veřejné neuniverzitní výzkumné instituce, kterou tvoří soustava vědeckých pracovišť. Svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb., o Akademii věd České republiky (AV ČR) a dalšími právními předpisy. Výzkum prováděný AV ČR usiluje o rozvoj poznání na mezinárodní úrovni, respektuje však přitom aktuální potřeby české společnosti. Nejvyšším samosprávným orgánem AV ČR je Akademický sněm. Výkonným orgánem AV ČR je Akademická rada v čele s předsedou AV ČR. Jejím stálým poradním orgánem je Vědecká rada, která se zabývá vědní politikou AV ČR. Tyto celoakademické orgány jsou voleny vždy na čtyřleté období.
Cena VIZE 97 pro rakouského filosofa Konrada Paula Liessmanna
5.10.2010
Letošní Cenu VIZE 97, kterou každoročně 5. října – v den narozenin Václava Havla – předává Nadace Dagmar a Václava Havlových, převzal profesor Vídeňské univerzity Konrad Paul Liessmann. Kritika současného vzdělávání a autora akademické filipiky Teorie nevzdělanosti. Omyly společnosti vědění hostily v březnu 2010 Akademie věd ČR a Univerzita Karlova. Konrad Paul Liessmann je profesorem na Institutu filozofie Vídeňské univerzity a působí také jako esejista, literární kritik a novinář zejména v oblasti umění. Ve své knize z roku 2006 kritizuje současný stav evropského vzdělání a vědy a velmi skeptický je především k reformě evropského terciárního vzdělávání, kterou nastartoval tzv. Boloňský proces. Jedním z nejvíce kritizovaných bodů je požadavek mobility vědců; argumentuje příkladem Immanuela Kanta: téměř vůbec neopustil Královec a deset let po jmenování profesorem nic nepublikoval. Pohledem dnešního bodového systému (jak jej uplatňuje Rada pro výzkum, vývoj a inovace) by svou kariéru vědce zřejmě „daleko nedotáhl“. Zdroj: Akademický bulletin
Jaké bude počasí v letošním podzimu a zimě?
8.10.2010
Správná odpověď je ta, že to nikdo pořádně neví a že i ty nejlepší dlouhodobé předpovědi mají úspěšnost kolem 66 %. Nicméně určité indikátory klimatických trendů přeci jen existují. Je to především vývoj počasí v uplynulých měsících, klimatické modely a pak celá řada měření povrchové teploty oceánů, kde se jedná nejenom o průměrné teploty, ale hlavně o rozdíly mezi oblastmi, protože ty ovlivňují směry větrů.
Astronomie zažívá objevy neustále – i díky českým vědcům
1.10.2010
Vědci z Astronomického ústavu Akademie věd se nedávno zúčastnili unikátního celosvětově koordinovaného sledování mimořádného vesmírného úkazu, které zorganizovalo oddělení pro výzkum vesmíru Výzkumné laboratoře Amerického námořnictva.
Svatý Václave, pros za nás dál
24.9.2010
Je tomu už deset let, co bylo 28. září oficiálně uznáno za státní svátek – Den české státnosti. Sv. Václav se v tomto období zcela oprávněně dostává do centra pozornosti národa a stává se ústředním tématem oslav. Akademie věd k této příležitosti přináší pohled historika. O postřehy týkající se proměn kultu sv. Václava a svatováclavské tradice se s námi podělil doc. Mgr. Jaroslav Šebek, Ph.D., z Historického ústavu.
Výsledky auditu Ministerstva financí ve Středisku společných činností Akademie věd
21.9.2010
V bodě 7 ve Stanovisku Rady pro výzkum, vývoj a inovace k „Návrhu zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2011“ (výdaje na výzkum, vývoj a inovace na rok 2011 s výhledem na léta 2012 a 2013) ze dne 17. 9. 2010 je uvedeno, že nejsou známy výsledky auditu kapitoly AV ČR provedeného Ministerstvem financí v letošním roce. Akademie věd k tomu přináší následující vyjádření:
Stanovisko Akademie věd ČR k přípravě rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace na rok 2011 s výhledem na léta 2012 a 2013
20.9.2010
Kritika Stanoviska RVVI k návrhu zákona o státním rozpočtu ČR (pdf)
Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace se na svém mimořádném zasedání 17. září 2010 zabývala návrhem výdajů státního rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace na léta 2011-2013, který vládě předložilo Ministerstvo financí.
Vědci jsou připraveni pomáhat proti povodním, říká předseda Akademie Jiří Drahoš
14.9.2010
Po ničivých záplavách na Liberecku zmínil předseda vlády Petr Nečas, že by rád ustanovil „ protipovodňový NERV", tedy jakousi obdobu Národní ekonomické rady vlády, ovšem v tomto případě by to byla skupina odborníků, kteří by radili, jak by šlo zmírnit škody, které u nás způsobují povodně. Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš zdůrazňuje, že vědci jsou připraveni v tomto poradním útvaru pracovat.