Logo UMG Nadpis UMG
                                      

Výzkumná centra (1M) řešená na ÚMG


Centrum molekulární a buněčné imunologie
Číslo projektu:
1M0506

Anotace: Důvodem založení centra je, že takto bude dosaženo mnohem lepší úrovně spolupráce založené především na metodické a instrumentální komplementaritě zúčastněných partnerů. Silnými stránkami pracovníků z ÚMG AV ČR a MBÚ AV ČR jsou především molekulárně biologické přístupy a hybridomová technologie, pracovníci z Přírodovědecké fakulty UK mají velké zkušenosti s buněčnou imunologií a pokročilými mikroskopickými technikami, zatímco pracovníci zúčastněných firem mají dlouholeté zkušenosti s optimalizací přípravy monoklonálních protilátek a rekombinantních proteinů ve velkém měřítku. Vytvořením Centra tak dojde ke kvalitativně novému způsobu integrace úzce souvisejících výzkumných činností, poskytujících jedinečnou možnost převodu výsledků základního výzkumu do praxe. V rámci jediného výzkumného útvaru bude možné zajisit nejen přípravu unikátních monoklonálních protilátek proti zcela novým imunologicky důležitým molekulám a rekombinantních proteinů potřebných pro molekulárně imunologický výzkum, ale také jejich koordinované testování panelem náročných technik in vitro a in vivo, které by nebylo možné zajistit jiným způsobem. Jsme přesvědčeni, že výsledky našeho výzkumu bude moci využívat celá řada českých malých a středních firem, jako jsou např. Sevapharma, Vidia, Imumed, Apronex, Exbio, Biopharm, Immunotech, Léčiva, Generi Biotech, Bioveta, Biovendor, Clonestar, Itest Plus, Test-Line, Geneage Technologies, Top-Bio,  Ivax Pharmaceuticals, ÚJV Řež, Dyntec.

Poskytovatel:

MŠMT

Doba trvání projektu:

2005-2011

Příjemce:
Ústav molekulární genetiky AV ČR, v.v.i.
Řešitel:
Prof. RNDr. Václav Hořejší, CSc.
Spolupříjemci:
Universita Karlova v Praze
Mikrobiologický ústav AV ČR, v.v.i.
EXBIO Praha, a.s.
Apronex, s.r.o.
Kontakt:
tel.: 241 729 908
fax: 244 472 282
e-mail: vaclav.horejsi@img.cas.cz
web: ---

Centrum  aplikované genomiky
Číslo projektu: 1M0520
Anotace: Navrhujeme vytvořit výzkumné Centrum aplikované genomiky (CAG), v němž se skloubí vysoká úroveň genomického výzkumu s výzkumem orientovaným na praktické aplikace. Program Centra je založen na zkušenostech získaných v Centru integrované genomiky (CIG) v letech 2000-2004 a na zapojení výzkumných kapacit vybraných biotechnologických firem a zahraničních partnerů.
V CAG se úsilí soustředí do dvou oblastí. Jednak jsou to lékařsky orientované projekty, zaměřené zejména na nové diagnostické metody, a dále projekty cílené do problematiky životního prostředí. Oba tyto směry jsou právě díky CIG rozpracovány a dobře připraveny k orientovanému výzkumu a následnému praktickému využití. Jako příklad takového projektu již řešeného v CIG lze uvést konstrukci mitočipu, na němž jsou zakotveny oligonukleotidové značky všech genů lidské mitochondrie. Vzhledem k dlouhodobému programu studia dědičných mitochondriálních chorob na 1. LF UK a na Fyziologickém ústavu AV ČR bude mitočip prakticky využitelný v diagnostice. Výhodou je zde nejen zkušenost s těmito chorobami ale i dokonalý přehled o pacientech v ČR i v zahraničí (Pecina et al., 2003, Skládal et al., 2003, Houštěk et al., 2004). Jiným příkladem rozvinuté tematiky je studium bakteriálních genů determinujících jednak degradaci katecholů (Jenčová et al. 2004) a též syntézu polyhydroxyalkanoátů (Ulbrich et al. 2002).
Poskytovatel:
MŠMT
Doba trvání projektu:
2005-2011
Příjemce:
Ústav molekulární genetiky AV ČR, v.v.i.
Řešitel:
Prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc.
Spolupříjemci:
Universita Karlova v Praze
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
Fyziologický ústav AV ČR, v.v.i.
Kontakt:
tel.: 241 063 451, 224 310 234
fax: 224 310 955
e-mail: office@img.cas.cz
web: http://www.img.cas.cz/cag/

Centrum cílených terapeutik
Číslo projektu:
1M0505
Anotace: Předmětem výzkumné činnosti realizované v centru je výzkum a vývoj komplexu technologií nezbytných pro zvládnutí výroby moderních léků. Protože jde v některých případech o zcela originální přístupy bude náplní činnosti centra vedle aplikovaného výzkumu i cílený badatelský výzkum. Jednotlivé technologie na sebe navazují a tvoří ucelený soubor. Vychází se přitom ze skutečnosti, že v České republice již existuje velmi dobrá základna výzkumu, vývoje a realizace monoklonálních protilátek (jak v akademických, tak i soukromých institucích), které jsou zdrojem vhodných výchozích materiálů (monoklonálních protilátek, hybridomových buněk – zdroje genetického materiálu), přípravy monoklonálními protilátkami směrovaných nosičových vodorozpustných polymerů  a skutečnost, že v ÚJV je v provozu jaderný reaktor, unikátní zdroj léčebných radionuklidů. Rozvíjeny budou následující technologie:
Biomolekulární inženýrství přípravy jedno vazebných i více vazebných fragmentů imunoglobulinových molekul z vybraných protilátek a jejich vnesení do vybraných producentů. Produkce těchto fragmentů v bakteriích a rostlinách s cílem najít maximálně efektivní systémy, srovnání transgenní a netransgenní produkce, vývoj metod purifikace. Výzkum a vývoj protilátkami (monoklonálními, polyklonálními i rekombinantními) cíleně směrovaných polymerních nosičů radionuklidů a kancerostatik pro použití v cílené terapii a diagnostice.
Návrh, příprava a testování biologických účinků sacharidových a peptidových dendrimerů založených na polyamidoamidových a polylysinových strukturách.
Poznání molekulárních interakcí protinádorových léčiv, jejich aktivačních drah a pochopení biotransformace  těchto léčiv ve vztahu k jejich biologickým účinkům in vitro a in vivo.
Testování možností využití nových radionuklidů pro značení všech typů protilátek, vývoj nových chelatačních činidel a postupů. 
Preklinické testování připravených originálních radiofarmak a směrovaných léčiv.

Poskytovatel: MŠMT
Doba trvání projektu:
2005-2011
Příjemce:
Ústav jaderného výzkumu Řež, a.s.
Řešitel:
Doc. MUDr. Vladimír Viklický, CSc.
Spolupříjemci:
Ústav molekulární genetiky AV ČR , v.v.i.
    (RNDr. Milan Fábry, CSc.)
Mikrobiologický ústav AV ČR, v.v.i.
Ústav makromolekulární chemie AV ČR, v.v.i.
Ústav experimentální botaniky AV ČR, v.v.i.
EXBIO Praha, a.s.
Universita Karlova v Praze
Kontakt:
tel.: 220 183 389, 220 183 212
fax: 223 331 274
e-mail: fabry@img.cas.cz
web: ---


Centra základního výzkumu (LC) řešená na ÚMG


Centrum buněčné invazivity v embryonálním vývoji a metastázách nádorů
Číslo projektu:
LC06061

Anotace: Buňky mnohobuněčných organizmů jsou poutány vazbami jedna k druhé nebo k extracelulární matrix, která vyplňuje mezibuněčné prostory. Uvolnění těchto vazeb má za následek zvýšenou pohyblivost buňky a případně i invazivitu – schopnost opustit původní strukturu tkáně, proniknout přirozenými bariérami a případně kolonizovat nové prostory. Buněčná invazivita se významně podílí na normálním vývoji embrya, ale také na nejnebezpečnějším stadiu zhoubného nádoru – metastáze. V obou zmíněných případech je invazivita zřejmě regulována stejnými mechanizmy, jejichž znalost je však zatím pouze částečná. Studiem vybraných molekul a molekulárních mechanizmů regulujících buněčnou invazivitu v časném embryu obratlovce a v buňkách experimentálních nádorů budou určeny ty molekuly, které se na invazivitě buněk významně podílejí. Získané poznatky budou ověřeny na experimentálních nádorech in vivo. Rovněž budou analyzovány lidské nádory, primární i metastázy, se snahou určit, které ze zjištěných molekul se mohou podílet na vzniku metastáz. Projekt rozšíří naše znalosti regulace buněčné adhezivity a pohyblivosti, které patří k centrálním procesům v biologii a přispěje k pochopení dějů, které řídí embryonální vývoj a podmiňují invazivitu zhoubných nádorů. Propojení výzkumné činnosti pracovníků centra s jejich zahraničními spolupracovníky a účast současných i nově přijatých studentů vytvoří předpoklady pro dosažení výzkumných i výchovných cílů projektu.

Poskytovatel:
MŠMT
Doba trvání projektu:
2006-2010
Příjemce:
Ústav molekulární genetiky AV ČR, v.v.i.
Řešitel:
RNDr. Michal Dvořák, CSc.
Spolupříjemci:
Univerzita Karlova v Praze
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, v.v.i.
Kontakt:
tel.: 241 063 390
fax: 241 063 586
e-mail: mdvorak@img.cas.cz
www: ---

Centrum molekulární ekologie vektorů a patogenů
Číslo projektu:
LC06009

Anotace: Cílem projektu je podpořit spolupráci špičkových domácích parazitologických a molekulárně biologických pracovišť, zvýšit jejich světovou konkurenceschopnost a zkvalitnit výuku mladých parazitologů. Na modelech klíště - borelie, flebotomus - leishmanie, motolice - plž budou studovány molekulové interakce významné pro přenos patogena vektorem. Imunitní interakce vektora s hostitelem bude analyzována v souvislosti s přenosem patogena. Budou mapovány a molekulárně identifikovány geny, které ovlivňují imunitní odpověď proti patogenům přenášených vektory. Získané výsledky budou využity k vývoji vakcín bránících přenosu patogena vektorem. V rámci centra bude vytvořeno společné pracoviště, Laboratoř genomiky a proteomiky, které bude poskytovat servisní pomoc zúčastněným subjektům.

Poskytovatel:
MŠMT
Doba trvání projektu:
2006-2010
Příjemce:
Parazitologický ústav AV ČR, v.v.i.
Řešitel:
Doc. RNDr. Jan Kopecký, CSc.
Spolupříjemci:
Univerzita Karlova v Praze
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Ústav molekulární genetiky AV ČR, v.v.i. (Doc. Marie Lipoldová, CSc.)
Kontakt:
tel.: 241 063 243
fax: 224 310 955
e-mail: lipoldova@img.cas.cz
web: ---

Fluorescenční mikroskopie v biologickém a lékařském výzkumu
Číslo projektu:
LC06063
Anotace: Vývoj nových postupů fluorescenční mikroskopie pro studium dynamických pochodů v živých buňkách a modelových systémech, které umožní získat nové poznatky v oblastech nevirální genové terapie, transdukce signálu a regulace genové exprese.
Projekt zahrnuje vývoj fluorescenčních technik s citlivostí jedné molekuly a metodik zpracování dat, vývoj nových kondenzorů DNA, stanovení úlohy G proteinů v hormonálních akcích, vývoj nových způsobů fluoroforového značení molekul bílkovin, objasnění interakcí proteinů podílejících se na organizaci buněčného jádra a úlohy transportních proteinů plasmatické membrány.
Poskytovatel:
MŠMT
Doba trvání projektu:
2006-2010
Příjemce:
Ústav fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR
Řešitel:
Doc. Dr. Martin Hof
Spolupříjemci:
Univerzita Karlova v Praze
Fyziologický ústav AV ČR, v.v.i.
Ústav experimentální medicíny AV ČR, v.v.i.
Ústav molekulární genetiky AV ČR, v.v.i.
(prof. RNDr. Pavel Hozák, DrSc.)
Kontakt:
tel: 241 062 219
fax: 241 062 289
e-mail: hozak@img.cas.cz
web: ---

Centrum funkční organizace buňky
Číslo projektu:
LC545
Anotace:Centrum funkční organizace buňky sdružuje pracoviště, která již získala významné výsledky v molekulární a buněčné biologii, s cílem vytvořit vědeckou a metodickou platformu pro studium buněčných struktur a funkcí. Stávající výzkumný a metodický potenciál zúčastněných pracovišť bude doplněn špičkovým přístrojovým vybavením. Centrum je tvořeno šesti laboratořemi: jedna laboratoř se nachází na PřF UK v Praze a zbylých pět laboratoří je v komplexu biomedicínských ústavů AV ČR v Krči (ÚEM AVČR, MBÚ AVČR, ÚMG AVČR). Centrum tedy bude představovat kompaktní a efektivní celek pro těsnou spolupráci zúčastněných pracovišť při základním výzkumu zaměřeném především na poznání molekulárních mechanismů ovlivňujících strukturu a dynamiku cytoskeletu a jeho interakce v průběhu buněčného cyklu, charakterizaci funkčních struktur buněčného jádra, určení funkce speciálních buněčných struktur při buněčném stresu a na pochopení molekulárních mechanismů interakce virů s buněčnými strukturami. Dalším okruhem činnosti centra bude jeho zvýšené zapojení do mezinárodních (zejména evropských) vědeckých struktur a grantových projektů. K řešení společných projektů bude využito kvalitní metodické zázemí centra i spolupracujících zahraničních partnerů.
Poskytovatel:
MŠMT
Doba trvání projektu:
2005-2010
Příjemce:
Ústav molekulární genetiky AV ČR, v.v.i.
Řešitel:
Doc. RNDr. Pavel Hozák, DrSc.
Spolupříjemci:
Mikrobiologický ústav AV ČR, v.v.i.
Universita Karlova v Praze
Kontakt:
tel: 241 062 219
fax: 241 062 289
e-mail: paveldra@img.cas.cz
web: ---



webmaster
office