Aktuality

Hlavní stránka » Úvodní stránka »

Vědci v exilu

Mezinárodní pracovní seminář, který organizuje Kabinet dějin vědy Ústavu pro soudobé dějiny a Masarykův ústav a Archiv AV ČR 26. října 2010. Více viz pozvánku.

Výstava Volný čas v komunistickém Československu

Vernisáž se koná 13.9. od 17 hodin ve výstavním sále Akademie věd na Národní. Více viz pozvánku. Výstava bude ukončena 13.10. Webová prezentace výstavy zde.


Úspěšně skončil 16. IOHA kongres v Praze

Ve dnech 7.-11. 7. 2010 úspěšmě proběhl 16. kongres International Oral History Association (IOHA) v Praze, kterého se zúčastnilo více než 500 delegátů z 57 zemí všech kontinentů. V jeho průběhu byl mj. Miroslav Vaněk zvolen pro léta 2010-2012 prezidentem IOHA. Více informací zde.


Putovní výstava „Nehodné žití“/„Lebensunwert“/“Not Worth Living“ v Památníku Lidice

Po prezentaci v Památníku Terezín-Muzeu ghetta a Památníku Pirna Sonnenstein (Německo) byla 29. července 2010 zahájena putovní výstava k problematice nacistické „eutanázie“ nazvaná „Nehodné žití“/„Lebensunwert“/“Not Worth Living“ rovněž v Památníku Lidice.

Ve třech jazykových mutacích (české, německé a anglické) přibližuje výstava širší veřejnosti výsledky společného česko-rakousko-německého výzkumného projektu k problematice nacistické „eutanázie“ v českých zemích v letech 1939–45, na němž se podílel ÚSD AV ČR v.v.i./Kabinet pro dějiny vědy, Památník Zámek Hartheim (Rakousko), Památník Pirna-Sonnenstein (Německo) a Památník Terezín. Na celkem 16 panelech je přiblížena geneze prvního masově likvidačního programu nacistického režimu, jeho jednotlivé fáze i dopad na pacienty léčebných a ošetřovatelských ústavu v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Výstava je doplněna audiovizuálními projekcemi.

Výstavu lze navštívit od 29. července do 15. října 2010 ve výstavní síni Pod Tribunou muzea Památníku Lidice. Výstava je přístupná bez vstupného po otevírací dobu hlavní expozice.

Pozvánka ve formátu pdf.


Publikace / právě vyšlo

  
Byl to jenom rock´n ´roll? Hudební alternativa v komunistickém Československu 1956–1989
  
Soudobé dějiny 1–2/2010
  
Opozice a společnost po roce 1948
  
„Podzemní univerzita“ pražských bohemistů. Ukázka paralelní kultury v „normalizovaném“ Československu

 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu

Obrazové aktuality




Prezentace publikace "Občanská odvaha vstupuje do politiky1989/90 Občanské fórum v Chebu a Nové fórum v Plavně" byla představena dne 12. listopadu 2009 v Krajském muzeu Karlovarského kraje v Chebu

více...