Oddělení ekonomické sociologie rozvíjí svoji činnost v široké oblasti mezi ekonomií a sociologií od teoretických otázek až po empirický výzkum, konkrétně v oblasti trhu práce, mzdové a příjmové diferenciace, ekonomických nerovností a sociální politiky.
V letech 1990–1998 prováděl pravidelně výzkumy „Ekonomická očekávání a postoje“ zaměřené na objektivní podmínky domácností a jejich reflexi v období transformace. Výzkum má významný komparativní rozměr, který je založen mj. na spolupráci s „Luxembourg Income Study“, a také rozměr politicko-institucionální, který se opírá o kontakty se Světovou bankou, ILO, UNU/WIDER, UNICEF a dalšími mezinárodními institucemi. Řada projektů byla rovněž realizována ve spolupráci s Institute for Human Sciences ve Vídni v rámci programu „Social Costs of Economic Tranformation“.
Oddělení vykazuje rozsáhlou publikační aktivitu v domácích i zahraničních odborných časopisech. Řada výsledků byla rovněž shrnuta v knize Jiří Večerník Markets and People. The Czech Reform Experience in a Comparative Perspective (Aldershot, Avebury 1996), česky Občan a tržní ekonomika. Příjmy, nerovnost a politické postoje v české společnosti (Nakladatelství Lidové noviny 1998). Tým významně spolupracoval na projektu Sociální trendy, který vyústil do „sociální zprávy“ publikované nejprve česky pod názvem Zpráva o vývoji české společnosti 1989–1998 (Academia 1998) a poté anglicky pod názvem Ten Years of Rebuilding Capitalism. Czech Society after 1989 (Academia 1999).
alias: ekonomie@soc.cas.cz