Fyzikální ústav Akademie věd ČR

FZÚ v médiích

Pandatron.cz, 21.10.2010.

Skupina S. Kamby z Fyzikálního ústavu...

Český rozhlas, Mozaika, 6.10.2010.

Oba nově ocenění vědci...

Český rozhlas Radiožurnál, pořad Stalo se dnes, 5.10.2010.

...

Pracovní skupiny oddělení 12

Terahertzová (THz) oblast elektromagnetického záření leží mezi infračervenou oblastí a mikrovlnami, tj. mezi 100 GHz a 10 THz. Tyto vlny jsou schopné vybudit polární kmity mříže v pevných látkách a vibrace větších řetězců biomolekul, indukovat plasmové oscilace volných nosičů náboje s koncentracemi ~1014-1018 cm-3 a interagovat s nosiči náboje lokalizovanými v nanočásticích. Až do počátku 90. let 20. století byly spektroskopické aplikace využívající této spektrální oblasti značně omezeny a čítaly pouze astronomii a analytickou chemii, protože nebyly k dispozici ani intenzivní zdroje záření ani citlivé detektory. Až nedávné objevy a inovace v oblasti fotoniky a nanotechnologií vedly k dramatickému vzrůstu zájmu vědecké obce i průmyslových podniků o THz výzkum a aplikace.

  Celý text >>

Investigations of novel liquid crystals with dipolar order, understanding of their phase diagram, topological defects and low frequency relaxations responsible for dielectric behavior.

  Celý text >>

We focus on study of dielectric spectra of ferroelectrics in the form of single crystals, ceramics, thin films and multilayers in a very broad spectral and temperature range (1 mHz – 150 THz, 5 – 950 K).

  Celý text >>

Zabýváme se výzkumem materiálů, jejichž krystalová mřížka má narušenou symetrii vůči prostorové inverzi. Mezi tyto materiály patří zejména piezoelektrika, feroelektrika, antiferoelektrika, relaxační a nesouměřitelná dielektrika, ať už jsou ve formě krystalů, keramik, vrstev nebo složitějších nanostruktur. Skupina se věnuje především rozvíjení metod přípravy materiálů a charakterizaci strukturních fázových přechodů, např. pomocí kalorimetrických měření, strukturní analýzy, nelineárních optických metod a také teoretickým popisem a modelováním jejich fyzikálních vlastností.

  Celý text >>

Copyright © 2008-2010, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.