Academia 

Video for Media

Photos for Media

RSS  

Introduction of ASCR

BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

More about BIOCEV project

Open Science

otevrena.jpg

Calendar

Today < 2010 >  < October > 
Mo Tu We Th Fr Sa Su
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

V Jizerkách bude v sobotu Astronomický den

Stóg Izerski na polské straně Jizerských hor přivítá v sobotu 18. září laické i profesionální milovníky hvězdné oblohy na 2. astronomickém dni, který se koná v tzv. oblasti tmavé oblohy. Na programu jsou přednášky a pozorování vesmírných objektů astronomickými dalekohledy.

 

“Rodinné“ astronomické odpoledne bude zahájeno v 16 hodin pozorováním slunce. Návštěvníci budou očekáváni v horní stanici lanové dráhy na Stógu Izerskim, kam je možné se dostat pěšky či na kole z obce Świeradów-Zdrój, vzdálené asi 5 km, nebo lanovkou, která bude po celou dobu v provozu. Vstup bude pro všechny zdarma. Posledním bodem akce, po přednáškách, přibližně od 20 do 22 hodin, má být pozorování noční oblohy astronomickými dalekohledy. Pro případ, že bude zataženo, mají pořadatelé na tuto dobu připraven náhradní program – konzultace v oblasti amatérské astrofotografie.

 

Přednášet se bude v polštině a v češtině

 

Setkání je společným česko-polským projektem – jeho organizátory jsou: Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Astronomický ústav Akademie věd ČR, Česká astronomická společnost, Klub astronomů Liberecka, Kolej Gondolowa Świeradów--Zdrój a Leśny Kompleks Promocyjny „Sudety Zachodnie”. Na programu jsou následující dvě přednášky v češtině a tři přednášky v polštině:

  • v 16.00 Izerski Park Ciemnego Nieba (dr. Sylwester Kołomański),
  • v 16.45 Jizerská oblast tmavé oblohy (Mgr. Martin Gembec),
  • v 17.30 O tmavém jizerskohorském nebi a co na něm lze pozorovat (Mgr. Martin Gembec),
  • v 18.00 Układ Słoneczny w Górach Izerskich (dr. Tomasz Mrozek),
  • v 18.45 Od piasku do lunety (Mgr. Grzegorz Żakowicz).

 

K vidění bude mimo jiné „čistá“ tma

 

Ne náhodou byl pro Astronomický den zvolen právě Stóg Izerski. Nachází se totiž v tzv. oblasti tmavé oblohy, tedy v jakési chráněné rezervaci tmy, která dosud není „znečištěna“ umělým osvětlením. Díky tomu je mimořádně vhodná pro astronomická pozorování. Podobné oblasti existují jen na několika málo místech světa. Jizerská oblast, která byla vyhlášena jako první v Evropě, zaujímá plochu o rozloze 75 km2 a rozkládá se na území České republiky a Polska.

 

 

16 Sep 2010

The Academy of Sciences of the Czech rebublic - For media

Search

All intranet Current section