Čestná medaile za zásluhy o Akademii věd ČR
KARLU MELICHAROVI© Zdeněk Tichý, Archiv KNAV
Dne 2. září 2009 obdržel prof. Karel Melichar Čestnou medaili Za zásluhy o Akademii věd České republiky.
Profesor Karel Melichar pracuje ve Fyzikálním ústavu AV ČR, v. v. i., od roku 1969. Je znám nejen mimořádnou pracovitostí, technickou zručností, ale i širokým rozhledem a velkou technickou intuicí. Přestože je zařazen jako technik, jeho publikační a citační aktivita je značná. Ve WoS lze nalézt u jeho jména 29 prací 75krát citovaných, h-faktor 5. Jde o práce, kde je oprávněně uveden jako spoluautor, neboť jeho podíl byl významný a tvůrčí.
Prof. Melichar se podílel na rozvoji infrastruktury nejen ve FZÚ (zásadním způsobem přispěl k zavedení všech typů epitaxních technologií – LPE, MBE i MOCVD), ale i na jiných pracovištích – zaváděním různých způsobů zpracování vzorků. Další jeho významné vlastnosti jsou schopnost a ochota výrazně pomoci studentům při bakalářských, diplomových i disertačních pracích, ochota spolupracovat s pracovníky jiných oddělení a pracovišť většiny oddělení ve FZÚ i s řadou mimoústavních pracovišť na řešení náročných technických problémů.
V poslední době spolupracoval například s Oddělením povrchů (spinotroniky) na napařování kontaktů, litografii a leptání, s Oddělením tenkých vrstev na slévání, žíhání vzorků ve vodíku a deuteriu, kde se podílel na konstrukci a-Si aparatury, dále s Oddělením optických krystalů na zpracování diamantových vzorků. Mimo ústav spolupracoval s VŠCHT Praha na měření tenze par a napařování kontaktů, s Ústavem jaderné fyziky AV ČR, v. v. i., v Řeži na nanášení fulerénů a napařování na polymery i s dalšími ústavy a univerzitami, kde se podílel zejména na přípravě a úpravě QD vzorků. Karel Melichar spolupracuje i se zahraničními pracovišti, v současné době to je EU SAV v Bratislavě, FTI A. F. Ioffe v Petrohradě či Kyma Scientific v USA.
red
JIŘÍMU NIEDERLEMU
© Zdeněk Tichý, Archiv KNAV
Prof. Jiří Niederle převzal dne 2. září 2009 Čestnou medaili Za zásluhy o Akademii věd České republiky.
Profesor Niederle je vůdčí osobností v realizaci spolupráce českých akademických a vysokoškolských pracovišť s Evropskou laboratoří fyziky částic CERN v Ženevě. Přelom v této spolupráci nastal krátce po politických změnách v roce 1989, kdy se tehdejší ČSFR stala řádnou členskou zemí CERN.
Profesor Niederle měl rozhodující podíl na tom, že se podařilo přesvědčit tehdejší federální vládu, jak je důležité se ucházet o plné členství v CERN, jež přinášelo nejen výhody, ale také finanční závazky ze strany státu. Podařilo se mu získat vysoký respekt našich vládních představitelů, ředitelství CERN a v neposlední řadě i našich fyziků a techniků, pro které se společný evropský výzkumný program CERN stal jasnou badatelskou perspektivou. Proto se prof. Niederlemu povedlo v zainteresovaných ústavech AV ČR a na vysokých školách rychle zorganizovat širokou obec budoucích spolupracovníků na programu CERN a formulovat konkrétní tematický program pro začínající spolupráci. Pro další zajištění koordinace spolupráce na projektu CERN vytvořila vláda Výbor pro spolupráci ČSFR (ČR) s CERN. Profesor Jiří Niederle se stal jeho prvním předsedou, tuto funkci vykonává dodnes.
Působnost prof. Niederleho je vysoce oceňována také v CERN, kde zastával řadu významných funkcí. Od roku 1992 je představitelem ČR v Radě CERN. V letech 1996–1998 byl jejím viceprezidentem. Současná vysoká úroveň fyziky elementárních částic v České republice vděčí za vytvoření potřebných podmínek právě prof. Jiřímu Niederlemu.
red
16.10.2009