Neo-schumpeterovská ekonomie – koncept pro 21. století
V Třešti na Vysočině, rodném městě Josepha Aloise Schumpetera, se ve dnech 27.–29. června 2006 konala konference Neo-Schumpeterian Economics: An Agenda For The 21st Century, již zorganizovalo Centrum pro ekonomiku a politiku. Záštitu nad setkáním převzal prezident České republiky Václav Klaus, který je též čestným předsedou pořadatelské třešťské Nadace J. A. Schumpetera.
Na konferenci předneslo své příspěvky na 20 ekonomů z mnoha koutů světa. Prof. Arthur Diamond z University of Nebraska ve Spojených státech představil svůj výzkum o počtu zmínek a citací J. A. Schumpetera (resp. jeho teze o kreativní destrukci) ve standardních amerických učebnicích mikroekonomie. Prof. Diamond zkoumal také počet citací a odkazů v ekonomické literatuře na J. A. Schumpetera (Kapitalismus, socialismus a demokracie) a na J. M. Keynese (Obecná teorie zaměstnanosti) od roku 1956 do současnosti. Zatímco do osmdesátých let vedl v počtu odkazů Keynes, za posledních 20 let reference na Keynese stagnují a počet odkazů na Schumpetera roste. Dnes Schumpeterovo dílo vede v ročním počtu citací dvojnásobně.Prof. Yuichi Shionoya z tokijské Hitotsubashi University, Schumpeterův žák z doby jeho působení v Japonsku, se vyslovil proti rozvíjení "neo-schumpeterovské" ekonomie a přimlouval se za setrvání na "schumpeterovské" ekonomii. Místo "technické ekonomie" doporučuje využívat při analýze ekonomické dynamiky filozofii, sociologii a brát v úvahu širší duch doby (Zeitgeist).
Peter Kesting z Vysoké školy managementu v německém Lipsku podal výklad teorie rutiny jakožto doplňku k schumpeterovské (a Kirznerově) analýze dynamiky a podnikatelského objevování. Rutinní podnikání (jako alternativa inovací) díky učení se z chyb zvyšuje efektivitu a snižuje náklady a míru nejistoty, proto mnoho racionálních výrobců pouze pokračuje v zaběhané činnosti, když je od inovací odrazují nejistota a transakční náklady. Inovace znamená nalezení (riskantních) příležitostí za rámcem rutinní činnosti. Podnikatelem v schumpeterovském smyslu slova je tedy jen ten výrobce, který tuto rutinu překonává a přichází s inovací.
Prof. Christian Seidl – duchovní otec třešťské konference – z univerzity v německém Kielu přednesl příspěvek na téma Neo-schumpeterovská daňová reforma – model pro Německo. Christian Seidl argumentoval, že konzistentní s schumpeterovským pojetím ekonomie je návrh rovné daně, kde jsou daň a sociální odvody integrované, kde neexistují selektivní odečitatelné položky a existuje jediná nízká mezní sazba a kde i DPH má jednu sazbu. Prof. Seidl tak přichází s alternativním návrhem vůči návrhu rovné daně, který představil profesor Paul Kirchhof před posledními německými volbami.
Účastníci se na závěr vyslovili pro pokračování konference za tři roky a navrhli uspořádat letní školu pro studenty.
Petr Mach,
Centrum pro ekonomiku a politiku
25.6.2008