Academia 

Video for Media

Photos for Media

RSS  

Introduction of ASCR

BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

More about BIOCEV project

Open Science

otevrena.jpg

Calendar

Today < 2010 >  < November > 
Mo Tu We Th Fr Sa Su
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Ústav přístrojové techniky se představí na MSV v Brně

Akademii věd bude na zářijovém 52. Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně reprezentovat jeden z jejích ústavů – brněnský Ústav přístrojové techniky (ÚPT). A chce rovnou promluvit do boje o Zlatou medaili.

 

Do soutěže o Zlatou medaili vědci z ÚPT přihlásili interferenční komparátor koncových měrek, přístroj, který vznikl ze spolupráce s aplikační sférou, konkrétně s brněnskou firmou MESING. Technické řešení zavádí do praxe zcela nový princip bezkontaktní kalibrace délky koncové měrky pomocí kombinace bílého a laserového záření.

 

„Naše měřicí zařízení, vyvinuté ve spolupráci s firmou MESING a Českým metrologickým institutem, najde využití v mnoha průmyslových odvětvích, všude tam, kde je vyžadováno hi-tech měření přesných rozměrů, tedy například ve strojírenství či automobilovém průmyslu. Slouží ke kontrole mechanických koncových měrek, které podniky potřebují pro dosažení vysoké přesnosti své výroby. Jde o jedinečnou metodu využívající laserové a bílé světlo, která navíc umí detailně zmapovat struktury povrchu měrek. Velkou výhodou je také, že měření je bezkontaktní a je možné je plně automatizovat,“ popisuje Ondřej Číp z ÚPT využití exponátu v průmyslu.

 

Stánek ÚPT by měl demonstrovat schopnost Ústavu a potažmo Akademie věd nabídnout průmyslu spolupráci a ukázat příklady, které tato spolupráce přinesla. Kromě zmíněného komparátoru měrek se na stánku ÚPT objeví další exponáty, například:

  • Elektronová svářečka – byla vyvinuta na ÚPT, vyrábí a prodává ji německý výrobce Focus.
  • Automatický systém pro monitorování pohybu drobných obratlovců, jako jsou ptáci nebo netopýři. Systém používají přírodovědci z Karlovy a Masarykovy univerzity.
  • Robotické rameno s hlavou pro laserové svařování – ÚPT toto rameno používá k laserovému svařování, případně řezání laserem. Laserová hlava umožňuje optimalizaci svařovacího procesu.
  • Nanokomparátor pro kalibrace délkových snímačů.
  • Optická pinzeta – doplněk k mikroskopu, který pomocí laserového světla umožňuje manipulovat malými objekty v řádu nano- a mikrometrů (buňky, bakterie, viry) v prostoru.
 

Ústav přístrojové techniky (ÚPT) se představí v sekci Transfer technologií v pavilonu A na stánku číslo 23.

10 Sep 2010

The Academy of Sciences of the Czech rebublic - For media

Search

All intranet Current section