Fyzikální ústav Akademie věd ČR

FZÚ v médiích

Tiskové středisko vědy, 27.7.2010.

Skupina S. Kamby z Fyzikální...

E15.CZ 27.7.2010.

Fyzikové pracující s největším experimentální...

LIDOVKY.CZ, 23.7.2010.

Vědci z Fyzikálního ústavu Akademie věd...

Oddělení laserových interakcí

Činnost

Oddělení se významně podílí na správě, vědeckém vývoji a technickém provozu Badatelského centra PALS, moderního experimentálního výzkumného pracoviště evropského formátu s celosvětově jedinečným zdrojem laserového elektromagnetického pole, a to vysokoenergetickým impulsním jódovým fotodisociačním laserem. Ten se využívá ke studiu interakcí impulsů laserového pole s jím vytvořeným laserovým plazmatem vzorku látky uchycené na terči v evakuovaném prostředí interakční komory (tlak <10–5 Pa).

Mezi charakteristické rysy laserového pole jódového laseru v oblasti terče patří vlnová délka 1315 nm, její harmonické (657 nm, 437 nm a 328 nm), kilojoulová energie, časová délka impulsu 350 ps, špičkový výkon 1TW a špičková intenzita na terči 10 PW/cm2. Jádrem laseru PALS je laserový systém Asterix IV, který byl původně vyvinut a provozován v Ústavu Maxe Plancka pro kvantovou optiku MPQ v Garchingu u Mnichova a do ČR byl předán v roce 2000.

Badatelské centrum PALS, společná laboratoř Fyzikálního ústavu AV ČR, v.v.i., a Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, v.v.i., je jako člen konsorcia LASERLAB EUROPE II součástí koordinační sítě největších evropských laserů. Tyto lasery jsou k dispozici různým skupinám badatelů z EU.

***

Vědecký program oddělení v oborech fyziky laserového plazmatu, výkonových laserů, a jejich diagnostiky využívá výzkumné zázemí vytvořené Badatelským centrem PALS a podílí se na něm i studenti a doktorandi z pražských univerzit. Výsledky základního výzkumu jsou zaměřeny i na jejich průmyslové využití.

Výzkum laserových interakcí v prostředí plazmatu se soustřeďuje na účinnou tvorbu zdrojů urychlených iontových svazků s vysokým nábojem. Výzkum vlastností laserových svazků v ostatních optických prostředích souvisí s dalším vývojem některých klíčových prvků jódového laseru, oscilátoru a zesilovacích stupňů, nebo s vývojem speciálních přístrojů pro měření vlastnosti laserového plazmatu nebo laserového pole.

Copyright © 2008-2010, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.