Obrazové aktuality

Hlavní stránka » Obrazové aktuality »

Dne 26. května 2010 se v pražském Goethe-Institutu konala prezentace paralelních čísel časopisů Soudobé dějiny a Bohemia na téma „Existoval v českých dějinách totalitarismus?“ Součástí prezentace bylo diskusní fórum za účasti prvního místopředsedy Senátu České republiky Petra Pitharta, ředitele Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, v. v. i., Oldřicha Tůmy, bývalého profesora moderních dějin na Svobodné univerzitě v Berlíně Bedřicha Loewensteina, profesora filozofie na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy Miloše Havelky a šéfredaktorky mnichovského časopisu Bohemia Christiane Brennerové.

Po úvodních slovech Oldřicha Tůmy, který se ujal moderátorské role, historička Christiane Brennerová zrekapitulovala jednotlivé diskusní příspěvky publikované v rámci česko-německé historické spolupráce k tématu totalitarismu v českých dějinách v obou zmíněných časopisech a promluvila také o vlastní autorské skepsi k užívání totalitárních konceptů v odborných pracích. Sociolog a filozof Miloš Havelka, jehož úvaha se stala východiskem debaty o totalitarismu v Soudobých dějinách a Bohemii, shrnul svou argumentaci, podle níž lze s ohledem na masivní politicky podmíněné zásahy do sociální struktury české společnosti v letech 1938‒1956 mluvit o totalitární periodě v moderních českých dějinách, a pokusil se o zhodnocení publikované diskuse. Historik a filozof Bedřich Loewenstein se zamýšlel nad použitelností konceptu totalitarismu, tak jak se etabloval od padesátých let minulého století, zvláště pro rané fáze komunistického režimu v Československu. Petr Pithart obrátil pohled k období přechodu k demokracii na přelomu osmdesátých a devadesátých let, aby s přihlédnutím k vlastní zkušenosti politika poukázal na vliv, který podle něj měl převažující typ reflexe komunistické minulosti na určité problematické rysy společenské a ekonomické transformace. Následná bohatá diskuse se stáčela především k otázkám mediální prezentace komunistické minulosti a výstižnosti užívaných terminologických zkratek, jako je „totalitní režim“ či „komunistická diktatura“.

5. 10. 2010


 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu

Current events in picture

Director of the Institute for Contemporary History Oldřich Tůma starts the proceedings on 20 November. The picture further shows the participants of the first panel called “The Struggle for East-Central Europe as a Primary Cause of the Cold War?” From left to right: Michael Hopkins, Benjamin Frommer (Chair), Vít Smetana, László Borhi and Rolf Steininger.
Prime Minister Jan Fischer awarding Prof. Mark Kramer with the Karel Kramář Memorial Medal.
The Prime Minister is congratulating Thomas Blanton, the director of the National Security Archive. Further from left to right are: Prof. Alex Pravda (Oxford University), Prof. Mark Kramer (Harvard University), Prof. Vilém Prečan (Czechoslovak Documentary Centre), Prof. William Taubman (Amherst College) and Michael Dockrill – husband of Prof. Saki Dockrill who was awarded in memoriam.

International conference (19-21 November 2009) about the role played by East-Central Europe in the Cold War.

more...