public non-university research institution, which comprises a system of scientific institutes. It conducts its activities in accord with Act No. 283/1992 Coll., On the Academy of Sciences of the Czech Republic (ASCR), and other legal regulations. Research conducted by the ASCR endeavours to advance knowledge on an international scale while however respecting the current needs of Czech society. The supreme autonomous body of the ASCR is the Academy Assembly. The executive body of the ASCR is the Academy Council with the President of the ASCR at its head. Its permanent advisory body is the Council for Sciences, which deals with the scientific policy of the ASCR. These all-academic bodies are always elected for four-year periods.
IOCHB at EXPO 2010
10.08.2010
An exposition of the Institute of Organic Chemistry and Biochemistry ASCR at the international fair EXPO 2010 belongs, without a doubt, to the biggest lures of the event in Shanghai. It presents an international success of prof. Holý's team in a treatment of AIDS. The growing interest of visitors in the exposition led to an organization of a special scientific seminar which will take place on 23.9. 2010 in the Expo forum and which will be presenting Czech science, especially a research at the Institute of organic chemistry and biochemistry. More than 200 Chinese scientists from Institutes of Academy of Science in China and University of Shanghai will attend the event. The following day IOCHB will be again presenting its work at the prestigious Shanghai Institute of Organic Chemistry. Considering that the science and research are not presented outside national pavilions by other countries, the IOCHB received an unique opportunity within a frame of the Expo, strongly supported by a general commissioner of a Czech pavilion.
Source: Academic bulletin (http://abicko.avcr.cz/en/)
Příčinu smrti Tychona Braha možná objasní jaderní fyzici z Řeže
3 Nov 2010
Na výzkumu ostatků slavného dánského astronoma Tychona Braha, které budou na podnět dánských vědců 15. listopadu exhumovány z hrobky v Týnském chrámu, se bude podílet i Ústav jaderné fyziky Akademie věd ČR. Jaderní fyzici z Řeže chtějí přispět k objasnění příčiny astronomovy smrti analýzou miniaturních vzorků jeho kostí a vlasů pomocí jaderných metod.
Prezident udělil vyznamenání Františku Danešovi, Karlu Raškovi jr., Blance Wichterlové a jiným
1 Nov 2010
Prezident Václav Klaus vyznamenal 28. října 2010 u příležitosti vzniku samostatného československého státu státním vyznamenáním – medailí Za zásluhy – prof. Františka Daneše, význačného českého jazykovědce a bývalého ředitele Ústavu pro jazyk český AV ČR, prof. Karla Rašku jr., světově proslulého odborníka v oblasti molekulární virologie, imunologie a imunopatologie, dr. Blanku Wichterlovou, která se zabývá analýzou a vývojem katalyzátorů pro chemické procesy, a další významné osobnosti.
V Praze se otevírá špičkové nanocentrum
22 Oct 2010
V budově Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského bude uvedeno do provozu Centrum pro inovace v oboru nanomateriálů a nanotechologií, které bylo vybudováno díky dotaci 31,2 milionu Kč ze strukturálních fondů EU. K zahájení činnosti nanocentra pořádá Ústav tiskovou konferenci, a to v úterý 26. října 2010 v 11:00 hodin v Brdičkově sále (v budově Ústavu fyzikální chemie v Praze 8, v Dolejškově ulici 2155/3).
1. listopadu začíná jubilejní ročník Týdne vědy a techniky
19 Oct 2010
Akademie prezentuje výsledky úspěšných projektů
15 Oct 2010
Akademie věd uspořádala seminář, na kterém mají být prezentovány výsledky úspěšných projektů uskutečněných v rámci programů Informační společnost a Podpora projektů cíleného výzkumu. Seminář se koná dne 18. října 2010 od 10 do 13 hodin v budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1, v místnosti 206.
Čeští vědci úzce spolupracovali s čerstvým držitelem Nobelovy ceny: Výzkum v Brně souvisí s oceněným grafenem
15 Oct 2010
Když se vědecký tým brněnského Ústavu přístrojové techniky (ÚPT) v roce 2008 připojil k výzkumnému projektu univerzit v Curychu a Manchesteru, netušil, že kolega z Manchesteru Konstantin Novoselov bude o dva roky později nositelem Nobelovy ceny za fyziku – za objev grafenu.