VOBECKÁ, J. 2007. Populační vývoj Židů v Čechách v 19. a v první třetině 20. století: společenské a hospodářské souvislosti. Praha: Národohospodářský ústav Josefa Hlávky, 149 s. (první výtisk rozebrán, chystá se druhé vydání v roce 2010 v nakladatelství Academia).

Vloženo dne:
17.12.2007

Hlavním posláním studie je vytvořit plastický obraz o proměně demografického chování a společenského postavení Židů v Čechách v konkrétním čase a prostoru. Ke splnění tohoto poslání přispívá obsah a členění studie, tedy: (1) kritické zhodnocení dostupných datových pramenů jak z hlediska jejich věrohodnosti, tak z hlediska úplnosti zachycení cílové populace, (2) rozbor a analýza jednotlivých demografických jevů a procesů (porodnosti, úmrtnosti, sňatečnosti, rozvodovosti, přirozeného přírůstku a migrace) a jejich interpretace v rámci historického i společenského kontextu a se znalostí demografických zákonitostí, (3) rozbor a analýza socioekonomického postavení Židů v Čechách a jejich příspěvku domácímu hospodářství, (4) shrnutí a publikace použitých primárních dat.

 

Charakterem a intenzitou byly změny v demografickém chování židovského obyvatelstva odlišné od majoritního obyvatelstva v Čechách. Pokles intenzity sňatečnosti a posouvání sňatků do vyššího věku, pokles intenzity plodnosti a úmrtnosti proběhly u židovského obyvatelstva dříve a rychleji než u majoritní populace. Mezi světovými válkami se ke zmíněným procesům ještě přidal vysoký podíl smíšených sňatků, který ještě prohluboval proces kulturní asimilace. Konkrétní průběh a časování a hledání hlubších historických a společenských podmíněností těchto procesů je hlavním obsahem této studie.

 

verze pro tisk seznam všech článků