Academia 

Video for Media

Photos for Media

RSS  

Introduction of ASCR

BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

More about BIOCEV project

Open Science

otevrena.jpg

Česká badatelka slaví mimořádný úspěch


Pavlína Rychterová z Centra medievistických studií Filosofického ústavu Akademie věd ČR získala prestižní juniorský grant od Evropské výzkumné rady (European Research Council – ERC), podporující mladé vědce a jejich projekty v oblasti hraničního výzkumu. Jde o první tzv. „starting grant ERC“ (startovací grant), který byl udělen českému žadateli na projekt z oblasti sociálních a humanitních věd.

 

Rychterové k úspěchu osobně poblahopřeje předseda Akademie Jiří Drahoš, ředitel Filosofického ústavu Pavel Baran a zakladatel Centra medievistických studií František Šmahel na společném setkání 16. listopadu (v 10:45) v budově Akademie věd ČR v Praze na Národní třídě.

 
„Je to skutečně mimořádný úspěch nejen pro kolegyni Rychterovou, ale také uznání vysoké kvality českých medievistických studií (poz. studií o středověku) pěstovaných také ve Filosofickém ústavu,“ zhodnotil situaci Baran. Granty Evropské výzkumné rady jsou totiž vnímány jako vysoce prestižní ocenění jak úspěšných žadatelů, tak i institucí, které jim poskytují zázemí. Vysoká prestiž je dána maximální mírou transparentnosti soutěže na jedné straně a výší poskytovaných financí na straně druhé – startovací grant může představovat až dva miliony eur pro období 5 let.
 
Projekty z oblasti společenských věd bývají ovšem dotovány nižšími částkami, na celkovém budgetu ERC se podílejí jen asi 14 procenty. V roce 2009 bylo celkově podáno 2 873 žádostí o startovací granty, z toho v oblasti sociálních a humanitních věd 639 žádostí. Přijato bylo celkem 427 žádostí, ale v rámci sociálních a humanitních věd jen 79 žádostí, tzn. jejich úspěšnost byla pouhých 18 procent. Nejvyšší počet přijatých žádostí celkem pochází z Velké Británie (79), Česká republika se 3 úspěšnými žádostmi se nachází na stejné úrovni jako Řecko, Norsko a Polsko.
 
Rychterová a její tým budou srovnávat národní literatury pozdního středověku
 
Na projektu Pavlíny Rychterové nazvaném „Origins of the Vernacular Mode“ (akronym: OVERMODE) se budou podílet dvě partnerské instituce – Filosofický ústav Akademie věd ČR v Praze a Institut pro středověká bádání Rakouské akademie věd (Institut für Mittelalterforschung, Österreichisce Akademie der Wissenschaften). Cílem je posílit do budoucna spolupráci obou institucí na výzkumu společného kulturního dědictví rakouských a českých zemí.
 
Výzkumný tým budou tvořit mladí vědci z oborů historie, latinské filologie, bohemistiky a germanistiky. V centru jejich pozornosti budou texty vzniklé v českých zemích ve druhé polovině 14. a v první polovině 15. století. „Hlavním těžištěm projektu bude komparace jednotlivých textů v jejich odlišných jazykových verzích, nejprve latinských českých a německých. Širší evropské srovnání, především zahrnutí vybraných textů z jazykových oblastí francouzských, anglických a italských, bude časem také součástí výzkumu. Očekávaným přínosem projektu má být rozmnožení poznatků o vzniku a formování národnějazykových kulturních identit ve střední Evropě,“ řekla k záměru výzkumu Rychterová.
 
Dr. Pavlína Rychterová (*1970) vystudovala obory historie a český jazyk a literatura na Karlově univerzitě v Praze. Poté pracovala v Historickém ústavu a v Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR a také jako poradkyně předsedy Parlamentu České republiky. V letech 1997–2008 působila na Univerzitě v Kostnici, kde získala doktorát z historie a slavistiky a kde v letech 2003–2009 vedla společný vědecký projekt univerzity a Centra medievistických studií Filosofického ústavu Akademie věd ČR. V současné době působí na univerzitě ve Vídni, je členkou Mladé kurie Rakouské akademie věd, Collegia Budapest, Kolegia Centra medievistických studií v Praze a Kolegia mladých vědců Heidelberské akademie věd. Za svou vědeckou práci získala v roce 2004 Prémii Otto Wichterleho Akademie věd ČR a Heinz Meier-Leibniz-Preis Německé vědecké společnosti. Je autorkou dvou monografií o díle svaté Brigity Švédské (1303–1373).
 
European Research Council (ERC) podporuje hraniční výzkum
 

Organizace byla založena v roce 2007. Každoročně přiděluje zvláštní prostředky vědeckým juniorům (ERC Starting Grants) a seniorům (ERC Advanced Grants), kteří jsou špičkovými badateli ve své výzkumné oblasti. Hraniční výzkum je nový pojem, ražený v rámci EU. Označuje špičkový, vysoce kvalitní, primárně základní výzkum světové úrovně, o němž se předpokládá, že bude kulturně-hospodářskou hnací silou EU.

11 Nov 2010

The Academy of Sciences of the Czech rebublic - For media

Search

All intranet Current section