Zahájení vzdělávání vědců
Ústav experimentální medicíny AV ČR,v.v.i. zahájil v březnu vzdělávací aktivity v rámci projektu „Vzdělávání vědeckých pracovníků v oblasti přenosu biomedicínských technologií do praxe“ financovaného z programu Praha – Adaptabilita (OPPA). Celkem 40 vědeckých pracovníků již navštěvuje přednášky a kursy, zaměřené v první fázi projektu na rozvoj komunikačních a prezentačních dovedností – tedy oblast, která se stává v současné světové konkurenci stále potřebnější a důležitější. Účastníci mají možnost osvojit si pod vedením zkušených lektorů z praxe principy a předpoklady úspěšné komunikace s kolegy v zaměstnání, ale například i s podnikateli nebo potenciálními investory.Část přednášek se zaměřila i na pravidla komunikace s tištěnými a elektronickými médii.
Další blok vzdělávání, který se připravuje nyní, se zaměří na oblast duševního vlastnictví, formy jeho ochrany a využití ve výzkumné instituci včetně výkladu institucí práv duševního vlastnictví v ČR a v zahraničí.
Pro vědecké pracovníky je zvláště významná třetí část projektu, která je zaměřená na preklinické testování, pravidla přípravy klinických studií a kontrola kvality. V současné době se specifikuje osnova, rámcově budou kurzy orientovány na témata: základní pravidla preklinických studií a požadavky na proces registrace léčivého přípravku, zásady správné laboratorní praxe ve vztahu k preklinickým studiím, kontrola kvality a zabezpečování jakosti pro preklinické studie, klinické studie – legislativa, směrnice v ČR a v zahraničí, kontrola kvality a jištění jakosti v rámci vývoje a zavedení léčivého přípravku, správná výrobní praxe.
Přednášky probíhají v konferenčním sále Inovačního biomedicínského centra ÚEM AV ČR, jehož provoz byl slavnostně zahájen v říjnu minulého roku a jehož součástí je i podnikatelský inkubátor pro biomedicínské spinoff firmy, vybavený čistými prostory třídy A pro buněčnou kultivaci.
Ing. Jan Prokšík
Mgr. Jana Voláková Křížová
Realizační tým projektu