„Podzemní univerzita“ pražských bohemistů. Ukázka paralelní kultury v „normalizovaném“ Československu

Hlavní stránka » Publikace » Právě vyšlo » „Podzemní univerzita“ pražských bohemistů. Ukázka paralelní kultury v „normalizovaném“ Československu »

PU_web

Karoline von Graevenitz: „Podzemní univerzita“ pražských bohemistů. Ukázka paralelní kultury v „normalizovaném“ Československu. Vyd. Ústav pro soudobé dějiny, 2009.

Práce přibližuje jeden ze svébytných rysů paralelní kultury v „normalizovaném“ Československu. Jednalo o tzv. podzemní univerzitu zřízenou na konci 80. let minulého století v oboru bohemistika, kde vyučovali pedagogové vyloučení ze svých vysokoškolských pracovišť. Jako posluchači ji navštěvovali také exponovaní disidenti. Podzemní univerzita bohemistiky pracovala na základě standardního učebního programu a usilovala o zavedení institucionalizovanou formu studia s formálními náležitostmi a zakončením. Po sametové revoluci v roce 1989 se podařilo podzemní univerzitu bohemistiky prosadit do oficiálního studijního programu Filozofické fakulty Karlovy univerzity.

Autorka pracovala s archivními prameny a také metodou oral history vyzpovídala tehdejší přednášející i studenty. Kniha tak osahuje osobní postřehy a hodnocení pamětníků.


 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu

Obrazové aktuality

Zahájení konference. Ředitelka Domu národnostních menšin Romana Hrabáková, velvyslankyně Lotyšské republiky v ČR Argita Daudze, Helena Nosková a Petr Bednařík z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, překladatel Šimon Dominik.
Prof. Leokadia Drobizheva z Ruské akademie věd.
Dr. Inese Runce z Lotyšské akademie věd.

1. mezinárodní vědecká konference "Menšiny, multikulturalita, vzdělávání", uskutečněná 19. listopadu 2009

více...