Genderonline


Hledej ve všech článcích
TOPlist
Hlavní stránka Aktuality Projekty Publikace Oddělení Časopis Archiv čísel Rubriky Nabídka rukopisů Redakční rada Recenzní řízení Recenzentky/ti Ke stazeni Odkazy Registrace Kontakt English

Dnešní datum:
06. 11. 2010

Vydáno dne 23. 10. 2010 (34 přečtení)

„Zachraňte Aminu“: Globální spravedlnost pro ženy a interkulturní dialog Zpráva z přednášek profesora Normana Finkelsteina o izraelsko-palestinském konfliktu / Tereza Hendlová[1]
 
 
Ve dnech 22.–23. února 2009 přijel do Prahy přednášet americký politolog Norman Finkelstein, mezinárodně známý kritik izraelské politiky. Do Čech přijel na pozvání sdružení Přátelé Palestiny, které vzniklo během Vánoc 2008, kdy Izrael zahájil operaci Lité olovo: 22denní bombardování pásma Gazy, které si vyžádalo stovky civilních životů, především životů žen a dětí.
 
V českém kontextu byla Finkelsteinova návštěva poměrně specifickou událostí, neboť zde hlasy kritizující izraelskou politiku vůči Palestině nemají větší prostor či tradici. Poslední české vlády podporovaly politiku Izraele, občanské hnutí proti okupaci se teprve začíná ustavovat a sama veřejná diskuse o porušování lidských práv v Palestině ze strany Izraele se odehrává převážně mimo hlavní proud v on-line médiích, jako jsou např. Britské listy nebo Czech Free Press.
 
Norman Finkelstein měl v Praze naplánovaná čtyři vystoupení: „Současný stav izraelsko-palestinského konfliktu“ v Ústavu mezinárodních studií, „Masmédia a okupace Palestiny: obraz a realita“ v Casa Gelmi, účast v panelu „Současná situace a možnosti řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Goldstoneova zpráva OSN ke Gaze“ na Akademii věd ČR a „Právní aspekty izraelsko-palestinského konfliktu“ na Filozofické fakultě UK. Reálně se však uskutečnily jen tři plánované přednášky, neboť panel, který se měl konat na Akademii věd, byl zrušen.
 
V první přednášce v Ústavu mezinárodních studií o současném stavu izraelsko-palestinského konfliktu se profesor Finkelstein soustředil na izraelskou invazi do Gazy (27.12. 2008 – 18. 1. 2009) a její implikace. Zdůraznil, že při této vojenské operaci byla použita neúměrně vysoká vojenská síla proti de facto neexistujícímu nepříteli, což dokládal výpověďmi izraelských vojáků, kteří potvrdili, že útočili v prostoru, v němž se nesetkali s protivníkem, přesto použili masivní palební sílu, včetně palby ilegálního bílého fosforu na území hustě osídlené palestinským civilním obyvatelstvem. Na tomto základě profesor Finkelstein konstatoval, že invazi do Gazy nelze označit termínem “válka,“ neboť ta předpokládá boj minimálně dvou soupeřících stran, ale je nutné ji označit za masakr, neboť evidence podaná zúčastněnými vojáky a mezinárodními organizacemi (viz např. Goldstoneova zpráva OSN) dokládá, že v Gaze došlo k jednostrannému útoku izraelských sil na palestinské civilní obyvatelstvo, při němž byly spáchány válečné zločiny. Podle Goldstoneovy zprávy OSN, kterou Finkelstein citoval, byla invaze do Gazy „záměrně nepřiměřeným útokem určeným k tomu, aby potrestal, pokořil a terorizoval civilní obyvatelstvo.“
 
Ve své druhé přednášce v kulturně-společenském centru Casa Gelmi se profesor Finkelstein věnoval obrazu izraelsko-palestinského konfliktu v mezinárodních médiích. Konstatoval, že média hlavního proudu konstruují izraelsko-palestinský konflikt jako “komplikovaný“ a “kontroverzní,“ přičemž minimum prostoru je v nich věnováno podstatě tohoto konfliktu z hlediska mezinárodního práva a jeho implikací, které vnášejí do debat o konfliktu fakta, v jejichž světle se stává poměrně nekomplikovaným a nekontroverzním.
 
Jak konstatoval N. Finkelstein, na základě mezinárodního práva je nelegální získat území válečnou cestou a obyvatelstvo uprchlé z území v důsledku konfliktu má právo se vrátit zpět do své země. Z tohoto hlediska jsou palestinská území zabraná po roce 1967 území nikoliv izraelská, ale Izraelem okupovaná a zabraňování palestinským uprchlíkům v návratu do jejich původních domovů je v rozporu s mezinárodním právem.
 
Podobně je z hlediska mezinárodního práva ilegální transportovat obyvatelstvo okupační země na okupovaná území. Izraelské osady vybudované na palestinských územích na Západním břehu Jordánu jsou proto ilegální, stejně jako je ilegální zeď, kterou na nich Izrael staví (zdi mohou státy ve shodě s mezinárodním právem stavět jen na svém právoplatném území), a o tomto faktu panuje shoda i v rámci mezinárodní komunity. Jak zdůraznil N. Finkelstein, Valné shromáždění OSN od roku 1967 pravidelně hlasuje o rezoluci 242 „Peaceful Settlement of Palestine Question,“ která požaduje po Izraeli, aby se stáhnul z okupovaných území v Palestině, a tato rezoluce je podporovaná většinou států mezinárodní komunity, včetně ČR.
 
Podle Normana Finkelsteina ale ilegální povaha izraelské okupace Palestiny jako zdroj izraelsko-palestinského konfliktu není reflektována médii hlavního proudu, jejichž konstrukce obrazu konfliktu je tendenční, neboť selhává při reflexi jeho podstaty, kterou je porušování mezinárodního práva v Palestině a lidských práv jejího obyvatelstva ze strany Státu Izrael.
 
Ve třetí přednášce, která se uskutečnila na Filozofické fakultě UK, se Norman Finkelstein ještě jednou vrátil k právním aspektům izraelsko-palestinského konfliktu a detailněji prezentoval styčné body mezinárodního práva, na jejichž základě je okupace Palestiny Izraelem ilegální, a detailněji rozebral historii postojů mezinárodní komunity v tomto ohledu.
 
Jak na závěr profesor zdůraznil, potíže s řešením izraelsko-palestinského konfliktu nespočívají v problému s interpretací konfliktu z hlediska mezinárodního práva, ale v nedostatku politické vůle prosazovat implementaci mezinárodního práva do praxe.
 
Jako ilustrace o nedostatku politické vůle k vyslyšení hlasu svědčícího o porušování mezinárodního práva v Palestině ze strany Státu Izrael posloužil postup vedení Akademie věd ČR, které na vnější nátlak zrušilo panel spolupořádaný Centrem globálních studií „Současná situace a možnosti řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Goldstoneova zpráva OSN ke Gaze“, na kterém měl Norman Finkelstein vystoupit spolu se zástupcem OSN Michalem Brožou a bývalým prezidentem Valného shromáždění OSN Janem Kavanem.
 
Vedení AV ČR vydalo prohlášení, ve kterém zdůvodnilo zrušení semináře tím, že: „seminář organizovaný Centrem globálních studií představuje pouze jeden z existujících úhlů pohledu na izraelsko-palestinský konflikt.“ Jak dále stojí v prohlášení: „Vedení Akademie věd ČR vychází ze skutečnosti, že v interpretaci izraelsko-palestinského konfliktu je nezbytné dávat příležitost k uplatnění stanovisek všech stran, což se v tomto případě nestalo. Akademie věd ČR jako programově apolitická instituce se s jednostranným zaměřením tohoto semináře neztotožňuje, nepodílí se ani na jeho přípravě, ani na výběru referujících účastníků.“
 
Sdružení Přátelé Palestiny, které panel spolupořádalo spolu s Centrem globálních studií, reagovalo na postup vedení Akademie věd prohlášením adresovaným předsedovi AV ČR, profesoru Drahošovi. V něm konstatovalo: „Argument o nevyváženosti semináře [...] považujeme za zcela nepochopitelný. Profesor Finkelstein, politolog a expert na blízkovýchodní problematiku, opírá svou expertizu o rezoluce OSN, rozsudky Mezinárodního soudního dvora OSN v Haagu, a o zprávy a analýzy mezinárodních lidskoprávních organizací, jako jsou Amnesty International nebo Human Rights Watch. Vedle něj navíc měly být představeny pozice OSN k dané problematice, a to prostřednictvím jednoho bývalého a jednoho současného představitele této mezinárodní organizace, která reprezentuje 192 států světa.“
 
Dvoudenní přednáškové pásmo profesora Finkelsteina v Praze tak nejen poukázalo na hluboké politické aspekty izraelsko-palestinského konfliktu, ale vzhledem k vnějším tlakům na cenzuru přednášek v důsledku také posloužilo jako upozornění na politická omezení akademických svobod, které nejsou v rámci ustavených akademických (mocenských) struktur autority garantovány, ale je třeba je kontinuálně prosazovat a bránit.


[1] Autorka participovala na pořádání přednášek profesora Normana Finkelsteina. Je členskou sdružení Přátelé Palestiny. V srpnu 2009 pracovala jako mezinárodní dobrovolnice v  uprchlickém táboře Askar u města Nablus na okupovaných palestinských územích na Západním břehu Jordánu.

Celý článek | Autor: Redakce | Informační e-mail Vytisknout článek