Bibliografické pracoviště

Hlavní stránka » Knihovna » Bibliografické pracoviště »

Sleduje obor soudobých dějin od roku 1918 do současnosti ve všech mezioborových souvislostech, to znamená ve vztahu k politickým, sociálním a hospodářským dějinám, k dějinám státu a práva, k filosofii, ekologii a d. vědním disciplinám.

  • V časopise Soudobé dějiny, v roč. 1 (1993) až 9 (2002), byly pravidelně uveřejňovány bibliografické soupisy zejména zahraniční literatury.
  • Česká produkce k soudobým dějinám byla zpracována kontinuálně ve 3 kumulativních bibliografiích pod názvem Bibliografie českých/československých dějin. Jsou zahrnuty monografie, sborníky a články z odborných časopisů a sborníků vydané od roku (1989)1990 do roku 2004.
  • Pro 19. a 20. mezinárodní kongres historických věd (Oslo 2000 a Sydney 2005) byly vydány 2 bibliografie Czech and Czechoslovak History. Všechny názvy zpracovaných dokumentů byly přeloženy do některého světového jazyka.
  • Pro redakci International Bibliography of Historical Sciences v Římě připravuje každoročně soubor záznamů české literatury k soudobým dějinám.
  • Průběžně zpracovává speciální tematické a personální bibliografie, které jsou publikované ve sbornících a odborných časopisech, event. v elektronické podobě. Např. k česko-německých vztahům, k českému, slovenskému a československému exilu po 2. světové válce, k Chartě 77, Pražskému jaru a počátkům normalizace apod.
  • Systematicky jsou excerpovány české a zahraniční odborné časopisy a sborníky. Báze článků je od r. 2003 vystavena na webových stránkách ÚSD a je 2x ročně aktualizovaná.
  • Do ASEP AV ČR (Automatizovaného systému evidence publikací) pravidelně zpracovává publikační výstupy pracovníků ÚSD.

 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu

Obrazové aktuality

Ředitel ÚSD Oldřich Tůma zahajuje jednání dne 20. listopadu. Na snímku též účastníci prvního panelu nazvaného „The Struggle for East-Central Europe as a Primary Cause of the Cold War?“ Zleva Michael Hopkins, předsedající Benjamin Frommer, Vít Smetana, László Borhi a Rolf Steininger.
Premiér Jan Fischer uděluje Pamětní medaili Karla Kramáře prof. Marku Kramerovi.
Premiér gratuluje k ocenění řediteli National Security Archive Thomasi Blantonovi, dále zprava ocenění prof. Alex Pravda (Oxford University), prof. Mark Kramer (Harvard University), prof. Vilém Prečan (Československé dokumentační středisko), prof. William Taubman (Amherst College) a Michael Dockrill – manžel prof. Saki Dockrill oceněné in memoriam.

Mezinárodní konference o úloze středovýchodní Evropy ve studené válce. (19.-21. listopadu 2009 )

více...