veřejné neuniverzitní výzkumné instituce, kterou tvoří soustava vědeckých pracovišť. Svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb., o Akademii věd České republiky (AV ČR) a dalšími právními předpisy. Výzkum prováděný AV ČR usiluje o rozvoj poznání na mezinárodní úrovni, respektuje však přitom aktuální potřeby české společnosti. Nejvyšším samosprávným orgánem AV ČR je Akademický sněm. Výkonným orgánem AV ČR je Akademická rada v čele s předsedou AV ČR. Jejím stálým poradním orgánem je Vědecká rada, která se zabývá vědní politikou AV ČR. Tyto celoakademické orgány jsou voleny vždy na čtyřleté období.
TVT 2010: Rozmanitost světa a života v něm
26.10.2010
Jubilejní, desátý ročník největšího vědeckého festivalu pořádaného Akademií věd ČR letos na téma Rozmanitost světa a života v něm, který laické veřejnosti představuje vědu v jejím nejrozsáhlejším spektru, spustí svůj bohatý program v prvním listopadovém týdnu. „Zajímavých akcí jenom z přednáškové sféry je obrovské množství. Doufám, že tento koktejl nápadů akcí, exkurzí, diskusí na nejrůznějších platformách a místech jak v Praze, tak mimo Prahu bude pro posluchače velice atraktivní a že se 10., jubilejní ročník Týdne vědy a techniky povede minimálně tak, jako ten poslední, v němž jsme zaznamenali téměř 30 000 návštěvníků,“ uvedl 26. října 2010 na tiskové konferenci předseda Akademie věd prof. Jiří Drahoš. Návštěvníkům otevře své dveře také 49 vědeckých ústavů, které nabídnou možnost poznat nejnovější výzkumné projekty, nejmodernější vědecké přístroje a pochopit trendy současné vědy. Ke kulatým oslavám se letos k Týdnu vědy a techniky přidala také Rada vědeckých společností, a to prostřednictvím poutavé výstavy Věda jako poslání i koníček, která je k vidění v rozlehlých prostorách ICAVI v budově AV ČR na Národní 3. Více o programu TVT 2010 naleznete na www.tydenvedy.cz. -red-.
Zdroj: Akademický bulletin
Příčinu smrti Tychona Braha možná objasní jaderní fyzici z Řeže
3.11.2010
Na výzkumu ostatků slavného dánského astronoma Tychona Braha, které budou na podnět dánských vědců 15. listopadu exhumovány z hrobky v Týnském chrámu, se bude podílet i Ústav jaderné fyziky Akademie věd ČR. Jaderní fyzici z Řeže chtějí přispět k objasnění příčiny astronomovy smrti analýzou miniaturních vzorků jeho kostí a vlasů pomocí jaderných metod.
Prezident udělil vyznamenání Františku Danešovi, Karlu Raškovi jr., Blance Wichterlové a jiným
1.11.2010
Prezident Václav Klaus vyznamenal 28. října 2010 u příležitosti vzniku samostatného československého státu státním vyznamenáním – medailí Za zásluhy – prof. Františka Daneše, význačného českého jazykovědce a bývalého ředitele Ústavu pro jazyk český AV ČR, prof. Karla Rašku jr., světově proslulého odborníka v oblasti molekulární virologie, imunologie a imunopatologie, dr. Blanku Wichterlovou, která se zabývá analýzou a vývojem katalyzátorů pro chemické procesy, a další významné osobnosti.
V Praze se otevírá špičkové nanocentrum
22.10.2010
V budově Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského bude uvedeno do provozu Centrum pro inovace v oboru nanomateriálů a nanotechologií, které bylo vybudováno díky dotaci 31,2 milionu Kč ze strukturálních fondů EU. K zahájení činnosti nanocentra pořádá Ústav tiskovou konferenci, a to v úterý 26. října 2010 v 11:00 hodin v Brdičkově sále (v budově Ústavu fyzikální chemie v Praze 8, v Dolejškově ulici 2155/3).
1. listopadu začíná jubilejní ročník Týdne vědy a techniky
19.10.2010
Akademie prezentuje výsledky úspěšných projektů
15.10.2010
Akademie věd uspořádala seminář, na kterém mají být prezentovány výsledky úspěšných projektů uskutečněných v rámci programů Informační společnost a Podpora projektů cíleného výzkumu. Seminář se koná dne 18. října 2010 od 10 do 13 hodin v budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1, v místnosti 206.
Čeští vědci úzce spolupracovali s čerstvým držitelem Nobelovy ceny: Výzkum v Brně souvisí s oceněným grafenem
15.10.2010
Když se vědecký tým brněnského Ústavu přístrojové techniky (ÚPT) v roce 2008 připojil k výzkumnému projektu univerzit v Curychu a Manchesteru, netušil, že kolega z Manchesteru Konstantin Novoselov bude o dva roky později nositelem Nobelovy ceny za fyziku – za objev grafenu.