Kalendář akcí

Today < 2010 >  < December > 
Mo Tu We Th Fr Sa Su
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

section-box-04-bg.jpg

Movies from world of sciences

videoprezentace-blok-bgd.jpg

Academic bulletin

abicko

BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

More about BIOCEV project

 

RSS  

Česká badatelka slaví mimořádný úspěch: získala milion eur na výzkum spadající do oblasti humanitních věd

Pavlína Rychterová z Centra medievistických studií Filosofického ústavu Akademie věd ČR získala prestižní juniorský grant od Evropské výzkumné rady (European Research Council – ERC), podporující mladé vědce a jejich projekty v oblasti hraničního výzkumu. Jde o první tzv. „starting grant ERC“ (startovací grant), který byl udělen českému žadateli na projekt z oblasti sociálních a humanitních věd.


Rychterové k úspěchu osobně poblahopřeje předseda Akademie Jiří Drahoš, ředitel Filosofického ústavu Pavel Baran a zakladatel Centra medievistických studií František Šmahel na společném setkání 16. listopadu (v 10:45) v budově Akademie věd ČR v Praze na Národní třídě.

„Je to skutečně mimořádný úspěch nejen pro kolegyni Rychterovou, ale také uznání vysoké kvality českých medievistických studií
(poz. studií o středověku) pěstovaných také ve Filosofickém ústavu,“ zhodnotil situaci Baran. Granty Evropské výzkumné rady jsou totiž vnímány jako vysoce prestižní ocenění jak úspěšných žadatelů, tak i institucí, které jim poskytují zázemí. Vysoká prestiž je dána maximální mírou transparentnosti soutěže na jedné straně a výší poskytovaných financí na straně druhé – startovací grant může představovat až dva miliony eur pro období 5 let.
 
Projekty z oblasti společenských věd bývají ovšem dotovány nižšími částkami, na celkovém budgetu ERC se podílejí jen asi 14 procenty. V roce 2009 bylo celkově podáno 2 873 žádostí o startovací granty, z toho v oblasti sociálních a humanitních věd 639 žádostí. Přijato bylo celkem 427 žádostí, ale v rámci sociálních a humanitních věd jen 79 žádostí, tzn. jejich úspěšnost byla pouhých 18 procent. Nejvyšší počet přijatých žádostí celkem pochází z Velké Británie (79), Česká republika se 3 úspěšnými žádostmi se nachází na stejné úrovni jako Řecko, Norsko a Polsko.
 
Rychterová a její tým budou srovnávat národní literatury pozdního středověku
 
Na projektu Pavlíny Rychterové nazvaném „Origins of the Vernacular Mode“ (akronym: OVERMODE) se budou podílet dvě partnerské instituce – Filosofický ústav Akademie věd ČR v Praze a Institut pro středověká bádání Rakouské akademie věd (Institut für Mittelalterforschung, Österreichisce Akademie der Wissenschaften). Cílem je posílit do budoucna spolupráci obou institucí na výzkumu společného kulturního dědictví rakouských a českých zemí.
 
Výzkumný tým budou tvořit mladí vědci z oborů historie, latinské filologie, bohemistiky a germanistiky. V centru jejich pozornosti budou texty vzniklé v českých zemích ve druhé polovině 14. a v první polovině 15. století. „Hlavním těžištěm projektu bude komparace jednotlivých textů v jejich odlišných jazykových verzích, nejprve latinských českých a německých. Širší evropské srovnání, především zahrnutí vybraných textů z jazykových oblastí francouzských, anglických a italských, bude časem také součástí výzkumu. Očekávaným přínosem projektu má být rozmnožení poznatků o vzniku a formování národnějazykových kulturních identit ve střední Evropě,“ řekla k záměru výzkumu Rychterová.
 
Dr. Pavlína Rychterová (*1970) vystudovala obory historie a český jazyk a literatura na Karlově univerzitě v Praze. Poté pracovala v Historickém ústavu a v Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR a také jako poradkyně předsedy Parlamentu České republiky. V letech 1997–2008 působila na Univerzitě v Kostnici, kde získala doktorát z historie a slavistiky a kde v letech 2003–2009 vedla společný vědecký projekt univerzity a Centra medievistických studií Filosofického ústavu Akademie věd ČR. V současné době působí na univerzitě ve Vídni, je členkou Mladé kurie Rakouské akademie věd, Collegia Budapest, Kolegia Centra medievistických studií v Praze a Kolegia mladých vědců Heidelberské akademie věd. Za svou vědeckou práci získala v roce 2004 Prémii Otto Wichterleho Akademie věd ČR a Heinz Meier-Leibniz-Preis Německé vědecké společnosti. Je autorkou dvou monografií o díle svaté Brigity Švédské (1303–1373).
 
European Research Council (ERC) podporuje hraniční výzkum
 
Organizace byla založena v roce 2007. Každoročně přiděluje zvláštní prostředky vědeckým juniorům (ERC Starting Grants) a seniorům (ERC Advanced Grants), kteří jsou špičkovými badateli ve své výzkumné oblasti. Hraniční výzkum je nový pojem, ražený v rámci EU. Označuje špičkový, vysoce kvalitní, primárně základní výzkum světové úrovně, o němž se předpokládá, že bude kulturně-hospodářskou hnací silou EU.

11 Nov 2010

Search

All intranet Current section