Skip to Content

47. pracovní setkání na téma biologie vnitřního ucha (47th Inner Ear Biology Workshop)

V roce 1963 byla založena tradice každoročních pracovních setkání vědců z celého světa, kteří se zabývají výzkumem struktury, funkce a patologických stavů vnitřního ucha. Pracovní setkání se konají na konci letních měsíců vždy v některém evropském městě, jeho renomé však překročilo hranice Evropy a stalo se typicky mezinárodním setkáním. Ve dnech 29. srpna až 1. září se uskuteční poprvé v Praze a zúčastní se jej více než 160 odborníků z celého světa: kromě evropských vědců i čelní představitelé oboru z USA, Japonska, Jižní Korey, Brazílie a Austrálie.

Pracovní setkání organizuje v konferenčních prostorách hotelu Diplomat Ústav experimentální medicíny AV ČR, v.v.i., garantem konference je prof. MUDr. Josef Syka, DrSc., vedoucí oddělení neurofyziologie sluchu v tomto ústavu. Dominantním tématem vědeckých sdělení bude tentokrát vývoj vnitřního ucha a úloha genů při formování vnitřního ucha. Neméně zajímavá sdělení se však budou týkat funkce receptorů jak sluchu, tak rovnováhy – tzv. vláskových buněk, které jsou uloženy ve vnitřním uchu. Ty jsou ohroženy jednak příliš intenzivním hlukem, jednak působením tzv. ototoxických léků. Kromě toho jejich ztráta je hlavní příčinou zhoršování sluchu s věkem, které postihuje se vzrůstající délkou života stále větší část naší populace.

Sdělení, která budou prezentována ve formě 54 přednášek a 67 panelů, se budou proto týkat nejen výsledků pokusů ze základního molekulárně biologického výzkumu, ale také praktických otázek léčení poruch funkce vnitřního ucha například pomocí nanočástic nebo kmenových buněk. Významné informace jsou očekávány od sdělení, jež jsou zaměřena na odhalení mechanismu nejčastější vrozené ztráty sluchu, založené na poruše genu pro bílkovinu connexin 26. V současné době se právě na základě poruchy tohoto genu u nás rodí jedno až dvě neslyšící děti na 1000 novorozenců. Výsledky základního výzkumu vnitřního ucha vedly v minulosti k vývoji epochálního vynálezu, tzv. sluchových neuroprotéz, které dnes umožňují vnímat zvuk a rozumět řeči téměř 200 000 lidem na celém světě.

Podrobnější informace o konferenci jsou na www.biomed.cas.cz/ieb nebo je podá:
prof. MUDr. Josef Syka, DrSc., Ústav experimentální medicíny AV ČR, v. v. i., Vídeňská 1083, Praha 4, tel.: 241 062 689, mobil: 608 837 177.

Tisková konference bude pořádána v průběhu setkání v pondělí dne 30. srpna ve 13:00 hod. v salonku Sofia v 1. patře hotelu Diplomat.

Tiskové konference se zúčastní :
Prof. Jonathan Ashmore, University College, Londýn, Velká Británie
Prof. Brenda Lonsbury-Martin, Loma Linda University, Los Angeles, USA
Prof. Jochen Schacht, University of Michigan, Ann Arbor, USA
Prof. MUDr. Josef Syka, DrSc, Ústav experimentální medicíny AV ČR, Praha
Prof. Hans-Peter Zenner, Tübingen Universität, Tübingen, Německo
-A +A