abicko.avcr.cz  > Akademický bulletin  > 2006  > září  > Ocenění

Ceny GA ČR v roce 2006

Obrázek k článku Obrázek k článku Obrázek k článku Obrázek k článku Obrázek k článku 

Grantová agentura ČR již po čtvrté na slavnostním zasedání předsednictva GA ČR dne 15. června 2006 v budově Akademie ocenila tři vědecké týmy, které dosáhly při řešení grantových projektů podporovaných GA ČR výjimečných výsledků.

František Čapka z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a řešitelský kolektiv se ve svém projektu Nové osídlení pohraničí českých zemí po druhé světové válce věnovali největšímu vnitrozemskému přesunu obyvatelstva v dějinách českých zemí. Řešitelé se ve své práci pokusili o věcný a kritický přístup při hodnocení osídlovacího procesu. Popisují např. represivní metody, které tehdy vládní orgány použily proti desítkám tisíc slovenských Maďarů eskortovaných násilím do českého pohraničí a při nuceném přemísťování neodsunutých Němců z pohraničí do českého a moravského vnitrozemí s cílem jejich snadnější asimilace. V histografické produkci se jedná o první dílo, které analyzuje a hodnotí poválečné osídlování pohraničí českých zemí v letech 1945–1948 souhrnně a v celostátním rozměru.

Projekt Simulace šíření únavových trhlin ve složitých provozních podmínkách metodou konečných prvků řešil autorský tým Vladislava Olivy z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Řešitelé vyvinuli novou metodiku umožňující kvantifikovat vliv constraintu na rychlost šíření únavových trhlin. Ukázalo se, že v mnoha případech je vliv constraintu na hodnoty únavové zbytkové životnosti rozhodující. Nově bylo analyzováno rozdělení napětí a studována napěťová singularita okolí průsečíku čela trhliny s volným povrchem. Počítačové simulace přinesly nové poznatky o mechanice cyklické plastické deformace na reálně zakřiveném čele únavové trhliny v tahovém i smykovém módu. Autoři vyvinuli novou původní metodiku simulace růstu únavové trhliny založenou přímo na výpočtu cyklické plastické deformace na čele cyklu pomocí metody konečných prvků. Výzkum v oblasti nelineární počítačové mechaniky kontinua přinesl nové metody pro zahrnutí materiálových nelinearit, kontaktní algoritmy a metody řešení soustav rovnic.

Zdeněk Němeček z Matematicko-fyzikální fakulty UK a řešitelský kolektiv se v projektu Dynamika magnetosférických a ionosférických procesů a její korelace se sluneční aktivitou zabývali změnami magnetického pole na zemském povrchu vyvolanými slunečnou činností. Projekt je kombinací úsilí všech pracovišť, která se v ČR touto problematikou zabývají. Byl založen na datech z mezinárodních experimentů, jež se uskutečnily na družicích WIND, IMP-8, GEOTAIL, INTERBALL, MAGION, CLUSTER II a POLAR. Porovnáním vlastního MHD-modelu šíření poruch slunečním větrem řešitelé stanovili geometrii magnetických oblaků, dále nalezli korelaci mezi hmotovým složením horní ionosféry a nejrůznějšími parametry popisujícími sluneční aktivitu, úspěšně aplikovali algoritmus vyvinutý pro určení parametrů toku slunečního větru z dat Faradayových válců na poruchy typu HFA, který umožnil objasnit dříve publikovaná pozorování. Stejný algoritmus použili k objasnění transportu energetických částic přechodovou oblastí a k objasnění struktury magnetosféry za nejrůznějších orientací meziplanetárního magnetického pole.

Zvláštní uznání předsedy GA ČR za řešení grantového projektu získala Vlada Filimonenko z Ústavu experimentální medicíny AV ČR za projekt Funkce jaderného aktinu, který navazoval na práce mezinárodního výzkumného týmu Pavla Hozáka a stala se první autorkou článku publikovaného v prestižním časopise Nature Cell Biology. V týmu, jenž učinil další významný krok v poznání, jakým způsobem je v buňce regulováno čtení genetické informace, spolupracovaly i skupiny profesora P. DeLanerolle z University of Illinois v Chicagu a profesora I. Grummta z německého Výzkumného centra onkologie v Heidelbergu.

srd

25.6.2008