Ústav termomechaniky je vědeckovýzkumnou institucí Akademie věd České republiky. Hlavní náplní činnosti ústavu je mezioborový základní výzkum v těchto oblastech: dynamika tekutin, termodynamika, dynamika mechanických systémů, mechanika tuhých těles, interakce tekutin a tuhých těles, aerodynamika životního prostředí, biomechanika, mechatronika, elektrofyzika, elektrické stroje, pohony a elektronika a diagnostika materiálů.

ČT2, PORT, 9. 6. 2010, Kloubní náhrady budoucnosti


logoCT2-50.gif

Práce vědeckých pracovníků z Odboru mechatroniky v Brně, jednoho z detašovaných pracovišť Ústavu termomechaniky, bude představena v dokumentárním pořadu o vědě PORT vysílaném ČT2 ve středu 9. 6. 2010 v 17.25 hod.  »»» 

Unified Micro-Macro-Models and Finite Element Computations of Mono- and Polycrystalline Cyclic Martensitic Phase Transformations

Přednáška - 27. května 2010 (čtvrtek), 14.00–15.00
Erwin Stein a Gautam Sagar, Institute of Mechanics and Computational Mechanics, Leibniz Universität Hannover, Německo

Zveme Vás na dvojici po sobě jdoucích přednášek:  »»» 


Research Activities at the LNEC Structures Department

Přednáška - 27. května 2010 (čtvrtek), 15:00-16:00
Rogerio Bairrao, Earthquake Engineering and Structural Dynamics Division (NESDE), Lisabon, Portugalsko

Zveme Vás na dvojici po sobě jdoucích přednášek:  »»» 

Modelování proudění v turbostrojích v oblasti rotoru pomocí metody LES vyšších řádů

Přednáška - 25. května 2010 (úterý) 14:00
Sébastien Poncet, Laboratoire M2P2, UMR 6181 CNRS – Aix-Marseille Université

V přednášce budou prezentovány výsledky matematického modelování proudění v okolí rotoru turbostroje. Autor je špičkový odborník v této oblasti s publikacemi v nejprestižnějších časopisech na toto téma, např. v Annual Review of Fluid Mechanics.  »»» 


Global instability of the rotating disk boundary layer

Přednáška - 19. května 2010, 10:00 -11:00 (středa)
Prof. Jonathan Healey, Keele University, Anglie

When a disk rotates at constant angular velocity in otherwise still fluid a boundary layer flow is established close to the disk. Obviously the local velocity of the disk increases with radius, but to a first approximation, this radial variation of the basic flow can be neglected to produce a "local" parallel-flow linear stability theory. The local stability theory predicts that the flow becomes absolutely unstable beyond a certain radius.  »»» 

ČT2, PORT, 12. 5. 2010, Havárie na zkoušku


logoCT2-50.gif

V dokumentárním pořadu o vědě PORT, vysílaném na ČT2 ve středu 12. 5. 2010, byl představen výzkum Laboratoře aerodynamiky životního prostředí v Novém Kníně prováděný vědci z Oddělení D 5 – Aerodynamiky životního prostředí Ústavu termomechaniky AV ČR.  »»» 

Inženýrská mechanika 2010

Konference - Svratka, 10. – 13. květen 2010

Pořadatel: Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i.

Cílem v pořadí již 16. mezinárodní konference je získat přehled současného stavu rozvoje mechaniky těles, mechaniky tekutin a termodynamiky, zejména ve vztahu k projektům řešeným v České republice. Problémy inženýrské mechaniky, které se týkají navrhovaných námětů, bude možné přednést a diskutovat na setkání v hotelu ŽĎAS a.s., v krásném prostředí Žďárských vrchů.  »»» 

Věda ve společnosti


Fórum Věda žije! zve na diskuzi Věda ve společnosti - Přežije česká věda volby 2010?, která se uskuteční v sobotu 24. dubna od 15:00 hodin v Divadle Archa (Na poříčí 26, Praha 1). Hlavním cílem celého odpoledne bude zprostředkovat komunikaci mezi vědci, politiky a veřejností  »»» 

Mimořádné Akademické fórum


Odborná skupina České fyzikální společnosti JČMF Organizace výzkumu pořádá v úterý 23. března 2010 od 14:00 do 17:00 ve Velké posluchárně v sídle Jednoty českých matematiků a fyziků (Žitná 25, Praha 1) seminář  »»» 

Lidové noviny, 16. 3. 2010, Technika, která zaujala vojáky i civilisty


lidovky-logo.png

Mikrofluidika je technika pro generování a řízení pohybů tekutin v kanálcích a dutinách s rozměry od jednoho milimetru po mikrometr. Kanálky jsou rozměrově srovnatelné s velikostí buněk živých organismů, proto mikrofluidika nachází uplatnění zejména v biomedicínských oborech.  »»» 


Footer menu

© 2008–2010 Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i.