Calendar

Today < 2010 >  < November > 
Mo Tu We Th Fr Sa Su
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

section-box-04-bg.jpg

Movies from world of sciences

videoprezentace-blok-bgd.jpg

Academic bulletin

abicko

BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

More about BIOCEV project

 

RSS  

Prezident udělil vyznamenání Františku Danešovi, Karlu Raškovi jr., Blance Wichterlové a jiným

Prezident Václav Klaus vyznamenal 28. října 2010 u příležitosti vzniku samostatného československého státu státním vyznamenáním – medailí Za zásluhy – prof. Františka Daneše, význačného českého jazykovědce a bývalého ředitele Ústavu pro jazyk český AV ČR, prof. Karla Rašku jr., světově proslulého odborníka v oblasti molekulární virologie, imunologie a imunopatologie, dr. Blanku Wichterlovou, která se zabývá analýzou a vývojem katalyzátorů pro chemické procesy, a další významné osobnosti.

 

Prof. František Daneš dokončil studium bohemistiky a anglistiky na Univerzitě Karlově, přerušené válkou, v roce 1948. Od roku 1962 působil jako docent, v roce 1992 byl jmenován profesorem. Na Ústavu pro jazyk český AV ČR působil jako vědecký pracovník již od roku 1947, v letech 1965–1970 a 1990–1994 byl jeho ředitelem. Je držitelem Zlaté medaile Josefa Dobrovského (1994) za zásluhy v oblasti společenských věd a také nejvyššího ocenění AV ČR De Scientia et Humanitate Optime Meritis (2010).  

 

Danes7.jpg

Ivana Bozděchová (UK), František Daneš a Světla Čmejrková (ÚJČ AV ČR) na ligvistické konferenci, kterou uspořádal Ústav pro jazyk český AV ČR ve dnech 15.–17. dubna 2009. Foto: Archiv ÚJČ AV ČR.   

 

Zatímco v zahraničí je znám jako teoretik jazyka a obecný lingvista, pro domácí obec je především bohemistou. Ve skutečnosti jsou oba tyto aspekty jeho badatelské činnosti propojeny. Jeho celoživotní teoreticko-jazykovědná témata vyplynula z citlivého pozorování specifického charakteru češtiny, její fonologie, slovotvorné morfologie, a zejména sémantiky a syntaxe, výstavby textu a stylistiky, a také sociologických rysů národního jazyka. Mezi jeho klíčové práce patří např. Intonace a věta ve spisovné češtině (Praha, ČSAV 1957), Malý průvodce po dnešní češtině (Praha, Orbis 1964), Větné vzorce v češtině (Praha, Academia 1981, hlavní autor, se Z. Hlavsou a J. Kořenským, 2. vyd. 1987), pasáže v Mluvnici češtiny 3 (Praha, Academia 1987), soubor statí Věta a text (Praha, Academia 1985) a další stati věnované české gramatice a textové syntaxi, jež vycházely od konce 40. let po celou druhou polovinu 20. stol. v domácích i zahraničních časopisech a sbornících.  

U příležitosti loňských devadesátin prof. F. Daneše uspořádal Ústav pro jazyk český AV ČR konferenci, která se setkala s mimořádným zájmem domácích i zahraničních lingvistů.

Prof. Karel Raška jr. je vynikajícím odborníkem v oblasti molekulární virologie, imunologie a imunopatologie. V roce 1968 emigroval do USA, kde působí a vědecky pracuje na významných výzkumných pracovištích. Je členem mnoha vědeckých společností a držitelem prestižních ocenění. Jako předseda celosvětové Společnosti pro vědy a umění (SVU) má velkou zásluhu na udržování a rozvíjení vztahů českých krajanských komunit ve světě s naší zemí.

 

Raska.jpg

Zdenek V. David (SVU), Karel Raška jr. (předseda Společnosti pro vědy a umění) a Josef Michl (ÚOCHB AV ČR a Univerzity of Colorado) na semináři Vědci v exilu, který se uskutečnil v Lannově vile 26. října 2010. Foto: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin.   

 

Dr. Blanka Wichterlová působí v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského, kde se zabývá analýzou a vývojem katalyzátorů pro chemické procesy, které jsou nezbytné při výrobě paliv, petrochemických produktů a dalších látek, které přeměňují škodlivé exhaláty z chemického průmyslu a dopravy na nezávadný dusík. Během své vědecké kariéry publikovala na sto padesát článků v  mezinárodně uznávaných časopisech, je autorkou tří přehledů a pěti patentů, členkou a zakladatelkou několika vědeckých asociací a působí v edičních radách čtyř mezinárodních časopisů. Vychovala dva syny a celou generaci úspěšných mladých vědců a vědkyň, kteří  se věnují oblasti katalýzy.

Další oceněný, prof. Jaroslav Nešetřil, je významným českým matematikem, který působí na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze. Je mezinárodně uznávaným odborníkem v oblasti kombinatoriky, zabývá se rovněž algebrou a teoretickou informatikou. Byl dlouholetým vedoucím Katedry aplikované matematiky MFF UK, v současnosti pracuje jako ředitel Institutu teoretické informatiky. Vědecky působil a přednášel na mnoha světových univerzitách a výzkumných pracovištích. Je autorem rozsáhlého vědeckého díla, za něž se mu dostalo mnoha prestižních ocenění.

Medaili Za zásluhy převzal také prof. Milan Šamánek, vynikající osobnost dětské kardiologie a kardiochirurgie u nás. Od konce padesátých let se věnuje vrozeným srdečním vadám u dětí. Založil a dlouhá léta vedl Dětské kardiocentrum v nemocnici v pražském Motole. Na Fakultě dětského lékařství Univerzity Karlovy vychoval několik generací dětských lékařů. Ve svém oboru publikoval stovky vědeckých prací. Je členem našich i zahraničních odborných společností a držitelem mnoha vědeckých ocenění.
Mezi oceněné dále patří např. prof. Miroslav Kutílek, český vědec zabývající se pedologií a půdní fyzikou a problematikou klimatických změn, Ing. Jiří Michal, bývalý generálníí prezident společnosti Zentiva, či páter František Fráňa, kněz a středoškolský pedagog, který se soustavně věnuje výchově mládeže.   

V letošním roce ocenil prezident Václav Klaus celkem 22 osobností.

 

Zdroj: Akademický bulletin

1 Nov 2010

Search

All intranet Current section