Kalendář akcí

Dnes < 2010 >  < prosinec > 
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

section-box-04-bg.jpg

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

Akademický bulletin

abicko

projekt BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

Více o projektu

 

V Praze se koná mezinárodní sympozium o toxicitě nanomateriálů

Na 50 zahraničních a více než 100 českých odborníků se začátkem příštího týdne v Praze zúčastní mezinárodního nanotoxikologického sympozia nazvaného „Bezpečnost nanotechnologií je velký úkol“. O bezpečnosti a toxicitě nanomateriálů přijedou do naší metropole diskutovat špičkoví vědci z 16 evropských zemí a z USA. Konference se koná ve dnech 29.–30. 11. 2010 v konferenčním centru Ústavu molekulární genetiky v Praze-Krči.


„Česká republika je v současné době jen velmi málo zapojena do evropských projektů v oblasti nanotoxikologie. Hlavním cílem konference je proto stimulovat naše vědecká pracoviště, aby se více zapojila do evropských projektů a také aby v tomto směru více spolupracovala v rámci České republiky. Jen tak je možné získávat validní a mezinárodně akceptovatelné výsledky,“
vysvětlil význam sympozia Jan Topinka z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR.
 
Topinka se už nějakou dobu snaží upozorňovat u nás na zdravotní rizika spojená s nekontrolovaným používáním nanomateriálů a nanotechnologií, tedy bez testování jejich bezpečnosti. Otázka rizik spojených s aplikací nanomateriálů podle něho dlouhodobě pokulhává v celosvětovém kontextu za samotným vývojem nanotechnologií a z hlediska České republiky je prý takřka zcela pomíjena. Je totiž mimo ekonomické možnosti podnikatelských subjektů usilujících o praktické využití nových materiálů a technologií podporovat výzkum bezpečnosti svých produktů. „V ČR se bohužel vyžaduje hlavně rychlý zisk a bezpečnostní otázky jsou spíše přítěží, která prodražuje cenu finálních výstupů nových technologií. Hřeší se přitom na to, že dosud neexistují jednotné a závazné předpisy pro testování bezpečnosti nanomateriálů. V evropském a světovém kontextu je přitom jasné, že do budoucna na trhu uspějí jen ti výrobci, kteří budou schopni objektivně prokázat nízká rizika spojená s používáním nanotechnologií a nanomateriálů,“ řekl doslova.
 
Vědci varují před nebezpečnými nanočásticemi
 
Hodnocení potenciálních rizik spojených s nanotechnologiemi je relativně nový obor. Zabývá se toxicitou a dalšími nežádoucími účinky nanomateriálů a nazývá se nanotoxikologie. Podle vědců i známé a probádané materiály mají rozdílné fyzikální, chemické, a tím i toxikologické vlastnosti, pokud jsou ve formě nanomateriálů (tj. alespoň jeden rozměr částice nebo vlákna je menší než 100 nanometrů). Počet výrobků, ve kterých se nanomateriály používají, roste geometrickou řadou a dnes se kontaktu s těmito materiály nikdo nevyhne: pronikají jako přísady do potravin, do textilního průmyslu (antimikrobiální nanostříbro), biomedicíny, regenerativní medicíny, elektroniky, automobilového průmyslu, do výroby sportovních potřeb atd. Důležité je ale vědět i to, že vedle cíleně vyráběných nanomateriálů mohou nebezpečné nanočástice vznikat také samovolně při spalovacích procesech v dopravě a průmyslu, což se vlivem specifických geografických podmínek a značné intenzity dopravy a těžkého průmyslu odráží v katastrofálním stavu znečištění ovzduší v některých regionech České republiky (na Ostravsku).
 

Pražské sympozium o bezpečnosti nanotechnologií si klade za cíl shrnout dosavadní vědecké poznatky v oblasti nanotoxikologie a identifikovat nejistoty a směry dalšího výzkumu. Pořadatelem konference je NanoImpactNet (evropské sdružení pracovišť, které se zabývají možnými zdravotními a environmentálními účinky nanomateriálů) společně s Ústavem experimentální medicíny Akademie věd ČR, Britským velvyslanectvím v Praze, Ústavem pracovního lékařství v Edinburgu a Ústavem práce a zdraví v Lausanne.

25.11.2010

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast