Academia 

Video pro média

 

Get the Flash Player to see this player.

 

 



Putovní výstava „Věda na vaší straně“ se představuje již potřetí. Tentokrát v Českých Budějovicích

Další videa

OAT audiovizualni studio

Foto pro média

Videovizitka AV ČR

projekt BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

Více o projektu

Otevřená věda

otevrena.jpg

Kalendář akcí

Dnes < 2010 >  < listopad > 
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Vybrané zprávy

Václav Pačes: Naši vědci už odcházejí za hranice

V pořadu Interview ČT24 Václav Pačes uvedl: "Na vědu a výzkum se rozpočet nekrátí. Krátí se specificky Akademii na základě naprosto skandálních kritérií. Akademie věd je naopak připravena se v této době vzdát peněz. Jsme v ekonomické recesi, máme tady povodně. To jsou samozřejmě priority, kam musí peníze přijít. Nám nejde o to, abychom si navyšovali rozpočet nebo aby se nám peníze nebraly."

více zde

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu požaduje zachování institucionální podpory Akademie věd na úrovni roku 2009

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu doporučuje Poslanecké sněmovně ČR požádat vládu ČR o zachování institucionální podpory Akademie věd ČR ve výhledu rozpočtu na rok 2011 - 2012 na úrovni roku 2009.

více zde

Jiří Rákosník: Jak „umleli“ návrh rozpočtu na výzkum a vývoj

Opravdu se neděje nic dramatického? Stovky vědců, kteří v důsledku institucionálního podfinancování odejdou z pracovišť Akademie věd, nenajdou práci na vysokých školách. Uplatní se snad v průmyslu, který hlasitě žádá státní podporu místo aby investoval do výzkumu? Proč tedy podniky nevytvoří pracovní místa pro výzkumníky a nenabídnou jim lepší podmínky, aby k nim přešli a pracovali podle jejich požadavků?

více zde

V Praze se otevírá špičkové nanocentrum

V budově Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského bude uvedeno do provozu Centrum pro inovace v oboru nanomateriálů a nanotechologií, které bylo vybudováno díky dotaci 31,2 milionu Kč ze strukturálních fondů EU. K zahájení činnosti nanocentra pořádá Ústav tiskovou konferenci, a to v úterý 26. října 2010 v 11:00 hodin v Brdičkově sále (v budově Ústavu fyzikální chemie v Praze 8, v Dolejškově ulici 2155/3).

 

„Vzhledem k naší dosavadní úspěšné aktivitě a znalostem v oblasti syntézy nanomateriálů a analýzy jejich struktury a k existujícím vazbám s řadou průmyslových partnerů předpokládáme, že dojde k výraznému urychlení a zlepšení přenosu výsledků základního výzkumu do praxe," řekl ke smyslu projektu Zdeněk Samec, ředitel Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského. Manažerem nanocentra v etapě jeho budování byl Vladimír Mareček, řízením jeho činnosti ve fázi udržitelnosti byl pověřen Jiří Rathouský. Na tiskové konferenci bude prezentována koncepce nanocentra, průběh jeho výstavby a jeho budoucí cíle a činnosti a připravena je také exkurze po centru a jeho laboratořích.

 

Nanocentrum je vybaveno unikátní technikou

 

V osmnácti zrekonstruovaných místnostech na celkové ploše 368 m 2 budou mít pracovníci nanocentra k dispozici řadu špičkových přístrojů, které mají velký význam jak pro základní výzkum, tak i pro celou řadu aplikací: Například zařízení pro termální analýzu s hmotnostním spektrometrem umožňuje studium nanostruktur a optimalizaci přípravy nanomateriálů. Na zařízení pro simulaci zrychleného stárnutí lze sledovat procesy změn nanostrukturních tenkých vrstev a povrchů vyvolané slunečným zářením, teplotními cykly či vlhkostí, což má význam pro testování prostředků pro obnovu historických staveb, restaurování kamene, štuků, sgrafit, nástěnných maleb, keramiky ap. Infračervený spektrofotometr s Fourierovou transformací je zase vhodný třeba pro testování účinnosti nových fotokatalytických a fotochemických systémů čištění vzduchu, s vyloučením rizika vzniku toxických degradačních meziproduktů. Dále je zde reaktor pro solvotermální syntézu s mikrovlnným ohřevem, průtočné katalytické mikroreaktory, potahovací zařízení k nanášení vysoce kvalitních tenkých vrstev na desky i trubky, vysokoteplotní pec pro zpracování materiálů při teplotách do 1700 stupňů Celsia a mnohá další zařízení. Vybavení centra tak umožní vyvíjet nanomateriály a nanotechnologie pro katalytické, fotokatalytické a elektrodové procesy, charakterizovat strukturu připravených materiálů a jejich funkce.

 

Centrum má zlepšit spolupráci mezi výzkumnou a podnikatelskou sférou

 

Projekt Centrum pro inovace v oboru nanomateriálů a nanotechnologií byl jedním z 58 projektů, které získaly podporu z Operačního programu Praha – konkurenceschopnost. Podpora má směřovat  do zavádění nových technologií a zařízení u malých a středních podniků, do nákupu špičkového zařízení a vybavení u vědeckovýzkumných institucí a také k navázání spolupráce mezi výzkumnou a podnikatelskou sférou. Při 1. výzvě byla rozdělena celková dotace 922 milionů Kč z Evropského fondu pro regionální rozvoj mezi neziskové organizace, městské části, vědeckovýzkumné organizace a podnikatele.

 

S budováním centra se začalo 1. října 2008. Na jeho vývoji a provozu se jako partneři Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského podílejí Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, Vysoká škola chemicko-technologická, Ústav anorganické chemie Akademie věd, Výzkumný ústav anorganické chemie v Ústí nad Labem a firmy Eurosupport Manufacturing Czechia a Elmarco. Na využití výsledků výzkumu bude centrum spolupracovat také s dalšími firmami, patří mezi ně například AQUA obnova staveb, Ingersoll-Rand Equipment Manufacturing ČR, Rodenstock ČR  nebo Teceram.

 

Další informace naleznete na webové adrese http://www.jh-inst.cas.cz/nanocentrum.

 

20.10.2010

Akademie věd ČR - Pro média

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast