Calendar

Today < 2010 >  < November > 
Mo Tu We Th Fr Sa Su
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

section-box-04-bg.jpg

Movies from world of sciences

videoprezentace-blok-bgd.jpg

Academic bulletin

abicko

BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

More about BIOCEV project

 

RSS  

 
Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v. v. i. řešil dva projekty podpořené grantem Grantové agentury ČR týkající se staročeské strany:

 

 
Mezi honorací a masou. Národní strana (staročeská) 1861–1918
Projekt se zabývá vývojem Národní strany (tzv. staročeši) v letech 1861 až 1918 a to z pohledu proměn a reakcí této původně klasické honorační strany na měnící se politický systém (vlivem jeho prohlubující se demokratizace) a celkově pak na měnící se politickou kulturu v českých zemích a v habsburské monarchii. Prostředkem k zachycení těchto změn v organizační, programové a komunikační rovině je rekonstrukce organizační struktury a programu staročeské strany na základě jejího bohatě dochovaného leč dosud zcela nevyužitého stranického archivu a dále pak dokumentů z osobních pozůstalostí staročeských předáků. Takto získané výsledky budou srovnány s vývojem ostatních honoračních stran, zejména s Národní stranou svobodomyslnou (mladočeši) a německoliberálními stranami z českých zemích. Takovéto srovnání by mělo dát jasnou odpověď na otázku, jakým obecným vývojem procházely původně honorační strany ve vznikající konkurenci masových a stavovských politických stran a jaké byly podmínky pro jejich úspěšné přizpůsobení se těmto změnám a tedy i pro jejich přežití na masovém politickém trhu.
 
Kontakt:
PhDr. Luboš Velek, Ph.D., Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v. v. i.
tel.: 234 612 221, e-mail: velek@mua.cas.cz
Více informaci: www.mua.cas.cz
 
Česká národní elita: T. G. Masaryk a představitelé Národní strany v Čechách
Výzkum je zaměřen na vývoj vztahů T. G. Masaryka k jednotlivým reprezentantům a sympatizantům Národní strany v Čechách, zejména v 80. a 90. letech 19. století. Pokouší se zachytit snahy T. G. Masaryka a dalších stoupenců realismu o zapojení do českého politického života a do politického systému Rakousko-Uherska. Podrobně zkoumá postoje Tomáše G. Masaryka v době tzv. rukopisných bojů, jeho roli při vedení vědecké revue Atheneum a snahu jeho a jeho kolegů z české univerzity o obrodu vědeckého a politického života. Poukáže na jejich vztahy s českou lobby ve Vídni. Práce vzniká na základě pramenného výzkumu v řadě archivů a vychází též z dalšího pramenného materiálu, mj. Masarykových rukopisných záznamů a ze Zápisků M. Červinkové-Riegrové, z dobového tisku, z vydaných pamětí a z dosavadních výsledků historické vědy. Výsledkem projektu bude publikace, která zahrne syntetickou studii a edice vzájemné korespondence T. G. Masaryka s představiteli staročeské strany. Publikace přispěje ke studiu vývoje české politické a intelektuální elity.
 
Kontakt:
PhDr. Helena Kokešová, Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v. v. i.
tel.: 234 612 222, e-mail: kokesova@mua.cas.cz.
Více informaci: www.mua.cas.cz

 

The Academy of Sciences of the Czech rebublic - III. Humanities and Social Sciences

Search

All intranet Current section