Spolupráce českých a bulharských vědců
Starobylý Šumen, menší bulharské město, bylo již podruhé svědkem vědeckého setkání českých a bulharských badatelů v rámci Českých dnů v Šumenu. První konference se konala vloni u příležitosti 1120. výročí smrti moravského arcibiskupa Metoděje, letošní setkání badatelů z obou zemí se pod názvem Velká Morava – Velký Preslav uskutečnilo ve dnech 16.–18. května 2006 a bylo věnováno 1120. výročí příchodu Metodějových žáků do Bulharska a jejich činnosti. Doprovázela ho stejnojmenná výstava, kterou připravili čeští a bulharští archeologové a historici.
Konferenci uspořádala Šumenská univerzita "Biskupa Konstantina Preslavského" a Slovanský ústav AV ČR a na přípravě výstavy spolupracovalo Moravské zemské muzeum a Archeologický ústav AV ČR v Brně, Historické muzeum ve Velkém Preslavu, Archeologický ústav Bulharské akademie věd – pobočka v Šumenu, Národní čítárna Dobri Vojnikova v Šumenu i společnost Velký Preslav; organizačně se na "šumenských dnech" podílelo České centrum v Sofii.Bulharskou stranu reprezentoval rektor Šumenské univerzity "Biskupa Konstantina Preslavského" prof. D. Dobrev a za Fakultu humanitních věd téže univerzity vystoupila na zahájení konference doc. K. Vačkova. Připomněla, že spolupráce českých a bulharských badatelů má dlouhou historii a dokumentovala ji např. činností českého archeologa Karla Škorpila, který objevil a vykopal první hlavní město Prvního bulharského státu Plisku a je nazýván "otcem bulharské archeologie". V 19. století byly významné také kontakty mezi českými a bulharskými umělci – letos uplynulo 150 let od založení bulharského divadla, první divadelní představení připravil Čech Josef Meisner. Důležitá byla rovněž hospodářská spolupráce, mezi prvními podnikateli v Bulharsku byli Češi, kteří např. založili první pivovar v Šumenu.
Za českou stranu se "šumenských dnů" zúčastnil ředitel Slovanského ústavu AV ČR v Praze PhDr. Vladimír Vavřínek, který v rámci konference přednesl referát Cyrilometodějské tradice ve vývoji české společnosti, ředitel Archeologického ústavu AV ČR v Brně doc. Pavel Kouřil a kurátor výstavy dr. Luděk Galuška z Moravského zemského muzea v Brně, kteří připravili českou část expozice – o Velké Moravě. Na výstavě bylo možné vidět výsledky archeologických výzkumů z významných moravských archeologických lokalit, z Mikulčic, Uherského Hradiště a Pohanska u Břeclavi. Návštěvníci se seznámili nejen s životem společenské elity na staré Moravě, prezentované zejména velkomoravským šperkem (náušnice, prsteny, gombíky), ale rovněž s každodenním životem dalších vrstev velkomoravské společnosti, která byla ekonomicky diferencovaná a sociálně stratifikovaná.
Při příležitosti konference ocenil rektor šumenské univerzity prof. Dobrev čestnou medailí dr. Emilii Bláhovou z oddělení paleoslovenistiky a byzantologie Slovanského ústavu AV ČR. Medaile jí byla udělena za vynikající zásluhy na poli paleoslovenistiky, za přínos k výzkumu pliskovsko-preslavského knižního a literárního střediska, za celoživotní vědeckou spolupráci s bulharskými badateli na bulharistických tématech. Medaili převzal v nepřítomnosti dr. Bláhové ředitel Slovanského ústavu.
Lubomíra Havlíková,
Slovanský ústav AV ČR
25.6.2008