zpět na domovskou stránku
personaliaVelímský F.

Mgr. Filip Velímský

* 1977, email: filip.velimskyseznam.cz

Studium: Katedra dějin a didaktiky dějepisu Pedagogické fakulty UK.
Podílí se na výuce studentů Katedry antropologie FF ZU v Plzni a Katedry dějin a didaktiky dějepisu PaedF UK v Praze.

Na pracovišti ARÚ AV ČR, Praha, v.v.i. v Kutné Hoře. Zabývá se problematikou charakteru a vývoje raně středověkého osídlení v jihovýchodní části středních Čech (obl. Kutnohorska, zvl. Kutná Hora, Malín a Bylany), podílí se na záchranném archeologickém výzkumu zajišťovaném pracovištěm.

Badatelské aktivity: montánní činnosti na Kutnohorsku a Čáslavsku a nejstarší slovanské osídlení regionu (pražský typ). V rámci projektu Historia Monastica (CMS a UK) se věnuje zpracování a zhodnocení nově získaných poznatků středověké sakrální a monastické architektuře v okr. Kutná Hora (např. o kostelech sv. Prokopa v Záboří nad Labem, sv. Jakuba v Jakubu, sv. Jana Křtitele a sv. Štěpána v Malíně, o zástavbě areálu sedleckého kláštera, kostelech, kaplích, karnerech a kostnicích na území města Kutná Hora a v jeho okolí atd.).

Výběr z publikační činnosti:

v tisku (s K. D. Kožíškovou - H. Brzobohatou): Nové poznatky o pohřebišti kultury bylanské na Pražském předměstí města Čáslav.

v tisku: Příspěvek k diskusi o charakteru a stáří stavby kostela sv. Prokopa v Záboří nad Labem. (PDF)

v tisku: Nové archeologické nálezy v Malíně (okr. Kutná Hora), 1. kutnohorský kulatý stůl - Slavníkovci v našich dějinách. (PDF)

v tisku: Archeologické výzkumy s raně středověkou komponentou v okr. Kutná Hora v letech 2004-2006. (PDF)

2007 (s J. Hoškem - P. Stránskou): „Quod me nutrit me destruit.“ Malín - výzkum hrobu dvou mladých bojovníků, Funeralia Lednickie Spotkanie 9, Środowisko pośmiertne czlowieka, Poznań 2007, 389-402. (PDF)

2006: Dvě nově evidovaná pohřebiště kultury zvoncovitých pohárů na Kutnohorsku, Archeologie ve středních Čechách 10/1, Praha 2006, 369-377.

2005: Malín, okr. Kutná Hora, stávající stav a perspektivy dalšího výzkumu malínského hradiště, Archeologie doby hradištní v Čechách, Plzeň 2005, 259-263.

2002: Příspěvek k raně středověkému osídlení lokality Nové Dvory - Contribution to the Early Medieval Settlement of Nové Dvory. In: Bylany Varia 2, ArÚ AV ČR Praha, Praha 2002, s. 151-158.

Archeologický ústav AV CR, Praha
rozšířené hledání
english version
dekoracní obrázek sekce