Číslo II./1997

Hlavní stránka » Časopis Soudobé dějiny » Ročník IV.(1997) » Číslo II./1997 »

Obsah

Krystyna Kerstenová

Masové protesty v Polské lidové republice.
Plynulý proces, nebo jednotlivé události?

Andrzej Paczkowski
Polsko 1986–1989: od kooptace k vyjednávání.
Několik úvah o vstupu do procesu systémové změny

Andrzej Friszke
Opozice a odpor v poválečných dějinách Polska

Dariusz Jarosz
Polští rolníci a kolektivizace

Recenze

Włodzimierz Borodziej
Polská historiografie o „vyhnání“ Němců

Wiesław Władyka
Housenky a motýli.
O nejnovějších polských syntézách dějin PLR z let 1944–1989

Dokumenty

Krzysztof Persak
Polsko-čínské rozhovory v lednu 1957

O pramenech a institucích

Włodzimierz Janowski
Archivní fondy a sbírky ústředních výborů Polské dělnické strany (1944–1948) a Polské sjednocené dělnické strany (1948–1990) v Archivu nových akt

Wojciech Materski
Polské dokumenty v ruských archivech v postsovětské éře

Andrzej Chmielarz

Činnost Vojenské archivní komise v archivech Ruské federace

Krzysztof Persak

Průvodce po institucích, které se zabývají výzkumem dějin Polska po roce 1945

Bibliografie

Wojciech Frazik

Výběrová bibliografie dějin Polska 1944–1989.
Knižní a časopisecké tituly vydané v letech 1989–1996

Toto „polské“ číslo časopisu Soudobé dějiny je výsledkem spolupráce Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR s Institutem politických studií Polské akademie věd. V polovině roku 1996 jsme se obrátili na polské kolegy s prosbou, zda by představili českému čtenáři obor soudobých polských dějin: jeho velká támata, instituce, prameny i výsledky v podobě odborných statí a výběrové bibliografie publikované literatury.
Předkládané texty svědčí o vysoké úrovni polské historiografie. Jsou cenné nejen jako souhrn poznatků a informací, přinášejí také mnoho podnětů metodologických. V tomto směru budou nepochybně k užitku české historiografii soudobých dějin, jež v mnohém teprve začíná objevovat nejen témata, při jejichž zpracování dosáhli polští kolegové podstatného pokroku, ale i pracovní postupy, jež jsou pro polské kolegy běžné.
Rozhodli jsme se na složení čísla nic neměnit, a také nic nepřidávat k tomu, co jsme z Varšavy dostali. (Z technických důvodů jsme ponechali v původní úpravě oddíl Bibliografie, sestavený podle polských bibliografických pravidel.) Postarali jsme se pouze o adekvátní překlad textů, jež nám polští kolegové svěřili k publikaci.
Polská redakce souboru příspěvků v čísle 2/1997 Soudobých dějin je dílem Krystyny Kerstenové, Andrzeje Paczkowského a Krysztofa Persaka, vědeckých pracovníků dvou ústavů Polské akademie věd, Historického ústavu a Ústavu politických studií.


Vilém Prečan


 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu

Current events in picture

Director of the Institute for Contemporary History Oldřich Tůma starts the proceedings on 20 November. The picture further shows the participants of the first panel called “The Struggle for East-Central Europe as a Primary Cause of the Cold War?” From left to right: Michael Hopkins, Benjamin Frommer (Chair), Vít Smetana, László Borhi and Rolf Steininger.
Prime Minister Jan Fischer awarding Prof. Mark Kramer with the Karel Kramář Memorial Medal.
The Prime Minister is congratulating Thomas Blanton, the director of the National Security Archive. Further from left to right are: Prof. Alex Pravda (Oxford University), Prof. Mark Kramer (Harvard University), Prof. Vilém Prečan (Czechoslovak Documentary Centre), Prof. William Taubman (Amherst College) and Michael Dockrill – husband of Prof. Saki Dockrill who was awarded in memoriam.

International conference (19-21 November 2009) about the role played by East-Central Europe in the Cold War.

more...