Akademie věd ČR ocenila české vědce  

Ceny__AVCR2010
Foto: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin

Předseda Akademie věd České republiky prof. Jiří Drahoš předal 13. října 2010 Ceny Akademie věd ČR, které získávájí čeští vědci za mimořádné výsledky v oblasti vědy a výzkumu. V neorenesanční Lannově vile převzalo ocenění celkem devět badatelů či výzkumných týmů. „Vybírali jsme z takřka 50 návrhů. Šest cen jsme udělili v kategorii velkého vědeckého výzkumu a tři ceny v kategorii mladých vědeckých pracovníků do 35 let,“ uvedl prof. Jiří Drahoš. V první kategorii si Cenu odnesl např. autorský tým z Ústavu pro jazyk český AV ČR za edici nejstaršího úplného překladu bible, která představuje unikátní pramen pro studium vývoje českého jazyka a literatury. Mezi oceněnými mladými vědci zaujala např. dr. Eva Machová z Fyziologického ústavu AV ČR, která se ve svém výzkumu zabývala Alzheimerovou chorobou. Ceny Akademie věd ČR jsou udělovány od roku 2003 na návrh výběrové komise a po doporučení Akademické rady. Seznam všech oceněných naleznete zde.
-red-
5.11.2010 Ohlédnutí za kongresem SVU v Táboře

Pražská skupina Společnosti pro vědy a umění se aktivně podílela na programu 25. kongresu SVU, který se konal od 28. června do 3.července 2010 v Táboře. Kromě přírodovědných příspěvků, o nichž se už na stránkách Akademického bulletinu psalo (viz http://abicko.avcr.cz/cs/2010/09/05/index.html/), zazněly na kongresu referáty z humanitních oborů.

  4.11.2010 Cenu Františka Nušla převzal Luboš Kohoutek

Česká astronomická společnost ocenila Nušlovou cenou za rok 2010 RNDr. Luboše Kohoutka, CSc. Předání ceny, která je nejvyšším oceněním pro badatele, jež se svým celoživotním dílem zasloužili o rozvoj astronomie, se konalo 3. listopadu 2010 v hlavní budově Akademie věd ČR.

  4.11.2010 Rovnoběžky a průsečíky

Propojit vědu a umění se podařilo Geofyzikálními ústavu AV ČR a Archivu výtvarného umění, když společně v prostorách Národní technické knihovny v pražských Dejvicích otevřely 3. listopadu 2010 expozici Rovnoběžky a průsečíky, která zkoumá vztah výtvarného umění a vědecké práce.

  3.11.2010 Změny klimatu: fakta, ne mýty

Pod křídly Týdne vědy a techniky se 2. listopadu 2010 v hlavní budově Akademie věd ČR na Národní třídě uskutečnila diskuse Změny klimatu: fakta, ne mýty, které se zúčastnili špičkoví odborníci na problematiku změny klimatu a jejích důsledků.

  2.11.2010 Podvečery SVU

Pražská skupina Společnosti pro vědy a umění Vás srdečně zve ve čtvrtek 11. listopadu 2010 na přednášku Mgr. Karoliny Slámové na téma Prof. PhDr. Igor Hájek, přední český anglista a exilant; ve čtvrtek 8. prosince 2010 na přednášku Radoslava Kvapila s hudebními ukázkami Jubilanti (Frédéric Chopin, Robert Schumann, Vítězslav Novák), ve čtvrtek 13. ledna 2011 na přednášku prof. Rostislava Šváchy na téma Polička Bohuslava Martinů.

  2.11.2010 Reakce na článek Historik o hrozbě islamizace

Jako Váš pravidelný čtenář bych chtěl stručně reagovat na článek Historik o hrozbě islamizace (viz AB2010/10), v němž dr. Zdeněk Müller navazuje na stať prof. Jaroslava Pánka, věnovanou výzvám a hrozbám, kterým Evropa čelí.

  1.11.2010 Vláda udělila Národní cenu prof. Janu Svobodovi

Předseda vlády ČR Petr Nečas předložil vládě Návrh kandidátů na Národní cenu vlády Česká hlava za rok 2010. Národní cenu vláda udělila profesoru RNDr. Janu Svobodovi, DrSc., který se zasloužil o objasnění životního cyklu retrovirů a objev reversní transkripce. Za tyto objevy byla udělena Nobelova cena a laureáti uváděli prof. Svobodu jako osobnost, která měla tuto cenu také sdílet. vzhledem k situaci v komunistickém Československu to ale nebylo možné. Je tedy zřejmé, že se jedná o vědce nejvyšší mezinárodní třídy. Jeho přínosy jsou dalekosáhle využívány v medicíně.

  31.10.2010 Prezident udělil vyznamenání Františku Danešovi, Karlu Raškovi jr., Blance Wichterlové a jiným

Prezident Václav Klaus vyznamenal 28. října 2010 u příležitosti vzniku samostatného československého státu státním vyznamenáním – medailí Za zásluhy – prof. Františka Daneše, význačného českého jazykovědce a bývalého ředitele Ústavu pro jazyk český AV ČR, prof. Karla Rašku jr., světově proslulého odborníka v oblasti molekulární virologie, imunologie a imunopatologie, dr. Blanku Wichterlovou, která se zabývá analýzou a vývojem katalyzátorů pro chemické procesy, a další významné osobnosti.

  27.10.2010 Projekt ELI postupuje úspěšně do realizační fáze

Hlavním tématem zasedání Mezinárodního Řídicího výboru konsorcia přípravné fáze projektu ELI, které se uskutečnilo 22. října v Paříži, bylo vyhodnocení dosavadního vývoje prací na přípravných fázích mezinárodního projektu ELI, který bude financován z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.

  20.10.2010 Desátý ročník výstavy Megabooks

Již desátý ročník prodejní výstavy firmy Megabooks, která se zabývá dovozem zahraniční vědecké a odborné literatury do České republiky, hostí od 20. října 2010 Oválná studovna Knihovny Akademie věd ČR.

  18.10.2010 Úspěšní řešitelé představili projekty z Národního programu výzkumu

Vědci z akademických ústavů a univerzitních pracovišť prezentovali 18. října 2010 v hlavní budově Akademie věd ČR na Národní třídě výsledky svých projektů, které byly řešeny v rámci Národního programu výzkumu (NPV). Jeho cílem bylo identifikovat a navrhnout takové směry výzkumu, které mají vysoký potenciál přispívat k příznivému ekonomickému rozvoji a k naplnění sociálních potřeb společnosti. Dalším významným výsledkem bylo též vypracování zásad managementu NPV a postupu jeho implementace.

  15.10.2010 Akademie věd přijala Politiku otevřeného přístupu

Politika otevřeného přístupu znamená, že Akademie prostřednictvím Knihovny AV ČR, v. v. i., vytvoří a bude vést institucionální repozitář, který nejen zpřístupní, ale také bude dlouhodobě archivovat výstupy z jednotlivých vědeckých pracovišť. Instituce, které již pracují v režimu Open Access, si ověřily, že snazší přístup k článkům, knihám apod. napomáhá ke zvýšení počtu citací.

  14.10.2010 Akademie věd ČR ocenila české vědce

Předseda Akademie věd České republiky prof. Jiří Drahoš předal 13. října 2010 Ceny Akademie věd ČR, které získávájí čeští vědci za mimořádné výsledky v oblasti vědy a výzkumu. V neorenesanční Lannově vile převzalo ocenění celkem devět badatelů či výzkumných týmů. „Vybírali jsme z takřka 50 návrhů. Šest cen jsme udělili v kategorii velkého vědeckého výzkumu a tři ceny v kategorii mladých vědeckých pracovníků do 35 let,“ uvedl prof. Jiří Drahoš.

  12.10.2010 Ceny Akademie věd ČR

Předseda Akademie věd prof. Jiří Drahoš každoročně uděluje mimořádně úspěšným badatelům Ceny Akademie věd ČR. Ceny jsou udělovány na návrh Komise pro udělování cen AV ČR a po doporučení Akademické rady AV ČR ve dvou kategoriích: v první kategorii za dosažené vynikající výsledky velkého vědeckého významu při řešení vědeckých úkolů a při řešení grantových, programových a mezinárodních projektů financovaných AV ČR, v druhé kategorii je udělována cena AV ČR mladým vědeckým pracovníkům za vynikající výsledky vědecké práce dosažené nejdéle do dovršení jeho věku 35 let.

  11.10.2010 Fyzikální ústav zve na ústavní semináře

Fyzikální ústav AV ČR vás zve na ústavní seminář Počítačové modelování elektronových korelací v pevných látkách ve středu 20. října 2010 v 15:00 hod. v přednáškovém sále Fyzikálního ústavu na Slovance a 24. listopadu v 15:00 hod. na ústavní seminář Multiferoika a hledání elektrického dipólového momentu elektronu, který se uskuteční v přednáškovém sále Fyzikálního ústavu v Cukrovarnické.

  7.10.2010 Forum 2000: Svět, ve kterém chceme žít

Již po čtrnácté hostí Praha prestižní Forum 2000, které se ve dnech 10.–12. října uskuteční tradičně pod záštitou Václava Havla. Tématem letošního setkání více jak sedmdesáti význačných světových osobností – politiků, vědců či náboženských představitelů – je Svět, ve kterém chceme žít.

  6.10.2010 Cenu VIZE 97 získal rakouský filosof Konrad Paul Liessmann

Letošní Cenu VIZE 97, kterou každoročně 5. října – v den narozenin Václava Havla – předává Nadace Dagmar a Václava Havlových, převzal profesor Vídeňské univerzity Konrad Paul Liessmann. Kritika současného vzdělávání a autora akademické filipiky Teorie nevzdělanosti. Omyly společnosti vědění hostily v březnu 2010 Akademie věd ČR a Univerzita Karlova.

  6.10.2010 Jáchym Topol převzal Cenu Jaroslava Seiferta

Spisovatel Jáchym Topol (1962) převzal Cenu Jaroslava Seiferta, kterou Nadace Charty 77 udílí od roku 1986 k podpoře české a slovenské literatury. Nadace ji vyhlašuje každoročně 22. září v předvečer narozenin Jaroslava Seiferta za vynikající beletristické dílo vydané nebo jinak zveřejněné v posledních třech letech v České republice nebo v zahraničí.

  5.10.2010 Profesor Fiedler čestným občanem Prahy 4

Významný představitel poválečné české školy numerické matematiky a nositel řady vysokých ocenění včetně vyznamenání Za zásluhy I. stupně prof. Miroslav Fiedler se dne 20. září 2010 na návrh ředitele Ústavu informatiky AV ČR prof. Jiřího Wiedermanna zařadil mezi čestné občany Městské části Prahy 4. Čestná občanství slouží jako projev úcty a uznání osobám, které se zvláště zasloužili o městskou část.

  4.10.2010 MŠMT podpořilo v rámci OP VaVpI pět projektů

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy podpořilo dalších pět projektů v rámci Operačního programu VaVpI; dva z nich podala pracoviště Akademie věd ČR – Regionální centrum speciální optiky a optoelektrických systémů „TOPTEC“ realizované Ústavem fyziky plazmatu AV ČR a Centrum excelence Telč, jež spadá pod Ústav teoretické a aplikované mechaniky. Rozhodnutí o udělení dotace realizátorům vybraných projektů předal ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš na tiskové konferenci konané ve Velkém zrcadlovém sále MŠMT 1. října 2010.

 

archiv aktualit

14.10.2010

OHLASY

Reakce na článek Historik o hrozbě islamizace
Dr. Bronislav Ostřanský,
Orientální ústav AV ČR, v. v. i.

Reakce na článek V medicíně a inženýrství to musí fungovat
Dr. Karel Janák,
Norwegian Institute of Public Health

Jak hodnotí vědci diskuzi Věda – Politika – Věřejnost
Prof. Rudolf Zahradník, prof. Jana Musilová, prof. Milena Bartlová, prof. Stanislav Štech

Archiv ohlasů