Rychle postupující miniaturizace v elektronice vyžaduje nové přístupy a to nejen v technologii umožňující vytvářet nanometrické a subnanometrické objekty, ale též v jejich charakterizaci. EMCD – elektronový magnetický cirkulární dichroismus je nová metoda, která používá transmisního elektronového mikroskopu k určení magnetických momentů atomů, ze kterých zkoumaný objekt sestává. V současné době je rozlišení EMCD lepší než 10 nm s potenciálem subnanometrického rozlišení. Metoda dovoluje oddělit spinový a orbitální příspěvek k magnetickému momentu. V naší skupině byl vyvinut teoretický přístup umožňující modelovat a předvídat experimentální výsledky. Modelované mapy dichroického signálu podstatně přispěly k úspěchu EMCD. Metoda je v současnosti rozvíjena na pracovištích v Rakousku, Francii, Švédsku a USA.
Mapy dichroického signálu na L3 (nahoře) a L2 (dole) hranách železa v magnetitu
Detection of magnetic circular dichroism using a transmission electron microscope, P. Schattschneider, S. Rubino, C. Hubert, J. Rusz, J. Kuneš, P. Novák, E. Carlino, M. Fabrizioli, G. Panaccione, G. Rossi, Nature 441, 486 (2006).
Sum-rules for electron energy-loss near-edge spectra, J. Rusz, O. Eriksson, P. Novák, P. Oppeneer, Phys. Rev. B 76, 060408(R) (2007).
Copyright © 2008-2010, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.