Oddělení dějin „socialistického“ Československa (1960-1989)

Hlavní stránka » Oddělení a centra » Oddělení dějin „socialistického“ Československa (1960-1989) »

Oddělení se zabývá politickým, sociálním a kulturním vývojem od počátku 60. let do pádu komunistického režimu v roce 1989. Pozornost je směřována nejen na přelomové události – Pražské jaro 1968 a konec „socialismu“ v roce 1989 –, výzkum má nalézat a popisovat příčiny těchto událostí, neomezovat se pouze na jejich politickou rovinu, ale primárně na jejich význam pro společnost a způsob, jak československá společnost vymezené období prožívala a spoluutvářela.
Výzkum a kladené otázky směřují jak k běžnějším tématům typu represe, opoziční činnost, vztah „moc“ – církve apod., ale také mj. k fenoménu čistek a prověřování, obnově občanské společnosti v roce 1968, „ženské otázce“ za socialismu, struktuře a roli masových organizací. V rámci bádání usilují zaměstnanci o komparaci s vývojem v jiných „socialistických“ státech, o spolupráci napříč disciplínami (politologové, sociologové), o využití výsledků dalších badatelských center (např. Centrum orální historie při ÚSD). Součástí práce v oddělení je příprava ediční řady Prameny k dějinám československé krize 1967-1970, kde dosud vyšlo 18 svazků dokumentů.

Jaroslav Cuhra

 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu

Obrazové aktuality

Akce ze zúčastnili tehdejší vyučující, například Jan Křen, Květa Sgallová
Nechyběli také tehdejší studenti.
O tématu bytových seminářů a neformálním vzdělávání v úvodu hovořil Tomáš Vilímek.

Dne 31. března 2010 se ve studovně Ústavu pro soudobé dějiny konala prezentace knihy „Podzemní univerzita“ pražských bohemistů. Ukázka paralelní kultury v „normalizovaném“ Československu autorky Karoline von Graevenitz.

více...