Academia 

Video pro média

 

Get the Flash Player to see this player.

 

 

Západočeská universita a science centrum Techmania zahájili koncem roku 2010 společný pilotní projekt s názvem Scicom Basic.
Jeho cílem je na Západočeské universitě nastartovat  vzdělávání  v komunikaci vědy.

Další videa

OAT audiovizualni studio

Foto pro média

Videovizitka AV ČR

projekt BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

Více o projektu

projekt CZECHGLOBE

Otevřená věda

otevrena.jpg

Vybrané zprávy

Václav Pačes: Naši vědci už odcházejí za hranice

V pořadu Interview ČT24 Václav Pačes uvedl: "Na vědu a výzkum se rozpočet nekrátí. Krátí se specificky Akademii na základě naprosto skandálních kritérií. Akademie věd je naopak připravena se v této době vzdát peněz. Jsme v ekonomické recesi, máme tady povodně. To jsou samozřejmě priority, kam musí peníze přijít. Nám nejde o to, abychom si navyšovali rozpočet nebo aby se nám peníze nebraly."

více zde

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu požaduje zachování institucionální podpory Akademie věd na úrovni roku 2009

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu doporučuje Poslanecké sněmovně ČR požádat vládu ČR o zachování institucionální podpory Akademie věd ČR ve výhledu rozpočtu na rok 2011 - 2012 na úrovni roku 2009.

více zde

Jiří Rákosník: Jak „umleli“ návrh rozpočtu na výzkum a vývoj

Opravdu se neděje nic dramatického? Stovky vědců, kteří v důsledku institucionálního podfinancování odejdou z pracovišť Akademie věd, nenajdou práci na vysokých školách. Uplatní se snad v průmyslu, který hlasitě žádá státní podporu místo aby investoval do výzkumu? Proč tedy podniky nevytvoří pracovní místa pro výzkumníky a nenabídnou jim lepší podmínky, aby k nim přešli a pracovali podle jejich požadavků?

více zde

Akademický bulletin
Akademický bulletin

Časopis AV ČR, vycházející jedenáctkrát ročně přináší informace ze zákulisí Akademie věd, vědeckých objevech a významných událostech v ČR i zahraničí.

Pro ženy ve vědě
Pro ženy ve vědě

Svět potřebuje vědu a věda potřebuje ženy
4. ročník společného stipendijního programu

Otevřená věda II
Otevřená věda II

Studenti středních škol se mohou zapojit do vědeckého výzkumu.

Projekt BioCeV
Projekt BioCeV

Projekt BIOCEV se úspěšně zapojil do evropského výzkumného prostoru.

Český badatel oceněn nejprestižnějším evropským grantem

27.1.2011

Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR získal prestižní Grant pro pokročilé vědecké pracovníky od Evropské výzkumné rady (ERC), jež podporuje významné vědce a jejich projekty v oblasti hraničního výzkumu. Jde o první tzv. „Advanced“ grant, který byl udělen českému žadateli na projekt z oblasti věd o neživé přírodě. Pětiletý grant je spojen s částkou 2,5 milionu eur. Tomáš Jungwirth jej získal na vědecký program studia spintronických součástek.


Objev ve výzkumu spinových tranzistorů

11.1.2011

Mezinárodní tým vědců, který tvoří fyzici z Akademie věd České republiky a Univerzity Karlovy, Hitachi Cambridge Laboratory a University of Cambridge a University of Nottingham ve Velké Británii, a Texas A&M University ve Spojených státech, představil experimentální realizaci tranzistoru, jehož funkce je založena na spinu elektronu. Práce byla publikována 24. prosince 2010 v časopise Science.


Zakončení projektu Resurrected Treasure

3.1.2011

Dne 31. prosince 2010 byl ukončen projekt Resurrected Treasure (Instrumentarium for the Historical Photography Fund Processing), podporovaný Finančním mechanismem EHP a Norska, s přispěním českého státního rozpočtu, jako subprojekt reg. č.: A/CZ0046/2/0016 Fondu pro podporu výzkumu NVF o.p.s.


Proč muslimové zavrhují alkohol? Téma pro islamologa

1.12.2010

Koncem listopadu vydal Orientální ústav Akademie věd ČR knihu „Víno a vinařství v dějinách islámu“. Její autor, arabista a islamolog Miloš Mendel, zve své kolegy a novináře na neformální společenské setkání, aby jim knihu představil. Tato malá oslava zrodu knihy se koná v pondělí 6. prosince od 14:00 hodin v budově Akademie věd na Národní třídě.


Erazim Kohák byl oceněn ministrem školství

26.11.2010

 Profesor Erazim Kohák z Filosofického ústavu Akademie věd ČR získal Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. V úterý 23. listopadu mu ji předala náměstkyně ministra školství Eva Bartoňová na slavnostním udělování cen v prostorách Velkého zrcadlového sálu MŠMT.


V Praze se koná mezinárodní sympozium o toxicitě nanomateriálů

25.11.2010

Na 50 zahraničních a více než 100 českých odborníků se začátkem příštího týdne v Praze zúčastní mezinárodního nanotoxikologického sympozia nazvaného „Bezpečnost nanotechnologií je velký úkol“. O bezpečnosti a toxicitě nanomateriálů přijedou do naší metropole diskutovat špičkoví vědci z 16 evropských zemí a z USA. Konference se koná ve dnech 29.–30. 11. 2010 v konferenčním centru Ústavu molekulární genetiky v Praze-Krči.


Tři z Medailí Josefa Hlávky byly uděleny na návrh Akademie věd

18.11.2010

Na zámku v Lužanech u Přeštic se v úterý 16. listopadu udělovaly Medaile Josefa Hlávky. Na návrh předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše, který se osobně slavnostního předávání zúčastnil, byl mezi odměněnými také významný český filozof Milan Sobotka, bývalý vědecký pracovník Ústavu termomechaniky Československé akademie věd Cyril Höschl a manželé Třískovi, odborníci na kosmickou fyziku.


Česká badatelka slaví mimořádný úspěch

11.11.2010

Pavlína Rychterová z Centra medievistických studií Filosofického ústavu Akademie věd ČR získala prestižní juniorský grant od Evropské výzkumné rady (European Research Council – ERC), podporující mladé vědce a jejich projekty v oblasti hraničního výzkumu. Jde o první tzv. „starting grant ERC“ (startovací grant), který byl udělen českému žadateli na projekt z oblasti sociálních a humanitních věd.


Vědci zjistili, že plíseň ohrožující netopýry se vyskytuje nejméně u desetiny našich netopýrů

6.11.2010

S unikátním nálezem velkého množství netopýrů zimujících na našem území, kteří jsou nakaženi tzv. geomykózou, tj. plísní Geomyces destructans, přišli čeští a slovenští vědci. Tým odborníků pod vedením Natálie Martínkové z Ústavu biologie obratlovců AV ČR v Brně a Ivana Horáčka z Přírodovědecké fakulty UK v Praze odhaduje, že touto houbou spojovanou s tzv. syndromem bílého nosu, který už způsobil hromadný úhyn netopýrů v Severní Americe, může být postižena i více než desetina našich netopýrů. Přitom se vědci až dosud domnívali, že výskyt onemocnění je v Evropě ojedinělý. Tento závěr publikovali 5. listopadu v časopise PLoS ONE.

Příčinu smrti Tychona Braha možná objasní jaderní fyzici z Řeže

3.11.2010

Na výzkumu ostatků slavného dánského astronoma Tychona Braha, které budou na podnět dánských vědců 15. listopadu exhumovány z hrobky v Týnském chrámu, se bude podílet i Ústav jaderné fyziky Akademie věd ČR. Jaderní fyzici z Řeže chtějí přispět k objasnění příčiny astronomovy smrti analýzou miniaturních vzorků jeho kostí a vlasů pomocí jaderných metod.


Akademie věd ČR - Pro média

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast