Calendar

Today < 2010 >  < October > 
Mo Tu We Th Fr Sa Su
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Movies from world of sciences

videoprezentace-blok-bgd.jpg

Academic bulletin

abicko

BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

More about BIOCEV project

 

RSS  

Jaké bude počasí v letošním podzimu a zimě?

Správná odpověď je ta, že to nikdo pořádně neví a že i ty nejlepší dlouhodobé předpovědi mají úspěšnost kolem 66 %. Nicméně určité indikátory klimatických trendů přeci jen existují. Je to především vývoj počasí v uplynulých měsících, klimatické modely a pak celá řada měření povrchové teploty oceánů, kde se jedná nejenom o průměrné teploty, ale hlavně o rozdíly mezi oblastmi, protože ty ovlivňují směry větrů.

 

Co můžeme říct poměrně přesně? Je nepravděpodobné, že by tato zima – jak bylo médii ohlášeno – byla ta nejchladnější za posledních tisíc let. V prvním tisíciletí byly pravděpodobně nejchladnější zimy  v letech 535–538, kdy nízké teploty byly způsobené výbuchem velké sopky – v tomto případě nejspíš indonézského vulkánu Rabaul. Nejchladnější zimy tohoto tisíciletí spadají do některých studených období malé doby ledové a souvisí buď s celkovou cirkulací, nebo sopečnými výbuchy. Oceánské proudění spíš ovlivňuje teploty v měřítku několika desetiletí.
 
Pokud se podíváme na předpovědi amerických, anglických a německých agentur, tak žádná z nich nesahá dál než do ledna, tedy tři až čtyři měsíce dopředu. Předpovědi mají tyto shodné rysy:
  1. Bude panovat poměrně velký rozdíl mezi severnějšími a jižnějšími oblastmi. Severní mají být víc studené a jižní naopak o něco teplejší vůči normálu. Česká republika však leží právě v tom širokém rozhraní mezi pásmem, které je „teplejší než obvykle“, a pásmem, jež je „studenější než obvykle“, takže počasí u nás bude záviset na tom, kde se ustálí vliv studené arktické oscilace.      
  2. Většina předpovědí zmiňuje chladnější počátek podzimu, nevyrovnaný konec podzimu a celkově chladnější zimy, jež mohou být v lednu až skoro 2 °C pod dlouhodobým normálem. Srážky se očekávají buď v normálu, nebo mírně nad normálem, což však nevylučuje možnost lokálních povodní. Neměly by však být četné.
  3. Větším problémem než voda a teplota může být silný vítr, který má být i díky nevyrovnanému chodu častější než v jiných letech.
Pokud se na nejisté budoucí počasí podíváme pod zorným úhlem posledních měsíců, očekával bych situaci, jakou již dobře známe – střídání anomálně teplých  a anomálně studených období trvajících pár týdnů, ale s tendencí k nižším teplotám. V této souvislosti mě nejvíc zaujala zpráva z Los Angeles, kde v tomto roce sice naměřili nejvyšší teplotu od počátku instrumentálních měření, ale v druhém nejchladnějším létě. Něco podobného, ale v mírnějším vydání bych čekal i u nás. Neměli bychom si však nechat ujít meteorologickou estetiku. V málokterém roce bylo takové množství nádherných mraků nezvyklých barev a efektních barev oblohy jako letos.
 
Václav Cílek, Geologický ústav AV ČR
 

8 Oct 2010

Search

All intranet Current section