Calendar

Today < 2010 >  < November > 
Mo Tu We Th Fr Sa Su
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

section-box-04-bg.jpg

Movies from world of sciences

videoprezentace-blok-bgd.jpg

Academic bulletin

abicko

BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

More about BIOCEV project

 

RSS  

Historický atlas měst České republiky

Co je Historický atlas měst
Projekt „Historický atlas měst České republiky,“ realizovaný v Historickém ústavu Akademie věd České republiky, v. v. i., byl zahájen v roce 1994 jako součást evropského projektu historických atlasů k srovnávacím dějinám měst, připravovaných pod záštitou Commission internationale pour l´ histoire des villes. Výrazným rysem Historického atlasu měst České republiky je jeho transdisciplinární charakter. Atlas shrnuje a prezentuje dějiny měst v historických, urbanistických, hospodářských, regionálních, demografických, politických i kulturních souvislostech prostřednictvím reprodukcí starých map a plánů, rekonstrukčních map, ikonografického materiálu a textu. Podporuje rozvoj regionálního historického a vlastivědného bádání a zároveň propojuje základní výzkum s aplikovaným.
V  oblasti aplikovaného výzkumu lze systematicky využívat svazky atlasu v památkové péči, k aktivní ochraně, rekultivaci a tvorbě krajiny a k jejímu udržitelnému rozvoji (zejména krajinné plánování, ochrana historické krajiny, tvorba urbanizovaného prostoru v krajině, rekultivační projekty, obnova historických komunikací a zeleně aj.). Představitelé samospráv vítají Historický atlas měst České republiky nejen jako vhodnou a hodnotnou prezentaci svého města, ale také jako podklad pro tvorbu územních plánů a další praktické otázky městského urbanismu a architektury.
Finanční zabezpečení projektu
Realizace projektu je zajištěna zatím posledním grantovým projektem Grantové agentury ČR do roku 2012 (dosud byly pro projekt získány granty GA ČR: 404/94/0883, 404/97/0651, 404/00/1706, 404/03/1081, 404/06/1260, 404/09/0897). Menší finanční příspěvky poskytla některá města (v řádu tisíců Kč,-), např. na překlady vybraných částí textů. Mnohá města rovněž umožnila využití kartografických a ikonografických pramenů z vlastních fondů a sbírek bez poplatků za reprodukční práva. O prestiži Historického atlasu měst České republiky svědčí nejen zájem místních samosprávných orgánů, ale i skutečnost, že město Chomutov a Plzeň se rozhodlo vydat svůj atlas v rámci atlasové řady vlastním nákladem (sv. č. 16 a 21).
Kdo se na vzniku atlasu podílí?
Vznik jednotlivých atlasových svazků po stránce autorské, redakční i organizační zabezpečuje tým pracovníků Historického ústavu AV ČR, v. v. i., Eva Chodějovská, Eva Semotanová, Robert Šimůnek a Josef Žemlička. Do projektu je formou dílčích autorských podílů, konzultací a sběru materiálů zapojena rovněž řada spolupracovníků z regionů. Atlas tak napomáhá k prohloubení studia regionů a regionalistiky, ke zvýšení prestiže regionálních dějin a umožňuje šíření poznatků o vývoji městských obcí na mapách a plánech do škol i mezi laickou veřejnost.
 
Počty autorů dosáhly pro dvacet svazků, vydaných do roku 2010. úctyhodného čísla 140:
 
Svazek                        Počet autorů
České Budějovice        7
Český Krumlov           9
Děčín                           5
Hradec Králové           3
Chomutov                    3
Chrudim                      9
Jičín                             13
Kladno                        6
Litoměřice                   5
Jihlava                         6
Pardubice                    6
Plzeň                           14
Praha-Libeň                 9
Slaný                           5
Opava                         4
Tábor                          13
Telč                             5
Tišnov                         5
Trutnov                        10
Třebíč                          3
 
Celkem                        140
 
Další svazky jsou v tisku a v přípravě. O projektu viz http://www.hiu.cas.cz/cs/mapova-sbirka/historicky-atlas-mest-cr.ep/.
             
Ocenění
            Projekt Historický atlas měst České republiky získal následující ocenění: „Cenu ministryně školství, mládeže a tělovýchovy za výzkum“ za rok 2004 (udělena 8. listopadu 2004) a cenu Kartografické společnosti České republiky v kategorii Atlasy, soubory a edice map „Mapa roku 2004“ (udělena 6. května 2005).
 
 
KONTAKTNÍ OSOBA:
prof. PhDr. Eva Semotanová, DrSc.
tel: 286 892 533
e-mail: semotanova@hiu.cas.cz
Historický ústav AV ČR, v. v. i., Praha

The Academy of Sciences of the Czech rebublic - III. Humanities and Social Sciences

Search

All intranet Current section