Academia 

Video pro média

 

Get the Flash Player to see this player.

 

 



Putovní výstava „Věda na vaší straně“ se představuje již potřetí. Tentokrát v Českých Budějovicích

Další videa

OAT audiovizualni studio

Foto pro média

Videovizitka AV ČR

projekt BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

Více o projektu

Otevřená věda

otevrena.jpg

Kalendář akcí

Dnes < 2010 >  < listopad > 
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Vybrané zprávy

Václav Pačes: Naši vědci už odcházejí za hranice

V pořadu Interview ČT24 Václav Pačes uvedl: "Na vědu a výzkum se rozpočet nekrátí. Krátí se specificky Akademii na základě naprosto skandálních kritérií. Akademie věd je naopak připravena se v této době vzdát peněz. Jsme v ekonomické recesi, máme tady povodně. To jsou samozřejmě priority, kam musí peníze přijít. Nám nejde o to, abychom si navyšovali rozpočet nebo aby se nám peníze nebraly."

více zde

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu požaduje zachování institucionální podpory Akademie věd na úrovni roku 2009

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu doporučuje Poslanecké sněmovně ČR požádat vládu ČR o zachování institucionální podpory Akademie věd ČR ve výhledu rozpočtu na rok 2011 - 2012 na úrovni roku 2009.

více zde

Jiří Rákosník: Jak „umleli“ návrh rozpočtu na výzkum a vývoj

Opravdu se neděje nic dramatického? Stovky vědců, kteří v důsledku institucionálního podfinancování odejdou z pracovišť Akademie věd, nenajdou práci na vysokých školách. Uplatní se snad v průmyslu, který hlasitě žádá státní podporu místo aby investoval do výzkumu? Proč tedy podniky nevytvoří pracovní místa pro výzkumníky a nenabídnou jim lepší podmínky, aby k nim přešli a pracovali podle jejich požadavků?

více zde

Odborníci z celé Evropy spolupracují na vytvoření Evropské digitální matematické knihovny – EuDML

Cílem projektu EuDML je vytvořit mezinárodní síť propojující různé veřejné i podnikatelské zdroje odborných matematických textů, které jsou k dispozici v Evropě, jako jsou národní a místní digitální knihovny nebo vydavatelské a institucionální archivy, a umožnit k nim volný přístup prostřednictvím internetu. Projekt bude prezentován veřejnosti na workshopu, který pořádá Matematický ústav Akademie věd v pátek 15. 10. 2010 od 9 hodin v budově ústavu v Praze 1, Žitná 25. Zástupcům médií se budou účastníci věnovat o polední přestávce, tj. v době od 12:30 do 14:00 hodin, nebo po domluvě mimo vlastní jednání workshopu.

 

Projekt EuDML naplánovaný na období od února 2010 do ledna 2013 je z 50 % finančně podporován Evropskou komisí, která na něj vyčlenila částku 1,6 mil. € z programu Competitiveness and Innovation, Information and Communications Technologies Policy Support Programme. Zatím se na něm podílí 14 přímých partnerů, mezi něž patří výzkumné, univerzitní, knihovnické i podnikatelské subjekty z Británie, Bulharska, Francie, Německa, Polska, Portugalska, Řecka, Španělska a České republiky, a další zájemci o spolupráci se hlásí ze Srbska, Švýcarska a Itálie.
 
Matematici získají neomezený přístup k odborné literatuře
 
„Odborná matematická literatura představuje obrovskou stavbu, která se klene nad staletími a jejíž jednotlivé stavební kameny zůstávají navždy její součástí jako nenahraditelné konstrukční prvky. Její objem roste stále se zvyšujícím tempem. Jedna pětina veškeré existující matematické literatury vznikla do začátku dvacátého století, celá polovina po roce 1950. Současný světový objem představuje asi 100 milionů stran textu ve 3 milionech publikací, které nyní přibývají rychlostí 100 tisíc za rok. Matematici více než v jiných oborech navazují na práci svých předchůdců, což dokládá skutečnost, že více než desetina jejich citací se odvolává na práce starší deseti let a čtvrtina citací využívá výsledky publikované před více než dvěma desítkami let. Z těchto důvodů je krajně důležité zajistit trvalé a bezpečné uchovávání matematické literatury, co možná neomezený přístup k ní, snadné prohledávání a navigaci,“ řekl ke smyslu projektu doktor Jiří Rákosník z Matematického ústavu.
 
Knihovnu budou tvořit odborně garantované matematické texty publikované v odborných matematických časopisech, monografiích, konferenčních sbornících nebo jako doktorské dizertace apod. a bude průběžně rozšiřována a doplňována. Počáteční vklad představuje rozsah více než 2,6 milionu stránek pocházejících z cca 170 tisíc publikací. Jeho součástí je i Česká digitální matematická knihovna, která vznikla v letech 2005–2009 v rámci projektu podpořeného Akademií věd ČR a která už nyní na adrese http://dml.cz zpřístupňuje téměř 300 000 stran textů od asi 10 000 autorů, které byly publikovány v 11 odborných časopisech, v 5 sériích sborníků z mezinárodních konferencí a ve více než 30 monografiích vydaných na našem území.
 
Velkou zásluhu na vzniku knihovny má Evropská matematická společnost, která od začátku nového tisíciletí podporuje a koordinuje různé iniciativy, jež se už dříve zasazovaly o vytvoření celosvětové digitální matematické knihovny. Díky ní vznikla skutečně silná evropská komunita usilující o vybudování Evropské digitální matematické knihovny, která se v současnosti ujala vedoucí role v prosazování těchto snah v celosvětovém měřítku. Významní zástupci této odborné komunity se budou účastnit pátečního workshopu jako hosté.
 

13.10.2010

Akademie věd ČR - Pro média

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast