Artefactum

Šéfredaktor: Lubomír Konečný, Ústav dějin umění AV ČR, v.v.i.

Redakční rada: Beket Bukovinská, Ústav dějin umění AV ČR, v.v.i. – Andrzej Kozieł, Uniwersytet Wrocławski – Vojtěch Lahoda, Ústav dějin umění AV ČR, v.v.i. – Jana Pánková, Ústav dějin umění AV ČR, v.v.i. – Roman Prahl, Univerzita Karlova v Praze – Dalibor Prix, Ústav dějin umění AV ČR, v.v.i. – Jiří Roháček, Ústav dějin umění AV ČR, v.v.i. – Lubomír Slavíček, Masarykova univerzita, Brno – Juraj Šedivý, Univerzita Komenského v Bratislave – Alena Volrábová, Národní galerie v Praze – Jindřich Vybíral, Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze – Marek Walczak, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Výkonný redaktor: Ivo Purš, Ústav dějin umění AV ČR, v.v.i.

 

T +420 221 183 505, 221 183 501, purs.at.udu.cas.cz

Distribuce: Mgr. Lenka Vítková

T +420 221 183 502, 776466653, vitkova.at.udu.cas.cz

 

Nakladatelství ústavu Artefactum bylo založeno roku 1994 s cílem publikovat (česky, případně anglicky nebo německy) nejen výsledky výzkumu Ústavu dějin umění AV ČR, v. v. i., ale zpřístupnit původní práce domácích i zahraničních historiků umění na důležitá (středo)evropská témata. Jako jediné nakladatelství v ČR vydává vybrané disertační práce obhájené na českých univerzitách v oboru dějiny umění.

V nakladatelství vychází dvě ediční řady: Fontes historiae artium jako řada edic písemných pramenů z našich i zahraničních archivů k dějinám českého i světového výtvarného umění; Opera minora historiae artium, zaměřená na studie monografického charakteru věnované jak jednotlivým umělcům, tak i konkrétním uměleckým dílům. K dalším standardním publikacím nakladatelství patří konferenční sborníky a vědecké katalogy a Bulletin Studia Rudolphina.

Na financování vydávaných publikací se dominantní mírou podílí Ediční rada Akademie věd ČR. Nakladatelství Artefactum koordinuje svou publikační činnost s nakladatelstvím Academia.

 

Přiložen soubor:

Katalog nakladatelství Artefactum 2010–1995

Der Herrscher auf dem Sakralbild zur Zeit der Gegenreformation und des Barock

Eine ikonologische Untersuchung zur herrscherlichen Repräsentation Kaiser Ferdinands II. in Böhmen.

Štěpán Vácha

Zobrazování panovníka na potridentském sakrálním obrazu představuje zvláštní, dosud souvisle neprozkoumaný fenomén umění raného novověku. Autor předkládané knihy jej klade do vztahu se soudobou, nebývale vystupňovanou panovnickou aktivitou na poli církevního patronátu a s potřebou panovníka po dostatečně viditelné osobní reprezentaci v sakrálním prostoru. Hlavní pozornost – se zřetelem na české prostředí a na problematiku Pietas austriaca – obrací k císaři Ferdinandovi II., jehož duchovní formace, osobní zbožnost a náboženská politika se výrazně projevily v jeho ikonografii a veřejném obrazu. Zvlášť patrné je to na dvou uměleckých dílech – nástěnné malbě v katedrále sv. Víta (1631) a hlavním oltářním obrazu v kostele Panny Marie Vítězné (1641) v Praze. Důkladně je pojednána jejich ikonografie, vylíčeny okolnosti vzniku na pozadí soudobých stavebních dějin obou chrámů. Závěrečná interpretace se opírá o podrobný výzkum významné náboženské slavnosti v Praze, kterou byla každoroční připomínka vítězství katolíků nad protestanty v bitvě na Bílé hoře. Kniha obsahuje též dosud nepublikované prameny, které mají vztah nejenom k tématu, nýbrž přinášejí i nové poznatky obecně k církevním dějinám Čech.

Vydání I.,  němčina, čb. a bar. obr., Praha 2009

ISBN 978-80-86890-23-4 Cena 350,- Kč

 

Epigraph ica et Sepulcralia 2.

Sborník příspěvků ze zasedání k problematice sepulkrálních památek, pořádaných Ústavem dějin umění AV ČR, v. v. i., v letech 2006–2007

Ed. Jiří Roháček.

Sborník z 5. a 6. zasedání mezinárodního fóra k problematice sepulkrálních památek obsahuje  32 příspěvků českých, slovenských, německých, rakouských, polských a maďarských autorů a svým časovým záběrem sahá od raného středověku až do 20. století. V rámci pravidelných setkání pořádaných od roku 2000 se setkávají odborníci různých disciplín k tématu sepulkrálních památek, s akcentem na hmotné artefakty sepulkrální kultury v užším slova smyslu a s věcným či metodickým vztahem ke středoevropské, primárně pak české problematice. Mezi převažujícím uměleckohistorickým přístupem nalezneme v několika referátech i pohled historický, heraldický, epigrafický i pohled geologa. Vedle sebe stojí příspěvky vedoucích představitelů oboru s výrazným mezinárodním renomé i příspěvky mladých badatelů. Publikaci doprovází velké množství černobílých reprodukcí.

Vydání I., čeština, němčina, angličtina,  448 s., Praha 2009

ISBN 978-80-86890-19-7 Cena 280,-Kč


München – Prag um 1600

Studia Rudolphina – Sonderheft

Beket Bukovinská a Lubomír Konečný (editors)

Publikace Centra pro výzkum umění a kultury doby Rudolfa II. je zaměřená na problematiku mnichovského vévodského dvora a pražského císařského dvora v době kolem roku 1600. Autory textů, které přinášejí nové pohledy na řadu specifických problémů umění kolem roku 1600 jsou Lubomír Konečný (ÚDU), Thea Vignau-Wilberg (Mnichov), Dorothy Limouze (St. Lawrence University, Canton, N.Y.), Günter Irmscher (Kolín n. R.) a Evelyn Reitz (Berlín). Pozornost je věnována také srovnání sochařství (Dorothea Diemer, Mnichov), architektury (Ivan P. Muchka, ÚDU) a kunstkomor (Peter Diemer, Zentralinstitut für Kunstgeschichte, Mnichov; Beket Bukovinská, ÚDU) v obou městech. Rozsáhlou sociokulturní srovnávací studíí přispěl Jürgen Zimmer (Berlín). Závěrečné shrnutí provedl významný americký historik umění Thomas DaCosta Kaufmann (Princeton University).

Centrum pro výzkum umění a kultury pořádá od roku 2007 menší mezinárodní setkání – první z nich, „München–Prag um 1600“, se uskutečnilo se ve dnech 22.–23. března 2007 v Praze a jeho spolupořadatelem byla Staatliche Graphische Sammlung München.

Vydání I., němčina, angličtina, 192 s., Praha 2009

ISBN 978-80-86890-22-7 Cena 235,- Kč

 

Savonarola a Florencie. Jeho působení a estetické názory

Jan Chlíbec – Tomáš Černušák

Monografická práce je věnována Girolamu Savonarolovi (1452-1498), dominikánskému kazateli, který hluboce ovlivnil všechny stránky života Florencie na závěr quattrocenta, tohoto zázračného století, které zásadním způsobem formovalo evropskou kulturu. Florencie nakonec odsoudila svého proroka-reformátora, který svůj marný náboženský i politický boj, ale i boj s pestrobarevnou florentskou kulturou po několika letech prohrál. Savonarolovo dílo a působení, síla jeho osobnosti a expresivní kázání, jimiž dokázal zcela podmanit své posluchače, však vytvořily legendu, na kterou museli v následujících letech a staletích reagovat jak nejvyšší církevní hodnostáři a vládci Florencie, tak záalpští církevní reformátoři a do jisté míry i italští umělci. První část textu je zaměřena na Savonarolův životopis na historickém pozadí Florencie 2. poloviny 15. století a vývoj jeho teologických názorů. Druhá část se týká jeho estetických názorů – zabývá se Savonarolovým pojetím uměleckého díla, jeho projevy ikonoklasmu, vlivem jeho úvah na dobové italské výtvarné umění a vztahem české reformace k Savonarolově tvorbě.

Publikaci doprovází 42 vyobrazení, z toho 8 barevných.

Vydání I., čeština, resumé v angličtině, 184 s., Praha 2008

ISBN 978-80-86890-17-3 Cena 320,- Kč

 

Baroque Ceiling Painting in Central Europe. Barocke Deckenmalerei in Mitteleuropa

Proceedings of the International Conference

Martin Mádl, Michaela Šeferisová Loudová, Zora Wörgötter (editoři)

Sborník vydaný Ústavem dějin umění AV ČR obsahuje dvacet příspěvků v anglickém nebo německém jazyce, přednesených na mezinárodní konferenci, věnované barokní nástěnné malbě ve střední Evropě.  Setkání, které se uskutečnilo v Brně a Praze ve dnech 27. září – 1. října 2005, uspořádaly Ústav dějin umění AV ČR, Seminář dějin umění Masarykovy univerzity a Moravská galerie v Brně. Příspěvky jsou uspořádány do tématických skupin, věnovaných uměleckému patronátu a kulturnímu prostředí, okruhu malíře Franze Antona Maulbertsche, malířské výzdobě klášterních knihoven, strategiím výzkumu barokních nástěnných maleb a malbám v architektonickém kontextu. Mezi autory statí jsou renomovaní odborníci v oblasti barokního umění Prof. Frank Büttner, Prof. Monika Dachs-Nickel, Dr. Anna Jávor, Dr. Markus Hundemer, Dr. Herbert Karner, Prof. Thomas DaCosta Kaufmann, Prof. Lubomír Konečný, Prof. Gregor M. Lechner, Doc. Barbara Murovec a další.

Vydání: I., němčina, angličtina, 328 str., 88 str. barevná příloha, Praha 2007

ISBN 80-86890-14-7 Cena 580,- Kč

 

Žena ve člunu. Sborník Hany J. Hlaváčkové

Kateřina Horníčková, Michal Šroněk (editoři)

Sborník „Žena ve člunu“ shromažďuje příspěvky kolegů, žáků a přátel publikované na počest významné české medievistky Hany Hlaváčkové. Studie jsou věnovány zejména středověkému malířství, sochařství a architektuře, a také ikonografii, knižní kultuře a kulturním dějinám. Jejich spojnicí je jak hledání různých forem vztahu obrazu a textu, tak i hold kolegyni a učitelce proslulé svými letními vodáckými výpravami podnikanými se studenty jako plavby za poznáním umění.

Vydání: I. 424 s., čeština, angličtina, němčina, resumé anglicky, německy a italsky Praha 2007

ISBN 80-86890-12-0 Cena 350,- Kč

 

Public Communication in European Reformation. Artistic and other Media in Central Europe 1380–1620

Milena Bartlová, Michal Šroněk (editoři)

V mezioborově sestaveném sborníku jsou publikovány příspěvky dvaceti čtyř autorů z České republiky, Slovenska, Polska, Německa, Irska, Spojených států a Kanady, které byly předneseny na mezinárodní konferenci Prostředky a působení veřejné komunikace v čase evropských reformací: výtvarné umění, hudba, divadlo, rétorika“, kterou organizoval Ústav dějin umění AV ČR a Seminář dějin umění MU. Sborník je věnován způsobům komunikace a konfesijní reprezentace ve středoevropské reformaci v období od 14. do 17. století. Jako nástroje těchto procesů jsou představena výtvarná a literární díla, různé veřejné produkce, liturgie, hudba a festivity, analyzována je jejich struktura, proměny i ohlasy v osloveném publiku.

Vydání: I., 376 str., angličtina,  Praha 2007

ISBN 80-86890-15-5 Cena 450,- Kč

 

Edice Opera minora historiae artium 3

Vnitřek lesa, lesní charaktery. Julius Mařák a umění krajinomalby

Alexander Matoušek

Studie sleduje umělcovu tvorbu v souvislosti s několika charakteristickými tématy dobového duchovního klimatu. Jedním z nich je symbolické zhodnocení interiéru jakožto prostoru intimity a snění,  jiným nové prohloubení vztahu k přírodě, jež lze ve zkratce nazvat obratem k duši krajiny. Dalším je téma nálady, tehdy stejně lákavé a přitažlivé pro teoretické uvažování jako pro uměleckou praxi. Dvě kapitoly se věnují kompozici a sémantice obrazového prostoru. Předposlední kapitola rozebírá představy o mistrovském díle a kapitola závěrečná cesty k jeho dosažení. V ní jsou nastíněny charakteristické tendence a důrazy Mařákovy umělecké práce i jeho pedagogické činnosti.

Vydání: I. 104 s. Praha 2007

ISBN 80-86890-11-2 Cena 98,- Kč

 

Edice Fontes historiae artium XIII

Edice nedokončeného soupisu uměleckých památek politického okresu pardubicko-holicko-přeloučského

Václav Karel Vendl

Jana Marešová (editor)

Dosud nepublikovaný rukopis je inventářem uměleckých a historických památek v bývalém pardubicko-holicko-přeloučském okresu.Dokument je uložen ve fondu Archeologické komise Oddělení dokumentace Ústavu dějin umění AV ČR. Edice je doplněna fotografiemi a plány, které vznikaly zároveň se soupisem. Úvodní studie se věnuje vzniku Archeologické komise jako nové sekce Akademie věd se stručnou charakteristikou její rozsáhlé činnosti, dále genezi svazku od jeho zadání v roce 1898 až po jeho odeslání Zdenku Wirthovi v roce 1930 a vyhodnocuje autorův přístup k tématu a postavení svazku v rámci dosud existující soupisové řady.

Vydání: I. 238 s. Praha 2007

ISBN 80-86890-10-4 Cena 250,- Kč

 

Pictura verba cupit. Sborník příspěvků pro Lubomíra Konečného. Essays for Lubomír Konečný

Beket Bukovinská, Lubomír Slavíček (ed.),

Sborník obsahuje tématicky i metodologicky rozmanité studie v  rozpětí od antiky až po současnost. První část zahrnuje především texty zabývající se emblematikou a vztahy mezi „obrazem a slovem“, druhá a nejobsáhlejší část je věnována ikonografickým otázkám a ikonologické interpretaci uměleckých děl. V závěrečných oddílech jsou shromážděny nové poznatky z oblasti rudolfínského umění a podněty k teorii a metodologii dějin umění. Mezi čtyřiceti osmi přispěvateli jsou významní badatelé domácí, např. P. Wittlich, V. Lahoda, R. Švácha, M. Horyna, R. Prahl, E. Fučíková, i zahraniční, např. J. F. Moffitt (USA), J. Spicer (USA), I. M. Veldman (NL), S. Michalski (D), J. Müller (D) nebo T. DaCosta Kaufmann (USA). Publikace tak obsahuje vedle statí českých i anglické a německé, všechny s českým, nebo anglickým abstraktem. Soubor článků doplňuje kompletní bibliografie Lubomíra Konečného.

512 stran, Praha 2006

ISBN 80-86890-05-8 Cena 440,- Kč

 

Edice Opera minora historiae atrium 2

Detracta larva juris naturae

Studien zu einer Skizze Wenzel Lorenz Reiners und zur Dekoration der Klosterbibliothek in Břevnov

Martin Mádl, Anke Schlecht, Marcela Vondráčková

Kniha obsahuje tři studie věnované skice Václava Vavřince Reinera ze sbírky Národní galerie v Praze, která je návrhem nástropní malby pro klášterní knihovní sál, a výzdobě knihovny benediktinského kláštera v Břevnově. Anke Schlecht se věnuje formální analýze malby a ikonografickému výkladu jednotlivých vyobrazených motivů, zejména motivu ničení zakázaných knih ve výtvarném umění raného novověku. Martin Mádl se pokouší Reinerovu skicu spojit s nerealizovanou výzdobou v knihovně břevnovského kláštera a dotýká se konfliktu mezi tradičním katolickým a novým osvícenským pojetím přirozeného práva a odrazu diskuse na toto téma ve výtvarném umění. Obsah skici pak vysvětluje s ohledem na náboženské a historické cítění benediktinského řádu a na jeho vztah ke vzdělání. Marcela Vondráčková se pak zabývá dochovanou výzdobou břevnovské knihovny, kterou tvoří alegorické malby Felixe Antona Schefflera.

Vydání: I., 176 s. němčina Praha 2006

ISBN 80-86890-09-0 Cena 250,- Kč

 

Local Strategies – International Ambitions

Modern Art and Central Europe 1918–1968

Vojtěch Lahoda (ed.)

Příspěvky z mezinárodní konference Ústavu dějin umění AVČR a New York University in Prague z roku 2003. Články o modernismu a avantgardě ve střední a východní Evropě z pozice současných dějin umění. O českém, polském, maďarském, chorvatském, slovinském, litevském, lotyšském, ruském, ukrajinském a  rumunském moderním umění z hlediska nutnosti revize kánonu západních dějin umění. Autoři: Timothy O. Benson, Anna Brzyski, Linara Dovydaityte, Eva Forgács, Irina Genova, Tomasz Gryglewicz, Jeremy Howard, Giedre Jankevičiute, Eduards Klavinš, Liljana Kolešnik, Vojtěch Lahoda, Esther Levinger, Christina Lodder, Marian Mazzone, Miroslava M. Mudrak, Katarzyna Murawska-Muthesius, Martina Pachmanová, Damjan Prelovšek, Ivanka Reberski, Nicholas Sawicki, Deborah Schultz, Andzrej Szczerski, Darko Šimičič, Maria Elena Versari, Annika Waennerberg, Anna Wierzbicka, Mathew S. Witkowsky, Isabel Wünsche, András Zwickl.

Vydání: I., 248 s., anglicky, Praha 2006

ISBN 80-86890-08-2 Cena 450,- Kč

 

Imitatio Romae. Karel IV. a Řím

Kateřina Kubínová

Kniha se zabývá dosud jen okrajově zmiňovanou římskou inspirací v kultuře doby Karla IV. Studie detailně seznamuje čtenáře s dvojí návštěvou Karla IV. ve Městě, první v roce 1355, spojenou především s jeho císařskou korunovací a druhou v roce 1368. Knihou nás provázejí svědectví České kroniky Jana Marignoly, kterou italský minorita sepsal na objednávku Karla IV.,  kde se líčí jednotlivé „římské“ motivy v karlovské kultuře (rodokmen Karla IV., o posloupnosti českých biskupů, císaři Oktavián Augustus a Konstantin Veliký). Na odkaz Věčného města. se Karel IV. pokusil navázat především při budování Prahy. K tomu mu měly pomoci z Říma ostatky svatých obrazů (veraikonu a aracoelské madony). Praha ovšem nebyla zamýšlena jako replika Věčného města, nýbrž jako symbol univerzální vlády císaře.

Vydání: I., čeština, angl. resumé, 444 str., Praha 2006

ISBN 80-86890-07-4 Cena 350,- Kč

 

Objevování středověku

Tři kapitoly k recepci gotického umění v Čechách v pozdním 18. a raném 19. století

Pavla Machalíková

Kniha uvádí do vzájemných souvislostí podněty, které určovaly vývoj romantické gotiky a gotického revivalu v Českých zemích, a sleduje důsledky a proměny, které setkání se starým uměním přineslo v dobové tvorbě i v pohledu na umění. První kapitola je věnována poznávání středověkého umění v Čechách a jeho zhodnocení z hlediska rodících se dějin umění. Druhá kapitola se zabývá otázkou recepce gotické architektury v architektonické tvorbě pozdního 18. až raného 19. století a vlivem konkrétních gotických památek. Třetí kapitola je zaměřena na recepci starého malířství v soudobé umělecké tvorbě, a to nejen z hlediska uplatnění obsahových historismů, ale především z hlediska historizujících inspirací v utváření stylu české malby raného 19. století a stylu tzv. české národní malířské školy. Kniha je disertací, která byla obhájena r. 2004 v Ústavu pro dějiny umění FF UK.

Vydání: I., 232 s., Praha 2005

ISBN 80-86890-04-X Cena 250,- Kč

 

Epigraphica & Sepulcralia 1

Dalibor Prix a Jiří Roháček

Sborník příspěvků ze zasedání k problematice sepulkrálních památek, pořádaný Ústavem dějin umění AV ČR v letech 2000 až 2004. Sborník zakládá novou tématickou řadu nakladatelství Artefactum, která si klade za úkol poskytovat v nepravidelných intervalech prostor pro publikaci rozsáhlejších i kratších studií k uměleckohistoricko-epigrafické tématice a problematice v praxi úzce souvisejících sepulkrálních památek.

Vydání: I., 287 str., Praha 2005

ISBN 80-86890-03-1 Cena 188,- Kč

 

Edice Fontes historiae atrium XII

Kunstverein“ nebo / oder „Künstlerverein“? Hnutí umělců v Praze let 1830–1856 / Die Künstler–Bewegung in Prag 1830–1856.

Zdeněk Hojda – Roman Prahl:

Spolky pro podporu umění a spolky umělců patří ke klíčovým institucím umění v 19. století a vývoj vztahu nebo i spory mezi nimi jsou důležitou součástí procesu moderní emancipace výtvarného umění. Pražská „Jednota umělců výtvorných“ (1848–1856) je z tohoto hlediska středoevropsky významným fenoménem, který dává studie do souvislosti s vývojem v okolních zemích a metropolích umění. Publikace rekonstruuje historii i „prehistorii“ spolku na základě tištěných a především rukopisných dokumentů, jejichž kritická edice zahrnuje dosud nevydané prameny i komentovaný přehled již publikovaných – např. k tématu se vztahující dopisy Josefa Mánesa.

Vydání: I., 253 s., + obr. příl 10 s., jmenný rejstřík, Praha 2004

ISBN 80-86890-00-7 Cena 80,- Kč


Zajatec kubismu. Dílo Emila Filly v zrcadle výtvarné kritiky [1907–1953]

Tomáš Winter [ed.]

Publikace přináší reprezentativní výběr kritik a recenzí výstav Emila Filly, které byly otištěny za jeho života v českých a moravských periodikách. První část je věnována ohlasům Fillových samostatných výstav, druhá uveřejňuje kritiky umělcových prací na kolektivních přehlídkách. Třetí kapitola obsahuje příležitostné články o Fillovi. Knihu doplňuje úvod od Vojtěcha Lahody, seznamy děl z katalogů samostatných výstav a stať o vztahu Emila Filly k výtvarné kritice.

Vydání: I., 40 + 338 str., 5 čb. obr. + příl., výběrová bibliografie, jmenný rejstřík a rejstřík periodik,  angl., něm. a fr. resumé Praha 2004

ISBN 80-903230-9-X Cena 180,- Kč

 

Edice Fontes historiae atrium XI

Národní kulturní komise 1947-1951

Kristina Uhlíková

Publikace se zabývá osudem památek zestátněných v letech 1945–1951Národní kulturní komise, organizace, jejímž hlavním úkolem bylo převzetí a správa těchto zestátněných památek a která vyvíjela svoji činnost pod vedením významného historika umění Zdeňka Wirtha v letech 1947 až 1951. na základě dekretů prezidenta republiky a zákonů o pozemkové reformě. V centru jejího zájmu stojí působení

Vydání: I., Praha 2004

ISBN 80-903230-8-1 Cena 195,- Kč


Ars Longa. Sborník k nedožitým sedmdesátinám Josefa Krásy

Ed. Beket Bukovinká, Lubomír Konečný

Sborník přináší dvacet dva studií věnovaných památce významného českého historika umění, který by se byl v srpnu 2003 dožil sedmdesáti let (1933-1985). Ačkoliv jádro tvoří práce o středověkém umění, kterému se Josef Krása věnoval především, ve sborníku jsou otištěny také studie věnované umění 16. století, Caravaggiovi, sběratelství a sochařství kolem roku 1800, Maxi Švabinskému, Pablu Picassovi, Emilu Fillovi, Janu Koblasovi nebo motivu spirály v umění 20. století.

Vydání: I. Praha 2003

ISBN 80-903230-6-5 Cena 100,- Kč

 

Sborník k poctě Ivo Hlobila

Ed. Dalibor Prix

Sborník představuje průřez současným stavem uměleckohistorického bádání, tématicky spjatého s životní činností prof. Ivo Hlobila. Obsahuje 48 příspěvků, které napsalo 49 autorů z Čech, Moravy a Slezska a které se dotýkají problematiky dějin umění od raného středověku po současnost. Publikace je doplněna 234 černobílými vyobrazeními.

Vydání: I. , 432 s., Praha 2002

ISBN 80-903230-1-4 Cena 220,- Kč

 

Edice Fontes historiae atrium X

Nápisy okresu Kutná Hora

Ed. Petra Načeradská

Práce zpracovávající nápisový fond Kutnohorska obsahuje abecedně řazené dějiny obcí, vyhodnocení epigrafických památek Kutnohorska, zejména sepulkrálních památek a zvonů, prameny a literaturu k nápisovému fondu Kutnohorska a vědecký katalog 480 nápisů, který doplňuje 17 rejstříků, rozsáhlé německé resumé a 119 černobílých reprodukcí.

Vydání: I., 537 s., česky, německé resumé, Praha 2002

ISBN 80-902279-8-8 Cena100,- Kč

 

Edice Fontes historiae atrium IX

Der Hof Kaiser Rudolfs II. Eine Edition der Hofstaatsverzeichnisse 1576–1612.

Ed. Jaroslava Hauseblasová

Kritická edice písemných pramenů je doplněna o pojednání o osobnosti císaře Rudolfa II, literatuře, pramenech, vzniku, vývoji a složení rudolfínského dvora včetně přehledných tabulek a rejstříků osob a úřadů. Historici, archiváři i historici výtvarného umění a dějin hudby zde naleznou jména umělců  a vědců působících v Praze na dvoře Rudolfa II., a také dosud postrádané seznamy úředníků centrální rakouské správy.

Vydání: I., Praha 2002, německy

ISBN 80-902279-7-X Cena 220,- Kč

 

Edice Fontes historiae artium VIII

Jednota pro dostavění Chrámu sv. Víta na Hradě pražském I., 1842–1871

Ed. M. Kostíková, T. Petrasová

Základní prameny ke stavebním a uměleckohistorickým dějinám jedné z nejvýznamnějších negotických rekonstrukcí. Dílo zachycuje činnost umělců orientujících se na odlišné styly, obnovu starých řemeslných technik, problematiku památkové péče, proměnu mobiliáře aj. První svazek široce koncipované edice zahrnuje období činnosti prvního novodobého stavitele Katedrály – Josefa Ondřeje Krannera.

Vydání: I., česky, německy, 200 str., 11 obr. příloh, Praha 1999

ISBN 80-902279-5-3 Cena 40,- Kč

 

Edice Fontes historiae artium VII

Josef Myslivec

Catalogue of Icons

Catalogue of Icons from the Collection of the formel N. P. Kondakov Institute in Prague.

Ed. Hana J. Hlaváčková,

Rukopis Myslivcova katalogu je stěžejní prací o byzantské ikonografii. Podrobné rozbory tematiky jednotlivých ikon obsahují citace dosud zcela neznámých pramenů k jejich interpretaci z období 14.–19. stol. Celý text je vydán v anglickém překladu.

Anglicky, 132 str. textu, 84 černobílých obr. příloh. Praha 1999

ISBN 80-902279-6-1 Cena 100,- Kč

 

Rudolf  II, Prague and the World

Papers from the International Conference, Prague, 2-4 September, 1997

Ed. Lubomír Konečný, Beket Bukovinská, Ivan Muchka

Sborník statí 45 domácích a zahraničních autorů nově osvětluje různé aspekty umění a intelektuálního života ve střední Evropě v letech 1550–1650.

Vydání: I., anglicky, německy, 304 str., černobílé obrazové přílohy, Praha 1998

ISBN 80-902279-9-6 Cena 220,- Kč

 

Fontes historiae artium VI

Zpustošení Chrámu sv. Víta v roce 1619, Vincenc Kramář

Ed. Michal Šroněk

Dosud nepublikovaná práce V. Kramáře vznikla ve 40. letech 20. století. Přední český historik umění se zde věnoval jak ikonoborectví v Katedrále sv. Víta a jeho historickému a společenskému zákulisí, tak i postojům katolické, luteránské a kalvínské církve k obrazům a k jejich uctívání.

Vydání: I., česky, německé resumé, 162 str., 2 černobílé obr. přílohy, Praha 1998

ISBN 80-902279-4-5 Cena 80,- Kč

 

Fontes historiae atrium V

Josef Mánes, Dopisy

Ed. Jindřich Anger, Miroslav Anger

Veškeré známé Mánesovy listy doplňuje kniha o množství nově objevených  a dosud nepublikovaných dokumentů. Přináší některé dopisy považované dosud za ztracené, jiné dochované jen v opisech a také materiály objevené v zahraničních archivech. Zásadním způsobem koriguje závěry starší literatury a je důležitým východiskem bádání nejen o Josefu Mánesovi, ale i o českém umění 19. století.

Vydání: I., česky, německy, 280 str., Praha 1998

ISBN 80-902279-3-7 Cena 60,- Kč

 

Fontes historiae artium I

Pražští malíři 1600 – 1656. Mistři, tovaryši, učedníci a štolíři v Knize Staroměstského malířského cechu. Biografický slovník.

Ed. Michal Šroněk

Mistři, tovaryši, učedníci a štolíři v Knize Staroměstského malířského cechu. Biografický slovník shrnuje dosavadní poznatky o osobách malířské profese Staroměstského malířského cechu a čerpá také z průzkumu dalších archivních fondů. Obsahuje úvodní stať o historii a reáliích malířského cechu, biografická hesla jednotlivých malířů opatřená poznámkovým aparátem, rejstřík osob a míst.

Vydání: I., česky, německé resumé, 235 str., 2 barevné obr. přílohy, Praha 1997

ISBN 80-902279-2-9 Cena 90,- Kč

 

Fontes historiae artium IV

Zápisná kniha pražských stavitelů 1639 – 1903

Ed. Ivana Ebelová

Ediční zpracování cechovní knihy registrující jména všech stavitelů, kterým byla v letech 1639-1903 udělena v Praze koncese. Svazek obsahuje český i německý úvod, vlastní edici německého i českého textu a rejstřík osob.

Vydání: I., česky, německy, 93 str., Praha 1996

ISBN 80-902279-1-0 Cena 58,- Kč

 

Fontes historiae artium III

Nápisy města Kutné Hory. Kutná Hora, Kaňk, Malín a Sedlec včetně bývalého citeriáckého kláštera. Corpus inscriptionum Bohemiae I.

Ed. Jiří Roháček

První zpracování nápisového fondu Kutné Hory – Kutná Hora, Kaňk, Malín a Sedlec včetně bývalého cisterciáckého kláštera. Práce obsahuje podrobný úvod do problematiky epigrafického zpracování, analýzu v katalogu zpracovaného fondu, vědecký katalog 227 nápisů, 17 rejstříků, rozsáhlé německé resumé a 66 černobílých obrazových příloh.

Vydání: I. česky, německé resumé, 297 str., Praha 1996

ISBN 80-902279-0-2 Cena 109,- Kč

 


Ze sbírek bývalého Kondakovova institutu

Ikony, koptské textilie

Katalog výstavy Národní galerie

Ed. Hana J. Hlaváčková

Výstava byla uspořádána k 70. výročí úmrtí známého historika umění N.P. Kondakova, představitele ruské emigrace v Praze. Připomíná také založení ústavu nesoucího jeho jméno – jedné z nejvýznamnějších vědeckých institucí ruského porevolučního exilu.

Vydání: I., česky, popisky v angličtině, 116 str., 81 obrázků, z toho 12 bar., Praha 1995

Cena 50,- Kč