abicko.avcr.cz  > Akademický bulletin  > 2006  > duben  > Věda a výzkum

Československo na rozhraní dvou epoch nesvobody

Pod stejnojmenným názvem vydal Ústav pro soudobé dějiny AV ČR a Národní archiv ČR v lednu 2006 sborník referátů z vědecké konference Československo 1945 – na rozhraní epoch nesvobody, která se konala u příležitosti 60. výročí konce druhé světové války a osvobození Československa ve dnech 24. a 25. května 2005 v Národním archivu v Praze.
Publikace obsahuje i pět dalších dodatečně zařazených příspěvků, jejichž autoři se vlastního zasedání nemohli zúčastnit. Sborník uspořádali Jiří Kocian, Stanislav Kokoška a Zdeňka Kokošková. Vydání publikace podpořila Česká rada proti nacismu.

Sborník je rozdělen do čtyř tematických bloků. První blok Československo v osvobozené Evropě se dotýká zejména mezinárodního kontextu závěrečné fáze válečných operací a počátků obnovy Československa. Jako důležité otázky bádání byly vymezeny zahraničně politické koncepce nové republiky a jejich utváření v průběhu 2. světové války, vztah Československa a velmocí v roce 1945, a to i na diplomatické úrovni, či působení Rudé armády na našem území v zájmu sovětské mocenské politiky.

Řada příspěvků ve druhém bloku nazvaném Politický systém nové republiky analyzuje příčiny, které vedly k regulaci poválečného politického systému či k neúspěšnému pokusu napravit ústavně právní vztah Čechů a Slováků. Pozornost je věnována úloze a postavení prezidenta, vlády Národní fronty, politických stran, ale také národních výborů a závodních rad jako nových prvků politického systému aj.

Třetí tematický blok Poválečné migrace a národnostní proměny přinesl řadu poznatků a podnětů k dalšímu bádání o stále citlivém tématu dopadů války na proměnu národnostní struktury republiky, což se zejména promítlo do osudu německého obyvatelstva v poválečné ČSR či násilně zavlečených československých občanů do SSSR.

Referáty čtvrtého tematického bloku Společnost na rozhraní dvou epoch podnítily polemickou debatu o stále diskutovaných otázkách týkajících se sociálních vizí a očekávání z let války, společenských nálad v osvobozené republice, vztahu Čechů a Slováků ke společnému státu, národní očisty a retribučního soudnictví.

Konference se zúčastnilo téměř 120 odborníků a bylo předneseno na 50 referátů. Vedle nových poznatků toto zasedání poskytlo i obraz současného stavu historického výzkumu a ukázalo již tradiční dominanci některých témat (například koncepty obnovy republiky, politický systém Národní fronty, odsun německého obyvatelstva, poválečná retribuce a očista) i ona příslovečná "bílá místa", která stávající výzkum zatím zcela nepokrývá (sociální témata).

ZDEŇKA KOKOŠKOVÁ,
Národní archiv ČR,
JIŘÍ KOCIAN, STANISLAV KOKOŠKA,
Ústav pro soudobé dějiny AV ČR

25.6.2008

OHLASY

Reakce na článek V medicíně a inženýrství to musí fungovat
Dr. Karel Janák,
Norwegian Institute of Public Health

Jak hodnotí vědci diskuzi Věda – Politika – Věřejnost
Prof. Rudolf Zahradník, prof. Jana Musilová, prof. Milena Bartlová, prof. Stanislav Štech

Archiv ohlasů