Časopis Soudobé dějiny

Hlavní stránka » Časopis Soudobé dějiny »

SD0102_2010Časopis Soudobé dějiny vychází od roku 1993 jako čtvrtletník, vždy s jedním dvojčíslem v rámci ročníku. Soudobé dějiny jsou odborný, od roku 1995 recenzovaný historický časopis o dějinách 20. století se zaměřením na témata spjatá s existencí Československa v širokém mezinárodním kontextu. Na jeho stránkách se publikují studie, eseje, materiálové články, recenze, dokumenty, memoáry, zprávy o historických konferencích a knižní anotace. S výjimkou rubriky Horizont, vyhrazené pro překlady zahraničních statí, Soudobé dějiny přinášejí výhradně původní autorské příspěvky. Důraz se přitom klade na primární historický výzkum. Jednotlivá čísla časopisu jsou většinou strukturována kolem určitého tematického těžiště. Soudobé dějiny usilují o celkovou otevřenost tematickou, metodologickou, oborovou i žánrovou a vítají věcné diskuse či polemiky. Soudobé dějiny mají ambici oslovit nejen profesionální historiky a příbuzné odborníky nebo učitele dějepisu, ale také zaujmout širší veřejnost. Záměrem Soudobých dějin je přispívat k hlubšímu a odborně zdůvodněnému pohledu na nedávnou minulost, k obnovování společenské paměti, k prohlubování smyslu pro historickou reflexi a v neposlední řadě také k profilaci soudobých dějin jako svébytné historické disciplíny v České republice.


Časopis Soudobé dějiny vydává Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v. v. i., a z pověření ústavu jej řídí Oldřich Tůma a Milan Drápala (vedoucí redaktor) spolu s redakčním kruhem. O koncepci časopisu spolurozhoduje redakční rada jako širší konzultativní orgán.


Uvítáme Váš zájem o spolupráci s časopisem Soudobé dějiny, zejména pak Vaše anotace, recenze a zprávy o historických konferencích a podobných akcích (viz Informace pro autory). Časopis Soudobé dějiny si lze objednat u paní Mileny Dvořákové na e-mailové adrese dvorak@usd.cas.cz nebo na telefonním čísle 257 257 286 372 (viz Předplatné).

 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu

Obrazové aktuality

Ředitel ÚSD Oldřich Tůma zahajuje jednání dne 20. listopadu. Na snímku též účastníci prvního panelu nazvaného „The Struggle for East-Central Europe as a Primary Cause of the Cold War?“ Zleva Michael Hopkins, předsedající Benjamin Frommer, Vít Smetana, László Borhi a Rolf Steininger.
Premiér Jan Fischer uděluje Pamětní medaili Karla Kramáře prof. Marku Kramerovi.
Premiér gratuluje k ocenění řediteli National Security Archive Thomasi Blantonovi, dále zprava ocenění prof. Alex Pravda (Oxford University), prof. Mark Kramer (Harvard University), prof. Vilém Prečan (Československé dokumentační středisko), prof. William Taubman (Amherst College) a Michael Dockrill – manžel prof. Saki Dockrill oceněné in memoriam.

Mezinárodní konference o úloze středovýchodní Evropy ve studené válce. (19.-21. listopadu 2009 )

více...