Oddělení pro výzkum 20. století a literatury současné

Oddělení vzniklo 1. května 2010, navazuje ovšem na předchozí práci oddělení pro výzkum literatury 20. století. Sdružuje badatele pražského a brněnského pracoviště. Soustředí se na výzkum české literatury od konce první světové války po současnost.

 

Současné projekty

V  práci oddělení se v současnosti prostupují tři typy dlouhodobých úkolů.

Prvním z nich z nich jsou Přehledné dějiny české literatury 1945-1989, které textově a koncepčně navazují na již vydanou čtyřdílnou publikaci: Pavel Janoušek a kol. Dějiny české literatury 1945-1989 (Academia 2007-2008). Jejich cílem je na základě dříve provedeného kolektivního průzkumu problematiky vytvořit přiměřeně rozsáhlou jednosvazkovou příručku, jež by mohla studentům vysokých škol a širší veřejnosti sloužit jako vstupní brána do dané historické problematiky. Vedoucím redaktorem díla je opět Pavel Janoušek.

Také druhý úkol oddělení přímo navazuje na již vydanou kolektivní publikaci V souřadnicích volnosti (Academia 2009), která prostřednictvím kombinace historických úvodů a série interpretačních hesel věnovaných jednotlivým literárním dílům představila zájemcům českou literaturu devadesátých let dvacátého století. Značný recenzní a uživatelský ohlas této práce zrodil  rozhodnutí vzít tuto publikaci jako první z ediční řady, která by do budoucna měla pravidelně rekapitulovat literární tvorbu každého nového desetiletí.

Třetí úkol oddělení je monografický. Váže se na ediční řadu Tváře české literatury, kterou členové oddělení a jeho spolupracovníci připravují spolu s brněnským nakladatelstvím Host. Jako její první svazek byla v roce 2009 vydána kniha Pavla Janouška iIvan Vyskočil a jeho neliteratura. V tisku je v současnosti monografie Karla Šiktance Někde tady napsaná Petrem Hruškou, v dohledné době pak budou vydány také monografie Jiřího Zizlera o Ivanu Divišovi a Libora Vodičky o Václavu Havlovi.. V příštích letech se počítá s monografiemi o Vladimíru Macurovi (Pavel Janoušek), Oldřichu Daňkovi (Libor Vodička), Františku Hrubínovi (Vladimír Křivánek), Věře Linhartové (Veronika Košnarová), Zdeňku Rotreklovi (Jiří Zizler), Zdeňku Svěrákovi (Eva Formánková) a Ivanu Wernischovi (Petr Hruška). V nakladatelství Host, avšak mimo uvedenou edici bude v roce 2010 vydána také monografie Vladimíra Holana z pera Vladimíra Křivánka.

K individuálním úkolům oddělení patří i výzkum česko-slovenských vztahů, jemuž se věnuje Petr Šisler. 

Minulé projekty

K výsledkům práce oddělení patří čtyřdílné Dějiny české literatury 1945-1989 (Academia 2007-2008). Jedná se o rozsáhlé dějiny poválečné literatury, které kladou důraz nejen na problematiku historické poetiky (proměny poezie, prózy, dramatu, populární literatury, literatury pro děti a mládež a literatury faktu), ale i na mnohostranné zmapování literárního života a literární komunikace (cenzura, nakladatelství, časopisy, literatura v audiovizuálních médiích - film, rozhlas, televize). Jejich hlavním redaktorem byl Pavel Janoušek, redakci tvořili Petr Čornej, Blahoslav Dokoupil, Pavel Janáček, Vladimír Křivánek, Jiřina Táborská a Alena Fialová. Členy více než třicetičlenného autorského kolektivu byli externisté z vysokoškolských a dalších vědeckých pracovišť. Výsledná publikace byla v roce 2009 oceněna udělením Ceny Josefa Hlávky. Součástí projektu byla rovněž čtyřsvazková antologie Z dějin českého myšlení o literatuře 1945-89, soustřeďující dobovou literární publicistiku z periodického tisku (editor Michal Přibáň).

Na Dějiny tematicky bezprostředně navázala kolektivní publikace V souřadnicích volnosti. Česká literatura devadesátých let dvacátého století v interpretacích (Academia 2008). Projekt vedený redaktory Petrem Hruškou, Lubomírem Machalou, Liborem Vodičkou a Jiřím Zizlerem v interpretačních heslech představil klíčová literární díla daného období a zároveň podal základní literárněhistorický přehled o dění v celé české literatuře i v jednotlivých druzích.

 

Od roku 2005 oddělení ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Palackého pravidelné pořádá olomoucké konference Česká kultura a umění ve 20. století.

 

Členové oddělení učí na vysokých školách (Filozofická fakulta UK, Filozofická fakulta MU, DAMU).

Členové oddělení