem je žádoucí, říká chemik František Štěpánek
Jde o úplné znění rozhovoru, v němž je okrajově jmenován Ústav chemických procesů AV ČR.
Právo, Jižní Čechy, 20.1.2010, Budějovice chtějí propagovat vědu
České Budějovice zamýšlejí mnohem výrazněji propagovat vědu a výzkum. Počítají, že na expozici, jejíž součástí bude muzeum hlavolamů a her, využijí některý z objektů, které vlastní. Na projektu by mělo spolupracovat i Biologické centrum AV ČR.
E15, 28.1.2010, Jiří Křen: Bádat je krásné. Bez uplatnění výsledků v praxi to ale nemá smysl
Děkan Fakulty aplikovaných věd ZČU Jiří Křen v rozhovoru konstatuje, že striktní hranice mezi základním a aplikovaným výzkumem nikdy nebude. Nelze je od sebe oddělovat, protože na vysokých školách jeden bez druhého existovat nemohou. Na tom, že firemní výzkum dotuje ministerstvo průmyslu a obchodu, nevidí nic negativního. Zmínil se též o spolupráci s AV ČR, že tok soukromých peněz do výzkumu je třeba v ČR nastartovat aj.
 
 
Téma: Věda – spolupráce (FZÚ AV ČR)
Média:
Zpravodajství ČTK, 4.1.2010, Vědci objevili nové možnosti zobrazování jednotlivých atomů
Mezinárodní tým vědců z ČR, Německa a Japonska objevil nové možnosti zobrazování atomů rastrovacími mikroskopy. Český člen týmu Pavel Jelínek z Fyzikálního ústavu AV ČR uskutečnil experimentální měření, která umožnila hlubší vhled do původu atomárního kontrastu Kelvinovou sondou.
 
 
Lidovky.cz, 4.1.2010,16:21 h, Český vědec přispěl k vytvoření nového typu mikroskopu
Český fyzik Pavel Jelínek vypracoval teorii, která vysvětluje možnost detekce jednotlivých atomů na povrchu pevných látek pomocí Kelvinova mikroskopu atomárních sil. Spolu s vědci z Německa a Japonska se podílel na vytvoření nového typu rastrovacího mikroskopu. 
 
 
iHNed.cz, 4.1.2010, Vědci objevili nové možnosti zobrazení jednotlivých atomů pomocí rastrovacího mikroskopu
(obsahově shodná zpráva)
 
 
Týden.cz, 4.1.2010, 16:45 h, Český fyzik pomáhá vyvíjet dokonalejší mikroskopy
(obsahově shodná zpráva)
 
 
Českénoviny.cz, 4.1.2010, 14:34 h, Vědci objevili nové možnosti zobrazování jednotlivých atomů
(obsahově shodná zpráva)
Technický týdeník, 12.1.2010, Nové možnosti zobrazování jednotlivých atomů pomocí rastrovacích mikroskopů
(obsahově shodná zpráva)
 
 
21. století, 15.1.2010, Nové možnosti zobrazování jednotlivých atomů
Mezinárodní tým vědců, jehož členem je i Pavel Jelínek z Fyzikálního ústavu AV ČR, publikoval v posledním čísle časopisu Physical Review Letters nové informace o původu atomárního kontrastu Kelvinovou sondou. Uskutečnil sérii experimentálních měření podpořených počítačovými simulacemi, která umožnila hlubší vhled do původu atomárního kontrastu Kelvinova mikroskopu atomárních sil.
 
 
Téma: Věda – zprávy
Média:
Listy Prahy 1, 4.1.2010, Zajímavosti z Akademie věd ČR
V článku je stručně představen BIOCEV, projekt AV ČR a UK, uvedena informace, jaké výsledky loni ocenil předseda AV ČR cenami Akademie věd, žese pracovníci Botanického ústavu AV ČR zabývali vymíráním vzácných původních rostlinných druhů a invazemi, že v prosinci uplynulo 50 let od udělení Nobelovy ceny Jaroslavu Heyrovskému za objev a rozvoj polarografie, který vedl Polarografický ústav ČSAV.
 
 
Téma: Věda – životní prostředí
Média:
Instinkt, 21.1.2010, Špína je zdravá!
Václav Hořejší,ředitel Ústavu molekulárních genetiky AV ČR, v článku o tom, jak byli lidé zvyklí na soužití s domácími zvířaty, půdními mikroorganismy a střevními parazity, což utužovalo jejich imunitní systém, upozorňuje, že ochranný protialergický účinek má pouze venkovské prostředí. Pobyt v nehygienických městských podmínkách tento efekt nemá.
Aha!, 28.1.2010, Může za to pokles tlaku!
Docent Jan Sitar, přední český lékař a bioklimatolog AV ČR, popisuje zdravotní potíže, které mohou člověka postihnout v současném mrazivém počasí.
 
 
Téma: Věda – životní prostředí (ovzduší)
Média:
ČT 1, 2.1.2010, 12:05 Týden v regionech – OS, Proti smogu
V reportáži na téma: Jak se dýchá na Ostravsku a Karvinsku? se uvádí, že v obvodu Radvanice-Bartovic už znají i první výsledky výzkumu ovzduší AV ČR. Podle Radima J. Šráma z Ústavu experimentální medicíny AV ČR nelze zdejší ovzduší s ničím ani srovnat.
 
 
Čro Ostrava, 14.01.2010, 12:00 h, V Ostravě pokračuje ojedinělý výzkum Akademie věd
Lidé z ostravských Radvanic a Bartovic, kteří se zapojili do unikátního výzkumu AV ČR, nosí speciální přístroje, jež monitorují co dýchají. Studie má prokázat, jak znečištěné ovzduší ovlivňuje zdraví.
 
ČRo Ostrava, 14.1.2010, 17:00 Události regionu, Lidé z ostravských Radvanic a Bartovic teď nosí speciální přístroje
Lidé z ostravských Radvanic a Bartovic se zapojili do výzkumu AV ČR, který má prokázat, jak špinavé ovzduší ovlivňuje zdraví. Podle vedoucího výzkumu Radima Šráma postihuje astma v Ostravě-Bartovicích 30 % dětí, zatímco průměr v ČR činí 8 až 10 %.
ČT 1, 14.1.2010, 19:00 Události, Dobrovolníci testují vzduch
Celkem 28 dobrovolníků z Radvanic dostalo od AV ČR měřící čidla, která budou dva dny monitorovat zdejší ovzduší. Podle Jana Topinky z Ústavu experimentální medicíny si studii objednaly ministerstvo školství a ministerstvo životního prostředí; výsledky budou podkladem pro politická opatření.
ČT 1, 14.1.2010, 18:00 Události v regionech – Ostrava, Přehled
Jedna ze zpráv stručně informuje, že AV ČR testuje na dobrovolnících kvalitu ovzduší v ostravských Radvanicích a Bartovicích.
ČT 1, 14.1.2010, 18:00 Události v regionech – Ostrava, Dobrovolníci testují vzduch v části Ostravy
Celkem 28 dobrovolníků z Radvanic dostalo od AV ČR měřicí čidla, která budou dva dny monitorovat zdejší ovzduší. Podle Jana Topinky z Ústavu experimentální medicíny si studii objednaly ministerstvo školství a ministerstvo životního prostředí.
ČT 1, 15.1.2010, 07:00 Zprávy – Brno, Výzkum stavu ovzduší v Radvanicích
Celkem 28 dobrovolníků z Radvanic bude u sebe dva dny a dvě noci nosit měřicí čidla. AV ČR chce totiž zjistit, jak nekvalitní je v Radvanicích ovzduší, protože děti v této oblasti neustále trpí astmatem a záněty průdušek. Výsledky studie budou známy asi za rok.
ČT 1, 15.1.2010, 18:00 Události v regionech – Ostrava, Týden v regionech
V pořadu byla uvedena upoutávka na téma, proč se v Ostravě-Radvanicích nedá dýchat a že 28 dobrovolníků se zapojuje do výzkumu AV ČR.
ČT 1, 15.1.2010, 18:00 Události v regionech – Ostrava, Výzkum v Ostravě
Do pískově šedé se zbarvily filtry v monitorovacích přístrojích dobrovolníků, 28 zdravých mužů-nekuřáků z Ostravy-Radvanic po prvních 24 hodinách výzkumu AV ČR. Akademici přesně vyčíslí, jaký má na zdraví lidé dopad život v místě s největším počtem dnů v roce s překročenými limity znečištění.
Mladá fronta DNES, Moravskoslezský kraj, 15.1.2010, Výzkum pokračuje
(obsahově shodná zpráva)
ČT 1, 16.1.2010, 12:05 Týden v regionech – OS, Ostravský obvod Radvanice je v centru pozornosti Akademie věd
Celkem 28 dobrovolníků z Radvanic dostalo od AV ČR měřicí čidla, která budou dva dny monitorovat zdejší ovzduší. Podle Jana Topinky z Ústavu experimentální medicíny si studii objednaly ministerstvo školství a ministerstvo životního prostředí; výsledky budou podkladem pro politická opatření.
ČT 1, 16.1.2010, 12:05 Týden v regionech – OS, Přehled zpráv
Jedna ze zpráv stručně informuje, že AV ČR testuje na dobrovolnících kvalitu ovzduší v ostravských Radvanicích a Bartovicích.
 
 
Aktualne.cz, 17.1.2010, Na Ostravsku se umírá dřív. Může za to i špinavý vzduch
Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny (AV ČR) dlouhodobě zkoumá a porovnává, co dýchají městští strážníci v Praze a v Karviné a úředníci v Ostravě.
Týden, 25.1.2010, Hlava v písku před ostravskými jedy
Vvýzkum Ústavu experimentální medicíny AV ČR zveřejněný před několika dny potvrdil, že Ostravsko tvoří největší černou skvrnu na mapě znečištění EU. Ostravané však mají tendenci ničemu z toho nevěřit. I proto se 28 místních dobrovolníků v polovině ledna zapojilo do dalšího lékařského experimentu ústavu.
 
 
Tyden.cz, 25.1.2010, 07:01 h, V Ostravě je nejhorší vzduch v Evropské unii
(obsahově shodná zpráva)
Novinky.cz, 25.1.2010, V Ostravě je nejhorší vzduch z celé EU
Jak se kvalita ovzduší projevuje na zdraví lidí, zkoumají v Moravskoslezském kraji odborníci Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Výzkum provádějí na úřednících krajského úřadu a na strážnících v Karviné a Havířově.http://www.novinky.cz/domaci/190126-v-ostrave-je-nejhorsi-vzduch-z-cele-eu.html
TV Nova, 25.1.2010, 17:00 Odpolední Televizní noviny, Nejhorší vzduch z celé Evropské unie je podle výzkumu na Ostravsku
V úvodu pořadu zazněla informace o poslední průzkumech na Ostravsku, které prokázaly, že tamní obyvatelé dýchají nejhorší vzduch v celé EU. Podle odborníků z AV ČR zkracuje smog lidem na severu Moravy život v průměru až o dva roky.
Metro, 26.1.2010, Dýcháme špínu, která je nebezpečná
Jak se znečištění ovzduší projevuje na zdraví lidí v oblastech se silnou koncentrací zplodin, zkoumá v skupina odborníků z Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Výzkum je prováděn na úřednících krajského úřadu a městských strážnících z Havířova a Karviné. Výsledky šetření by měly být již brzy známé.
(Metro; Praha)
TV Nova, 26.1.2010, 06:30 Zprávy, Na Ostravsku je nejhorší ovzduší v EU
Experti AV ČR zjistili, že obyvatelé Ostravska dýchají nejvíce znečištěný vzduch v EU. Podle nich smog lidem na severu Moravy zkracuje život v průměru až o 2 roky.
TV Nova, 26.1.2010, 07:30 Zprávy, Na Ostravsku je nejhorší ovzduší v EU
(obsahově shodná zpráva)
Horizont, 26.1.2010, U kina Kosmos byl včera téměř desetinásobek prachu nad normu
Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny AV ČR potvrzuje, že Ostrava má nejhorší ovzduší v EU. Z hlediska prašného aerosolu PM10 jsou tyto koncentrace nejvyšší. Jak se kvalita ovzduší projevuje na zdraví lidí, zkoumají v v těchto dnech odborníci ústavu na úřednících krajského úřadu a na strážnících v Karviné a Havířově.
Mladá fronta DNES, Moravskoslezský kraj, 27.1.2010, Zkoumají ovzduší a poznávají „náš“ smog
Jan Topinka z Ústavu experimentální medicíny AV ČR v rozhovoru uvádí, že ostravští úředníci dýchají třikrát horší vzduch než strážníci v Praze, Strážníci v Karviné devětkrát horší. Zastává názor, že průmysl je hlavním zdrojem zátěže, zdejší struktura těžkého průmyslu nemá obdoby, řešení je tudíž úkolem především pro politiky.
ČT 1, 27.1.2010, 19:00 Události, Ostravsko se dusí: limity překročeny 11x
Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny AV ČR k tématu stručně podotkl, že i když se dnes nějaké opatření zavede, výrazné zlepšení zdraví obyvatel, kteří v oblasti se znečištěným ovzduší žijí, je možné očekávat za velmi dlouhou dobu.
 
 
Téma: Volby
Média:
E15, 4.1.2010, Nesplnitelné přání Václava Klause
Prezident Václav Klaus v novoročním projevu nabádal, aby se lidé pokusili účastí ve volbách přispět k vytvoření „silné a akceschopné vlády“. Průzkumy veřejného mínění, mj. CVVM, napovídají, že vznikne-li po volbách vůbec použitelná vládní většina, půjde zase o křehkou koalici na bázi dvou tří hlasů.
 
 
Téma: Výročí
Média:
ČT 1, 1.1.2010, 19:00 Události, 20 let od novoročního projevu Václava Havla
Od historického novoročního projevu prvního postkomunistického prezidenta Václava Havla uplynulo přesně 20 let. Jak poznamenal Jiří Suk z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, po dlouhých letech komunistických frází tehdy zaznělo svobodné slovo.
ČT 1, 1.1.2010, 19:00 Události, Rozsáhlá amnestie v roce 1990
Rozsáhlá amnestie z prezidenta Václava Havla před 20 lety otevřela brány pro 23 000 vězňů. Podle Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR byla následná kritika amnestie součástí kritiky všeho, co Havel a nastupující demokratická scéna dělala.
Mělnický deník, 6.1.2010, Vzpomínky na mělnické osobnosti: leden 2010
Msgre. Doc. ThDr. Antonín Podlaha (* 22. 1. 1865, † 14. 2. 1932) mj. vydal Soupis památek historických a uměleckých v Království českém od pravěku do počátku 19. století. Jeho součástí je i Soupis památek v politickém okresu mělnickém, vydaný v roce 1889 Archeologickou společností při České akademii věd.
(Střední Čechy)
Mladá fronta DNES, Brno a jižní Morava, 6.1.2010, První informatici studovali v Brně
V článku k 90. výročí založení brněnské Masarykovy univerzity se uvádí, že odborníci z fakulty přispívají i ke zlepšení znalostí české gramatiky. Vyvinuli první internetovou příručku češtiny, na níž se podíleli vědci z Laboratoře zpracování přirozeného jazyka společně s odborníky z AV ČR.
Moderní vyučování, 11.1.2010, Redakční výběr
V rubrice Kalendář se uvádí, že 23. 1. 1890 byla založena Česká akademie věd a umění.
Brněnský deník, 12.1.2010, Svéráz ze Slovácka: Joža Uprka
Před 70 lety, 12. ledna 1940, zemřel moravský malíř Joža Uprka, který mj. získal zlatou medaili od České akademie věd a umění.
(Jižní Morava)
 
 
Média:
Kariéra speciál, 20.1.2010, Kam po maturitě? Studovat. Ale co?
Jednu z možností uplatnění absolventů přírodovědeckých fakult nabízí akademie věd.
Zpravodajství ČTK, 20.1.2010, Lidovci chtějí prosadit ustavení seznamu vysokoškolských učitelů
Lidovci chtějí prosadit vznik tzv. matrik vysokoškolských učitelů, které by garantovaly kvalitu vysokoškolské výuky a jsou podle nich nutnou podmínkou pro rozdělení vysokých škol. Jedním z kritérií by mohla být i jejich účast v evropském programu Výzkum a vývoj pro inovace, v němž však nejsou zahrnuty pražské vysoké školy. Ty ale spolupracují s AV ČR. UK, ČVUT, VŠE a další by byly zařazeny do elitní skupiny.
Sedmička, 21.1.2010, Rektor Průša: já plagiátor nejsem
V článku se píše, že loňský rok byl pro Západočeskou univerzitu v Plzni nejúspěšnější v jejích dějinách. Na jaře získala čtyři medaile MŠMT za vynikající pedagogickou činnost, dvě ocenění České hlavy, ze tří cen za výzkum udělených ministryní školství zamířily dvě do Plzně, třetí na AV ČR.
(Sedmička; Plzeň)
 
 
Média:
Mladá fronta DNES, Jižní Čechy, 14.1.2010, V knihovně je 400 tisíc svazků
Jihočeská univerzita slavnostně zahájila provoz nové knihovny. 14 % knih ze 400 000 svazků současného fondu pochází z Biologického centra AV ČR.
Právo, Jižní Čechy, 14.1.2010, Jihočeská univerzita má novou knihovnu
Jihočeská univerzita otevřela novou akademickou knihovnu, která sdružuje publikace pěti fakult nedalekého Biologického centra AV ČR a Rakouské knihovny v Českých Budějovicích.
 
 
Média:
Lidové noviny, 2.1.2010, Z komsomolce oligarchou...
Jde o rozhovor spisovatelky Ludmily Ulické s někdejším šéfem ropného gigantu Jukos Michailem Chodorkovským, nejznámějším ruským vězněm, uveřejněný v Nové gazetě. Ulickaja vystudovala biochemii a genetiku, koncem 60. let pracovala v sovětské Akademii věd. V roce 1968 odmítla „odsoudit“ účastníky moskevské demonstrace proti vojenské okupaci Československa. I kvůli tomu a také kvůli šíření samizdatu byla v roce 1970 z Akademie propuštěna.
GEO, 4.1.2010, Odkud vlastně pochází … Angela Merkelová
Německá kancléřka vyrůstala v poklidném kraji lesů a jezer. Krajina utvářela i její osobnost – a vysvětluje také její angažovanost v ochraně životního prostředí. Vystudovala fyziku na univerzitě v Lipsku, kde získala místo na východoberlínské Akademii věd.
Logistika, 19.1.2010, Škola a praxe
Skupina Volvo a Národní institut aplikovaných věd podepsaly v Lyonu úmluvu Academic Partner Program, který definuje dlouhodobě podmínky spolupráce mezi evropským výrobcem průmyslových vozidel a úspěšnými univerzitami a výzkumnými ústavy po celém světě.
Zpravodajství ČTK, 19.1.2010, Opice umí řešit jednoduché matematické úlohy
Neurobiologové z týmu fyziologa Andrease Niedera ze západoněmecké univerzity v Tübingenu dokázali, že opice makaků jsou schopny řešit jednoduché matematické úlohy: naučili je seřazovat skupiny bodů podle jejich množství. Své poznatky zveřejnili v odborném časopise Proceedings, který vydává americká Národní akademie věd (PNAS).
ČRo Rádio Česko, 20.1.2010, 08:08 Rozhovor na aktuální téma, Reforma penzijního systému
V pořadu vystoupil odborník na důchodové systémy z Ekonomického ústavu Slovenské akademie věd Ivan Lesay, který popsal slovenskou cestu penzijní reformy. Spočívá v částečné privatizaci důchodového systému, tyto úspory spravují speciální soukromé důchodové správcovské společnosti. Nejvýznamnější částí reformy však byla změna z kolektivního principu sdílení rizik na individuální princip spoření a pojištění.
 
 
Sme.sk, 21.1.2010 15:19 h, Fico znova podporí SAV, jej vedenie sa spolitizovania neobáva
Slovenská vláda chce aj napriek ťažkému finančnému obdobiu intenzívne podporovať vedu, výskum a aktivity Slovenskej akadémie vied. Premiér Robert Fico oznámil, že vedu plánuje zvýrazniť aj v pôsobení orgánov štátnej správy a zapojiť do nej chce aj súkromný sektor.
Haló noviny, 22.1.2010, Stěhování Turkmenbašiho
Turkmenský prezident Gurbanguli Berdymuhamedov nařídil demontovat památník svého předchůdce, Saparmurata Nijazova, který v roce 2006 náhle zemřel a jenž učinil z Turkmenistánu jeden z nejizolovanějších států světa. Po smrti Nijazova byla mj. obnovena Akademie věd.
Zpravodajství ČTK, 22.1.2010, USA prý dost nechrání Zemi před malými vesmírnými objekty
Jak uvedla agentura Reuters s odvoláním na zprávu americké Národní akademie věd, USA nevynakládají dostatek úsilí na ochranu Země před potenciálně nebezpečnými vesmírnými objekty malé velikosti. Zodpovědné úřady dokonce ani neprovádějí výzkum, který nařídil americký Kongres.
 
 
Média:
 
Novinky.cz, 22.1.2010, 12:08 h, Polsko zasáhlo zemětřesení
Oblast na jih od města Lodž ve středním Polsku v pátek ráno zasáhlo zemětřesení. Podle jednoho zdroje mělo sílu 4,4 stupně Richterovy stupnice, podle jiného 4,7 stupně. V několika domech popraskaly zdi a stropy. Fotografii poskytl Geofyzikální ústav AV ČR.
Zpravodajství ČTK, 22.1.2010, Centrální Polsko zasáhlo zemětřesení, někde popraskaly stěny
Oblast na jih od města Lodž ve středním Polsku včera ráno zasáhlo zemětřesení. Podle jednoho zdroje mělo sílu 4,4 stupně Richterovy stupnice, podle jiného 4,7 stupně. Jak uvedl Jacek Trojanowski z Geofyzikálního ústavu Polské akademie věd, zemětřesení vyvolaly práce v jednom z povrchových uhelných dolů.
Lidové noviny, 23.1.2010, Polsko zasáhlo zemětřesení, lidé hlásí škody
(obsahově shodná zpráva)
Mladá fronta DNES, 23.1.2010, V centrálním Polsku se silně třásla země
(obsahově shodná zpráva)
Právo, 23.1.2010, U polské Lodže praskaly stěny
(obsahově shodná zpráva)
 
 
Čro Leonardo, 28.1.2010, Prof. Ing. Štefan Luby, Jak se dělá věda na Slovensku...
Pořad byl věnován repríze rozhovoru s prof. Š. Lubym, který v roce 1983 nastoupil do Fyzikálního ústavu SAV v Bratislavě. Od roku 1994 do loňského roku Slovenskou akademii věd vedl.
 
 
Média:
Mladá fronta DNES, Vysočina, 27.1.2010, Z bazénu do minipivovaru
V Třešti pokračují přípravy výstavby relaxačního a vzdělávacího centra, které plánuje AV ČR. Počítá s tím, že v prostoru bývalého pivovaru by vyrostlo nové relaxační centrum s bazénem, místo někdejšího domu dětí a mládeže vzdělávací centrum. O tom, jestli se bude areál budovat, rozhodne úspěšnost žádosti o dotace. Tu podá buď Akademie věd, nebo město.
 
 
Média:
Účetnictví v praxi, 5.1.2010, Škody v daních a účetnictví
V pasáži článku Škoda živelní pohromou je plně daňově účinná se uvádí, že mezinárodní stupnice udávající makroseismické účinky zemětřesení je veřejně dostupná na webových stránkách Geofyzikálního ústavu AV ČR.
Řízení školy, 6.1.2010, Dárky z FKSP
Zpráva informuje, že Fond kulturních a sociálních potřeb se vytváří jen u organizačních složek státu, státních příspěvkových organizací a příspěvkových organizací zřízených územními samosprávnými celky. Organizační složkou státu jsou i AV ČR a Grantová agentura ČR.
Technický týdeník, 12.1.2010, Na Technické univerzitě v Liberci budou studovat štěstí
V článku se s nadsázkou píše, že na Technické univerzitě v Liberci se bude možné učit v rámci projektu S úsměvem jde všechno lépe, který řeší vědecké týmy univerzity ve spolupráci s AV ČR. Podle zástupce AV ČR R. Veselého tým vědců vyvinul test, který ze vzorku sliny dokáže zjistit míru štěstí.
 
 
Téma: Životní prostředí
Média:
Kroměřížský deník, 12.1.2010, Studentky debatovaly o Zemi
Nicole Jandalová a Karolína Nováková z SOŠ Stratil Holešov v prosinci prezentovaly na středoškolské ekologické konferenci na MŠMT svůj projekt Zelená kancelář. Záštitu nad debatou o ochraně přírody převzala Česká komise UNESCO, studentky obdržely diplom od prof. Heleny Illnerové, někdejší předsedkyně AV ČR.
(Střední Morava)
Břeclavský deník, 12.1.2010, Soutok: Lesy prohrály, rozhodne ministerstvo
Česká inspekce životního prostředí přikázala státním lesům, aby v lužních lesích na soutoku Dyje s Moravou přestaly používat techniky nedostatečně ohleduplné k životnímu prostředí. Lukáš Čížek z Entomologického ústavu AV ČR považuje rozhodnutí inspekce v jistém smyslu za přelomové a doufá, že jde o první z mnoha kroků na cestě k citlivějšímu hospodaření v lesích.
(Jižní Morava)
Nový život – zpravodajský týdeník, 14.1.2010, Soutok: Lesy prohrály, rozhodne ministerstvo
(obsahově shodná zpráva)
(Jižní Morava)
A2, 20.1.2010, Profesionálové, zpátky na stromy!
Petr Kužvart popisuje vývoj českého ekologického hnutí od jeho vzniku po současnost. Řada expertů z různých oborů se před listopadem 1989 například scházela v Konírně Valdštejnského paláce. Povedlo se to na bázi oficiální brněnské Biologické společnosti ČSAV.
ČT 1, 23.1.2010, 12:05 Týden v regionech – Praha, Světelné znečištění v Praze
Pavel Suchan z AV ČR v pořadu objasnil problém světelného znečištění v hlavním městě.
TREND marketing, 26.1.2010, Přečteno jinde
Jedna ze zpráv je věnována citaci Pavla Suchana z Astronomického ústavu AV ČR o „Rezervaci tmy“ v Jizerských horách v MF Dnes 29. 12. 2009: „V samotné rezervaci nám svítí obrovská reklama na pivo. Uznejte, že to je i pro turistu poněkud divné.“
 
 
Téma: Průzkum CVVM (SOÚ AV ČR)
Média:
Znojemsko, 12.1.2010, Foto
CVVM zveřejnilo informaci, že téměř 70 % dospělých Čechů přispělo loni na charitu. Mezi dárci byl i nemalý počet těch, kteří podpořili Tříkrálovou sbírku, ve které se v roce 2009 vybralo téměř 65 000 000 korun. Letošní sbírka ve Znojmě zaměstnává 1000 dobrovolníků.
Sedm, 12.1.2010, Jsou Češi gurmáni, nebo barbaři?
V článku na téma co chutná lidem, kteří mají zkušenost se zahraniční kuchyní, a o jejich pohledu na stravování v ČR jsou uvedeny výsledky průzkumu CVVM, z nichž vyplynulo, že jen v jedné ze sta tuzemských domácností se nikdy nevařilo.
 
 
Mediafax, 12.1.2010, 11:29 h, Většina Čechů preferuje rodinu se dvěma dětmi
Více jak dvě třetiny Čechů se podle průzkumu CVVM domnívají, že optimální rodina má dvě děti, ideální věk otce i matky při narození prvního dítěte je 25 až 29 let.
Květy, 21.1.2010, Na pivo jsme hrdí!
Podíl lidí, kteří pijí pivo, se v ČR nemění. Podle analýzy CVVM Sociologického ústavu AV ČR ho konzumuje 90 % mužů a kolem 50 % žen bez ohledu na vzdělání a životní úroveň dotazovaných. Jediná skupina, u níž byl zaznamenán pokles, jsou muži ve věku 18 až 30 let: z 92 % konzumentů v roce 2004 klesl jejich podíl na 84 % v roce 2009.
 
 
Téma: Průzkum CVVM (SOÚ AV ČR) – bezpečnost ČR
Média:
 
 
Mediafax, 22.1.2010, 9:31 h, Dvě třetiny Čechů se cítí bezpečně, ukázal průzkum
Podle průzkumu CVVM se dvě třetiny občanů cítí v Česku bezpečně (66 %), v místě bydliště jsou s bezpečnostní situací spokojeny tři čtvrtiny (76 %) dotázaných.
Zpravodajství ČTK, 25.1.2010, CVVM: Hrozbou pro bezpečnost Česka je podle lidí Írán a Irák
Podle průzkumu CVVM Češi spatřují hrozbu pro mír a bezpečnost ČR v Íránu a Iráku (17 %). Bezpečnost země by mohlo ohrozit i Rusko (14 %) a Afghánistán. Nejmenší obavy mají z Palestiny a Německa, zárukou stability ČR jsou USA. Téměř tři pětiny lidí vidí velkou hrozbu pro mír a bezpečnost ČR v mezinárodním organizovaném zločinu, skoro polovina se bojí terorismu.
Zpravodajství ČTK, 25.1.2010, Czechs believe Iran, Iraq pose threat to CzechRep's security-poll
(obsahově shodná zpráva v anglickém znění)
 
 
Ceskenoviny.cz, 25.1.2010, Češi se cítí být ohroženi Íránem, USA jsou zárukou stability
(obsahově shodná zpráva)
 
Zpravodajství ČTK, 26.1.2010, Zpravodajský souhrn ČTK
Jedna ze zpráv informuje, že Češi za hrozbu pro mír a bezpečnost v ČR považují podle průzkumu CVVM Írán a Irák a také Rusko a Afghánistán. Nejmenší obavy mají lidé z Palestiny a Německa, za záruku stability ČR považují USA.
 
 
Téma: Průzkum CVVM (SOÚ AV ČR) – důvěra v ústavní činitele
Média:
 
 
Mediafax, 4.1.2010, 16:44 h, Premiér Fischer má rekordní důvěru
Podle prosincového průzkumu CVVM je nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem v ČR premiér Jan Fischer, kterému důvěřuje 72 % lidí, druhý skončil ombudsman Otakar Motejl se 63 %.
 
 
Cro 7, Zprávy, 5.1.2010, 08:09 h, CVVM: Lidé nejvíce důvěřují Fischerovi, Motejlovi a Klausovi
Obsah zprávy je obsažen v titulku.
 
 
Téma: Průzkum CVVM (SOÚ AV ČR) – obliba národnosti
Média:
Zpravodajství ČTK, 18.1.2010, CVVM: Čechům jsou nejvíce sympatičtí Slováci, nejméně Iráčané
Podle průzkumu CVVM jsou Čechům z jiných národů nejsympatičtější Slováci, velmi dobrý vztah mají také k Francouzům, Švédům a Angličanům, nejméně sympatií vyjádřili Kurdům, Afgháncům, Palestincům a Iráčanům. Poprvé hodnotili lépe Američany než Japonce.
Zpravodajství ČTK, 18.1.2010, Czechs like Slovaks most of all, Iraqis least of all – poll
(obsahově shodná zpráva v anglickém znění)
 
 
Idnes.cz, 18.1.2010, 18:39 h, Průzkum: Češi mají nejraději sebe a Slováky, nejméně Iráčany
(obsahově shodná zpráva)
E15, 19.1.2010, Nejvíce sympatičtí jsou Slováci, nejméně Iráčané
(obsahově shodná zpráva)
Mladá fronta DNES, 20.1.2010, Telegraficky
Jedna ze stručných zpráv uvádí, že Češi mají podle průzkumu CVVM nejraději sami sebe a pak hned Slováky, nejméně sympatičtí jsou jim Palestinci a Iráčané.
MF plus, 22.1.2010, Nepíšeme o...
Jedna ze stručných zpráv se týká průzkumu CVVM, podle něhož mají Češi nejraději sebe, pak Slováky a nejméně Iráčany.
 
 
Téma: Průzkum CVVM (SOÚ AV ČR) – policie
Média:
 
Ceskenoviny.cz, 22.01.2010, 11:29 h, Lidé si cení policie v místě bydliště, obecně jí ale nevěří
Z výsledků CVVM vyplývá, že policejní práci v rámci celé země oceňuje 45 % dotázaných, 50 % je s ní nespokojeno. V místě svého bydliště ji kladně hodnotí 56 %, 39 %si myslí opak.
Obecně se v ČR cítí bezpečně 66 %, naopak 32 % tento pocit nesdílí.
 
 
Ceskenoviny.cz, 22.01.2010, 11:29 h, Czechs appreciate police work near home, but not in general – poll
(obsahově shodná zpráva v anglickém znění)
 
 
Čro 7, 22.1.2010, 12:00 h, Zprávy, CVVM: Lidé více oceňují práci policie v místě bydliště než obecně
(obsahově shodná zpráva)
Zpravodajství ČTK, 22.1.2010, CVVM: Lidé více oceňují práci policie v místě bydliště než obecně
Z výsledků CVVM vyplynulo, že policejní práci v rámci ČR oceňuje 45 % lidí, 50 % je s ní nespokojeno. V místě svého bydliště ji kladně hodnotí 56 %, 39 % si myslí opak. Obecně se v ČR cítí bezpečně 66 % lidí, 32 % nikoli.
Zpravodajství ČTK, 22.1.2010, Czechs appreciate police work near home, but not in general – poll
(obsahově shodná zpráva v anglickém znění)
Právo, 23.1.2010, Polovina občanů není spokojená s policií
Z výsledků CVVM vyplynulo, že s prací české policie je obecně nespokojena polovina občanů. Naopak více než polovina oceňuje činnost policistů v místě svého bydliště. S tím souvisí i to, že většina lidí se cítí v okolí svého bydliště bezpečně.
 
 
Téma: Průzkum CVVM (SOÚ AV ČR) – svatba
Média:
Zpravodajství ČTK, 12.1.2010, CVVM: Častým důvodem pro uzavření sňatku jsou děti
Podle průzkumu CVVM jsou děti pro Čechy nejčastějším důvodem, proč vstoupit do manželství. Kvůli nim by se svatbou souhlasilo 59 % dotázaných. Pro 70 % je ideální rodina se dvěma dětmi. 41 % se svatbou nepočítá, argumentuje vysokým věkem.
Zpravodajství ČTK, 12.1.2010, Many Czechs view children as reason for marriage – poll
(obsahově shodná zpráva v anglickém znění)
 
 
Týden.cz, 12.1.2010, Průzkum: Lidé se nejčastěji berou, aby měli děti
(obsahově shodná zpráva)
 
 
Novinky.cz, 14.1.2010, Češi považují za ideál rodinu se dvěma dětmi
Češi jsou v pohledu na model rodiny poměrně konzervativní. Názor, že ideální model rodiny tvoří máma, táta a dvě děti, je v české společnosti hluboce zakořeněn. Vyplynulo to z výzkumu CVVM.
 
 
Téma: Průzkum CVVM (SOÚ AV ČR) – volby
Média:
 
 
Tn.cz, 26.1.2010, Volby by vyhrála ČSSD těsně před ODS
Podle volebního modelu CVVM si v lednu ČSSD pohoršila u voličů o šest procentních bodů, stále ale žebříček stran vede, a to s 28 procenty.
Zpravodajství ČTK, 27.1.2010, Do půl hodiny vydáme graf s volebními preferencemi politických stran.
Podle volebního modelu CVVM si v lednu ČSSD pohoršila u voličů o 6 %, stále ale s 28 % vede. Od druhé ODS ji dělí 2,5 %. Obliba stoupla také SZ, která by se nyní dostala do sněmovny. Půl procenta ztratili komunisté a TOP 09.
Zpravodajství ČTK, 27.1.2010, CVVM: Volební model ukázal sbližování preferencí ČSSD a ODS
Podle volebního modelu CVVM Sociologického ústavu AV ČR si v lednu ČSSD pohoršila u voličů o 6 %, stále ale žebříček stran vede, a to s 28 %. Od druhé ODS ji dělí 2,5 %. SZ by získala 6 %, lidovci 7 %, TOP 09 13 %, KSČM 12 %.
 
 
Ceskenoviny.cz, 27.1.2010, 22:16 h, CVVM: Volební model ukázal sbližování preferencí ČSSD a ODS
(obsahově shodná, zpráva)
Zpravodajství ČTK, 27.1.2010, CVVM: Volební model ukázal sbližování preferencí ČSSD a ODS
(obsahově shodná, rozšířená zpráva)
Zpravodajství ČTK, 27.1.2010, Czech CSSD, ODS coming close to each other in popularity – poll
(obsahově shodná zpráva v anglickém znění)
ČRo 6, 27.1.2010, 18:00 Zprávy, Podle průzkumu si ČSSD pohoršila
Podle aktuálního volebního modelu CVVM si v lednu ČSSD pohoršila u voličů o 6 %. Stále ale žebříček stran vede, a to s 28 %. Od ODS dělí ji dělí 2,5 %. Obliba stoupla také SZ, která by se dostala do sněmovny. Půl procenta ztratili komunisté a TOP 09.
 
 
Čro 7, Zprávy, 27.1.2010 18:33 h, CVVM: Volební model ukázal sbližování preferencí ČSSD a ODS
Podle volebního modelu CVVM Sociologického ústavu AV ČR si v lednu ČSSD pohoršila u voličů o 6 %, stále ale žebříček stran vede, a to s 28 %. Od druhé ODS ji dělí 2,5 %. SZ by získala 6 %, lidovci 7 %, TOP 09 13 %, KSČM 12 %.
 
 
Mediafax, 27.1.2010, Volby by v lednu vyhrála ČSSD, ODS by porazila o 2,5 procenta 
Podle průzkumu CVVM by volby do Poslanecké sněmovny, pokud by se konaly v lednu, vyhrála ČSSD s 28 % hlasů, ODS za ní zaostává o 2,5 %.
 
 
Ihned.cz, 27.1.2010, 23:22h, ODS posiluje. Podle výzkumu dělí ČSSD a ODS jen 2,5 procenta
Podle volebního modelu CVVM Sociologického ústavu AV ČR si v lednu ČSSD pohoršila u voličů o 6 %, stále ale žebříček stran vede, a to s 28 %. Od druhé ODS ji dělí 2,5 %.
 
 
Idnes.cz, 27.1.2010, 17:35 h, Preference ČSSD jsou na dvouletém minimu, zelení vstali z mrtvých
Pokud by se volby konaly nyní, zvítězila by ČSSD s 28 % hlasů. A to i přesto, že horší výsledek jí CVVM předpovědělo naposled v únoru 2007. ODS zaostává jen o 2,5 %. Do Sněmovny by se dostaly i čtyři další strany – TOP 09, komunisté, lidovci a zelení.
 
 
Novinky.cz, 27.1.2010, 17:12 h, Volby by vyhrála ČSSD, za měsíc ale výrazně ztratila
Podle lednového volebního modelu agentury CVVM by ve volbách do Sněmovny, pokud by se nyní konaly, zvítězila ČSSD s 28 % hlasů. Druhá ODS by získala 25,5 %. Třetí by skončila TOP 09 se 13 %. ČSSD od prosince ztratila 6 %.
Aha!, 28.1.2010, I tohle se stalo
Jedna ze zpráv informuje, že podle lednového volebního modelu CVVM by ve volbách do Sněmovny, pokud by se nyní konaly, zvítězila ČSSD s 28 % hlasů, ODS by získala 25,5 %, TOP 09 13 %, KSČM 12 %, KDU-ČSL 7 %, SZ 6 %.
E15, 28.1.2010, > Krátce <
Jedna ze zpráv informuje, že podle lednového volebního modelu CVVM by ve volbách do Sněmovny, pokud by se nyní konaly, zvítězila ČSSD s 28 % hlasů, ODS by získala 25,5 %, TOP 09 13 %, KSČM 12 %, KDU-ČSL 7 %, SZ 6 %.
Metro, 28.1.2010, Zprávy stručně
Jedna ze zpráv informuje, že podle průzkumu CVVM si v lednu ČSSD u voličů pohoršila o 6 %, ale žebříček stran vede, získala 28 %. Od druhé ODS ji dělí 2,5 %. Obliba stoupla i zeleným, kteří by se dostali do sněmovny.
(Metro; Praha)
Mladá fronta DNES, 28.1.2010, Průzkum: ČSSD ztrácí, zelení vstali z mrtvých
Pokud by se volby konaly nyní, zvítězila by ČSSD s 28 % hlasů. ODS zaostává jen o 2,5 %. Do Sněmovny by se dostaly i čtyři další strany – TOP 09, komunisté, lidovci, Strana zelených.
Právo, 28.1.2010, Průzkum CVVM: pravice by měla většinu
Kdyby byly volby do Sněmovny v polovině ledna, ČSSD by podle průzkumu CVVM sice vyhrála, ale na sestavení vlády by jí to zřejmě nestačilo. Pravicové a středové strany (ODS, lidovci, TOP 09 a SZ) by totiž získaly 106 mandátů a mohly by vytvořit koalici.
 
 
Téma: Průzkum CVVM (SOÚ AV ČR) – volný čas
Média:
Mladá fronta DNES, 15.1.2010, Volnému času Čechů stále vládne televize
Nejoblíbenější zábavou ve volném čase Čechů je sledování televize. Podle průzkumu CVVM z loňského listopadu však těchto lidí za čtyři roky ubylo o 10 %. O něco více je těch, kteří jako způsob trávení volného času uvedli sport. Na dalších místech jsou četba a čas s přáteli.
Zpravodajství ČTK, 19.1.2010, Úklid domácnosti může být koníček i terapie
Z listopadového průzkumu CVVM o trávení voleného času vyplynulo, že 4 % dotázaných se nejraději věnují domácím pracím a péči o domácnost. Baví je to dokonce víc než rybaření, diskotéka nebo tancovačka. Loni se k tomu přiznalo 5 %, předloni dokonce 14 %. Podle autorů průzkumu však není jasné, zda poklesl objem domácích prací nebo zda se posunulo vnímání pojmu volný čas.
Hospodářské noviny, 20.1.2010, Úklid domácnosti je pro 4 % Čechů koníček
Z průzkumu CVVM o trávení volného času vyplývá, že 4 % dotázaných se nejraději věnují domácím pracím a péči o domácnost. Pro některé lidi je tato činnost dokonce milejší než luštění křížovek, houbaření nebo sport. Vnímají ji jako únik před stresem a úzkostí.
Květy, 21.1.2010, Stalo se
V jedné ze zpráv se uvádí, že podle CVVM zůstává stále nejoblíbenější zábavou Čechů ve volném čase sledování televize, ačkoli za poslední čtyři roky 10 % „konzumentů“ obrazovky ubylo. Procenta získávají sport, četba a čas strávený s přáteli.
 
 
Téma: Průzkum CVVM (SOÚ AV ČR) – zdravotnické poplatky
Média:
 
Tn.cz, 26.1.2010, 9:02 h, Poplatky u lékaře jsou oblíbenější. Většina je ale proti
CVVM zveřejnilo průzkum, podle kterého poklesl proti roku 2008 počet lidí, kteří nesouhlasí s regulačními poplatky ve zdravotnictví o sedm procentních bodů.
 
 
Ceskenoviny.cz, 26.1.2010, 17:59 h, CVVM: Ve společnosti mírně klesl odpor ke zdravotnickým poplatkům
Ve společnosti mírně poklesl odpor k regulačním poplatkům ve zdravotnictví, stále s nimi ale nesouhlasí 63 procent lidí. Ukazují to výsledky průzkumu veřejného mínění z prosince 2009, které dnes zveřejnilo CVVM. Proti roku 2008 klesl počet odpůrců poplatků o 7 %.
Zpravodajství ČTK, 26.1.2010, CVVM: Ve společnosti mírně klesl odpor ke zdravotnickým poplatkům
Ve společnosti mírně poklesl odpor k poplatkům ve zdravotnictví, proti roku 2008 o 7 %, stále s nimi ale podle prosincového průzkumu CVVM nesouhlasí 63 % lidí. Podle 71 % neúměrně zatěžují sociálně slabé občany. S lékařskou péčí bylo spokojeno 41 %, nespokojeno 22 %. Více než polovina lidí se domnívá, že za poslední rok se kvalita zdravotní péče nezměnila.
Boleslavský deník, 27.1.2010, Odpor lidí ke zdravotnickým poplatkům klesá, zjistilo CVVM
Ve společnosti mírně poklesl odpor k poplatkům ve zdravotnictví, proti roku 2008 o 7 %, stále s nimi ale podle prosincového průzkumu CVVM nesouhlasí 63 % lidí. Podle 71 % neúměrně zatěžují sociálně slabé občany.
(Pražský deník; Střední Čechy, Brněnský deník; Jižní Morava, Českobudějovický deník; Jižní Čechy, Havlíčkobrodský deník; Vysočina, Hradecký deník; Východní Čechy, Moravskoslezský deník; Severní Morava, Olomoucký deník; Střední Morava, Plzeňský deník; Západní Čechy, Ústecký deník; Severní Čechy)
 
 
Cro 7, 27.1.2010, 6:38 h, Zprávy, CVVM: Ve společnosti mírně klesl odpor ke zdravotnickým poplatkům
(obsahově shodná zpráva)
 
 
Téma: Průzkum CVVM (SOÚ AV ČR) – zdravotnictví
Média:
Zpravodajství ČTK, 11.1.2010, CVVM: Spokojenost Čechů se zdravotnictvím se v roce 2009 zvýšila
Spokojenost Čechů se zdravotnictvím se loni oproti roku předchozímu podle průzkumu CVVM zvýšila; přerušil se tak trend z minulých dvou let, kdy nespokojených přibývalo. Podíly spokojených (31 %) a nespokojených (34 %) se zdravotním systémem v ČR jsou téměř vyrovnané.
Zpravodajství ČTK, 11.1.2010, Czechs' satisfaction with health care grows in 2009 – poll
(obsahově shodná zpráva v anglickém znění)
Brněnský deník, 12.1.2010, Spokojenost se zdravotnictvím se v Česku roce 2009 zvýšila
Spokojenost Čechů se zdravotnictvím se podle průzkumu CVVM loni oproti roku předchozímu zvýšila. Podíly spokojených (31 %) a nespokojených (34 %) se zdravotním systémem v ČR jsou téměř vyrovnané. Loni oproti roku 2008 ubylo nespokojených o 10 %.
(Jižní Morava)
E15, 12.1.2010, Se zdravotnictvím je spokojena třetina Čechů
(obsahově shodná zpráva)
Hospodářské noviny, 12.1.2010, Zdravotnictví chválí stále víc lidí
(obsahově shodná zpráva)
 
Čro 7, 12.1.2010, 07:53 h, Zprávy, CVVM: Spokojenost Čechů a Moravanů se zdravotnictvím se v roce 2009 zvýšila
(obsahově shodná zpráva)
Zpravodajství ČTK, 12.1.2010, Zpravodajský souhrn ČTK
Jedna ze zpráv informuje, že podle CVVM se spokojenost Čechů se zdravotnictvím v roce 2009 zvýšila.
Euro 24, 12.1.2010, Byznys
Jedna ze zpráv uvádí, že podle CVVM se loni oproti předchozímu roku zvýšila spokojenost Čechů se zdravotnictvím. Spokojených bylo 31 % pacientů, nespokojených 34 %.
TV Nova, 14.1.2010, 06:30 Zprávy, Češi byli v roce 2009 spokojenější se zdravotnictvím než v předchozích letech
Z nejnovějších průzkumů vyplývá, že Češi byli v roce 2009 víc spokojenější se zdravotnictvím než v předchozích letech. Podle Jana Červenky z CVVM považují za nejproblematičtější financování zdravotnictví, fungování zdravotních pojišťoven, hospodaření s léky.
TV Nova, 14.1.2010, 07:30 Zprávy, Češi byli v roce 2009 spokojenější se zdravotnictvím než v předchozích letech
(obsahově shodná zpráva)
TEMPUS Medicorum, 25.1.2010, CVVM: Spokojenost Čechů se zdravotnictvím se v roce 2009 zvýšila
Spokojenost Čechů se zdravotnictvím se podle průzkumu CVVM loni oproti roku předchozímu zvýšila, přerušil se tak trend z minulých dvou let, kdy nespokojených přibývalo.
 
 
   
 
RSS feed: Odbor mediální komunikace AV ČRRSSwebmaster © 2007