Byl to jenom rock´n ´roll? Hudební alternativa v komunistickém Československu 1956–1989

Hlavní stránka » Publikace » Právě vyšlo » Byl to jenom rock´n ´roll? Hudební alternativa v komunistickém Československu 1956–1989 »

vanek_rock

Miroslav VANĚK : Byl to jenom rock´n ´roll? Hudební alternativa v komunistickém Československu 1956–1989. Praha, Academia 2010 (ISBN 978-80-200-1870-0). 604 stran

Kniha je jedním z hlavních publikačních výstupů grantového projektu „Společenské a politické aspekty existence a rozvoje nezávislých hudebních žánrů a trendů v České republice od 60. let do roku 1989 (GA AV ČR 2006–2009). Publikace na rozdíl od dosavadních spíše muzikologických, sociologických či vzpomínkově laděných prací přináší poprvé pohled na rockovou hudbu z historické perspektivy. Kniha je zpracována na základě široké palety pramenů, od archivních materiálů centrální i regionální provenience, přes analýzy dobového tisku a periodik až po rozhovory s dobovými aktéry zpracovanými metodou orální historie. Autor si všímá, jak populární hudba jakožto mezinárodní fenomén ovlivnila téměř tři generace československé společnosti. Mapuje s nezbytnými teoretickými a zahraničními přesahy vývoj rockové hudby u nás od „příchodu rock´n´rollu“ v roce 1956 až do pádu komunistického režimu v roce 1989. Autor se snaží čtenáře seznámit se všemi snahami autoritativního režimu o likvidaci této tzv. „buržoazní a úpadkové“ hudby, která měla podle bývalých komunistických autorit nebezpečný potenciál „ideologické diverze“ ovlivňující mládež v celém bývalém východním bloku. Zároveň se snaží poukázat i na universální a fakticky nadčasový ráz tohoto svérázného společenského a generačního fenoménu (a od něj odvozeného svobodomyslného životního stylu a postojů), který se mj. z těchto důvodů dostával do periodicky se opakujících střetů s nejrůznějšími vládnoucími směry a ideologizujícími proudy a to bez ohledu na konkrétní dobu či zemi.


 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu

Obrazové aktuality

Ředitel ÚSD Oldřich Tůma zahajuje jednání dne 20. listopadu. Na snímku též účastníci prvního panelu nazvaného „The Struggle for East-Central Europe as a Primary Cause of the Cold War?“ Zleva Michael Hopkins, předsedající Benjamin Frommer, Vít Smetana, László Borhi a Rolf Steininger.
Premiér Jan Fischer uděluje Pamětní medaili Karla Kramáře prof. Marku Kramerovi.
Premiér gratuluje k ocenění řediteli National Security Archive Thomasi Blantonovi, dále zprava ocenění prof. Alex Pravda (Oxford University), prof. Mark Kramer (Harvard University), prof. Vilém Prečan (Československé dokumentační středisko), prof. William Taubman (Amherst College) a Michael Dockrill – manžel prof. Saki Dockrill oceněné in memoriam.

Mezinárodní konference o úloze středovýchodní Evropy ve studené válce. (19.-21. listopadu 2009 )

více...