Kalendář akcí

Dnes < 2010 >  < září > 
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

Akademický bulletin

abicko

projekt BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

Více o projektu

 

Academia 

Z blogů vybíráme

Godot? Snad už konečně přijde

Jiří Chýla, 3. 8. 2010

Biolog Jan Konvalinka: Dnešní vědec je nesmírně mobilní - skoro jako hokejista

Jan Konvalinka, 17. 5. 2010

Proč nečistit Mexický záliv

Jaroslav Petr, 14. 5. 2010

Archiv
Vítejte na stránkách Akademie věd České republiky,

veřejné neuniverzitní výzkumné instituce, kterou tvoří soustava vědeckých pracovišť. Svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb., o Akademii věd České republiky (AV ČR) a dalšími právními předpisy. Výzkum prováděný AV ČR usiluje o rozvoj poznání na mezinárodní úrovni, respektuje však přitom aktuální potřeby české společnosti. Nejvyšším samosprávným orgánem AV ČR je Akademický sněm. Výkonným orgánem AV ČR je Akademická rada v čele s předsedou AV ČR. Jejím stálým poradním orgánem je Vědecká rada, která se zabývá vědní politikou AV ČR. Tyto celoakademické orgány jsou voleny vždy na čtyřleté období.
 

 

Společné představení v Národním divadle

04.09.2010

av-nd

Před 120 lety se zrodila Česká akademie věd a umění jako součást a zásadní předpoklad procesu národní, politické a kulturní emancipace. Blízké propojení věd a umění dlouhodobě vyjadřují také představitelé dnešní Akademie věd ČR a Národního divadla, našich dvou těsně sousedících (jak historicky, významově, tak i svou polohou na pražské Národní třídě) institucí. Múzám bylo na sklonku druhého zářijového dne dopřáno líbat během Offenbachova operního představení Hoffmanovy povídky nejen umělce a vědce obou partnerských institucí. Do hlediště Národního divadla pozvali také představitele naší vlády, členy Poslanecké sněmovny, velvyslance, rektory vysokých škol, zástupce církví a další významné osobnosti. Taková akce by se neobešla bez finanční podpory sponzorů – však i u zrodu České akademie stál významný mecenáš vědy, vzdělání i umění Josef Hlávka. Kéž by jemu podobných osobností bylo i dnes v řadách podnikatelů co nejvíce, stejně jako moudrých vlád a jejich představitelů, kteří si uvědomují, že na kvalitě vzdělání a vědy závisí vytváření nejen materiálního blahobytu, ale i formování kulturních a duchovních hodnot, na jejichž základech lze budovat skutečnou a dlouhodobou prosperitu České republiky.(-HaM-) Zdroj: Akademický bulletin; Foto: Stanislava Kyselová

Cena Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97

31.8.2010

/servis/ssc/oat/sys/galerie-obrazky/teorie-nevzdelanosti.jpg

Rakouský filozof a esejista, profesor Vídeňské univerzity Konrad Paul Liessmann, který vydal v Nakladatelství Academia knihu Teorie nevzdělanosti a jehož další knihu Academia připravuje k vydání, převezme osobně v Praze 5. října 2010 v Pražské křižovatce Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Kniha vyšla v Rakousku 2006 a v České republice od roku 2008 v několika dotiscích. Cena je každoročně předávána v den narozenin Václava Havla.

Chemičtí inženýři z celého světa v Praze

27.8.2010

Ve dnech 28. srpna až 1. září 2010 se v Praze uskuteční společný 19. Mezinárodní kongres chemického a procesního inženýrství CHISA a 7. Evropský kongres chemického inženýrství ECCE-7. Kongresy pořádá Česká společnost chemického inženýrství v úzké spolupráci s Ústavem chemických procesů AV ČR, v. v. i., Inženýrskou akademií ČR a pod záštitou předsedy AV ČR.

Tisková zpráva: Slavnostní zahájení provozu Kulturně-literárního centra Academia Ostrava

25.8.2010

Dne 1. září 2010 v 17 hodin se koná slavnostní zahájení provozu Kulturně-literárního centra Academia Ostrava, které se jistě stane důstojným nástupcem Knihkupectví Academia Ostrava a důležitým kulturním centrem regionu.

Vědci oznámí výsledky pokusů v obřím urychlovači LHC

23.7.2010

Výsledky pokusů ve velkém částicovém urychlovači, které byly zahájeny koncem března, zveřejní Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) na vědecké konferenci, která dnes začíná v Paříži. Zpráva obsahuje videozáznnam rozhovoru s prof. Jiřím Chýlou z AV ČR.

Čím nahradit ropu? Možná pomohou řasy

22.7.2010

V článku o vývoji alternativních zdrojů energie je citován doc. Jiří Masojídek z Mikrobiologického ústavu AV ČR v Třeboni. Některé řasy mají podle něj ve srovnání s rostlinami na polích o řád vyšší účinnost přeměny sluneční energie a oxidu uhličitého v biomasu. Prof. Václav Tesař z Ústavu termomechaniky AV ČR je členem mezinárodního výzkumného týmu, který loni získal ocenění Sdružení chemických inženýrů za nejlepší vědeckou publikaci v oboru.

Miliardám na vědu schází budoucnost

22.7.2010

Budoucnost českých vědecko-výzkumných center, které EU podpoří 28 mld. korun, je nejistá. I když většina žádostí zatím není definitivně schválena, odborníci už nyní diskutují, jak budou projekty pokračovat. Jak uvedl předseda AV ČR Jiří Drahoš, udržitelností projektů se nikdo příliš nezabývá. Vzhledem k situaci ve veřejných financích je rozpočet na vědu a výzkum zmrazen. Pokud se nenavýší, mohou některé projekty postupem času zmizet.

archiv aktualit

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast