Academia 

Video pro média

 

Get the Flash Player to see this player.

 

 



Putovní výstava „Věda na vaší straně“ se představuje již potřetí. Tentokrát v Českých Budějovicích

Další videa

OAT audiovizualni studio

Foto pro média

Videovizitka AV ČR

projekt BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

Více o projektu

Otevřená věda

otevrena.jpg

Kalendář akcí

Dnes < 2010 >  < listopad > 
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Vybrané zprávy

Václav Pačes: Naši vědci už odcházejí za hranice

V pořadu Interview ČT24 Václav Pačes uvedl: "Na vědu a výzkum se rozpočet nekrátí. Krátí se specificky Akademii na základě naprosto skandálních kritérií. Akademie věd je naopak připravena se v této době vzdát peněz. Jsme v ekonomické recesi, máme tady povodně. To jsou samozřejmě priority, kam musí peníze přijít. Nám nejde o to, abychom si navyšovali rozpočet nebo aby se nám peníze nebraly."

více zde

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu požaduje zachování institucionální podpory Akademie věd na úrovni roku 2009

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu doporučuje Poslanecké sněmovně ČR požádat vládu ČR o zachování institucionální podpory Akademie věd ČR ve výhledu rozpočtu na rok 2011 - 2012 na úrovni roku 2009.

více zde

Jiří Rákosník: Jak „umleli“ návrh rozpočtu na výzkum a vývoj

Opravdu se neděje nic dramatického? Stovky vědců, kteří v důsledku institucionálního podfinancování odejdou z pracovišť Akademie věd, nenajdou práci na vysokých školách. Uplatní se snad v průmyslu, který hlasitě žádá státní podporu místo aby investoval do výzkumu? Proč tedy podniky nevytvoří pracovní místa pro výzkumníky a nenabídnou jim lepší podmínky, aby k nim přešli a pracovali podle jejich požadavků?

více zde

Astronomie zažívá objevy neustále – i díky českým vědcům

Vědci z Astronomického ústavu Akademie věd se nedávno zúčastnili unikátního celosvětově koordinovaného sledování mimořádného vesmírného úkazu, které zorganizovalo oddělení pro výzkum vesmíru Výzkumné laboratoře Amerického námořnictva.

 

Šlo o neočekávaný výbuch známé symbiotické (interagující s další hvězdou) proměnné hvězdy V407 Cygni, objevené už v roce 1936, který se projevil intenzivním gama zářením v pásmu nad 100 MeV. Objev takto silného gama záření u objektu typu nova byl pro vědce velkým překvapením, neboť až do této doby se domnívali, že při explozi novy nebo novám podobných objektů se může objevit gama záření s energií maximálně 1 MeV.
 
„To byla skutečná bomba,“ řekl o zjištěném záření gama Pavel Koubský z Astronomického ústavu Akademie věd. „Až dosud bylo známo, že gama záření přichází ze supernov, aktivních galaktických jader, pulsarů a kvasarů. Od března tohoto roku ale víme, že zdrojem gama záření mohou být i novy a jim podobné objekty. Je to výzva pro astrofyziky, aby vysvětlili, proč i novy mohou být zdrojem velmi energetického záření v oboru gama.“
 
Novu objevili v první polovině března 2010 japonští astronomové-amatéři K. Nishiyama, F.Kabashima, T. Kojima, K. Sakaniwa a A. Tago v souhvězdí Labutě. Když teleskop LAT na palubě družice Fermi zjistil, že se vzplanutí V407 Cyg projevilo i silným zářením gama, astronomové si ihned uvědomili závažnost objevu. Teddy Cheung z oddělení pro výzkum vesmíru Výzkumné laboratoře Amerického námořnictva zorganizoval celosvětovou kampaň na pozorováni V407 Cygni, do něhož byla zapojena družice Swift, radioteleskopy v Německu, ve Spojených státech a ve Francii a samozřejmě i pozemní optické dalekohledy vybavené fotometry a spektrografy.
 
Do pozorování se zapojilo také stelární oddělení Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Pomocí dvoumetrového dalekohledu v Ondřejově pořídili čeští vědci Pavel Koubský, Miroslav Šlechta, Viktor Votruba a Jan Sloup na konci března první spektrum V407 Cyg a poté pokračovali ve sledování objektu. Výsledky práce celého mezinárodního týmu byly zveřejněny v polovině srpna v prestižním americkém časopise Science [Science 329, No. 5993, pp. 817 821(2010)].
     

29.9.2010

Akademie věd ČR - Pro média

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast