Fyzikální ústav Akademie věd ČR

FZÚ v médiích

Český rozhlas Leonardo, 27.6.2010.

Přestože od úmrtí světoznámé...

Český rozhlas, 10.6.2010.

O novém vynálezu levných a účinných...

Laboratoře oddělení 19

Vedoucí laboratoře: RNDr. Michal Dušek, CSc.

Hlavním experimentálním nástrojem je čtyřkruhový difraktometr Gemini s plošným detektorem Atlas, který slouží k zjišťování struktur monokrystalických látek metodou rentgenové difrakce. Tento moderní přístroj instalovaný na počátku roku 2008 se svojí senzitivitou a rychlostí sběru dat řadí k nejlepším přístrojům dané kategorie a umožňuje vyjímečně přesné měření satelitních reflexí aperiodických látek.

  Celý text >>

Vedoucí laboratoře: Dr. Lukáš Palatinus

Precesní elektronová difrakce je nová metoda, která umožňuje stanovení atomární struktury krystalických mikrovzorků z elektronových difrakčních dat. Od klasické elektronové difrakce se liší tím, že elektronový svazek provádí precesní pohyb, který častečně ruší dynamické efekty difraktovaných intenzit.

  Celý text >>

Plánovaná laboratoř. Za přípravu odpovídá: RNDr. Michal Dušek, CSc.

Prášková rentgenová difrakce je strukturně-analytická metoda, která se v Oddělení strukturní analýzy dosud neprovozovala. Její plánované zavedení v roce 2010 souvisí s naším cílem provádět komplexní analýzu krystalických materiálů pomocí komplementárních difrakčních metod.

Plánovaná laboratoř. Za přípravu odpovídá: RNDr.

  Celý text >>

Vedoucí laboratoře: Mgr. Karel Jurek, CSc.

Laboratoř rastrovací elektronové mikroskopie a rentgenové mikroanalýzy je celoústavním servisním pracovištěm. Je vybavena elektronovým mikroanalyzátorem JXA-733 japonské firmy JEOL.

  Celý text >>

Vedoucí laboratoře: Ing. Ivo Drbohlav

Servisní laboratoř mikroskopie atomárních sil (Atomic Force Microscopy) využívá mikroskop Explorer, Thermomicroscopes, USA. Pomocí tohoto přístroje se dají získat trojrozměrné informace o površích studovaných látek. Obraz se sestavuje bod po bodu pomocí detekce pohybu zkoumacího hrotu.

  Celý text >>

Vedoucí laboratoře: RNDr. Jiří Hybler, CSc.

Některá fyzikální měření, zejména optická nebo magnetická, musí být prováděna na vzorcích nalepených v přesně dané krystalografické orientaci, protože měřené vlastnosti jsou anisotropní (závislé na směru). Orientace takových vzorků se provádí v Laboratoři pro orientaci krystalů.

Vedoucí laboratoře: RNDr.

  Celý text >>

Copyright © 2008-2010, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.