Institute of Geology AS CR, v. v. i.

Medium-sized research center which main purpose is to gain, interpret and integrate the knowledge of the Earth System.

Proběhl týden vědy a techniky v Geologickém ústavu AV ČR (1. - 5.11. 2010)


Za tým organizátorů (R. Mikuláš, J. Rohovec, Z. Korbelová ,V. Böhmová, M. Filippi, L. Lisá, P. Lisý, J. Adamovič, M. Svojtka, J. Ulrych, B. Trenzeluková) referuje Radek Mikuláš

Týden vědy a techniky (1.-5.11.) respektive Dny otevřených dveří v Geologickém ústavu AVČR (4.-5.11.) byly připraveny s ohledem na loňské zkušenosti v již plně funkční a „odzkoušené“ nové budově GlÚ v areálu AVČR v Praze-Lysolajích. Detašovaná pracoviště se pro exkurze nehodí, novinářům jsme nabídli možnost návštěvy Laboratoře paleomagnetismu v Průhonicích.

Nabídnuty byly exkurze v podobném formátu jako v loňském roce, avšak propracovanější o možnost detailněji se seznámit s analytickým zázemím (včetně ICP), s ad hoc připravenou expozicí o práci geologů v terénu a o posloupnosti geologické vědecké práce od formulování problému přes terénní práce, různá stadia laboratorních prací, psaní publikací až po aplikace). Využity byly také obrovské horninové vzorky umístěné před budovou, na nichž byly demonstrovány principy terénní dokumentace. Exkurzí se zúčastnilo 61 osob (2 skupiny studentů z Gymnázia Česká Lípa vedené svými pedagogy a českolipským geologem Mgr. Pavlem Rücklem, menší skupiny a jednotlivci, zejména VŠ studenti geologie, vědci z ústavů v  areálu AVČR v Praze-Lysolajích, důchodci a štáb čtyř filmařů pověřený přípravou klipu – upoutávky na následující Týden vědy techniky v roce 2011).  V případě větších skupin bylo dodržováno základní schéma exkurzí tak, jak bylo avizováno na webu a v brožuře. Takováto exkurze trvala 100-120 minut. Menším skupinám a jednotlivcům jsme se snažili vyjít vstříc podle konkrétního zájmu.

Navíc – nad původní plán – byla jedné z „českolipských“ skupin nabídnuta exkurze na významnou geologickou lokalitu – Sprašovou rokli u Zeměch (vedoucí dr. Lenka Lisá), čehož využilo 20 zájemců. O této formě prezentace jsme uvažovali jako o „oficiální“ nabídce již v letošním roce a protože se osvědčila, nabídneme exkurze v roce 2011 prostřednictvím webu a brožur (cíle dle zájmu a regionu návštěvníků, vlastní doprava, do vyčerpání kapacit potenciálních vedoucích/průvodců).
 
Geologický ústav AVČR zajišťoval také přednášku pro studenty a veřejnost (Program v Muzeu Policie ČR: 1.11.2010, 11:00, RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.: Povodňové sedimenty řeky Moravy - významný archiv vlivu člověka na krajinu). Přednášky se zúčastnilo 55 studentů a 2 profesorky z Gymnázia Praha 6, Arabská 14. Redaktorka p. Janová z Radia Leonardo po přednášce natočila s dr. Kadlecem rozhovor o mezioborovém grantu, zaměřeném na povodňové sedimenty Moravy.

Fotografie z exkurzí v ústavu, z natáčení TV/videodokumentu a z terénní exkurze jsou zde