Academia 

Video pro média

 

Get the Flash Player to see this player.

 

 



Putovní výstava „Věda na vaší straně“ se představuje již potřetí. Tentokrát v Českých Budějovicích

Další videa

OAT audiovizualni studio

Foto pro média

Videovizitka AV ČR

projekt BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

Více o projektu

Otevřená věda

otevrena.jpg

Kalendář akcí

Dnes < 2010 >  < listopad > 
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Vybrané zprávy

Václav Pačes: Naši vědci už odcházejí za hranice

V pořadu Interview ČT24 Václav Pačes uvedl: "Na vědu a výzkum se rozpočet nekrátí. Krátí se specificky Akademii na základě naprosto skandálních kritérií. Akademie věd je naopak připravena se v této době vzdát peněz. Jsme v ekonomické recesi, máme tady povodně. To jsou samozřejmě priority, kam musí peníze přijít. Nám nejde o to, abychom si navyšovali rozpočet nebo aby se nám peníze nebraly."

více zde

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu požaduje zachování institucionální podpory Akademie věd na úrovni roku 2009

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu doporučuje Poslanecké sněmovně ČR požádat vládu ČR o zachování institucionální podpory Akademie věd ČR ve výhledu rozpočtu na rok 2011 - 2012 na úrovni roku 2009.

více zde

Jiří Rákosník: Jak „umleli“ návrh rozpočtu na výzkum a vývoj

Opravdu se neděje nic dramatického? Stovky vědců, kteří v důsledku institucionálního podfinancování odejdou z pracovišť Akademie věd, nenajdou práci na vysokých školách. Uplatní se snad v průmyslu, který hlasitě žádá státní podporu místo aby investoval do výzkumu? Proč tedy podniky nevytvoří pracovní místa pro výzkumníky a nenabídnou jim lepší podmínky, aby k nim přešli a pracovali podle jejich požadavků?

více zde

Profesor Drahoš k problematice rozpočtu na vědu a výzkum – komentář

V době, kdy se neustále hovoří o efektivitě vědy a výzkumu, navrhuje vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace premiérovi, aby prosazoval stejný přístup ke všem výzkumným institucím a prosadil ve vládě „demokratickou“, tedy plošnou redukci rozpočtu na vědu. Plošné snižování se logicky nelíbí Akademii věd.

 

V době, kdy se neustále hovoří o efektivitě vědy a výzkumu, navrhuje vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace premiérovi, aby prosazoval stejný přístup ke všem výzkumným institucím a prosadil ve vládě „demokratickou“, tedy plošnou redukci rozpočtu na vědu. Určitě nejsme všichni stejně úspěšní, to platí v životě, stejně jako ve vědě. Nedávné mezinárodní hodnocení vědeckých institucí, tzv. „SCImago Institutions Ranking: 2009 World Report“, roztřídilo více než 2000 hodnocených institucí celého světa do pomyslného žebříčku kvality. V něm se do první stovky těsně vešla Akademie věd (99. místo), na začátku třetí stovky je Univerzita Karlova (203. místo) a pak dlouho nic – až na 758. místě je naše další univerzita, konkrétně Masarykova. Řada našich dalších výzkumných institucí se do žebříčku vůbec nevešla – to jim ale nebrání říkat, že správné je mít na všechny stejný metr, a když se musí ubrat, pak prý všem stejným procentem.
 
Věc má ještě další háček – když někomu nejprve výrazně navýšíme rozpočet a pak plošně ubereme pár procent, proč by vlastně protestoval? V této situaci je např. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které mimochodem investuje peníze i do projektů typu "Pasivní detekce a lokalizace člověka za překážkou" (projekt MPO č. FI–IM/015), jehož absurdní výsledky nedávno (30. srpna) zpopularizoval pořad „ Reportéři ČT“. V tomto konkrétním případě, k němuž se ministerstvo stále odmítá vyjadřovat, jde ale o „pouhých“ 29 mil. Kč z peněz daňových poplatníků, to přece stát hravě unese!
 
Plošné snižování se logicky nelíbí Akademii věd: na rozdíl od MPO jí totiž nejenže nikdo velkoryse nepřidal, ale naopak přišla letos o půlmiliardu korun v důsledku nesmyslných návrhů bývalé vládní Rady – že by trest za onu mezinárodní úspěšnost? Navíc, Akademie věd je institucí, která dlouhodobě vykazuje nejvyšší produktivitu ve výzkumných výsledcích na vědeckého pracovníka v rámci celé ČR. Zmíněná plošná redukce by znamenala pokles rozpočtu AV o více než 1,1 miliardy korun oproti roku 2009. 
 
Je zajímavé, že ani současná vládní Rada na argumenty Akademie věd neslyší a překvapivě rychle zapomíná i na masivní kritiku Rady bývalé. Vědcům z AV nezbývá než urychleně přijít se zaručeným prostředkem na zlepšení sluchu i paměti. Je tady ale jeden problém – do středečního jednání vlády o rozpočtu by to nestihl ani prof. Antonín Holý. 
 
Jiří Drahoš

20.9.2010

Akademie věd ČR - Pro média

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast