Kalendář akcí

Dnes < 2010 >  < prosinec > 
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

section-box-04-bg.jpg

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

Akademický bulletin

abicko

projekt BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

Více o projektu

 

Aktuality

Je právě čas se ucházet o stipendium společnosti L´Oréal

9.12.2010

Stalo se už dobrým zvykem, že společnost L´Oréal uděluje každým rokem třem nejlepším laureátkám z řad mladých vědkyň stipendium. A bude tomu tak i v roce 2011. Pátý ročník stipendijního projektu Pro ženy ve vědě, který společnost L´Oréal připravuje ve spolupráci s Českou komisí pro UNESCO a Akademií věd ČR, už odstartoval. Mladé vědkyně do 35 let (včetně) se nyní mohou ucházet o stipendium 250 000 Kč.

Proč muslimové zavrhují alkohol? Téma pro islamologa

1.12.2010

Koncem listopadu vydal Orientální ústav Akademie věd ČR knihu „Víno a vinařství v dějinách islámu“. Její autor, arabista a islamolog Miloš Mendel, zve své kolegy a novináře na neformální společenské setkání, aby jim knihu představil. Tato malá oslava zrodu knihy se koná v pondělí 6. prosince od 14:00 hodin v budově Akademie věd na Národní třídě.

Erazim Kohák byl oceněn ministrem školství

26.11.2010

Profesor Erazim Kohák z Filosofického ústavu Akademie věd ČR získal Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. V úterý 23. listopadu mu ji předala náměstkyně ministra školství Eva Bartoňová na slavnostním udělování cen v prostorách Velkého zrcadlového sálu MŠMT.

Ceny Ministra školství, mládeže a tělovýchovy za výzkum

26.11.2010

Ve velkém zrcadlovém sále MŠMT byly 23. listopadu 2010 slavnostně uděleny tři Ceny Ministra školství, mládeže a tělovýchovy za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací za rok 2010 a šest zvláštních uznání za významné odborné monografie. Cenu převzali prof. Karel Smetana z Anatomického ústavu 1. LF UK v Praze, doc. Jaromír Fiurášek z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a prof. Erazim Kohák z Filosofického ústavu Akademie věd ČR.

V Praze se koná mezinárodní sympozium o toxicitě nanomateriálů

25.11.2010

Na 50 zahraničních a více než 100 českých odborníků se začátkem příštího týdne v Praze zúčastní mezinárodního nanotoxikologického sympozia nazvaného „Bezpečnost nanotechnologií je velký úkol“. O bezpečnosti a toxicitě nanomateriálů přijedou do naší metropole diskutovat špičkoví vědci z 16 evropských zemí a z USA. Konference se koná ve dnech 29.–30. 11. 2010 v konferenčním centru Ústavu molekulární genetiky v Praze-Krči.

Tři z Medailí Josefa Hlávky byly uděleny na návrh Akademie věd

19.11.2010

Na zámku v Lužanech u Přeštic se v úterý 16. listopadu udělovaly Medaile Josefa Hlávky. Na návrh předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše, který se osobně slavnostního předávání zúčastnil, byl mezi odměněnými také významný český filozof Milan Sobotka, bývalý vědecký pracovník Ústavu termomechaniky Československé akademie věd Cyril Höschl a manželé Třískovi, odborníci na kosmickou fyziku.

Česká badatelka slaví mimořádný úspěch: získala milion eur na výzkum spadající do oblasti humanitních věd

11.11.2010

Pavlína Rychterová z Centra medievistických studií Filosofického ústavu Akademie věd ČR získala prestižní juniorský grant od Evropské výzkumné rady (European Research Council – ERC), podporující mladé vědce a jejich projekty v oblasti hraničního výzkumu. Jde o první tzv. „starting grant ERC“ (startovací grant), který byl udělen českému žadateli na projekt z oblasti sociálních a humanitních věd.

Česká hlava ocenila Květu Stejskalovou za mimořádný přínos k popularizaci vědy mezi studenty

/sys/galerie-obrazky/news/Cena-Stejskalova2.jpg

9.11.2010

Odborná porota soutěže České hlavičky 2010, kterou již počtvrté vyhlásila společnost Česká hlava, udělila vedle tradičních cen v pěti studentských kategoriích také jednu cenu zvláštní, a to za mimořádný přínos k popularizaci vědy mezi studenty. Sošku a diplom si z pódia Mahenova divadla v Brně na slavnostním galavečeru 5. listopadu odnesla Květa Stejskalová z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR. Záznam ze slavnostního předávání cen bude vysílat Česká televize ve středu 17. listopadu ve 12:05 na programu ČT1.

Vědci zjistili, že plíseň ohrožující netopýry se vyskytuje nejméně u desetiny našich netopýrů

8.11.2010

S unikátním nálezem velkého množství netopýrů zimujících na našem území, kteří jsou nakaženi tzv. geomykózou, tj. plísní Geomyces destructans, přišli čeští a slovenští vědci. Tým odborníků pod vedením Natálie Martínkové z Ústavu biologie obratlovců AV ČR v Brně a Ivana Horáčka z Přírodovědecké fakulty UK v Praze odhaduje, že touto houbou spojovanou s tzv. syndromem bílého nosu, který už způsobil hromadný úhyn netopýrů v Severní Americe, může být postižena i více než desetina našich netopýrů. Přitom se vědci až dosud domnívali, že výskyt onemocnění je v Evropě ojedinělý. Tento závěr publikovali 5. listopadu v časopise PLoS ONE.

Příčinu smrti Tychona Braha možná objasní jaderní fyzici z Řeže

3.11.2010

Na výzkumu ostatků slavného dánského astronoma Tychona Braha, které budou na podnět dánských vědců 15. listopadu exhumovány z hrobky v Týnském chrámu, se bude podílet i Ústav jaderné fyziky Akademie věd ČR. Jaderní fyzici z Řeže chtějí přispět k objasnění příčiny astronomovy smrti analýzou miniaturních vzorků jeho kostí a vlasů pomocí jaderných metod.

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast